Dwóch facetów po długiej nocy spędzonej w barze nad ranem wsiada do samochodu. Po kilku minutach w okno pasażera stuka stary mężczyzna.
- Zobacz, w oknie jest duch! - krzyczy pasażer.
Kierowca dodaje gazu, ale twarz nie znika. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Czego chcesz?
- Macie może papierosy? - pyta stary mężczyzna.
Pasażer rzuca przez okno paczkę i krzyczy do kierowcy zamykając ze strachem okno:
- Przyspiesz!
Kilka minut później uspokojeni zaczynają śmiać się i żartować z poprzedniego strachu. Nagle w oknie znów pojawia się ta sama twarz.
- To znowu on! - krzyczy pasażer. Otwiera okno i drżąc ze strachu pyta:
- Tak?
- Macie ognia? - dopytuje się stary mężczyzna.
Pasażer wyrzuca zapalniczkę przez okno i krzyczy:
- Przyspiesz jeszcze!
Kierowca wciska gaz do podłogi, straszliwa twarz znika z okna. Pasażer z kierowcą powoli dochodzą do siebie po spotkaniu z duchem, kiedy w oknie znowu pojawia się postać tego samego starego mężczyzny. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Co znowu?
- Może pomóc wam wyjechać z tego błota?
Egzamin na prawo jazdy. Egzaminator zadaje kursantowi pytanie:
- Ma pan skrzyżowanie równorzędne. Tu jest pan w samochodzie osobowym, tutaj tramwaj, a tu karetka na sygnale. Kto przejedzie pierwszy?
- Motocyklista - odpowiada pytany.
- Panie, co pan wygadujesz - warczy zły egzaminator - Toż przecież mówię, jest pan, tramwaj i karetka. Skąd wziął się motocyklista?
- A cholera ich wie, skąd oni się biorą.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Tarcze hamulcowe – niezawodne zatrzymanie w każdej sytuacji

Tarcze hamulcowe są nieodłącznym elementem każdego samochodu, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Działają w tandemie z klockami hamulcowymi, zapewniając skuteczne zatrzymanie pojazdu. W tym wpisie omówimy budowę i funkcjonowanie tarcz hamulcowych, różnice między ich rodzajami oraz zasady konserwacji i wymiany.

Budowa tarcz hamulcowych

Tarcze hamulcowe to płaskie, okrągłe elementy wykonane zazwyczaj ze stopów żeliwa. Montowane są na piastach kół, obracają się razem z nimi. Ich głównym zadaniem jest przeniesienie siły hamowania z klocków hamulcowych na koła, co prowadzi do zatrzymania samochodu. Tarcze mogą mieć różne rozmiary i grubości, zależne od potrzeb danej konstrukcji samochodu.

Rodzaje tarcz hamulcowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje tarcz hamulcowych, wyróżniające się konstrukcją i zastosowaniem:

  • Tarcze pełne: Są jednolitej, gładkiej konstrukcji, bez rowków ani otworów. Stosowane przede wszystkim w mniejszych samochodach o mniejszej mocy.

  • Tarcze wentylowane: Posiadają rowki lub otwory, które mają na celu poprawę odprowadzania ciepła podczas hamowania. Stosowane głównie w samochodach o większej mocy oraz sportowych, gdzie wysokie temperatury hamulców mogą być problemem.

  • Tarcze z perforacjami i nacięciami: Wyposażone są w otwory lub nacięcia na powierzchni, które mają na celu zwiększenie przyczepności klocków hamulcowych, a także redukcję gazów i pyłów powstających w trakcie hamowania. Stosowane są zarówno w samochodach sportowych, jak i seryjnych.

Konserwacja i wymiana tarcz hamulcowych

Regularna kontrola stanu tarcz hamulcowych jest niezbędna dla zachowania optymalnego działania układu hamulcowego. Zaleca się sprawdzanie ich grubości, równomierności zużycia oraz ewentualnych pęknięć co najmniej raz w roku lub co 15 000-20 000 km przebiegu. W przypadku stwierdzenia nadmiernego zużycia lub uszkodzeń, należy wymienić tarcze na nowe.

Warto dodać, że wymiana klocków hamulcowych często pociąga za sobą konieczność wymiany tarcz, aby utrzymać równomierne zużycie i optymalne działanie układu hamulcowego. Należy pamiętać, że tarcze hamulcowe zawsze powinny być wymieniane parami na tej samej osi, aby zapewnić równomierne hamowanie.

Wybór odpowiednich tarcz hamulcowych

Przy wyborze tarcz hamulcowych warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, należy upewnić się, że tarcze są odpowiednie dla modelu samochodu i są zgodne z jego specyfikacją. Po drugie, ważne jest, aby wybrać tarcze o dobrej jakości, które zapewnią niezawodne hamowanie w każdych warunkach. Markowe tarcze hamulcowe renomowanych producentów często oferują lepszą jakość materiałów i dłuższą żywotność.

Nowoczesne technologie w tarczach hamulcowych

W ostatnich latach producenci zaczęli stosować nowe technologie w produkcji tarcz hamulcowych, aby jeszcze bardziej poprawić ich wydajność. Na przykład, niektóre tarcze są pokrywane specjalnymi powłokami antykorozyjnymi, które przedłużają ich żywotność i zabezpieczają przed rdzewieniem. Inne innowacje obejmują tarcze z kompozytów ceramicznych, które są lżejsze i bardziej odporne na wysokie temperatury.

Tarcze hamulcowe są kluczowym elementem układu hamulcowego, mającym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Dbanie o ich stan oraz odpowiednia konserwacja i wymiana są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania hamulców. Wybór odpowiednich tarcz hamulcowych, dostosowanych do potrzeb danego samochodu oraz zwracanie uwagi na jakość materiałów i nowoczesne technologie, mogą przyczynić się do jeszcze większego zwiększenia efektywności hamowania.


data ostatniej modyfikacji: 2023-05-09 10:32:24
Komentarze
Polityka Prywatności