Żółtodziób za kółkiem
Opis osobowości:
Jest to osobnik zaraz po kursie prawa jazdy więc może to być każdy rodzaj osobowości. Zwykle po przejechaniu pierwszego tysiąca kilometrów zamienia się w normalnego kierowcę lub przechodzi do innej kategorii z mojej listy.

Główne wady i zagrożenia:

* zbyt mała prędkość,
* nieprzemyślane manewry,
* jazda bez świateł,
* kłopoty z manewrowaniem po zatłoczonym skrzyżowaniu.


Ulubione samochody:
Nie ma reguły. Najczęściej taki, jaki rodzice przeznaczają na straty.
Kobieta za kierownicą
Opis osobowości:
Matka, żona, kochanka.

Główne wady i zagrożenia:
Poza wadami wymienionymi w pkt. 3 dochodzą inne, które przy sixie można było przemilczeć, ale tutaj już nie. Temat - rzeka , ale spróbuję:

* niemal całą uwagę pochłania jej strona techniczna prowadzenia samochodu,
* trzyma się kurczowo środka jezdni,
* używa lusterek wyłącznie do poprawiania make-up`u,
* włącza lewy kierunkowskaz i skręca w prawo,
* zero kontaktu z innymi użytkownikami drogi, brak reakcji na standardowe znaki dawane ręką lub światłami (Co tak śmiesznie miga??),
* obserwuje tylko wąski fragment drogi przed maską,
* nagle hamuje (np. tuż przed skrzyżowaniem gdy zapala się żółte światło),
* prędkość uzależnia od aktualnego nastroju a nie od warunków,
* zero wyobraźni i przewidywania,
* wjeżdża na skrzyżowanie mimo, ze nie może z niego zjechać i oczywiście zostaje na nim przez kolejną zmianę świateł tworząc korek,
* blokuje szybki pas, bo za 5 kilometrów skręca w lewo,
* po długim oczekiwaniu na drodze podporządkowanej w końcu zamyka oczy, zaciska dłonie na kierownicy i… rusza… no i… Bum!!!,
* stwarza zagrożenie nawet po opuszczeniu samochodu potrafi go bowiem zaparkować na środku skrzyżowania, lub 5 cm od otwierających się na zewnątrz drzwi czyjegoś domu.

Ulubione samochody:
Nie rozróżnia marek. Zwykle małe lub średnie, czasem (gorzej) większe.

Uwaga:
Do kobiet za kierownicą rzadko zaliczają się też niektórzy mężczyźni. Są to przypadki beznadziejne ale i nieliczne przez co nie chce mi się dla nich tworzyć oddzielnej kategorii… Dupa Wołowa?.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Zadbaj sam o swój samochód

Zima zbliża się wielkimi krokami dlatego warto zadbać o stan techniczny swojego auta. Konieczne jest sprawdzenie sprawności takich elementów, jak akumulator, klimatyzacja, szyby, gumowe uszczelki oraz poziom wszystkich płynów. O tym, które z tych czynności można wykonać samemu, a z którymi należy udać się do specjalistów mówi Adam Klimek, najpopularniejszy mechanik samochodowy w Polsce, prowadzący program „Samochód marzeń – kup i zrób”, Team TOTAL.

Każdy sezon, czy to zimowy, czy też wiosenno-letni wymaga odpowiedniego przygotowania samochodu. Wiele z tych czynności można wykonać samemu – mówi newsrm.tv Adam Klimek, Team TOTAL – W sezonie zimowym warto zadbać o kilka istotnych elementów, między innymi akumulator (…). Pamiętajcie o tym, aby zadbać o klimatyzację, to jest bardzo istotna kwestia, szczególnie o feed kabiny, ponieważ w okresie jesienno-zimowym często będziemy z tej klimatyzacji korzystać, aby nie mieć zaparowanego samochodu. Naturalnie pamiętamy o płynie chłodzącym, płynie hamulcowym, oleju silnikowym, zabezpieczeniu uszczelek gumowych tak, by nie przywierały podczas mrozów. Najlepiej taki przegląd zlecić fachowcom, natomiast rzeczy kosmetyczne wykonać samemu. Zrobimy to dokładnie i na pewno taniej.

Klimek podkreśla również, że zmianę opon na zimowe należy dokonać odpowiednio wcześnie: – Nie jest ważna temperatura otoczenia, ale podłoże, na którym pracuje opona – mówi mechanik samochodowy – Dlatego przyjmuje się, że jeśli temperatura dobowa jest na poziomie 7 stopni to jest dobry moment, aby zamontować takie opony. Dzięki temu zaoszczędzamy czas oraz unikamy stresu związanego z długotrwałym oczekiwaniem w kolejce do mechanika.

Według Adama Klimka jedyną metodą zadbania o nadwozie jest bardzo dokładne umycie, osuszenie i odtłuszczenie karoserii, a następnie nałożenie na nią twardego wosku. Należy się jednak zastanowić, czy chcemy wykonywać to samodzielnie czy z pomocą specjalisty, gdyż zabieg ten trwa 2-3 godziny i wymaga użycia sporej siły.

Nałożenie twardego wosku zabezpieczy karoserie przynajmniej na 3 miesiące, zamyka pory, brud nie wchodzi, podobnie jak sól i woda, więc jest to bardzo ważne, żeby taki proces przeprowadzić przed okresem, kiedy sypie się sól na drogi. – podsumowuje ekspert.


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności