Nauka jazdy. Instruktor mówi do kursanta.
- Jak jest czerwone to się zatrzymaj.
- Jak jest zielone to jedź,
- Jak ja jestem biały to zwolnij!
Dlaczego trabant nie rusza na zielonym świetle?
1. Zatrzymał go pęd powietrza wiatraka chłodnicy samochodu stojącego za nim.
2. Najechał na gumę do żucia.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Ford Focus Coupe-Cabriolet

marka: Ford

Można stwierdzić, ż Ford przespał upalne lato i za późno, bo dopiero jesienią, wprowadzi do sprzedaży w Polsce Focusa w wersji Coupe-Cabrio, ale można się pocieszyć, że z uwagi na sztywny dach, ten samochód nie jest autem krótkosezonowym. Jak lwia część podobnych konstrukcji, zresztą.

Rodowód Focusa Coupe-Cabriolet związany jest z koncepcyjnym modelem pokazanym przed rokiem na targach w Paryżu pod nazwą Ford Focus Vignale. Obecna wersja jest wspólnym dziełem Forda i włoskiej firmy Pininfarina, słynącej z projektowania samochodów uchodzących dziś za najpiękniejsze konstrukcje w historii motoryzacji. Auto ma bardziej dynamiczny kształt od innych Focusów, a dzięki dłuższemu bagażnikowi sprawia wrażenie smuklejszego, wygląda więc po części elegancko, a po części sportowo. Wkład studia Pininfariny widać również przy akcentowaniu poszczególnych części nadwozia chromowanymi elementami.

W samochodzie zastosowano dwuczęściowy dach typu hard top chowany elektrycznie. Dzięki niemu, zgrabny samochód rodzinny w atrakcyjnej szacie coupe szybko zmienia się w równie atrakcyjny kabriolet, wiozący ze sobą, a raczej - wiozący sobą, przyjemności związane z niebem nad głową i wiatrem we włosach. Samochód ma wnętrze czteromiejscowe, dodajmy, wygodne także na tylnej kanapie. Bagażnik jest pokaźny nie tylko „na oko”. Jego zmierzona pojemność to ponad 500 litrów. Przykład Focusa Coupe-Cabrio dowodzi, że samochód typu kabriolet może być autem bardzo funkcjonalnym z dużym bagażnikiem - przekonuje, nie bez racji, Tomasz Górka z krakowskiego salonu Ford Euro Car. Wewnątrz panuje elegancja, wynikająca zarówno ze stylu, jak i z jakości zastosowanych materiałów. Jasna tapicerka siedzeń i dolnej części konsoli oraz jej ciemniejsza górna część znakomicie się komponuję i nadają Focusowi wymiaru „luksusowości”. Paleta kolorów jest szeroka i wydaje się, że każdy klient znajdzie odpowiednią kompozycję dla siebie.

Nie może ulegać wątpliwości, że kabriolet Forda, przeznaczony przecież dla klienta o specyficznych wymaganiach, będzie bogato wyposażony, m.in. w multifunkcyjny system instrumentów, car-audio oraz pełny pakiet elementów pasywnego i aktywnego bezpieczeństwa.

 Ostateczne decyzje Forda w sprawie napędu nie są jeszcze znane, ale wg sprzedawców z salonu Euro Car, pod maskę Focusa Coupe-Cabrio będziemy mogli wybrać jeden z trzech silników: dwie jednostki benzynowe Duratec o pojemności 1.6 litra i mocy 100 KM lub o pojemności 2.0 litrów i mocy 145 KM oraz silnik dieslowski najnowszej generacji Duratorq TDCi o pojemności 2.0 litrów, rozwijający moc 136 KM. Wszystkie trzy jednostki z powodzeniem łączą bardzo dobre osiągi i wysoką kulturę pracy z niskim zużyciem paliwa i niską toksycznością spalin.

Ogromna popularność Focusa i wszystkie opisane elementy powodują, że na rynkową premierę wersji Coupe-Cabrio będziemy czekać z dużą niecierpliwością.

 

Kamila Dzika

Zdjęcie: Ford


Komentarze
Polityka Prywatności