Ostatnie słowa pasażera samochodu:
- Jedź, prawa wolna.
Kobieta za kierownicą
Opis osobowości:
Matka, żona, kochanka.

Główne wady i zagrożenia:
Poza wadami wymienionymi w pkt. 3 dochodzą inne, które przy sixie można było przemilczeć, ale tutaj już nie. Temat - rzeka , ale spróbuję:

* niemal całą uwagę pochłania jej strona techniczna prowadzenia samochodu,
* trzyma się kurczowo środka jezdni,
* używa lusterek wyłącznie do poprawiania make-up`u,
* włącza lewy kierunkowskaz i skręca w prawo,
* zero kontaktu z innymi użytkownikami drogi, brak reakcji na standardowe znaki dawane ręką lub światłami (Co tak śmiesznie miga??),
* obserwuje tylko wąski fragment drogi przed maską,
* nagle hamuje (np. tuż przed skrzyżowaniem gdy zapala się żółte światło),
* prędkość uzależnia od aktualnego nastroju a nie od warunków,
* zero wyobraźni i przewidywania,
* wjeżdża na skrzyżowanie mimo, ze nie może z niego zjechać i oczywiście zostaje na nim przez kolejną zmianę świateł tworząc korek,
* blokuje szybki pas, bo za 5 kilometrów skręca w lewo,
* po długim oczekiwaniu na drodze podporządkowanej w końcu zamyka oczy, zaciska dłonie na kierownicy i… rusza… no i… Bum!!!,
* stwarza zagrożenie nawet po opuszczeniu samochodu potrafi go bowiem zaparkować na środku skrzyżowania, lub 5 cm od otwierających się na zewnątrz drzwi czyjegoś domu.

Ulubione samochody:
Nie rozróżnia marek. Zwykle małe lub średnie, czasem (gorzej) większe.

Uwaga:
Do kobiet za kierownicą rzadko zaliczają się też niektórzy mężczyźni. Są to przypadki beznadziejne ale i nieliczne przez co nie chce mi się dla nich tworzyć oddzielnej kategorii… Dupa Wołowa?.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Czeka Cię kurs na prawo jazdy? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed egzaminem i odebraniem dokumentów

Od 1 lipca br. zostały wprowadzone zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Nie są one spowodowane jedynie podniesieniem wymagań wobec kursantów, ale planowaną zmianą systemu, która może przynieść zdającym wiele korzyści. Niektóre zmiany wejdą w życie dopiero z początkiem kolejnego roku, ale już dziś możesz dowiedzieć się o nich nieco więcej. O czym powinny pamiętać osoby chcące zdać prawo jazdy w najbliższym czasie? Podpowiadają eksperci Norauto.

Wprowadzoną w ostatnich dniach zmianą, która wydaje się najistotniejsza z perspektywy przyszłych kierowców, są nowe zasady finansowania WORD-ów. Do tej pory niemal 90% ich dochodów pochodziło z opłat za egzaminy – również tych, które zakończyły się niepowodzeniem zdającego. Zatem kilkukrotne niezdanie egzaminu oznaczało więcej pieniędzy w kasie ośrodka. Obecnie egzaminatorzy będą zatrudniani przez województwa, a pieniądze z egzaminów trafią do państwowej kasy. Sprawdź, czego dotyczą nowe zmiany i o jakie formalności trzeba zadbać przed odebraniem prawa jazdy.

1. Mniejsze kolejki, ale na egzamin poczekasz dłużej

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy przewidują także limit liczby sprawdzianów umiejętności, które może przeprowadzić jedna uprawniona do tego osoba w ciągu jednego dnia. Od 1 stycznia 2020 r. będzie to 8 egzaminów dziennie, co ma wpłynąć na jakość pracy egzaminatorów. Według pomysłodawców nowych przepisów zmiany mają poprawić ich jakość i komfort pracy.

Co to jednak oznacza dla zdających? Z całą pewnością dłuższy czas oczekiwania na egzamin. Ze względu na nowe limity placówki egzaminacyjne będą musiały zatrudnić dodatkowych pracowników, co jednak nie sprawi, że będzie można szybciej podejść do egzaminu. Dzięki temu rozwiązaniu skończy się natomiast czasochłonne oczekiwanie w kolejce na sam egzamin. Mniej pracy dla egzaminatorów umożliwia im też dokładniejsze sprawdzenie wiedzy i umiejętności kursanta.

2. Załatw formalności!

Zapisanie się na egzamin praktyczny nie jest możliwe, dopóki nie dopełnisz wcześniej kilku innych formalności. Te od lat są niezmienne.

  • Konieczne jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego. Wydają je uprawnieni do tego lekarze, a samo badanie trwa zaledwie kilkanaście minut. Podczas niego lekarz sprawdza narządy wzroku, słuchu oraz układy równowagi i ruchu. Wypełnia również ankietę dotyczącą objawów chorobowych, a także ocenia stan psychiczny przyszłego kierowcy.

  • Następnie należy zrobić sobie zdjęcie, które jest wymagane do prawa jazdy. Musi ono być m.in. kolorowe i wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed egzaminem oraz mieć wymiary 35 × 45 mm. Szczegółowe wytyczne znajdziesz w Nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 roku.

  • Kolejnym krokiem jest uzyskanie Numeru PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Jest on wydawany bezpłatnie w Wydziale Komunikacji w miejscu zameldowania. Zwykle otrzymuje się go od ręki, jednak czasem trzeba poczekać kilka dni, dlatego warto zadbać o to odpowiednio wcześniej. Do uzyskania numeru PKK niezbędne jest zdjęcie, orzeczenie lekarskie oraz dokument tożsamości.

  • Gdy posiadasz numer, możesz zapisać się na Szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców.

  • Po odbyciu kursu i zaliczeniu wewnętrznego egzaminu przychodzi czas na egzamin państwowy – najpierw należy zdać część teoretyczną, potem praktyczną.

3. Co Cię czeka na egzaminie?

O tym, jakie umiejętności zostaną sprawdzone podczas egzaminu praktycznego, z pewnością nie raz usłyszysz od swojego instruktora jazdy. Warto jednak poprosić go o dokładne informacje i wskazówki dotyczące manewrów, które są dla Ciebie problematyczne. Pamiętaj także o tym, że na egzaminie będziesz nie tylko jeździć po mieście i wykonywać różne manewry, łącznie z różnymi rodzajami parkowania. Podczas egzaminu musisz także sprawdzić poziom oleju w silniku, płynu chłodzącego, hamulcowego czy płynu do spryskiwaczy. Powinieneś także wiedzieć, jak sprawdzić, czy sygnał dźwiękowy działa poprawnie. Możesz też zostać poproszony przez egzaminatora o sprawdzenie działania wybranych świateł (pozycyjnych, mijania, drogowych, hamowania, cofania, awaryjnych, przeciwmgłowych tylnych czy też kierunkowskazów).

Pamiętaj o dostosowaniu pojazdu do własnych potrzeb, czyli ustawieniu fotela, zagłówka czy lusterek i o pasach bezpieczeństwa! Potem nadchodzi czas na manewry na placu. Tutaj wystarczy, że umiejętnie pojedziesz po łuku przodem i tyłem oraz wjedziesz na wzniesienie z użyciem hamulca postojowego. Po poprawnym wykonaniu tych manewrów możesz wyjechać na miasto.

4. Odbierz prawo jazdy!

Odbiór prawa jazdy to najprzyjemniejsza chwila całego procesu. Zanim jednak będziesz mógł schować dokument do portfela, musisz uiścić opłatę w wysokości 100 zł i 50 gr. Dokument należy odebrać w wydziale komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego zgodnym z miejscem zameldowania. Wydział komunikacji weryfikuje informacje z PKK i zleca wydrukowanie prawa jazdy. Trzeba na nie poczekać kilka tygodni. Informacje o gotowym do odebrania prawie jazdy można znaleźć na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

5. Niezdany egzamin lub stracone prawo jazdy? Zaczynamy raz jeszcze!

Jeśli nie uda Ci się zdać egzaminu za pierwszym razem, nie zniechęcaj się! Nawet kierowca wyścigowy i mistrz świata Formuły 1 Jenson Button miał z tym problemy. Niektórzy eksperci postulują, żeby za niezdany egzamin płacił instruktor, jednak te przepisy z pewnością szybko nie wejdą w życie. W takiej sytuacji musisz ponownie zapisać się na egzamin praktyczny i za niego zapłacić. Przed kolejnym egzaminem warto zapisać się na dodatkowe godziny jazdy u instruktora, by przećwiczyć swoje umiejętności.

Jeśli za trzecim razem nie uda Ci się zdać egzaminu teoretycznego bądź praktycznego, musisz odbyć dodatkowe szkolenie. Dopiero po uzyskaniu zaświadczenia z ukończonego szkolenia możesz raz jeszcze zapisać się na egzamin.

Nowe przepisy wprowadzają także zmiany dotyczące osób, które straciły prawo jazdy. Będą one traktowane na równi z tymi, które nigdy nie posiadały prawa jazdy, a więc ponownie będą musiały zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Źródło: www.norauto.pl


data ostatniej modyfikacji: 2019-08-06 10:28:22
Komentarze
Ostatnie:
10.03.2021 23:45
Dodał(a): ~slodki
Jeszcze czego egzamin musi być w przeciwnym razie strach przejść przez przejście dla pieszych,a co w ruch miejskim?
12.09.2020 21:34
Dodał(a): ~hej
Pozdrawia prawko
30.03.2020 7:23
Dodał(a): ~Szakal
Nie powinno się ciągle utrudniać zdobycie prawo jazdy.. to kojarzy się z jakimś barbarzyństwem... Kto będzie miał jeździć dobrze to i tak będzie jeździł dobrze nawet jeżeli na kursie 3 egzaminie będzie miał problem A kto będzie nieodpowiedzialni jeździł to i tak będzie nieodpowiedzialni jeździł nawet jeżeli dobrze przyjdzie kurs i egzamin.. nie powinno być egzaminu bo to stresujące i wszystko nie może nie wychodzić.. wystarczą same kursy aż do momentu aż kursant uzna że dobrze jeździsz..
4.03.2020 12:52
Dodał(a): ~świeżak C+E
Tobie jeszcze tylko dać swobodny dostęp do broni palnej i prawo sformowania jednostki szturmowej podobnych ekstremistów, a wtedy nie trzeba będzie wojny żeby wykonać masoński plan depopulacji.
Jesteś niebezpieczny element, choć na razie tylko w teorii, ale każda anarchia zaczyna się od założeń teoretycznych.
1.02.2020 14:50
Dodał(a): ~StopWyciąganiuPieniędzy!
"Ruch drogowy" powinien być jednym z przedmiotów nauczanych od 1kl.szk.podst.zamiast "religii" i "wychowania homoseksualnego".Po ukończeniu odpowiedniego wieku powinny do teorii dołączyć jazdy(w szkole na koszt państwa,lub możliwość szkolenia na prywatnych autach,w obecności osoby z prawkiem i bez żadnych dodatkowych papierów),a po roku,bez egzaminu,powinno się dostawać prawko!
Tak naprawdę "prawo jazdy"nie powinno wogóle istnieć.Wiem co powiecie:to każdy by wsiadł do auta,gaz do dechy i by się zabił na pierwszym skrzyżowaniu!Jaki "kazdy"? Nie ma nikogo takiego! To WY byście tak zrobili! Ja bym się nie odważył wyjechać na drogę,bez odpowiedniej wiedzy i umiejętnosci.I jeszcze jedno:wiecie oczywiście że kurs na prawo jazdy niewiele daje?choćby było 500h jazdy i koszt 50000zl! Nauczycie się jeździć dopiero swoim autem,jeżdżąc po drogach kilka lat.
Polityka Prywatności