Dlaczego trabant nie rusza na zielonym świetle?
1. Zatrzymał go pęd powietrza wiatraka chłodnicy samochodu stojącego za nim.
2. Najechał na gumę do żucia.
Dresiarz za kółkiem:
Opis osobowości:
Zwykle osobowości brak, choć występują tutaj szczątkowe cechy takie jak: złośliwość, skłonność do brutalności i używek. Prawie nie występuje w wieku powyżej 35 lat, gdyż naturalna selekcja i przydrożne drzewa ograniczają znacząco populacje.

Główne wady i zagrożenia:

* zachowuje się jak król szosy, wynika to z poczucia wyższości wobec reszty (myślącej) świata,
* wyprzedza na trzeciego,
* zajeżdża drogę,
* omija korek i kolejkę do skrętu na każdy możliwy sposób,
* bardzo nadmierna szybkość,
* wszystkie inne zagrożenia wynikające z ograniczonej wyobraźni i niskiego IQ.

Ulubione samochody:
Zależnie od zasobności portfela, ale na pewno nie będzie to Wartburg kombi. Autko musi być szpanerskie, nawet jeśli jest tanie. Nawet maluch będzie miał przyciemniane szyby, spojler, płytę CD na lusterku (obowiązkowo!) i dużą naklejkę w obcym języku (treść nieistotna, najczęściej PIONEER) a jak starczy forsy to i neonówki pod podwoziem…Wewnątrz sprzęt grający musi być najlepszy (czytaj: z największą liczbą
migających lampek) i głośniki skierowane na zewnątrz, żeby wszyscy wiedzieli, że jedzie nie byle kto. Bardziej zamożni Młodociani używają
samochodów lepszych marek dochodząc nawet do BMW. Jest też pewna zasada: -im lepszy samochód tym mniej ozdobników - po prostu nie są już wtedy konieczne do nęcenia panienek.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Zmniejsz Obroty

Ekojazda wpływa pozytywnie na ilość zużytego paliwa – jeżdżąc w stylu eko można zaoszczędzić nawet do 20% paliwa. Także ryzyko wypadku staje się mniejsze, między innymi dlatego, że jazda staje się bardziej przewidywalna.

Poza tym takie prowadzenie auta redukuje hałas – odgłos wydawany przez samochód jadący z 4 000 obr./min równa się odgłosowi wydawanemu przez 32 samochody jadące z 2 000 obr./min*!

Ekojazda to przede wszystkim prowadzenie samochodu z równomierną prędkością i przewidywanie wydarzeń na drodze. Takie zachowanie umożliwia unikanie niepotrzebnych przyspieszeń i hamowań. Jadąc z prędkością 50 km/h powinniśmy zdjąć nogę z gazu w odległości 100 metrów przed planowanym miejscem zatrzymania pojazdu, czyli np. przed skrzyżowaniem. A aby uniknąć gwałtownego hamowania w przypadku nagłego zatrzymania się pojazdu jadącego przed nami, warto zachować od niego odległość minimum 3 sekund – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Inną zasadą ekojazdy jest odpowiednie dbanie o stan pojazdu, czyli comiesięczne kontrole ciśnienia w oponach oraz regularne serwisowanie pojazdu. Według danych UE, niedopompowane opony mogą zwiększyć zużycie paliwa o 4%**. Na to ile zużywamy paliwa wpływ ma także ilość i sposób przewożenia bagażu. Unikać należy wożenia zbędnego ładunku, a montując np. bagażniki dachowe pamiętać trzeba o ich zdjęciu jak tylko przestaną być potrzebne, gdyż zwiększają opór powietrza – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Poza oszczędnością paliwa, wśród korzyści z ekojazdy można wymienić między innymi wzrost bezpieczeństwa na drodze. Stosując zasady ekojazdy kierowcy jeżdżą bardziej świadomie i spokojniej. Przemyślane przyspieszanie i hamowanie, unikanie jazdy na biegu jałowym sprawiają, że zmniejszamy ryzyko wypadku – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Co więcej, płynna jazda zredukuje stres związany z prowadzeniem pojazdu oraz zostanie doceniona przez pasażerów.

Stosowanie zasad ekojazdy to również przejaw dbałości o środowisko. Poprzez mniejsze zużycia paliwa zostaje ograniczona emisja dwutlenku węgla, a jazda na odpowiednich obrotach silnika pozwala na redukcję hałasu.

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą – podstawowe zasady ekojazdy:
1.    Kontroluj obroty silnika: Zmieniaj bieg na wyższy przy 2000 obr./min w silniku wysokoprężnym i przy 2400 obr./min w benzynowym. Redukuj biegi, gdy obroty spadają do ok. 1 000 obr./min.
2.    Jedź płynnie – po rozpędzeniu jedź z możliwie stałą prędkością na najwyższym możliwym biegu, hamuj silnikiem jeśli to możliwe i bezpieczne.
3.    Kontroluj przyspieszanie – zanim osiągniesz prędkość 50 km/h przyspieszaj dynamicznie, aż do osiągnięcia piątego biegu; powyżej 50 km/h przyspieszaj w umiarkowany sposób
4.    Umiejętnie pokonuj zjazdy i wzniesienia: na tych pierwszych zachowuj stałą prędkość, a na podjazdach zwolnij.
5.    Wyłączaj silnik, gdy postój trwa dłużej niż minutę.
6.    Dbaj o dobry stan pojazdu: przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach, regularnie serwisuj auto i naprawiaj nawet niewielkie awarie.
7.    Nie przewoź zbędnego ładunku.

* Źródło: ecodrive.org
** Źródło: Komisja Europejska, ec.europa.eu



data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności