Jak to, panie władzo, to tu nie ma skrętu w prawo?!
- Jest, ale płatny.
Żółtodziób za kółkiem
Opis osobowości:
Jest to osobnik zaraz po kursie prawa jazdy więc może to być każdy rodzaj osobowości. Zwykle po przejechaniu pierwszego tysiąca kilometrów zamienia się w normalnego kierowcę lub przechodzi do innej kategorii z mojej listy.

Główne wady i zagrożenia:

* zbyt mała prędkość,
* nieprzemyślane manewry,
* jazda bez świateł,
* kłopoty z manewrowaniem po zatłoczonym skrzyżowaniu.


Ulubione samochody:
Nie ma reguły. Najczęściej taki, jaki rodzice przeznaczają na straty.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Opony zimowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Sezonowa wymiana opon to ważna czynność, o której nie można w żadnym przypadku zapominać, ani odkładać jej na późniejszy termin. Ogumienie stosowane na zimę w ogromnym stopniu różni się od tego używanego w lecie. Podstawowym rozróżnieniem jest zastosowana tam mieszanka gumy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Opony zimowe należy montować do samochodu w sytuacji, w której na zewnątrz średnia dobowa temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Zwłaszcza jeśli utrzymuje się ona przez wiele następujących po sobie dni. Ten rodzaj opon przystosowany jest głównie do niskich temperatur oraz trudnych warunków pogodowych, zwłaszcza deszczu i śniegu, a także częściowego oblodzenia jezdni. Od jakości bieżnika oraz jego zużycia zależy poziom przyczepności.

Jak rozpoznać oponę zimową?

Opony zimowe można rozpoznać bardzo prosto, ponieważ praktycznie wszyscy producenci stosują charakterystyczne oznaczenie w postaci płatka śniegu. Dodatkowo zazwyczaj znajdują się tam litery M+S. To z angielskiego Mud + Snow. Oznacza, że opona przystosowana jest specjalnie do jazdy w błocie i śniegu. Jednak w tym przypadku łatwo o pomyłkę, ponieważ identyczne oznaczenie posiadają praktycznie wszystkie opony wielosezonowe. Jeśli chcemy mieć stu procentową pewność, że sięgamy po właściwy rodzaj ogumienia to należy przyjrzeć się bieżnikowi z bliska. Opona całoroczna charakteryzuje się tym, że ma mniejszą ilość nacięć przy rowkach. Warto wiedzieć, że opony zimowe do dystrybucji niektórych krajach opony zimowe mają nieco gorsze właściwości mimo charakterystycznych liter M+S. Na przykład te do użytku w Stanach Zjednoczonych nie posiadają symbolu płatka śniegu i zazwyczaj są wykonane z gorszej mieszanki surowców.

Z czego zbudowane są opony zimowe?

Cechą wyróżniającą opony zimowe jest materiał, z którego są wykonane. Jest to zazwyczaj specjalna mieszanka gumy i krzemionki. Opona jest w takim przypadku znacznie twardsza. W dotyku zewnętrzna jej część przypomina sztywny plastik. Jest to jednak tylko złudne wrażenie, ponieważ w warunkach drogowych pozostaje w dalszym ciągu bardzo elastyczna, a przy tym wytrzymała i niezwykle odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Przy jej produkcji stosuje się mieszankę wielu gatunków gumy, zazwyczaj jest to kauczuk syntetyczny oraz naturalny. Każdy z producentów stosuje nieco inny system produkcyjny oraz szereg wielu kombinacji składników. Nowoczesne opony zimowe mogą zawierać nawet elementy wytrzymałej stali w celu wzmocnienia całej konstrukcji.


ostatnia zmiana: 2022-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności