Andrzej Lepper z kierowcą pojechali w Polskę. W pewnym momencie na drogę wyskoczyła świnia. Kierowca nie zdążył wyhamować i przejechał biedaczkę. Widząc co się stało Lepper kazał iść kierowcy do pobliskiego gospodarstwa i przeprosić gospodarzy za wypadek. Kierowca wraca dopiero po godzinie. W zębach trzyma cygaro, w ręce wino, a koszula mu wystaje ze spodni. Zdziwiony Lepper pyta się go.
- Dlaczego tak długo cię nie było? I co to wszystko znaczy?
- No cóż. Rolnik dał mi wino, jego żona obiad, a ich córka chwile niezapomnianej rozkoszy.
- Boże. Coś ty im powiedział?
- Że jestem kierowcą Leppera i właśnie zabiłem świnię.
Egzamin na prawo jazdy. Egzaminator zadaje kursantowi pytanie:
- Ma pan skrzyżowanie równorzędne. Tu jest pan w samochodzie osobowym, tutaj tramwaj a tu karetka na sygnale. Kto przejedzie pierwszy?
- Motocyklista - odpowiada pytany.
- Panie, co pan wygadujesz - warczy zły egzaminator - Toż przecież mówię, jest pan, tramwaj i karetka. Skąd wziął się motocyklista?
- A ch*j ich wie skąd oni się biorą...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Rejestrator emocji dla kierowcy

Szwajcarzy uważają, że rejestrator emocji pojawiających się na twarzy kierowcy może pomóc w bezpieczniejszym prowadzeniu samochodu. Może już niedługo trzeba będzie się uspokoić, aby wejść do własnego samochodu:)

Dzięki zaawansowanej technologii można rejestrować i identyfikować emocje pojawiające się na ludzkiej twarzy, wśród nich siedem uniwersalnych emocji: strach, złość, radość, smutek, obrzydzenie, zdziwienie i podejrzliwość. Technologia jest potencjalnie bardzo użyteczna w takich dziedzinach, jak medycyna, marketing czy chociażby projektowanie gier komputerowych.

Zdaniem naukowców z Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii mogłaby się ona sprawdzić również w zakresie bezpieczeństwa na drogach, gdzie czynnikami ryzyka są zmęczenie czy emocje kierowcy. Na przykład zdenerwowanie sprawia, że kierowca jedzie bardziej agresywnie i staje się mniej uważny.

Naukowcy z EPFL wraz z inżynierami z PSA Peugeot Citroen zaprojektowali prototypowy detektor emocji do umieszczenia w kabinie samochodu. Wstępne testy wypadły obiecująco.

W skład urządzenia wchodzi kamera podczerwona, umieszczona za kierownicą, która śledzi wyraz twarzy kierowcy. Naukowcy skoncentrowali się na rozpoznawaniu przez urządzenie gniewu i obrzydzenia, które wyrażane są na twarzy podobnie. Robiono to na podstawie zdjęć oraz nagrań wideo, zarówno w laboratorium, jak i w rzeczywistych sytuacjach.

Zasadniczo, urządzenie prawidłowo "nauczyło się" wykrywać irytację u danej osoby. Gorzej było, kiedy pojawiała się inna osoba. Wówczas trafność identyfikacji emocji spadała.

Rozpoznawanie emocji to tylko jedna z funkcji, w jakie byłby wyposażony testowany prototyp. Inna polega na rejestrowaniu częstotliwości zamykania się powiek, co służyłoby ostrzeganiu kierowcy, że grozi mu zaśnięcie za kierownicą.


data ostatniej modyfikacji: 2014-05-12 15:53:07
Komentarze
Polityka Prywatności