Przyjechał gościu z Japonii do polski. Wsiada do taksówki i prosi, by go podwieziono pod Pałac Kultury i Nauki, bo chce go zwiedzić. Mija ich S2000.
- Honda. Bajdzio sibka. Źjobiona w Japonii.
Kierowca wytrzymał jakoś, ale nadjechała i wyprzedziła taksówkę Celica.
- Toyota. Bajdzio sibka. Źjobiona w Japonii.
Taksówkarz wytrzymał, choć lekko sie poddenerwował. Po chwili został minięty przez 350Z. Japończyk:
- Nissan. Bajdzio sibka. Źjobiona w Japonii.
Gościu za kółkiem już się wkurzył, lecz na szczęście byli już pod pałacem. Kierowca:
- Pięćdziesiąt złotych.
- Cio?
A on go przedrzeźnia:
- Taksiomat. Bajdzio sibki. Źjobiony w Japonii.
Nadziany gościu przychodzi do salonu z samochodami i mówi:
-Dzieńdoberek(panie Gierek)!! Chcę kupić luksusowy samochód, ale taki, żeby mało palił.
-Służę uprzejmię.
Podchodą do pierwszego:
-Ile pali to cudo?
-12 litrów na 100 km!
-UU...
Podchodzą do drugiego:
-Ile pali??
-9 litrów na 100 km!
Podchodzą do trzeciego, a w nim gostek pucuje tapicerkę:
-A ten, ile pali??
-Trzy paczki dziennie!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Opony zimowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Sezonowa wymiana opon to ważna czynność, o której nie można w żadnym przypadku zapominać, ani odkładać jej na późniejszy termin. Ogumienie stosowane na zimę w ogromnym stopniu różni się od tego używanego w lecie. Podstawowym rozróżnieniem jest zastosowana tam mieszanka gumy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Opony zimowe należy montować do samochodu w sytuacji, w której na zewnątrz średnia dobowa temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Zwłaszcza jeśli utrzymuje się ona przez wiele następujących po sobie dni. Ten rodzaj opon przystosowany jest głównie do niskich temperatur oraz trudnych warunków pogodowych, zwłaszcza deszczu i śniegu, a także częściowego oblodzenia jezdni. Od jakości bieżnika oraz jego zużycia zależy poziom przyczepności.

Jak rozpoznać oponę zimową?

Opony zimowe można rozpoznać bardzo prosto, ponieważ praktycznie wszyscy producenci stosują charakterystyczne oznaczenie w postaci płatka śniegu. Dodatkowo zazwyczaj znajdują się tam litery M+S. To z angielskiego Mud + Snow. Oznacza, że opona przystosowana jest specjalnie do jazdy w błocie i śniegu. Jednak w tym przypadku łatwo o pomyłkę, ponieważ identyczne oznaczenie posiadają praktycznie wszystkie opony wielosezonowe. Jeśli chcemy mieć stu procentową pewność, że sięgamy po właściwy rodzaj ogumienia to należy przyjrzeć się bieżnikowi z bliska. Opona całoroczna charakteryzuje się tym, że ma mniejszą ilość nacięć przy rowkach. Warto wiedzieć, że opony zimowe do dystrybucji niektórych krajach opony zimowe mają nieco gorsze właściwości mimo charakterystycznych liter M+S. Na przykład te do użytku w Stanach Zjednoczonych nie posiadają symbolu płatka śniegu i zazwyczaj są wykonane z gorszej mieszanki surowców.

Z czego zbudowane są opony zimowe?

Cechą wyróżniającą opony zimowe jest materiał, z którego są wykonane. Jest to zazwyczaj specjalna mieszanka gumy i krzemionki. Opona jest w takim przypadku znacznie twardsza. W dotyku zewnętrzna jej część przypomina sztywny plastik. Jest to jednak tylko złudne wrażenie, ponieważ w warunkach drogowych pozostaje w dalszym ciągu bardzo elastyczna, a przy tym wytrzymała i niezwykle odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Przy jej produkcji stosuje się mieszankę wielu gatunków gumy, zazwyczaj jest to kauczuk syntetyczny oraz naturalny. Każdy z producentów stosuje nieco inny system produkcyjny oraz szereg wielu kombinacji składników. Nowoczesne opony zimowe mogą zawierać nawet elementy wytrzymałej stali w celu wzmocnienia całej konstrukcji.


data ostatniej modyfikacji: 2022-09-02 15:18:17
Komentarze
Polityka Prywatności