Serwis Dla kierowcy - strona głównaActive Jet - akcesoria motoryzacyjneSerwis Dla kierowcy - strona główna

Newsy - marki samochodów

marka

Rewelacyjnie niskie zużycie paliwa w Toyocie Prius 3

Strona www:
marka: Toyota

Najnowszy Prius trzeciej generacji uzyskał w rajdach ekonomicznych wyniki zużycia 3,21 l/100 km oraz 2,95 l/100 km poprawiając poprzednie rezultaty Priusa 2 (3,86 w 2008 roku) oraz udowadniając, że rodzinny i komfortowy samochód może być bardzo oszczędny.

Wyniki uzyskane w eko rajdach potwierdziły, iż tak duży samochód jak Prius (wymiary auta segmentu C/D) potrafi spalić mniej paliwa niż znacznie mniejsi i lżejsi konkurenci (Skoda Fabia, Fiat Panda, VW Polo, Honda Insight). Dotyczy to  zarówno warunków jazdy miejskiej, jak i szosowej (poprzedni Prius  2 wyraźnie tracił walory ekonomiczne podczas jazdy autostradowej z wyższymi niż 90 km/h prędkościami). To zasługa najnowszej generacji napędu hybrydowego (ale również wysokich umiejętności jazdy w stylu eko Maćka Kaczmarka – instruktora eko drivingu, który od 3 lat specjalizuje się w wygrywaniu tego typu rajdów za kierownicami hybrydowych Toyot).

Najnowsza generacja napędu hybrydowego mocno różni się względem poprzedników  – powiększono pojemność i moc silnika benzynowego (z 1,5 do 1,8 l) oraz zwiększono moc motoru elektrycznego, zastosowano nowe oprogramowanie sterujące oraz poprawiono wydajność systemu baterii. To efekt nieustannych prac rozwojowych, które rozpoczęto już w latach 60. I kontynuowano po premierze pierwszej generacji tego modelu w 1997 roku.

Najnowszy Prius debiutował na polskim rynku w kwietniu tego roku a już w czerwcu i lipcu musiał stanąć do rywalizacji w organizowanych w Sosnowcu i Warszawie eko rajdach. „Na treningi nie mieliśmy zbyt wiele czasu – przyznaje Maciej Kaczmarek – a były one konieczne, gdyż nowy system sterowania w układzie hybrydowym wymagał od kierowcy poznania sposobu „myślenia auta”.

W zorganizowanym w Sosnowcu Eco rajdzie, dowodzony przez Maćka Prius 3 zużył na dystansie ponad 226 km średnio zaledwie 2,95 l/100 km. Lepszy wynik był w stanie osiągnąć jedynie Fiat 500 z silnikiem Diesla, który jest jednak samochodem o dwie klasy mniejszym i zdecydowanie lżejszym. Za Priusem znalazły się m.in. Skody Fabie, Volvo, Fiat Panda CNG, hybrydowa Honda CR-Z. Trasa w 70% składała się z odcinków miejskich i dróg krajowych pozamiejskich. 30% stanowiła autostrada.

W Superteście Ekonomii 2010 zorganizowanym przez „Stowarzyszenie Auto Klub Dziennikarzy Polskich” Prius pokazał drugi raz przewagę technologiczną. Tym razem odcinek autostradowy stanowił prawie 50% całej trasy zmuszając uczestników (20 aut) do wyższych prędkości średnich rajdu. W tych warunkach Prius 3 uzyskał wynik 3,21 l/100 km – najmniejsze zużycie ze wszystkich samochodów hybrydowych, benzynowych i wysokoprężnych startujących w tych zawodach. W pobitym polu pozostawił m.in. Hondę Insight (4,28 l/100 km), Hondę CR-Z (4,55), Skodę Fabię 1.6 TDi (3,69), VW Polo Blue Motion (3,45), Fiata 500 JTD (3,64).

Trzecim sprawdzianem możliwości Priusa 3 była trzecia już edycja Eco-Challenge. W tym cyklicznie organizowanym eko rajdzie przedstawiciele mediów walczą o koronę najbardziej ekonomicznego kierowcy rywalizując za kierownicami Priusów. Tegoroczne wyniki były zaskakujące nawet dla organizatorów: najbardziej oszczędna załoga (red. Robert Bielecki i red. Wojciech Drzewiecki) spaliła 3,3 litra benzyny na odcinku ponad 400 km. Najsłabszy wynik z tej grupy to zaledwie 3,9 litra (zgodny z danymi producenta dotyczącymi średniego spalania w cyklu mieszanym).

Jak widać uzyskanie Priusem 3 wartości deklarowanych w fabrycznych folderach nie jest wielkim problemem. W czasie Eko-Challenge-u przeprowadzono także eksperyment – redaktorska załoga Wojciech Majewski/Marcin Stanisławski pokonała pierwsze 200 km rajdu z prędkością do 75 km/h uzyskując średnie spalanie - 3,7 litra. Drugą część (kolejne ponad 200 km) przejechała zwiększając maksymalną prędkość do 95 km/h. Uzyskany wynik był nadal taki sam – 3,7 l/100 km. To pokazuje potencjał nowej generacji napędu hybrydowego – tam gdzie Prius 2 notował już wyraźny wzrost zużycia paliwa, najnowszy Prius  nadal oszczędza.

Nic dziwnego, że najnowszy napęd hybrydowy znowu uzyskał najwyższe oceny międzynarodowego jury konkursu „Engine of The Year” wygrywając kategorię „Green Engine of The Year”.
 


data ostatniej modyfikacji: 2010-07-07 20:49:12
powrótDodaj do WYKOP.PL
Komentarze
Zbliżające się targi motoryzacyjne w Paryżu, dla wielu producentów będą doskonałą okazją do zaprezentowania swoich nowości. W tak prestiżowych warunkach pojawi się także koncepcyjna Astra.
W styczniu bieżącego roku Peugeot wdrożył nowy projekt, będący prawdziwą ofensywą produktów, stylu oraz usług na rynku motoryzacyjnym.
Spośród wszystkich modeli kombi dostępnych na polskim rynku, właśnie Škoda Octavia cieszy się największą popularnością.
Nissan opublikował zdjęcia i dane techniczne modelu Murano po face liftingu. Auto u dilerów pojawi się w połowie września.
Portfolio jednostek diesla dostępnych dla Superba wkrótce poszerzy się o czterocylindrową jednostkę 1.6 TDI CR DPF (77 kW), która do tej pory prezentowała swoje możliwości w Octavii.
We wrześniu, podczas tegorocznego salonu samochodowego w Paryżu, będzie miała miejsce światowa premiera modelu Jazz Hybrid. Honda potwierdzi w ten sposób swoje przekonanie o zaletach pojazdów z benzynowo-elektrycznym napędem hybrydowym.
Na salonie moskiewskim odbyła się światowa premiera Latitude, nowego, luksusowego rodzinnego samochodu marki Renault.
Podczas letniego pobytu w Palma de Mallorca, Jej Wysokość Królowa Zofia będzie używała udostępnionego przez Peugeot Hiszpania samochodu iOn, stając się pierwszym kierowcą nowego elektrycznego Peugeota w tym kraju.
Marubeni Motors Poland, Dystrybutor Samochodów Marki TATA informuje, iż z dniem dzisiejszym rozpoczyna się sprzedaż nowego modelu TATA Motors – TATA Indica Vista.
Zgodnie z danymi Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, przygotowanymi na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów, od pół roku modele Škody niezmiennie cieszą się największą popularnością wśród samochodów posiadających homologację ciężarową.
Ostrzega o dwóch niebezpiecznych zakrętach, z których pierwszy jest w kierunku wskazanym na znaku, a drugi może być zarówno w lewo, jak i w prawo. Może występować z tabliczką T-4 lub T-5.
Informuje o stacjach radiowych podających informacje o warunkach ruchu drogowego.
Oznacza wyjazd z obszaru zabudowanego.
Wyznacza miejsce zatrzymania się w związku z ruchem pociągu lub innego pojazdu szynowego na przejeździe kolejowym bez zapór lub półzapór; informuje, że na przejeździe występuje więcej niż jeden tor.
 Kontakt