Nie pamiętam dokładnie okoliczności wypadku, ponieważ byłem kompletnie pijany. W celu uzyskania dalszych szczegółów proszę zwracać się do policji.
Dlaczego trabant nie rusza na zielonym świetle?
1. Zatrzymał go pęd powietrza wiatraka chłodnicy samochodu stojącego za nim.
2. Najechał na gumę do żucia.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Apteczka pierwszej pomocy

Polskie przepisy, w przeciwieństwie do obowiązujących w wielu krajów europejskich, nie nakazują posiadania apteczki pierwszej pomocy w samochodzie osobowym. Znając naszą mentalność, może dziwić fakt, że całkiem spora grupa kierowców ma jednak w swoich pojazdach apteczki. Chyba dla uspokojenia własnego sumienia.

Brak przepisów nakazujących posiadanie apteczki, pociąga za sobą brak ustaleń określających jej zawartość. Posługując się opiniami lekarzy oraz wyposażeniem apteczek zagranicznych, można w przybliżeniu określić co powinna zawierać. W podstawowym wyposażeniu powinny być:
• bandaże (opatrunkowe i elastyczne),
• plastry (z opatrunkiem i w rolkach),
• opatrunki jałowe,
• chusta trójkątna,
• folia termiczna,
• rękawiczki jednorazowe, lateksowe (najlepiej kilka par),
• ustnik do sztucznego oddychania,
• nożyczki z tępymi końcami.
Tę listę można wzbogacić o siatkę na głowę (codofix) oraz nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa.
W apteczce nie powinno być żadnych lekarstw i środków dezynfekcyjnych. Jedne i drugie tracą ważność, a który z kierowców zagląda do apteczki podczas normalnej eksploatacji samochodu. Podobnie jak nie sprawdzamy terminu ważności wożonej gaśnicy.

Zdecydowana większość dostępnych na rynku apteczek to raczej ich atrapy – efektownie wyglądające pudełka z ładnymi napisami. Można tam znaleźć wiele „ciekawych” drobiazgów, kompletnie nieprzydatnych do udzielania pierwszej pomocy. Sporo z nich jest także importowana i cześć napisów jest w językach obcych, a instrukcje pierwszej pomocy są nieczytelnie powielone.

Apteczka powinna mieścić się w miękkim opakowaniu z rzepem do przyczepiania, np. w bagażniku. Natomiast jej zawartość najlepiej jest skompletować osobiście, kupując potrzebne wyposażenie w aptece. Przy okazji skorzystamy z wiedzy fachowej farmaceuty.

Źródło: nadrogach.pl

data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności