Główny Urząd Ceł postanowił przeprowadzić ankietę wśród celników na temat
łapówkarstwa. Jedno z pytań zadawanych przez komisję brzmiało:
"Ile czasu potrzebujesz aby za łapówki kupić BMW?"
Celnik na polsko- niemieckiej granicy odpowiada:
- Dwa, trzy miesiące.
Celnik na polsko-czeskiej granicy:
- No, z pół roku.
Celnik ze "ściany wschodniej" po dłuższym zastanowieniu:
- Dwa, trzy lata.
Komisja zadziwiona:
- Tak długo?
Celnik ze "ściany wschodniej":
- Chłopaki, nie przesadzajcie, BMW to w końcu duża firma...
Dresiarz za kółkiem:
Opis osobowości:
Zwykle osobowości brak, choć występują tutaj szczątkowe cechy takie jak: złośliwość, skłonność do brutalności i używek. Prawie nie występuje w wieku powyżej 35 lat, gdyż naturalna selekcja i przydrożne drzewa ograniczają znacząco populacje.

Główne wady i zagrożenia:

* zachowuje się jak król szosy, wynika to z poczucia wyższości wobec reszty (myślącej) świata,
* wyprzedza na trzeciego,
* zajeżdża drogę,
* omija korek i kolejkę do skrętu na każdy możliwy sposób,
* bardzo nadmierna szybkość,
* wszystkie inne zagrożenia wynikające z ograniczonej wyobraźni i niskiego IQ.

Ulubione samochody:
Zależnie od zasobności portfela, ale na pewno nie będzie to Wartburg kombi. Autko musi być szpanerskie, nawet jeśli jest tanie. Nawet maluch będzie miał przyciemniane szyby, spojler, płytę CD na lusterku (obowiązkowo!) i dużą naklejkę w obcym języku (treść nieistotna, najczęściej PIONEER) a jak starczy forsy to i neonówki pod podwoziem…Wewnątrz sprzęt grający musi być najlepszy (czytaj: z największą liczbą
migających lampek) i głośniki skierowane na zewnątrz, żeby wszyscy wiedzieli, że jedzie nie byle kto. Bardziej zamożni Młodociani używają
samochodów lepszych marek dochodząc nawet do BMW. Jest też pewna zasada: -im lepszy samochód tym mniej ozdobników - po prostu nie są już wtedy konieczne do nęcenia panienek.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Akumulator w lecie – jak dbać by się nie rozładował

Wbrew powszechnej opinii, zima to nie zawsze najtrudniejszy okres dla akumulatora samochodowego. Również w lecie rozładowany akumulator może niemile zaskoczyć kierowców, ponieważ korzystanie z klimatyzacji czy nawigacji przyczynia się do większego zapotrzebowania na energię elektryczną, a co za tym idzie jego szybszego rozładowywania. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała wskazówki jak dbać o akumulator w lecie by niemiłe niespodzianki nie zakłócały wakacyjnych wyjazdów.

Akumulator służy do rozruchu silnika oraz zapewnia funkcjonowanie wszystkich odbiorników prądu elektrycznego, głównie w trakcie postoju, gdyż w czasie pracy silnika źródłem prądu jest alternator. Co może spowodować problemy z akumulatorem? Przede wszystkim zwiększone zapotrzebowanie na energię spowodowane częstym otwieraniem okien oraz korzystaniem z radia, klimatyzacji, świateł, ładowaniem nawigacji czy telefonu. Czynności niezbędne podczas wakacyjnych wyjazdów sprawiają, że proporcje zapotrzebowania na prąd są zaburzone.

Intensywne eksploatowanie akumulatora przy niskim poziomie naładowania może doprowadzić do całkowitego rozładowania. Pamiętajmy, że "próby doładowania przez alternator" nie naładują go w 100%, co prowadzi do pracy w stanie nienaładowanym a w konsekwencji zasiarczenia akumulatora. Skutkiem tego jest stopniowe zmniejszanie pojemności akumulatora, aż w końcu stanie się on całkowicie niesprawny. Przed wyjazdem warto sprawdzić stan całej instalacji elektrycznej w samochodzie - akumulator jest jedną z części całego łańcucha, a każde zaśniedziałe, luźne połączenie zmniejsza wartość przepływającej energii.

Zasady eksploatacji akumulatora

W trosce o akumulator warto sprawdzać od czasu do czasu zgodność napięcia ładowania (pod obciążeniem i bez) z danymi fabrycznymi. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko zbyt małe napięcie ładowania jest niekorzystne. Jego nadmierna wartość powoduje systematyczne przeładowanie i działa na akumulator równie destrukcyjnie jak stan ciągłego niedoładowania. Warto wspomnieć, że akumulatory utrzymywane w stanie bliskim pełnego naładowania najdłużej pozostają sprawne.

Jeśli po doładowaniu akumulator w ciągu kilku dni znowu staje się słaby, należy odwiedzić serwis samochodowy. Nie zawsze konieczna jest wymiana akumulatora. Bardzo często okazuje się, że w aucie jest zwarcie, które będzie rozładowywało każdy akumulator, albo występuje problem z alternatorem.

"Akumulator posłuży nam długo bez większych problemów jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad" - mówi Andrzej Świątkowski, Kierownik Centrum Obsługi Samochodów - "Po pierwsze, akumulator powinien być utrzymany w stanie suchym i czystym, a przy każdym przeglądzie należy zlecić serwisowi kontrolę poziomu naładowania akumulatora. Po drugie, akumulator musi być dobrze zamocowany w pojeździe, a zaciski biegunowe dobrze zaciśnięte i zabezpieczone warstwą wazeliny bezkwasowej. W końcu, aby uniknąć całkowitego wyładowania akumulatora nie zostawiajmy włączonych odbiorników prądu po wygaszeniu silnika, a jeżeli nie używamy akumulatora, dobrze jest go sprawdzić i ewentualnie doładować co kilka tygodni".


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności