Dwóch facetów po długiej nocy spędzonej w barze nad ranem wsiada do samochodu. Po kilku minutach w okno pasażera stuka stary mężczyzna.
- Zobacz, w oknie jest duch! - krzyczy pasażer.
Kierowca dodaje gazu, ale twarz nie znika. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Czego chcesz?
- Macie może papierosy? - pyta stary mężczyzna.
Pasażer rzuca przez okno paczkę i krzyczy do kierowcy zamykając ze strachem okno:
- Przyspiesz!
Kilka minut później uspokojeni zaczynają śmiać się i żartować z poprzedniego strachu. Nagle w oknie znów pojawia się ta sama twarz.
- To znowu on! - krzyczy pasażer. Otwiera okno i drżąc ze strachu pyta:
- Tak?
- Macie ognia? - dopytuje się stary mężczyzna.
Pasażer wyrzuca zapalniczkę przez okno i krzyczy:
- Przyspiesz jeszcze!
Kierowca wciska gaz do podłogi, straszliwa twarz znika z okna. Pasażer z kierowcą powoli dochodzą do siebie po spotkaniu z duchem, kiedy w oknie znowu pojawia się postać tego samego starego mężczyzny. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Co znowu?
- Może pomóc wam wyjechać z tego błota?
Polski chamek za kierownicą
Opis osobowości:
Cham pospolity. Ma kłopoty z czytaniem, pisaniem i liczeniem. Jego zachowanie wynika z chęci odreagowania na upokorzenia codzienności.

Główne wady i zagrożenia:

* zajeżdża drogę,
* nie przepuszcza nawet jeśli nic mu to nie szkodzi,
* wciska gaz, kiedy próbujesz go wyprzedzić, a jak zrezygnujesz - zwalnia,
* omija korek i kolejkę do skrętu na każdy możliwy sposób,
* i wiele innych, które jego mały móżdżek wymyśla on-line.

Ulubione samochody:
Brudne.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Powroty z wakacji – wypadek i co dalej

Dobiega końca czas urlopów, z których Polacy masowo wracają do swoich domów. Wzmożony ruch na drogach i autostradach skutkuje niestety większą liczbą wypadków samochodowych. Poszkodowanym, chcącym ubiegać się o odszkodowanie za straty poniesione w wyniku wypadku, podpowiadamy jak zrobić to skutecznie.

Rozpoczynający się wrzesień, według oficjalnych statystyk Policji z 2014 roku, jest miesiącem, w którym najczęściej dochodzi do wypadków drogowych (9,6% wszystkich wypadków w skali roku, podobnie jest w lipcu, niewiele mniej w czerwcu - 9,5%). Ta statystyka najdobitniej potwierdza tendencję, iż wrzesień, miesiąc powrotów z urlopów, jest okresem niebezpiecznym na drogach, w którym potrzebna jest większa niż zazwyczaj czujność.

Do wypadków najczęściej dochodzi w obszarach zabudowanych (72,5%), na drogach dwukierunkowych, jednojezdniowych (81%). Najbardziej powszechnym wypadkiem jest zderzenie się boczne pojazdów w ruchu (31%), natomiast najczęstszą przyczyną nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (26,8%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (26,1%).

Kiedy już dojdzie do wypadku, niezależnie od skali jego skutków, warto znać proces ubiegania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy.

Identyfikacja sprawcy wypadku

Najbardziej powszechna sytuacja, w której poszkodowany może rościć prawa do uzyskania odszkodowania to ta, kiedy wypadek spowodował inny kierowca. Jest to odszkodowanie za tzw. uszczerbek na zdrowiu, który dotyczy nie tylko sfery fizycznej, ale również mentalnej.

Ubiegając się o tego typu rekompensatę, pokrzywdzonemu przysługuje zwrot poniesionych kosztów leczenia, utraconych dochodów ze względu na wypadek, zwrot kosztów dojazdu na leczenia i rehabilitacje oraz zniszczenia mienia. Ponadto, można zażądać od sprawcy wypadku jednorazowego zadośćuczynienia finansowego, a kiedy obrażenia ciała są trwałe, renty inwalidzkiej - wyjaśnia Katarzyna Parol-Czajkowska, Dyrektor Departamentu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB.

Nieco inna procedura występuje w przypadku, kiedy nastąpiły poważne obrażenia ciała. Ranny w wypadku powinien ustalić imię i nazwisko sprawcy, numer jego polisy OC, a także numer rejestracyjny pojazdu. Jeśli ranny jest w silnej sytuacji stresowej, o uzyskanie takich danych powinien poprosić wezwaną na miejsce Policję.

Dobrze umotywowane roszczenie

Następnym etapem ubiegania się o odszkodowanie jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi - temu, w którym polisę OC wykupił sprawca wypadku. Z tego typu polisy można uzyskać rekompensatę tylko w postaci naprawy samochodu poszkodowanego. Dane towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku można zweryfikować na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wpisując numer rejestracyjny pojazdu sprawcy.

Kolejnym typem odszkodowania może być to uzyskane za inne straty poniesione w wyniku wypadku, a więc związane z kwestią zdrowia poszkodowanego. Niestety, na tym etapie nie wszyscy pokrzywdzeni znają swoje prawa, a jeśli tak, to nie zawsze decydują się na podjęcie próby uzyskania takiego odszkodowania.

Wniosek roszczeniowy powinien być należycie udokumentowany i zawierać możliwie wszystkie dowody, które potwierdzałyby straty poniesione w wyniku wypadku. Dobrze uzasadnione roszczenie i oczekiwania finansowe znacznie pomagają pozytywnie rozpatrzyć wniosek przez ubezpieczyciela. Do takich dowodów możemy zaliczyć m.in. wszelkie faktury czy paragony za lekarstwa, potwierdzenia wizyt u lekarzy lub diagnozy lekarskie - mówi Katarzyna Parol-Czajkowska z Centrum Odszkodowań DRB.

Zaliczka na bieżące wydatki

Oczekiwania poszkodowanego to jedno, drugie zaś to ustalenie wysokości zadośćuczynienia przez ubezpieczyciela. Każdy z nich posiada swoje wewnętrzne zasady, na bazie których ocenia poniesiony uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego. Wysokość rekompensaty zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od rodzaju doznanych obrażeń, czasu leczenia i rehabilitacji oraz wpływu, jaki wypadek miał na życie i czy na przykład uniemożliwił wykonywanie zawodu.

Jeśli okres wyczekiwania na odszkodowanie mocno się wydłuża, a poszkodowany musi na bieżąco ponosić wysokie koszty leczenia czy rehabilitacji, może on ubiegać się o uzyskanie zaliczki pieniężnej z polisy OC sprawcy wypadku.

Zazwyczaj odszkodowanie jest wypłacane w terminie 30 dni od zgłoszenia wypadku, w bardziej skomplikowanych przypadkach może wynieść maksymalnie ustawowo do 90 dni. Kiedy wysokość odszkodowania stwierdzona przez orzecznictwo znacznie różni się od naszych oczekiwań, mamy również jeszcze do dyspozycji postępowanie na drodze sądowej.


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności