Myjnia samochodowa z założenia jest ekologicznym rozwiązaniem. Zapewnia zbieranie nieczystości po myciu pojazdu do systemu kanalizacyjnego. Jednak jej szczególnym typem są obiegi zamknięte myjni. W jaki sposób taki rodzaj myjni samochodowej wpływa na ekologię? Przeczytaj!
Gdyby nie było myjni, ludzie myliby samochody na swoich posesjach. A to oznaczałoby zużycie niekontrolowanych ilości wody i detergentów. Co gorsze, zanieczyszczenia i substancje chemiczne przedostawałyby się do gleby, mając na nią i organizmy żywe destrukcyjny wpływ. Dlatego pojawienie się stacji do mycia aut jest milowym krokiem w dziedzinie ekologii. Jeszcze więcej można zdziałać na rzecz ochrony mediów i środowiska instalując obiegi zamknięte myjni. Czym są takie systemy?
Mówiąc najprościej, obiegi zamknięte myjni to systemy odzyskujące zużytą wodę podczas mycia pojazdu. Proces ten może odbywać się przy pomocy węgla aktywnego, środków syntetycznych typu flokulantów czy substancji dezynfekujących. Jednak zauważono, że najlepsze efekty przynosi instalacja turbiny napowietrzająco-mieszającej. Dlaczego? Dzięki niej uzyskuje się najlepsze rezultaty podczas filtrowania zużytej wody. Dodatkowo turbina taka wykazuje najwyższą sprawność w stosunku do efektu oczyszczenia w zestawieniu ze zużytą energią elektryczną.
Zamknięte obiegi wody znajdziesz na stronie: https://rumler.pl/zamkniete-obiegi-wody
Jakie produkty zużywane są na myjniach samochodowych w największych ilościach? To oczywiście detergenty i woda. Obiegi zamknięte myjni są w stanie wygenerować odzysk nawet 95% zużytej na mycie wody. Zamiast odprowadzać ją do ścieków, właściciel stacji myjącej może odzyskać ogromną ilość spośród zużytej wody na ponowne dostarczenie jej do obiegu myjni. W ten sposób nie tylko obniża koszty eksploatacji myjni, ale też dba o środowisko. Zużycie wody w celu mycia pojazdów generuje spory ubytek tego medium. Dlatego tak ważne jest instalowanie systemów, które tę wodę oszczędzają.
W tym momencie może pojawić się pytanie inwestora o opłacalność całej inwestycji. To oczywiste, że zainstalowanie zamkniętego obiegu wody na myjni jest dodatkowym wydatkiem. Pamiętaj jednak, że daje Ci ono odzysk do 95 % wody, a ta zużywana jest w największym stopniu podczas mycia pojazdów. W zależności od liczby stanowisk na myjni oraz jej obłożenia stopa zwrotu zamkniętego obiegu wody trwa jeden rok. To bardzo szybko, gdy weźmie się pod uwagę zaawansowanie systemu i jakość urządzeń. Dlatego doposażenie już działającej myjni w system zamkniętego obiegu wody lub jego instalacja na nowym stanowisku jest bardzo opłacalną opcją.
Wyposażenie swojej myjni w obieg zamknięty zauważalnie zmniejsza koszty eksploatacji stanowisk. Dodatkowo jest gwarantem wysokiego poziomu ekologiczności całej inwestycji. Zamiast odprowadzać wodę do ścieków, od teraz możesz ją odzyskiwać niemal w całości i ponownie przetwarzać. Kluczem jest wybór najlepszej firmy dostarczającej takie rozwiązania technologiczne.