Ulicą idzie sobie chłopczyk, nagle podjeżdża do niego samochod i facet ze środka mówi:
- Choć wsiadaj do samochodu, dam ci 10zł i lizaka.
Chłopiec nie reaguje, tylko przyśpieszył kroku.
- No choć wsiądź do samochodu, dam ci 20zł, cole i lizaka.
Chłopak dalej nic, tylko znów przyśpieszył kroku... Facet w samochodzie nie daje za wygrana:
- Moja ostatnia propozycja - wsiadź ze mna do samochodu a dam ci 50zł, cole i karton chupa-chupsów.
Chłopak się zatrzymał i mówi:
- Odczep się tato. Kupiłes matiza to teraz sam nim jeździj.
Jedzie cała rodzinka samochodem i nagle wybiega na ulice dziecko. Kierowca doskonale prowadzi samochód omijając chłopca. Podbiega do niego policjant i mówi:
- Świetnie pan prowadzi, za ten wyczyn nasza komenda ofiaruje panu w nagrodę - 1000 zł. A czy można wiedzieć na co pan przeznaczy te pieniądze?
Kierowca odpowiada:
- Wreszcie zrobię sobie prawo jazdy.
Żona próbuje ratować sytuację:
- Proszę nie zwracać na niego uwagi, on tak zawsze mówi gdy jest pijany.
Z tylnego siedzenia odzywa się babcia:
- A nie mówiłam, że tym kradzianym samochodem daleko nie zajedziemy...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Tarcze hamulcowe – niezawodne zatrzymanie w każdej sytuacji

Tarcze hamulcowe są nieodłącznym elementem każdego samochodu, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Działają w tandemie z klockami hamulcowymi, zapewniając skuteczne zatrzymanie pojazdu. W tym wpisie omówimy budowę i funkcjonowanie tarcz hamulcowych, różnice między ich rodzajami oraz zasady konserwacji i wymiany.

Budowa tarcz hamulcowych

Tarcze hamulcowe to płaskie, okrągłe elementy wykonane zazwyczaj ze stopów żeliwa. Montowane są na piastach kół, obracają się razem z nimi. Ich głównym zadaniem jest przeniesienie siły hamowania z klocków hamulcowych na koła, co prowadzi do zatrzymania samochodu. Tarcze mogą mieć różne rozmiary i grubości, zależne od potrzeb danej konstrukcji samochodu.

Rodzaje tarcz hamulcowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje tarcz hamulcowych, wyróżniające się konstrukcją i zastosowaniem:

  • Tarcze pełne: Są jednolitej, gładkiej konstrukcji, bez rowków ani otworów. Stosowane przede wszystkim w mniejszych samochodach o mniejszej mocy.

  • Tarcze wentylowane: Posiadają rowki lub otwory, które mają na celu poprawę odprowadzania ciepła podczas hamowania. Stosowane głównie w samochodach o większej mocy oraz sportowych, gdzie wysokie temperatury hamulców mogą być problemem.

  • Tarcze z perforacjami i nacięciami: Wyposażone są w otwory lub nacięcia na powierzchni, które mają na celu zwiększenie przyczepności klocków hamulcowych, a także redukcję gazów i pyłów powstających w trakcie hamowania. Stosowane są zarówno w samochodach sportowych, jak i seryjnych.

Konserwacja i wymiana tarcz hamulcowych

Regularna kontrola stanu tarcz hamulcowych jest niezbędna dla zachowania optymalnego działania układu hamulcowego. Zaleca się sprawdzanie ich grubości, równomierności zużycia oraz ewentualnych pęknięć co najmniej raz w roku lub co 15 000-20 000 km przebiegu. W przypadku stwierdzenia nadmiernego zużycia lub uszkodzeń, należy wymienić tarcze na nowe.

Warto dodać, że wymiana klocków hamulcowych często pociąga za sobą konieczność wymiany tarcz, aby utrzymać równomierne zużycie i optymalne działanie układu hamulcowego. Należy pamiętać, że tarcze hamulcowe zawsze powinny być wymieniane parami na tej samej osi, aby zapewnić równomierne hamowanie.

Wybór odpowiednich tarcz hamulcowych

Przy wyborze tarcz hamulcowych warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, należy upewnić się, że tarcze są odpowiednie dla modelu samochodu i są zgodne z jego specyfikacją. Po drugie, ważne jest, aby wybrać tarcze o dobrej jakości, które zapewnią niezawodne hamowanie w każdych warunkach. Markowe tarcze hamulcowe renomowanych producentów często oferują lepszą jakość materiałów i dłuższą żywotność.

Nowoczesne technologie w tarczach hamulcowych

W ostatnich latach producenci zaczęli stosować nowe technologie w produkcji tarcz hamulcowych, aby jeszcze bardziej poprawić ich wydajność. Na przykład, niektóre tarcze są pokrywane specjalnymi powłokami antykorozyjnymi, które przedłużają ich żywotność i zabezpieczają przed rdzewieniem. Inne innowacje obejmują tarcze z kompozytów ceramicznych, które są lżejsze i bardziej odporne na wysokie temperatury.

Tarcze hamulcowe są kluczowym elementem układu hamulcowego, mającym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Dbanie o ich stan oraz odpowiednia konserwacja i wymiana są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania hamulców. Wybór odpowiednich tarcz hamulcowych, dostosowanych do potrzeb danego samochodu oraz zwracanie uwagi na jakość materiałów i nowoczesne technologie, mogą przyczynić się do jeszcze większego zwiększenia efektywności hamowania.


ostatnia zmiana: 2023-05-09
Komentarze
Polityka Prywatności