Egzamin na prawo jazdy. Egzaminator zadaje kursantowi pytanie:
- Ma pan skrzyżowanie równorzędne. Tu jest pan w samochodzie osobowym, tutaj tramwaj, a tu karetka na sygnale. Kto przejedzie pierwszy?
- Motocyklista - odpowiada pytany.
- Panie, co pan wygadujesz - warczy zły egzaminator - Toż przecież mówię, jest pan, tramwaj i karetka. Skąd wziął się motocyklista?
- A cholera ich wie, skąd oni się biorą.
Główny Urząd Ceł postanowił przeprowadzić ankietę wśród celników na temat
łapówkarstwa. Jedno z pytań zadawanych przez komisję brzmiało:
"Ile czasu potrzebujesz aby za łapówki kupić BMW?"
Celnik na polsko- niemieckiej granicy odpowiada:
- Dwa, trzy miesiące.
Celnik na polsko-czeskiej granicy:
- No, z pół roku.
Celnik ze "ściany wschodniej" po dłuższym zastanowieniu:
- Dwa, trzy lata.
Komisja zadziwiona:
- Tak długo?
Celnik ze "ściany wschodniej":
- Chłopaki, nie przesadzajcie, BMW to w końcu duża firma...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

SILNIK 1.3 DIESEL JEST „SILNIKIEM ROKU 2005”

Strona www: www.fiat.pl
marka: Fiat

Komisja konkursowa przydzielająca nagrody ”International Engine of the Year” wybrała silnik turbo diesel 1,3 produkowany przez Fiat i GM na „Silnik roku 2005” w kategorii 1 do 1,4 litry.

Silnik Fiat- GM 1,3 diesel wyprzedził w kolejności: 1.3 IMA Hondy, 1.4 diesel Peugoet-Citroen/Ford, 1.4 FSI Volkswagen, 1.4 diesel Toyota, 1.3 Daihatsu.

 

Komisja konkursowa „International Engine of the Year”, w skład, której wchodzi 56 z najbardziej autorytatywnych dziennikarzy sektoru motoryzacyjnego z 26 krajów z całego świata oceniła każdy z produkowanych silników zamontowanych w samochodzie w sprzedaży w więcej niż jednym kraju. Lista obejmowała prawie 60 nowych silników wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

 

Produkowany w Polsce 1.3 diesel common rail wykorzystuje technologię „Multijet” rozwiniętą w Centro Ricerche Fiat (Centrum Badań Fiat). „Multijet” stosuje kontrolę elektroniczną do podziału wtrysku głównego na mniejsze wtryski wielokrotne dążące do uzyskania spalania bardziej jednorodnego, zmniejszonych emisji oraz lepszej wydajności.

 

 

Mniejszy ciężar to kolejny punkt na korzyść tego zespołu napędowego o 70 KM i 170 Nm. A do tego jest niewielkich rozmiarów, co pozwala wmontować go do szerokiej gamy samochodów.

Ta wielofunkcyjność zdobyła uznanie sędziów: „ Silnik dynamiczny i zwinny dla szerokiej gamy samochodów” , skomentował wyspecjalizowany dziennikarz  Thomas Imhof. Dla Prezesa komisji sędziowskiej „ To jest aplikacja diesel bardzo miękka i cicha, która oferuje optymalne osiągi i jazdę połączone z ekonomią.” Sędzia szwedzki Lasse Sward w taki sposób podsumował swoją ocenę: „ Mały, lekki, inteligentny i bardzo wydajny w zużyciu”.

 

Otrzymując dzisiaj nagrodę w Stuttgard (Niemcy), Paolo Ferrero Odpowiedzialny Product Engineering Fiat Powertrain Italia powiedział: „ Z produkcją 405.000 jednostek w roku 2004, silnik 1.3  reprezentuje nowy rozdział w technologii diesel Fiata. Tak jak było nim w 1988r. uruchomienie Fiat Croma 1.9 TDI, pierwszy samochód seryjny na świecie wyposażony w napęd diesel z wtryskiem bezpośrednim. Oraz  dziesięć lat później pojawienie się 1.9 JTD, pierwszy silnik diesel z wtryskiem bezpośrednim wyprodukowany z technologią Common Rail rozwiniętą przez Fiat.”   

 

 

Turyn, 1 czerwca 2005

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze
Polityka Prywatności