Młoda kobieta miała poważny wypadek samochodowy. Lekarze uratowali
jej życie, ale nie dali rady ocalić jej skóry uszkodzonej przez
ogień. Jej twarz wyglądała paskudnie. Jedynym ratunkiem był przeszczep.
Ponieważ ona była cała poparzona, skórę musiał ofiarować ktoś inny. Dawcą
został jej mąż, który oddał jej skórę z własnego tyłka. Operacja się
udała, kobieta wyglądała tak pięknie jak dawniej. Jednak świadoma
poświęcenia własnego męża mówi pewnego dnia:
- Kochanie, jestem ci tak wdzięczna, czy jest coś co mogłabym dla
ciebie zrobić?
- Nie, już czuję się wynagrodzony.
- W jakim sensie?
- Wyobraź sobie dziką satysfakcję jaką czuję za każdym razem, kiedy
twoja matka całuje cię w policzek!
Biegnie facet w stroju sportowym, na głowie ma czepek. Widząc przechodnia pyta go:
-Jechali tendy kolrze?-pyta wycieńczony człowik.
-Tak,gdzieś pięć minut temu. A wogóle gdzie ma pan rower? - odpowiada przechodni.
-O kurcze od początku czułem ,że czegoś zapomniałem.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Na Poboczu

Pobocze nie jest miejscem przeznaczonym do zatrzymywania się w celu odebrania telefonu, odpoczynku czy zjedzenia posiłku. Stojący w tym miejscu samochód narażony jest na kolizję z przejeżdżającym obok pojazdem, a nieodpowiednie zachowanie i brak ostrożności mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

W 2010 r. doszło do 1 306 wypadków na poboczu, w których było 1 693 rannych i 214 zabitych*. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, jak zachować się w przypadku konieczności zatrzymania się na poboczu.

Zatrzymywanie się na poboczu kierowcy powinni traktować jako ostateczność. Jeśli chcemy skorzystać z telefonu czy zerknąć na mapę, powinniśmy zatrzymać się na parkingu lub stacji benzynowej. Postój na poboczu ograniczmy do wyjątkowych sytuacji, czyli przede wszystkim awarii unieruchamiającej pojazd oraz zatrzymania przez policję – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Jeśli kierowca jest zmuszony do zatrzymania się na poboczu, koniecznie powinien zjechać jak najbliżej prawej krawędzi, równolegle do niej, aby nie stać w pasie ruchu. Na poboczu mogą znajdować się elementy, które mogą uszkodzić pojazd lub przebić oponę, dlatego przed zjazdem kierowcy powinni najpierw rozejrzeć się czy nie ma takiego zagrożenia – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. W przypadku opuszczania pojazdu, wszyscy pasażerowie powinni używać drzwi po prawej stronie. Kierowca decydując się na wysiadanie od strony lewej, musi upewnić się, czy jest to bezpieczne zarówno dla niego jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przebywanie w aucie na poboczu jest niebezpieczne. Jeśli samochód jest unieruchomiony i konieczne jest oczekiwanie na pomoc, trzeba zachować szczególną ostrożność pozostając na poboczu. Samochód tam stojący narażony jest na uderzenie przez przejeżdżające pojazdy, dlatego najbezpieczniej jest opuścić auto i oczekiwać na pomoc stojąc poza drogą lub na jej krawędzi – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Jeśli podróżujemy ze zwierzętami, wyprowadzając je z pojazdu należy uniemożliwić im wtargnięcie na jezdnię. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, powinny pozostać
w aucie.

Jak zasygnalizować postój na poboczu z powodu uszkodzenia pojazdu**

Na autostradzie lub drodze ekspresowej:
•    Sygnalizacja jest obowiązkowa w każdym przypadku – poprzez włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie ostrzegawczego trójkąta awaryjnego 100 m za pojazdem.

Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym:
•    Obowiązkowo tylko w przypadku, gdy pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości – poprzez umieszczenie ostrzegawczego trójkąta awaryjnego 30-50 m za pojazdem i włączenie świateł awaryjnych.
Na pozostałych drogach na obszarze zabudowanym:
•    Obowiązkowo tylko w przypadku, gdy pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości – poprzez włączenie świateł awaryjnych.

* Źródło: policja.pl
** Źródło: art. 50 kodeksu drogowego



data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności