Nauka jazdy. Instruktor mówi do kursanta.
- Jak jest czerwone to się zatrzymaj.
- Jak jest zielone to jedź,
- Jak ja jestem biały to zwolnij!
Jedzie Ami, Rusek, Niemiec i Turek w jednym przedziale.
No i zaczynają sie popisy który ma lepiej.
Ami zaczyna:
- Nasz kraj jest tak bogaty ze możemy sobie na wszystko pozwolić... Wstał otworzył okno i srrrru cały plik dolców przez okno.
Rusek popatrzył chwilę, podumał, i mówi
- W naszym to my też mamy wszystkiego w bród. Wstał, wyciągnął spod ławki skrzynkę wódki i jeb przez okno.
Na to Niemiec zaczyna mówić:
- No, my mamy też od cholery... nie dokończył, bo zrywa się z siedzenia Turek i krzyczy:
- Nie! Proszę, nie!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Już milion filtrów cząstek stałych w Peugeot

marka: Peugeot

Zainaugurowany w Peugeot 607 w 2000 roku, a następnie stopniowo instalowany w niemal wszystkich typach silników Diesla HDI, filtr cząstek świętuje właśnie milionowy egzemplarz zainstalowany w samochodzie marki Peugeot.

Sukces wielopłaszczyznowy

Jako część strategii wprowadzania zespołów ograniczających emisję spalin, filtr cząstek stałych, technologia opracowana przez PSA Peugeot Citroën dostarcza silnikowi Diesela HDI określonych korzyści ekologicznych skutecznie uzupełniając swoje wewnętrzne możliwości poprzez eliminację cząsteczek spalin.

 

Dzięki powyższym atutom, sukces filtra dotyczy wszystkich gam samochodów: ponad 500.000 egzemplarzy zainstalowano w Peugeot 307, 220.000 w 407, blisko 100.000 w 607 i ponad 80.000 w 807. Nawet gama 206, w której filtr zastosowano dopiero w maju 2004 roku i to wyłącznie w jednym rodzaju silnika liczy ponad 40.000 egzemplarzy wyposażonych w to urządzenie.

 

W rozbiciu na poszczególne kraje, prym wiedzie Francja – 377.000 samochodów Peugeot z filtrem, przed Niemcami (123.000), Hiszpanią (118.500), Włochami (99.500) i Wielką Brytanią (89.000).

 

W sercu strategii

Ochrona środowiska jest strategicznym priorytetem Peugeot, zaś filtr cząstek stałych  jest jednym z najważniejszych jego przejawów. Niemniej podjęto również badania w innych dziedzinach, wszystko w celu uczynienia z Peugeot samochodu w coraz mniejszym stopniu zanieczyszczającego środowisko za to coraz bardziej oszczędnego, jeśli chodzi o zużycie paliwa, łączącego postęp w motoryzacji z ochroną środowiska.

 

Kontrola u źródła

Obok kontynuacji prac nad rozwojem silnika wysokoprężnego wyposażonego w filtr cząstek stałych, Peugeot stosuje w odniesieniu do swoich silników politykę downsizingu polegającą na zmniejszaniu pojemności przy jednoczesnym zapewnieniu wzrostu osiągów. Jednocześnie aktualnie dokonywana jest odnowa oferty w zakresie silników benzynowych w ramach współpracy między grupą PSA Peugeot Citroën i BMW.

 

Dzięki powyższym działaniom Peugeot stał się liderem w dziedzinie samochodów najmniej zużywających paliwa, a więc i emitujących najmniej zanieczyszczeń: w ten sposób gama Peugeot pod względem średniego zużycia dla różnych rodzajów paliw znajduje się wśród marek, które uzyskały najlepsze osiągnięcia w Europie ( od 4,1 l dla 107, 1,4 l HDI do 10.2 l dla 607 3,0 1 V6 benzyna BVA). Jednocześnie Marka sprzedała w latach 2000 – 2005 ponad 500.000 samochodów emitujących mniej niż 120 g CO2/km, tj. 14% tego rynku, podczas, gdy średni udział w rynku  Marki w Europie wynosi tylko 8%.

 

Alternatywne źródła energii

W celu sprostania wyzwaniom środowiskowym i oczekiwaniom konsumentów, Marka wraz z zespołami badawczymi PSA Peugeot Citroën aktywnie uczestniczy w pracach nad tzw. alternatywnymi źródłami energii tj. innymi niż benzyna i olej napędowy.

 

W pierwszym rzędzie, także ze względu na możliwość zastosowania już teraz – są to biopaliwa w tym biodiesel: to drugie źródło ma podwójną zaletę ponieważ jest bezpośrednio dostępne dla wszystkich dieseli oraz powoduje ograniczenie emisji CO2 o 18% w porównaniu z emisją samochodów zasilanych tradycyjnym olejem napędowym. Peugeot korzysta z tego rozwiązania również w zawodach w ramach RC Cup, gdzie samochody startują na mieszance złożonej w 50% z oleju napędowego a w 50% z biodiesela. Teraz nie możemy się doczekać mistrzostw le Mans European Series...

 

Badane są również inne możliwości, takie jak silnik hybrydowy: łącząc dwa różne źródła energii (elektryczne i termiczne), samochód z silnikiem hybrydowym daje korzyść nie tylko w postaci braku jakiejkolwiek emisji lokalnej przy użyciu trybu elektrycznego, ale też ograniczenia zużycia paliw kopalnych, a co za tym idzie emisji dwutlenku węgla, ponieważ silnik termiczny funkcjonuje wyłącznie w trybach, kiedy jego wydajność jest najkorzystniejsza.

 

Jako rezultat badań prowadzonych przez Grupę PSA Peugeot Citroën, Peugeot w niedługim czasie zaprezentuje „model demonstracyjny” wyposażony w silnik hybrydowy diesel/elektryczny, którego główną zaletą będzie wykorzystanie technologii filtra cząstek.

 

Co się tyczy technologii ogniwa paliwowego otwiera ona jeszcze szersze perspektywy z punktu widzenia ograniczenia emisji CO2, nawet jeżeli jego zastosowanie w samochodach seryjnych jest na razie odległą przyszłością. W międzyczasie, Peugeot przedstawił concept-cars (Taxi PAC w 2001 roku, H2O w 2002 i wersję Quark w 2004 roku), tym samym dowodząc, iż nie ustaje w pracach badawczych dających postępy w tej dziedzinie.

 

Studnia węglowa

Peugeot jest aktywnym uczestnikiem działań proekologicznych mających na celu kontrolę efektu cieplarnianego a także w ograniczeniu globalnej emisji gazów cieplarnianych. Jego wielki projekt mecenatu ekologicznego, polegający na stworzeniu studni węglowej w Amazonii, ogłoszony w 1998 roku, daje już teraz bardzo zachęcające wyniki: ponad dwa miliony posadzonych drzew przy stopie powodzenia powyżej 80%. 

 

Studnia węglowa Peugeot jest projektem pilotażowym i żywym prototypem :

Ř  Projektem pilotażowym ze względu na postawione wymagania: po pierwsze : realizacja szeroko zakrojonej akcji zalesiania w celu neutralizacji węgla w zdegradowanym środowisku, przy zapewnieniu określonego zakresu odtworzenia biodywersyfikacji; po drugie : pomiar skuteczności w ten sposób odtworzonego ekosystemu z punktu widzenia absorpcji CO2.

Ř Żywym prototypem – ponieważ nadaje on namacalną formę koncepcji dotąd wyłącznie teoretycznej. Dotyczy to szeroko zakrojonych doświadczeń, lepszego poznania właściwości ekosystemu leśnego, który nie daje się ująć w kategoriach modelizacyjnych.

 

Studnia węglowa jest inwestycją o wartości 10 milionów euro.

 


Komentarze
Polityka Prywatności