Młoda kobieta miała poważny wypadek samochodowy. Lekarze uratowali
jej życie, ale nie dali rady ocalić jej skóry uszkodzonej przez
ogień. Jej twarz wyglądała paskudnie. Jedynym ratunkiem był przeszczep.
Ponieważ ona była cała poparzona, skórę musiał ofiarować ktoś inny. Dawcą
został jej mąż, który oddał jej skórę z własnego tyłka. Operacja się
udała, kobieta wyglądała tak pięknie jak dawniej. Jednak świadoma
poświęcenia własnego męża mówi pewnego dnia:
- Kochanie, jestem ci tak wdzięczna, czy jest coś co mogłabym dla
ciebie zrobić?
- Nie, już czuję się wynagrodzony.
- W jakim sensie?
- Wyobraź sobie dziką satysfakcję jaką czuję za każdym razem, kiedy
twoja matka całuje cię w policzek!
Jechał facet samochodem, a że samochód dobry, szybki to sobie nie żałował. Mimo, że mokro, ślisko to na liczniku 150 km/h... 180 km/h... 220brkm/h...250 km/h..., aż tu nagle zakręt, za zakrętem furmanka. Nic się nie dało zrobić, jedno wielkie rozpierdziu, z furmanki drzazgi, konie latają w powietrzu, woźnicy urwało nogi. Zatrzymał się facet po tych kilkuset metrach, i patrzy, o k...a ,ale jatka. Nic to myśli, jatka nie jatka, może ktoś przeżył i trzeba mu pomoc. Podchodzi bliżej, a tam konie z bebechami na wierzchu, ledwo dychają. Jakoś trzeba by je dobić, co się ma gadzina męczyć. Złapał za siekierę, która wypadła z furmanki i do jednego konia, do drugiego... pozarąbywał na śmierć. Stoi i rozgląda się, co dalej, zauważył woźnice. Woźnica na to, podciągając koc i przykrywając urwane nogi:
- Panie! Nawet mnie ku...a nie drasnęło!!!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Wymieniamy wycieraczki

Nadeszła pora, w której coraz częściej używać będziemy wycieraczek w swoich samochodach. Gdy tylko w wyniku ich pracy zobaczymy smugi na szybie samochodowej, powinniśmy je szybko wymienić.

Przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo. Źle oczyszczona szyba bardzo ogranicza widoczność. Po drugie - również z powodów finansowych. Zużyta może zniszczyć szybę, a jej wymiana jest znacznie droższa niż kupno nowej wycieraczki.

Podczas swego „żywota” wycieraczki wykonują na szybie około pół miliona kursów. Przemierzając trasę blisko 800 kilometrów, czyszczą powierzchnię równą 60 boiskom piłkarskim. Pracują w bardzo trudnych warunkach, zgarniając wodę deszczową, błoto i śnieg. Dlatego istotne jest ich prawidłowe działanie.

Jak obliczono, wycieraczka samochodowa ma najlepszą jakość czyszczenia w ciągu około 125 tysięcy cykli roboczych, co odpowiada około półrocznej eksploatacji. Dlatego fachowcy radzą, by po tym czasie dokładnie zbadać stan urządzenia. W niektórych producenci stosują tzw. wskaźniki zużycia, które zmieniają kolor w momencie, gdy wycieraczki trzeba wymienić. Zwykle jednak wystarczy je włączyć i przez chwilę poobserwować ich pracę. Jeżeli pozostawiają na szybie, poza głównym polem widzenia, 2-3 wąskie smużki, wycieraczki uważa się za sprawne. Gdy jednak na szybie widocznych jest więcej smug lub też znajdują się one w głównym polu widzenia, zalecana jest wymiana.

Nie jest to zabieg kłopotliwy i można go wykonać samodzielnie. Oszczędni właściciele samochodów ograniczają się do kupna w sklepie motoryzacyjnym samych gum i zakładają je do starych uchwytów piór. Wydają wówczas kilka złotych, ale ryzykują. Może się okazać, iż gumka jest kiepskiej jakości, albo elementy dociskowe są już zdezelowane i naprawiona wycieraczka nadal rozmazuje brud na szybie. Lepiej więc zdecydować się na kupno fabrycznie zmontowanych piór.

Ich wybór w handlu jest ogromny, podobnie jak zróżnicowanie cen. Najdroższe są wycieraczki znanych producentów, np. Boscha, Valeo czy Michelina o gwarantowanej jakości. Oprócz nich można dostać tańsze, bezmarkowe lub firmowane przez market. Ważne jest, by dobrać pióra pasujące do konkretnej marki i modelu samochodu, w czym pomagają katalogi w sklepach lub ich personel.

Zamontowanie nowych piór jest zazwyczaj łatwe. Trudniej bywa, gdy zdecydujemy się zastąpić tradycyjne wycieraczki o konstrukcji przegubowej nowoczesnymi, listwowymi. Umożliwiają to specjalne adaptery dostosowane do standardowych ramion wycieraczek. Takie uniwersalne mocowania mają w swych produktach np. Bosch i Valeo.

Źródło: nadrogach.pap.pl

ostatnia zmiana: 2022-03-23
Komentarze
Polityka Prywatności