Dwóch facetów po długiej nocy spędzonej w barze nad ranem wsiada do samochodu. Po kilku minutach w okno pasażera stuka stary mężczyzna.
- Zobacz, w oknie jest duch! - krzyczy pasażer.
Kierowca dodaje gazu, ale twarz nie znika. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Czego chcesz?
- Macie może papierosy? - pyta stary mężczyzna.
Pasażer rzuca przez okno paczkę i krzyczy do kierowcy zamykając ze strachem okno:
- Przyspiesz!
Kilka minut później uspokojeni zaczynają śmiać się i żartować z poprzedniego strachu. Nagle w oknie znów pojawia się ta sama twarz.
- To znowu on! - krzyczy pasażer. Otwiera okno i drżąc ze strachu pyta:
- Tak?
- Macie ognia? - dopytuje się stary mężczyzna.
Pasażer wyrzuca zapalniczkę przez okno i krzyczy:
- Przyspiesz jeszcze!
Kierowca wciska gaz do podłogi, straszliwa twarz znika z okna. Pasażer z kierowcą powoli dochodzą do siebie po spotkaniu z duchem, kiedy w oknie znowu pojawia się postać tego samego starego mężczyzny. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Co znowu?
- Może pomóc wam wyjechać z tego błota?
Dresiarz za kółkiem:
Opis osobowości:
Zwykle osobowości brak, choć występują tutaj szczątkowe cechy takie jak: złośliwość, skłonność do brutalności i używek. Prawie nie występuje w wieku powyżej 35 lat, gdyż naturalna selekcja i przydrożne drzewa ograniczają znacząco populacje.

Główne wady i zagrożenia:

* zachowuje się jak król szosy, wynika to z poczucia wyższości wobec reszty (myślącej) świata,
* wyprzedza na trzeciego,
* zajeżdża drogę,
* omija korek i kolejkę do skrętu na każdy możliwy sposób,
* bardzo nadmierna szybkość,
* wszystkie inne zagrożenia wynikające z ograniczonej wyobraźni i niskiego IQ.

Ulubione samochody:
Zależnie od zasobności portfela, ale na pewno nie będzie to Wartburg kombi. Autko musi być szpanerskie, nawet jeśli jest tanie. Nawet maluch będzie miał przyciemniane szyby, spojler, płytę CD na lusterku (obowiązkowo!) i dużą naklejkę w obcym języku (treść nieistotna, najczęściej PIONEER) a jak starczy forsy to i neonówki pod podwoziem…Wewnątrz sprzęt grający musi być najlepszy (czytaj: z największą liczbą
migających lampek) i głośniki skierowane na zewnątrz, żeby wszyscy wiedzieli, że jedzie nie byle kto. Bardziej zamożni Młodociani używają
samochodów lepszych marek dochodząc nawet do BMW. Jest też pewna zasada: -im lepszy samochód tym mniej ozdobników - po prostu nie są już wtedy konieczne do nęcenia panienek.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Dbaj O Samochód

Jazda w niesprzyjających warunkach atmosferycznych to test stanu technicznego pojazdu. Niewymieniona żarówka, brudne reflektory i przednia szyba czy zużyty bieżnik mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka kolizji.

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, na co zwrócić uwagę przygotowując auto na zbliżające się jesienno-zimowe warunki.

Nie należy zwlekać z przygotowaniem samochodu na nadchodzące trudne warunki atmosferyczne. Zanim na dobre zapanują niskie temperatury, a na drogach zalegać będzie błoto i śnieg, radzimy zadbać o dobrą widoczność, przyczepność i sprawny system hamowania. To podstawowe elementy, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Ich zaniedbanie to zagrożenie zarówno dla nas jak i dla innych uczestników ruchu – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Zadbaj o dobrą widoczność
Ponieważ w okresie jesienno-zimowym znacznie spada widoczność oraz pojawiają się częste opady deszczu i śniegu, jedną z podstawowych rzeczy, o które należy zadbać jest odpowiedni stan przedniej szyby, czyli przede wszystkim dobrany do pory roku płyn do spryskiwaczy oraz sprawne wycieraczki. Jeżeli wycieraczki rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę, pozostawiają smugi i piszczą, to znak, że pióro wycieraczki jest najprawdopodobniej zużyte i wymaga wymiany.

Niestety nawet najbardziej przejrzyste szyby nie zapewnią dobrej widoczności, jeśli nie zadbamy o światła. Poprawność działania wszystkich świateł powinna być sprawdzana regularnie, a przepalone żarówki wymieniane na bieżąco. W okresie jesienno-zimowym radzimy pamiętać o sprawdzeniu świateł przeciwmgłowych, które w tym czasie mogą być bardzo przydatne, a o których część kierowców zapomina ze względu na stosunkowo rzadkie ich użycie – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu wszystkich reflektorów, szczególnie, gdy na drodze zalega błoto lub śnieg.

Odpowiednie opony
Gdy temperatura utrzymuje się poniżej 7°C, opony letnie powinny zostać zmienione na zimowe. Podczas wymiany należy zwrócić uwagę na stan bieżnika i ciśnienie. O tej porze roku warunki na jezdni powodują częstsze zagrożenie poślizgiem, dlatego konieczne jest zapewnienie dobrej przyczepności. Choć polskie normy stanowią, że głębokość bieżnika powinna mieć minimum 1,6 mm, to jednak im jest ona większa, tym bardziej zwiększa się poziom bezpieczeństwa. Dlatego zimą dobrze jest, jeśli nie jest to mniej niż 3 mm – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Amortyzatory i układ hamulcowy
Na mokrej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża, dlatego konieczne jest zadbanie o to, aby dodatkowo nie wydłużyć jej zużytymi amortyzatorami lub nie w pełni sprawnym układem hamulcowym. Jeśli od ostatniego przeglądu technicznego minęło dużo czasu, jesienią warto pomyśleć o wizycie w warsztacie, podczas której mechanik sprawdzi czy np. nie ma znacznej różnicy w sile hamowania między kołami tej samej osi lub wymieni płyn hamulcowy – radzą trenerzy Szkoły każdy Renault.

Rozważny kierowca przede wszystkim
Należy pamiętać, że decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy ma człowiek. W 2010 r. na 38 832 wszystkich zdarzeń drogowych, do których doszło w Polsce w ponad 30 000 przypadków wina leżała po stronie kierującego*. W wymagających warunkach, jakie bez wątpienia często panują na polskich drogach jesienią i zimą kierowca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Należy zredukować prędkość, zwiększyć dystans między pojazdami oraz pamiętać, że inni kierowcy mogą nie być odpowiednio przygotowani do jazdy w trudnych warunkach, co stwarza dodatkowe zagrożenie – mówią trenerzy Szkoły jazdy Renault.
Kodeks drogowy nakazuje, aby kierowca jechał z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch (art. 19, ust. 1).


* Źródło: policja.pl



ostatnia aktualizacja: 2022-03-23
« powrót
Komentarze
Polityka Prywatności