Dresiarz za kółkiem:
Opis osobowości:
Zwykle osobowości brak, choć występują tutaj szczątkowe cechy takie jak: złośliwość, skłonność do brutalności i używek. Prawie nie występuje w wieku powyżej 35 lat, gdyż naturalna selekcja i przydrożne drzewa ograniczają znacząco populacje.

Główne wady i zagrożenia:

* zachowuje się jak król szosy, wynika to z poczucia wyższości wobec reszty (myślącej) świata,
* wyprzedza na trzeciego,
* zajeżdża drogę,
* omija korek i kolejkę do skrętu na każdy możliwy sposób,
* bardzo nadmierna szybkość,
* wszystkie inne zagrożenia wynikające z ograniczonej wyobraźni i niskiego IQ.

Ulubione samochody:
Zależnie od zasobności portfela, ale na pewno nie będzie to Wartburg kombi. Autko musi być szpanerskie, nawet jeśli jest tanie. Nawet maluch będzie miał przyciemniane szyby, spojler, płytę CD na lusterku (obowiązkowo!) i dużą naklejkę w obcym języku (treść nieistotna, najczęściej PIONEER) a jak starczy forsy to i neonówki pod podwoziem…Wewnątrz sprzęt grający musi być najlepszy (czytaj: z największą liczbą
migających lampek) i głośniki skierowane na zewnątrz, żeby wszyscy wiedzieli, że jedzie nie byle kto. Bardziej zamożni Młodociani używają
samochodów lepszych marek dochodząc nawet do BMW. Jest też pewna zasada: -im lepszy samochód tym mniej ozdobników - po prostu nie są już wtedy konieczne do nęcenia panienek.
Wsiada informatyk do taksówki. Taksiarz pyta:
- Dokąd jedziemy?
- 192.168.4.1

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Co można zyskać stojąc w korkach

Stanie w korkach to strata czasu i pieniędzy. Zmarnowane w zatorach minuty i złotówki można jednak zmieniać w realne korzyści. Pozwala na to aplikacja forDrivers, oferująca nagrody za bezpieczną jazdę.

Statystyczny kierowca spędza w korkach od 5 do 8 godzin miesięcznie, co kosztuje go ok. 250 zł. Próby ograniczenia zatorów przypominają zmagania Don Kichota z wiatrakami. Istnieje jednak sposób na to, by w bilansie związanym z opóźnieniami w ruchu obok strat pojawiły się zyski. Chodzi o wykorzystanie aplikacji forDrivers. W zamian za przepisową jazdę, o którą w zatorze nietrudno, kierowcy mają szansę otrzymać cenne upominki. Są to m.in. bilety do Multikina, vouchery na produkty i usługi dostępne za pośrednictwem serwisu internetowego Motointegrator.pl oraz telefony HTC. Główną nagrodą jest Fiat 500.

"Korki to powód do frustracji dla wielu kierowców. Dzięki forDrivers minuty stracone w zatorach można przekuć w realny zysk" - mówi Marcin Brysiak, pomysłodawca aplikacji. "Przy okazji rośnie szansa, że zmotoryzowani zamiast próbować nadrobić czas spędzony w sznurze aut, będą kontynuować podróż w sposób bezpieczny wiedząc, że w zamian mają szansę wygrać np. samochód. Promowanie bezpiecznych zachowań na drogach jest tym, na czym najbardziej nam zależy" - dodaje Marcin Brysiak.

forDrivers to pierwsza na polskim rynku aplikacja mobilna, która wykorzystując grywalizację zachęca kierowców do poruszania się zgodnie z przepisami i zasadami zdrowego rozsądku. Użytkownik jest na bieżąco informowany o przebytym dystansie i wskaźniku bezpiecznej jazdy, który w procentach pokazuje, na ile bezpiecznie została pokonana dana trasa i jak pod tym względem wypada całość podróży, również tych, które odbywają się w ślimaczym tempie w trakcie porannych i popołudniowych godzin szczytu. Kierowca za każde bezpieczne zachowanie otrzymuje na swoim smartfonie motywujący komunikat i wirtualną odznakę. Aplikacja przewiduje nagradzanie użytkowników nie tylko za dostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów, ale także uwzględnia bezpieczny przejazd w terenie zabudowanym, w pobliżu szkoły i zastosowanie się do warunków atmosferycznych. Użytkownicy mogą sami ustalić, jak długo będzie trwało wyzwanie. Zdobyte punkty wymieniane są na nagrody.

Pomysł forDrivers powstał w 2014 roku i od samego początku miał realizować ważny cel związany z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kilka miesięcy później start-upem zainteresowała się Krakowska Spółka HG Intelligence, która obsługuje forDrivers technologicznie i jest jednym z udziałowców. Kolejnym jest Fundusz Zalążkowy KPT. Jest to wspólne przedsięwzięciem Krakowskiego Parku Technologicznego oraz SATUS Venture dla realizacji projektu "Inkubowanie nowych innowacyjnych spółek w Krakowskim Parku Technologicznym".


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:13:21
Komentarze
Polityka Prywatności