- Jechał pan z prędkością 110 km/godz. Nie przyszło panu do głowy, że może się pan zderzyć z innym samochodem?!??
- Z innym? Na chodniku?
Sixa za kółkiem
Opis osobowości:
Żeńska odmiana Żółtodzioba. Przedstawicielki tej grupy najczęściej w prostej linii przechodzą do grupy nr 4. Jeśli uda się im wyjść poza moją listę -proszę o kontakt listowny celem złożenia osobistych gratulacji

Główne wady i zagrożenia:

* zbyt mała prędkość,
* bezsensowne manewry,
* jazda bez świateł,
* kłopoty z manewrowaniem po zatłoczonym skrzyżowaniu,
* hamowanie na zakręcie, etc.


Ulubione samochody:
Małe, ponieważ zbyt odległe fragmenty mogłyby zostać zapomniane podczas parkowania lub zakręcania.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Kierowca wyścigowy: walczmy z brakiem empatii na drodze

Za taką postawę nie dostaniesz może mandatu, punktów karnych ani pouczenia. - Pamiętaj jednak, że brak życzliwości, empatii na drodze, a czasem po prostu zwykłych, ludzkich odruchów kiedyś do Ciebie wróci. Najpewniej z prędkością błyskawicy - apeluje do młodych kierowców Maciej Dreszer – kierowca wyścigowy.

Jak zaznacza rajdowiec, obok nauki przepisów ruchu drogowego w Polsce wciąż istnieje luka w postaci braku kompleksowego przygotowania i wpajania świeżo upieczonym kierowcom "kodeksu dobrych manier" na drodze. Czasem, szczególnie tuż po zdobyciu upragnionego "prawka", młodzi kierowcy mają tzw. syndrom króla szos - wydaje im się, że to oni są na trasie najważniejsi i reszta powinna się dostosować. Nie daj Boże, gdy trafią na kogoś, kto akurat porusza się wolniej, chce zmienić pas albo pomylił drogę. Wtedy w ruch idą: klakson, niewybredne komentarze, a nawet wyzwiska - dodaje Dreszer.

Dobre obyczaje na drodze to także gwarancja bezpieczeństwa. Jak twierdzą policjanci, z pomocą samych kierowców można coraz częściej "namierzyć" drogowych piratów i przykładnie ukarać. Wszystko dzięki samochodowym kamerkom. W ramach funkcjonującej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach skrzynce "Stop agresji drogowej", policjanci otrzymują rocznie kilkaset filmików, na których zarejestrowano niezgodne z przepisami zachowania na drogach. Lista przewinień nieodpowiedzialnych kierowców jest długa: wyprzedzanie na przejściach dla pieszych czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem w celu umożliwienia przejścia pieszemu na drugą stronę jezdni, wykonywanie manewru wyprzedzania w miejscach niedozwolonych oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Trudno mówić o jednoznacznych przyczynach tak nieodpowiedzialnych zachowań. Na pewno - w szczególności wśród młodych osób - jest to brawura, lekkomyślność czy też chęć zaimponowania znajomym.

Refleksja przychodzi dopiero w momencie tragedii i wtedy dociera do nas fakt, że rzeczywistość to nie gra komputerowa i nie dostaniemy "drugiego życia". Tylko w 2015 roku na drogach województwa śląskiego zginęło 255 osób w tym 101 pieszych - podkreśla komisarz Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.

Co zatem zrobić by upowszechniać kulturę jazdy na polskich drogach skoro żadne przepisy nie regulują wprost tych kwestii?

Takie nieodpowiedzialne zachowania na drodze warto piętnować podobnie jak nieuprawnione parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych. Zdjęcie kierowcy, który w taki sposób postąpił, umieszczone np. na portalu społecznościowym to, wbrew pozorom, surowa kara. Niech spotyka też drogowych agresorów i tych, którym dobre obyczaje pozostają obce - sugeruje Maciej Dreszer.


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:12:25
Komentarze
Polityka Prywatności