Jedzie cała rodzinka samochodem i nagle wybiega na ulice dziecko. Kierowca doskonale prowadzi samochód omijając chłopca. Podbiega do niego policjant i mówi:
- Świetnie pan prowadzi, za ten wyczyn nasza komenda ofiaruje panu w nagrodę - 1000 zł. A czy można wiedzieć na co pan przeznaczy te pieniądze?
Kierowca odpowiada:
- Wreszcie zrobię sobie prawo jazdy.
Żona próbuje ratować sytuację:
- Proszę nie zwracać na niego uwagi, on tak zawsze mówi gdy jest pijany.
Z tylnego siedzenia odzywa się babcia:
- A nie mówiłam, że tym kradzionym samochodem daleko nie zajedziemy...
Niemiec, Anglik i Polak dostaną 1.000.000 pln. jeśli przejadą przez rój komarów bez ukąszenia.
1. Niemiec jedzie mercem 300 km/h - ugryzł go komar.
2. Anglik jedzie Astonem Martinem 330 km/h - ugryzł go komar.
3. Polak jedzie "komarkiem" 25 km/h, a przywódca komarów:
- Stać to nasz!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Artykuły poradnikowe dla kierowcy

Wynajem długoterminowy samochodu wielu osobom kojarzy się z opcją dostępną jedynie dla firm. Jednak w Volkswagen Financial Services z takiej oferty mogą skorzystać również klienci indywidualni nieprowadzący działalności gospodarczej. To świetny sposób na sfinansowanie możliwości jazdy nowym samochodem bez konieczności angażowania dużej ilości gotówki. Dowiedz się, jak działa wynajem długoterminowy aut dla osób fizycznych w VW FS.
Szukasz atrakcyjnej formy finansowania samochodu dla Twojej firmy? Chcesz jeździć nowym autem i czerpać z tego dodatkowe korzyści? Oczekujesz prostej, przejrzystej oferty i łatwiej możliwości porównania dostępnych opcji finansowania? Nic prostszego! Sprawdź ofertę modeli marek SEAT i CUPRA, a następnie skorzystaj z kalkulator leasingu samochodowego, by sprawdzić, jak korzystne raty leasingu możesz uzyskać.
Obecnie coraz więcej osób korzysta z usług wypożyczalni samochodów. Z tego powodu na rynku funkcjonuje już sporo takich firm. Oferty poszczególnych przedsiębiorstw jednak różnią się między sobą, dlatego decydując się na wynajem auta, warto zapoznać się z warunkami, jakie proponują i wybrać tę firmę, która spełnia nasze oczekiwania. Istotne są również opinie jej klientów na temat współpracy z wypożyczalnią. Na co jeszcze zwrócić uwagę i jak wybrać taką firmę? Podpowiadamy.
W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na kredyt samochodowy. Dzięki niemu można zakupić wymarzone auto. Warto na samym początku stwierdzić, że samochód to pojazd, który absolutnie zrewolucjonizował podejście do transportu. Wiele osób chce zakupić własny pojazd, jednakże istnieją problemy w przypadku finansowania takiej transakcji. Coraz popularniejsze są kredyty samochodowe. Warto dowiedzieć się, czym jest kalkulator kredytu samochodowego.
Sezonowa wymiana opon to ważna czynność, o której nie można w żadnym przypadku zapominać, ani odkładać jej na późniejszy termin. Ogumienie stosowane na zimę w ogromnym stopniu różni się od tego używanego w lecie. Podstawowym rozróżnieniem jest zastosowana tam mieszanka gumy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.
Myjnia samochodowa z założenia jest ekologicznym rozwiązaniem. Zapewnia zbieranie nieczystości po myciu pojazdu do systemu kanalizacyjnego. Jednak jej szczególnym typem są obiegi zamknięte myjni. W jaki sposób taki rodzaj myjni samochodowej wpływa na ekologię? Przeczytaj!
Kaski otwarte bez wątpienia umożliwiają poczucie największej swobody podczas jazdy. Niektórzy nie wyobrażają sobie jazdy bez możliwości odczuwania powiewu świeżego powietrza na twarzy. Zastanawiasz się, czy wybrać kask z blendą przeciwsłoneczną, czy też bez? Sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej!
Szukasz pomysłu na prezent dla Ojca? Co powiesz na niezapomniane przeżycia, coś, co może zmienić Dzień Ojca w wyjątkowy dzień? Możesz zachować prostotę i dać jak co roku, jakiś elegancki lub praktyczny prezent lub pójść na całość i zaplanować wspólny czas z Tatą.
Sytuacja w której będziemy musieli zapłacić za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wydaje się absurdalna, lecz jak najbardziej ma prawo się zdarzyć. W takiej sytuacji możemy odczuwać wiele emocji, wśród których znajdziemy złość, irytację czy też brak wiary w to co się wydarzyło. Na szczęście istnieje wyjście z tej sytuacji. Jak uniknąć płacenia podwójnie za OC?
Sprostanie oczekiwaniom klientów myjni samochodowej nie jest łatwe. Dlatego tak ważne jest profesjonalne wyposażenie stanowisk czyszczenia aut. Jakie elementy muszą znajdować się na często odwiedzanej myjni? Sprawdź!
Podawanie danych przez Internet nie wszystkim się podoba. Boimy się, że te dane mogą być później wykorzystane. Przy wyszukiwaniu ubezpieczenia są dane, jakie są po prostu potrzebne. Bez nich nie można wyliczyć składki na samochód, bo ubezpieczyciel nie wie, jaki to pojazd i nie wie nic o jego właścicielu.
Kupowanie samochodów z rynku wtórnego potrafi mieć wiele twarzy. Dla przykładu, wielu Polaków często próbuje swoich sił w kupieniu auta pochodzącego zza naszej zachodniej granicy. Niemiecki rynek pojazdów używanych bez wątpienia jest przez naszych rodaków bardzo mocno eksploatowany, lecz powodem jest rzecz jasna możliwość natrafienia na naprawdę ciekawe egzemplarze w świetnym stanie.
Kupowanie używanych opon i jazda na nich to najgorszy sposób na szukanie oszczędności przez kierowców. Jazda na używkach to za duże ryzyko. Kupujący nic nie wiedzą o historii eksploatacji i zniszczeniu warstw wewnętrznych takich opon! Oszczędności związane z kupnem ogumienia z drugiej ręki są jedynie pozorne – stanowią one zagrożenie na drodze, a za ich wybór kierowcy mogą przepłacić zdrowiem i życiem swoim oraz ich bliskich.
Ciśnienie to jeden z najważniejszych parametrów zapewniających bezpieczeństwo na drodze. Niezależnie od tego czy jesteśmy kierowcami samochodu osobowego czy ciężarówki, jest to czynnik decydujący o dobrej przyczepności auta do jezdni w czasie przyspieszania, hamowania i na zakrętach.
Opony nie starzeją się w ten sam sposób jak artykuły spożywcze – w odpowiednich warunkach magazynowania nie tracą swoich właściwości. Kilkuletnia nieużywana opona jest tak samo dobra, jak ogumienie wyprodukowane wczoraj czy kilka miesięcy temu. Eksploatacja jest głównym czynnikiem wpływającym na żywotność opon, tym bardziej jeśli jest nieprawidłowa – co ma istotny wpływ na parametry, osiągi oraz poziom bezpieczeństwa podróżujących pojazdem.
W 2016 roku na polskich drogach odnotowano 33 664 wypadki. To aż o 677 więcej niż rok wcześniej – wynika z danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji. Najwięcej wypadków miało miejsce w miesiącach wakacyjnych. W trakcie wyjazdu w szczególności należy więc pamiętać o zasadach bezpieczeństwa na drodze.
Temat bezpieczeństwa na drogach jest dużym, cywilizacyjnym wyzwaniem. Na świecie rocznie ginie 1,24 mln osób, dziennie średnio 3 400 osób. Unia Europejska jest mocno zdeterminowana i podejmuje szerokie działania, by ograniczyć liczbę ofiar wypadków drogowych. Sukcesem jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków z 54 300 w 2001 roku, do 26 112 w 2015 roku. Mimo to szacuje się, że koszty finansowe związane z wypadkami śmiertelnymi i powstałymi w ich wyniku obrażeniami, wynoszą około 100 mld euro rocznie. Największym jednak problemem są ponoszone koszty społeczne.
Święta Wielkanocne, weekend majowy czy początek wakacji to czas wzmożonego ruchu na drogach. Żeby bezpiecznie dojechać do celu, kierowcy powinni wykazać się pełną koncentracją i skupieniem. Tymczasem jak pokazują badania, Polacy w trakcie jazdy zbyt często sięgają po smartfony. Aby zwiększyć świadomość kierowców, Allianz Polska i Jet Line zainicjowały outdoorową kampanię Prowadzisz? Nie pisz!, która przez kilka miesięcy będzie obecna na billboardach zlokalizowanych przy głównych trasach w całej Polsce. Akcja ma przypomnieć, że pisanie lub czytanie wiadomości za kierownicą to śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Co roku w Polsce średnio 70 proc. kierowców nie zdaje egzaminu na prawo jazdy za pierwszym razem. Dla porównania w innych krajach europejskich ta liczba jest dwukrotnie mniejsza. Według egzaminatorów osoby siadające za kierownicą bardzo często popełniają podobne błędy – warto je poznać przed przystąpieniem do egzaminu.
Porządku – tego właśnie najbardziej chcemy w swoich samochodach. Aż 45 proc. polskich kierowców deklaruje, że częściej będzie sprzątało swoje samochody. Niecałe 9 proc. badanych planuje zadbać o regularne przeglądy techniczne – pokazały wyniki raportu „Komfort jazdy II” przygotowanego na zlecenie Kongsberg Automotive Pruszków.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa ważne jest nie tylko to, jak jeździmy. Znacznie ma również to, jak odpoczywamy. Zaleca się, by każde dwie godziny jazdy przeplatać odpoczynkiem.
ITS to Intelligent Transport System. Wzrost zamożności i potrzeba mobilności powodują, że wciąż rośnie liczba samochodów. Wzrost ten jest szczególnie odczuwalny w miastach. Infrastruktura drogowa projektowana pod niższy poziom ruchu staje się niewydolna, rośnie również poziom zanieczyszczenia środowiska. W tej sytuacji przed samorządami stoi zadanie zapewnienia rozwiązania, które zapewni lepszą regulację i optymalizację ruchu samochodów, a w konsekwencji sprawny transport i czyste środowisko.
Kierowcy często poszukują rozwiązań, które zwiększą komfort użytkowania samochodu. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz możliwości, pozwalających na modyfikację samochodu. Jedną z możliwości, po którą sięgają kierowcy jest przyciemnianie szyb. Jeśli nie zostały zamontowane fabrycznie, można je przyciemnić w specjalistycznym zakładzie lub samodzielnie. Zabieg ten może podnieść komfort użytkowania samochodu pod warunkiem, że zostanie przeprowadzony z uwzględnieniem obowiązujących przepisów i norm.
W całym procesie obserwacji kluczowe są 3 elementy. Pierwszym jest obszar, który skanujemy wzrokiem. Powinien on być możliwie szeroki, w przypadku jazdy samochodem skoncentrowany, nie punktowo, ale centralnie przed nami na drodze, swoim zasięgiem powinien również obejmować otoczenie drogi. Jeśli będziemy skupieni wyłącznie na drodze nie obserwując otoczenia, możemy za późno zauważyć samochód włączający się do ruchu lub dziecko, które nieświadome zagrożenia będzie próbowało przejść na drugą stronę ulicy.
Gwarancją bezpieczeństwa na drogach jest przestrzeganie przepisów i jazda z wyobraźnią. Przepisy regulują zachowania kierowców, tak by poruszanie się po drodze było uniezależnione od niedomówień i wątpliwości. Nie wszyscy jednak stosują się do przepisów, popełniając wykroczenia drogowe i tym samym narażając się na konsekwencje w postaci mandatu karnego.
W czasie wakacyjnych wyjazdów samochodem często pokonujemy setki, a nawet tysiące kilometrów. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, iż dla bezpiecznej podróży poza odpowiednim przygotowaniem pojazdu czy zaplanowaniem trasy, powinniśmy również zadbać o wzrok za kierownicą.
Planujesz wyjechać na wakacje i zabierasz ze sobą psa? W trakcie podróży samochodem zadbaj zarówno o bezpieczeństwo swoje, jak i swojego pupila. Pamiętaj, że w trakcie gwałtownego hamowania ciało zwierzęcia podlega prawom grawitacji, przez co jego masa może wzrosnąć nawet do 93 kg. Przeczytaj, w jaki sposób należy przewozić psa samochodem.
Wymiana koła, żarówki czy nawet zamontowanie odpowiednich wycieraczek – te z pozoru proste czynności mogą przysporzyć sporo problemów. Powód? Najnowsze auta są coraz bardziej naszpikowane technologią i nawet pozornie drobne naprawy mogą skończyć się poważniejszymi problemami.
Alergia potrafi dać się we znaki nawet w samochodzie – znacznie uprzykrzyć jazdę, pogorszyć koncentrację i obniżyć bezpieczeństwo jazdy. Nieodpowiednio przygotowane i zaniedbane auto to siedlisko alergenów. Co robić, aby samochód nie stał się alergiczną pułapką?
Najwięcej czasu w korkach tracą mieszkańcy Łodzi. Miasto przoduje zarówno w krajowym, jak i europejskim rankingu najbardziej zakorkowanych miast na świecie TomTom Traffic Index 2016. Tamtejsi zmotoryzowani mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 54%, a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 98% w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów.
Zima, nawet ta niezbyt surowa, potrafi dać się we znaki samochodowi. Nieustanna wilgoć, niskie temperatury, sól oraz chemia, którą są posypywane drogi przez kilka zimowych miesięcy, mają niekorzystny wpływ na pojazd – również na jego wnętrze. Wraz z ekspertami sieci serwisów Feu Vert doradzamy, jak odświeżyć kabinę auta na wiosnę.
Na desce rozdzielczej samochodu pojawił się świecący znaczek? W ten sposób nasze auto chce nam przekazać ważną wiadomość. Kolorowe kontrolki są formą komunikacji auta z kierowcą. Zwykle duża część z nich pozostaje jednak w ukryciu, dlatego gdy przed oczami pojawia się dodatkowa świecąca ikonka możemy być pewni - samochód chce nam o czym przypomnieć lub rozpaczliwie woła o pomoc.
Każdy kierowca ma swoje oczekiwania. Zwracamy uwagę na wyposażenie samochodu, moc silnika, rodzaj skrzyni biegów oraz rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo jazdy. A co jest istotne w przypadku nawigacji samochodowej? Czy kobiety i mężczyźni mają podobne potrzeby?
Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem przewożenia samochodem sprzętu narciarskiego jest skorzystanie z boxa dachowego – wynika z testów przeprowadzonych przez niemiecki automobilklub ADAC. Eksperci wskazują, że alternatywą może być także specjalny uchwyt do przewozu nart/snowboardu na dachu albo po prostu odpowiednio duża przestrzeń wewnątrz pojazdu. Przy tej ostatniej metodzie trzeba jednak koniecznie pamiętać o dobrym zamocowaniu.
Sezon zimowy oznacza dodatkowe utrudnienia dla kierowców. W niektórych regionach, w tym szczególnie górskich, warunki drogowe ulegają na tyle dużemu pogorszeniu, że konieczne lub nawet wymagane prawem może być założenie łańcuchów śniegowych. Jak wskazują eksperci, jeśli przewidujemy wystąpienie takiej sytuacji, to warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w łańcuchy. Przy samym ich wyborze dobrze jest natomiast pamiętać o kilku kluczowych sprawach.
Przygotowania do motoryzacyjnej zimy warto zacząć odpowiednio wcześnie, aby śnieg, mróz i błoto pośniegowe nie zakłóciły przyjemności podróżowania. Oto 7 najczęstszych zimowych problemów, które zimą zaskakują użytkowników aut.
Wpadnięcie w poślizg może zdarzyć się każdemu. Na taką sytuację narażeni są zarówno młodzi jaki i doświadczeni kierowcy. Aby go uniknąć trzeba odpowiednio przygotować swój samochód do zimy oraz nauczyć się kontrolować go w trudnych warunkach. Gdy poślizg już się wydarzy należy zachować spokój i korygować tor jazdy samochodu pedałem gazu i kierownicą.
Zazwyczaj nie zawracamy sobie głowy akumulatorem do momentu, kiedy pewnego mroźnego poranka okazuje się za słaby do zakręcenia rozrusznikiem. Wtedy już za późno na ratunek. Trzeba skorzystać z uprzejmości innego kierowcy i dobrodziejstw kabli rozruchowych.
Zima zbliża się wielkimi krokami dlatego warto zadbać o stan techniczny swojego auta. Konieczne jest sprawdzenie sprawności takich elementów, jak akumulator, klimatyzacja, szyby, gumowe uszczelki oraz poziom wszystkich płynów. O tym, które z tych czynności można wykonać samemu, a z którymi należy udać się do specjalistów mówi Adam Klimek, najpopularniejszy mechanik samochodowy w Polsce, prowadzący program „Samochód marzeń – kup i zrób”, Team TOTAL.
Gęsta mgła będzie nam teraz towarzyszyć przez większość dni, szczególnie rano i wieczorem. Jazda samochodem w takich warunkach wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała kilka porad jak radzić sobie na drodze kiedy otacza nas mgła.
Szybko zapadający zmierzch, wilgoć, zaparowane szyby, deszcz i śliskie drogi to wady jesieni, które odczuwają osoby zmotoryzowane. Sprawdź, w jaki sposób przygotować samochód do jesieni i o czym warto pamiętać.
Najwięcej osób ginie na drogach jesienią. Według danych Komendy Głównej Policji ryzyko wzrasta zwłaszcza w przypadku pieszych i rowerzystów.
Występują w różnych kolorach, a te ostrzegawcze mają tendencję do zapalania się w najmniej odpowiednim momencie. Mowa oczywiście o kontrolkach. Czy wiecie co zrobić, kiedy na desce rozdzielczej zaświeci się na czerwono symbol lejka? Albo co oznacza wykrzyknik w trójkącie? Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała infografikę, która wyjaśnia podział kontrolek i ich znaczenie.
Dobiega końca czas urlopów, z których Polacy masowo wracają do swoich domów. Wzmożony ruch na drogach i autostradach skutkuje niestety większą liczbą wypadków samochodowych. Poszkodowanym, chcącym ubiegać się o odszkodowanie za straty poniesione w wyniku wypadku, podpowiadamy jak zrobić to skutecznie.
Wa­ka­cje po­wo­li do­bie­ga­ją końca. Dla wielu osób powrót do domu oznacza pokonanie samochodem setek czy nawet tysięcy kilometrów, często po zatłoczonych polskich drogach. Zanim wy­ru­szy­my warto zadbać o nasze bezpieczeństwo – przygotować pojazd, odpowiednio spakować bagaż, za­pla­no­wać podróż, zadbać o odpowiedni od­po­czyne­k, a także zaopatrzyć się w rzeczy przydatne w drodze.
Obecność pasażerów w samochodzie pozytywnie wpływa na zachowanie kierowcy podczas jazdy. Jadąc z innymi osobami bardziej uważamy na drodze, rzadziej łamiemy przepisy drogowe i jesteśmy spokojniejsi. Podróżowanie z innymi osobami powszechnie uchodzi za przyjemniejsze i oszczędniejsze niż jazda w pojedynkę a jak potwierdzają ostatnie badania jest również bezpieczniejsze.
Wszechwiedzący, egzekutor, filozof a może nauczyciel? Podróżując po polskich drogach można natknąć się na wiele typów zachowań. A ty do jakiego grona kierowców się zaliczasz?
Polacy dobrze oceniają swoje umiejętności prowadzenia samochodu. Opublikowany w bieżącym roku „Europejski barometr odpowiedzialnej jazdy” przygotowany dla „Fondation Vinci Autoroutes pour une conduite responsable” pokazuje, że kierowcy wszystkich biorących w badaniu europejskich krajów oceniają swoje umiejętności na poziomie dobrym. Porównując te wyniki z liczbą ofiar na milion mieszkańców w krajach takich jak m.in. Szwecja (29), Niemcy (42) czy Holandia (28), również biorących udział w badaniu, samopoczucie polskich kierowców powinno być zdecydowanie gorsze.
Coraz częściej ze względów ekonomicznych i praktycznych decydujemy się na zakup używanego auta. Według danych GIPA, w zeszłym roku importowano aż 749 tysięcy używanych samochodów osobowych, co stanowi wzrost o 5%. Początkujący kierowcy, którzy jeszcze zdobywają doświadczenie za kółkiem niechętnie kupują auta z salonu. Zakup używanego samochodu wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, doradza na co zwrócić uwagę po kupnie używanego auta.
Z roku na rok na naszych ulicach przybywa rowerzystów. Tylko w 2013 roku w Polsce sprzedano 1,28 mln rowerów, a tendencja jest rosnąca. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) szacowała w 2009 roku, że rower posiada co 4 Polak, co w sumie daje liczbę 9 mln rowerów.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności