Jedzie Ami, Rusek, Niemiec i Turek w jednym przedziale.
No i zaczynają sie popisy który ma lepiej.
Ami zaczyna:
- Nasz kraj jest tak bogaty ze możemy sobie na wszystko pozwolić... Wstał otworzył okno i srrrru cały plik dolców przez okno.
Rusek popatrzył chwilę, podumał, i mówi
- W naszym to my też mamy wszystkiego w bród. Wstał, wyciągnął spod ławki skrzynkę wódki i jeb przez okno.
Na to Niemiec zaczyna mówić:
- No, my mamy też od cholery... nie dokończył, bo zrywa się z siedzenia Turek i krzyczy:
- Nie! Proszę, nie!
Czterech dresiarzy jedzie swoim nowiutkim AUDI A4.
W pewnym niefortunnym momencie walnął w nich maluch! Wkurzeni wysiedli z samochodu. Po podejściu do drzwi malucha jeden z nich wybił szybę, wyciągnął przez nią kierowcę malucha i mówi:
- No, to teraz będzie wpier...
- Ależ panowie, to nie jest sprawiedliwe, ja tu jestem sam, słaby, mały a was jest czterech...
Dresiarze odwrócili się by omówić sytuację i po chwili odwracają się i jeden z nich mówi:
- No dobra, to Gruby i Kizior są z tobą...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Zainteresowanie Oplem Mokka (SUV) nie słabnie

marka: Opel

Niespełna rok temu Opel — jako pierwszy niemiecki producent samochodów — wkroczyła do szybko rozwijającego się segmentu subkompaktowych pojazdów sportowo-użytkowych. Wkrótce potem elegancka Mokka zaczęła zbierać nagrody: najlepszy SUV w plebiscycie czasopisma Off Road, „Design Trophy” od Auto Zeitung, „Najsensowniejszy samochód” od czasopism Guter Rat/Superillu oraz „Samochód roku z napędem na wszystkie koła” w swojej kategorii według czytelników Auto Bild allrad.

Kompaktowy SUV, ceniony za wszechstronność i funkcjonalność w codziennym użytkowaniu, z pewnością zasłużył sobie na te tytuły. Mimo zaledwie 4,28 metra długości Mokką może wygodnie podróżować pięć osób. Samochód został zaprojektowany zgodnie z realizowaną przez Opla zasadą łączenia atrakcyjnego wzornictwa z innowacyjnymi technologiami i ekskluzywnym wyposażeniem, a przy tym jest dostępny dla szerokiego grona klientów. Ponadto Opel Mokka jest pierwszym modelem w segmencie subkompaktowych SUV-ów wyposażonym w fotele skonstruowane ze szczególnym uwzględnieniem zasad ergonomii, a także w adaptacyjny układ oświetlenia przedniego (AFL+) i zintegrowany bagażnik do przewozu rowerów FlexFix.

Do elementów poprawiających bezpieczeństwo i komfort jazdy należą między innymi supernowoczesny system multimedialny IntelliLink, elektroniczny system kontroli stabilności (ESC), a także montowane standardowo systemy kontroli trakcji (TC), wspomagania ruszania na pochyłościach (HSA) oraz kontroli zjazdu ze wzniesienia (HDC). Oprócz wersji z napędem na przednie koła (FWD) Mokka jest dostępna z inteligentnym napędem na wszystkie koła (AWD). Opcjonalny układ AWD automatycznie rozpoznaje, kiedy potrzebny jest napęd na wszystkie cztery koła i doprowadza go w maksymalnym koniecznym stopniu. Nabywcy modelu Mokka mają do wyboru szereg mocnych i ekonomicznych silników benzynowych oraz wysokoprężnych.


Napęd na koła przednie lub na wszystkie koła: dynamiczna jazda dla aktywnych kierowców

Opel Mokka łączy funkcjonalność z wygodną, wysoką pozycją za kierownicą i klimatem przygody. Jednym z aspektów, na które położono szczególny nacisk w trakcie prac nad modelem Mokka, było zawieszenie. Jego konstrukcja i charakterystyka zostały opracowane w Niemczech. Zawieszenie Mokki dostosowano do specyfiki codziennych potrzeb europejskich klientów. Doskonale sprawdza się ono także poza utwardzonymi drogami.

Oprócz wersji z napędem na przednie koła (FWD) Mokka jest oferowana również z napędem na wszystkie koła (AWD), zapewniającym jeszcze lepszą przyczepność i właściwości jezdne. Napęd AWD jest konstrukcją efektywną, pomysłową i niedrogą. Główne podzespoły układu AWD to mechanizm różnicowy przedniej osi, wał Cardana, napęd tylnej osi oraz moduł sterujący, a także elektromagnetyczne sprzęgło wielotarczowe. Częścią układu są także czujniki nieustannie przekazujące dane do modułów. Na suchej nawierzchni samochód napędzają tylko koła przednie, co pozwala utrzymać niskie zużycie paliwa. W zależności od warunków na drodze rozdział napędu wynosi od 100% na koła przednie do maksymalnie po 50% na koła przednie i tylne, na przykład na drodze pokrytej grubą warstwą wody.

Napęd kół tylnych jest automatycznie i płynnie dołączany w razie potrzeby przez elektronicznie sterowany mechanizm transferu momentu napędowego (TTD). Układ AWD wpływa na dalszą poprawę bardzo dobrych właściwości jezdnych Mokki. Jest to szczególnie zauważalne przy szybkim ruszaniu z miejsca oraz pokonywaniu zakrętów z dużą prędkością. Napęd 4x4 jest aktywowany automatycznie w ułamku sekundy, natychmiast po wykryciu poślizgu kół wskutek utraty przyczepności. System rozpoznaje także, kiedy napęd AWD nie jest już potrzebny. Napęd na wszystkie koła zapewnia lepsze właściwości jezdne na zakrętach i maksymalną przyczepność. Wszystkie podzespoły układu AWD ważą łącznie zaledwie 65 kilogramów, dzięki czemu również ta wersja Mokki jest oszczędna i przyjazna dla środowiska.


Zawieszenie Mokki zapewnia maksymalny komfort jazdy bez uszczerbku dla właściwości jezdnych nawet w trudnych warunkach drogowych. Jest to zasługa zastosowanych z przodu kolumn McPhersona, opracowanych, wypróbowanych i przetestowanych przez inżynierów firmy Opel. Boczne obciążenia są kompensowane przez dodatkowe sprężyny. W celu poprawy właściwości jezdnych i osiągów, a także ograniczenia hałasu i wibracji zastosowano podwójne mocowania kolumn zawieszenia, solidne stabilizatory oraz podwójne tuleje prowadzące. W tylnym zawieszeniu zastosowano oś z belką skrętną o przekroju w kształcie litery "U", zlokalizowaną przed tylnymi kołami.

W celu maksymalnego wykorzystania potencjału zawieszenia inżynierowie Opla zastosowali supernowoczesne elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, które w Europie należy do standardowego wyposażenia wszystkich wersji i zapewnia lepsze dopasowywanie się siły wspomagania do prędkości i warunków jazdy.

Zwrotny i oszczędny: benzyna i olej napędowy

Mokka jest oferowana z oszczędnymi silnikami do wyboru. Silniki benzynowe rozwijają moc od 85 kW/115 KM w przypadku wolnossącej jednostki 1.6, która, zapewniając maksymalny moment obrotowy 155 Nm, zużywa tylko 6,5 litra paliwa na 100 kilometrów i emituje 153 g CO2/km, do 103 kW/140 KM i 200 Nm w przypadku jednostki 1.4 Turbo. Silnik 1.4 Turbo może być łączony z sześciobiegową skrzynią manualną i systemem Start/Stop lub z sześciobiegową skrzynią automatyczną. Turbodoładowana Mokka 4x4 z sześciobiegową skrzynią manualną rozpędza się do 190 km/h. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 9,9 sekundy. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym to 6,4 l/100 km, przy emisji CO2 wynoszącej 149 g/km.

Zwolennicy silników wysokoprężnych mogą zamówić Mokkę z turbodieslem 1.7 CDTI o mocy 96 kW/130 KM, rozwijającym 300 Nm momentu obrotowego. Silnik ten jest dostępny wraz z sześciobiegową skrzynią manualną, systemem Start/Stop i napędem na przednie lub wszystkie koła, a także z sześciobiegową skrzynią automatyczną i napędem na przód. Mokka FWD ze skrzynią manualną i z systemem Start/Stop zużywa zaledwie 4,5 litra oleju napędowego na 100 kilometrów w cyklu mieszanym, emitując przy tym CO2 w ilości 120 g/km. Wersja z silnikiem 1.7 CDTI jest jednym z najoszczędniejszych samochodów w swoim segmencie. Osiągi mówią same za siebie: z sześciobiegową przekładnią manualną i napędem na przód Mokka rozwija prędkość maksymalną 187 km/h. Sprint od 0 do 100 km/h zajmuje tylko 10,5 sekundy.

Najważniejsze systemy wspomagające kierowcę: ekskluzywne wyposażenie podnoszące bezpieczeństwo i komfort

W sportowo-użytkowym modelu Mokka Opel zastosował liczne, opracowane przez niemieckich inżynierów, systemy wspomagania kierowcy, które po raz pierwszy trafiły do segmentu subkompaktowych SUV-ów. Technologie podnoszące zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort dostępne wyłącznie w samochodach marki Opel są teraz oferowane szerszemu gronu klientów. Do rozwiązań w tym zakresie należy zaliczyć zaawansowany elektroniczny program stabilizujący (ESP®Plus) z systemami wspomagania ruszania na pochyłościach (HSA) i kontroli zjazdu ze wzniesień (HDC) ułatwiającymi poruszanie się po pagórkowatym terenie. ESP®Plus i kontrola trakcji (TC) stanowią standardowe wyposażenie wszystkich wersji Mokki, przy czym układ TC działa jak mechanizm różnicowy o ograniczonym tarciu wewnętrznym. Zapobiega on "boksowaniu" kół i wspomaga układ napędu na wszystkie koła Mokki poprzez specjalne algorytmy poprawiające właściwości jezdne samochodu.

Kolejnym systemem wspomagającym prowadzenie Mokki jest adaptacyjny układ oświetlenia przedniego (AFL+) Opla, oparty na biksenonowych reflektorach trzeciej generacji. Układ ten dostosowuje intensywność i zasięg świecenia reflektorów pod kątem optymalnego oświetlenia drogi w mieście, poza miastem i na autostradzie. Jego funkcje to między innymi zwiększony zasięg świateł drogowych, statyczne i dynamiczne doświetlanie zakrętów, diodowe światła do jazdy dziennej oraz układ automatycznego sterowania światłami drogowymi. Działanie ostatniej z wyżej wymienionych funkcji polega na automatycznym zmniejszaniu intensywności świateł drogowych, aby nie oślepiać kierowców w samochodach poprzedzających lub nadjeżdżających z przeciwka.

Kamera Opel Eye drugiej generacji, montowana z przodu pojazdu, jest podstawowym elementem systemu ostrzegania przed kolizją (FCA), systemu rozpoznawania znaków drogowych oraz systemu ostrzegania przed niesygnalizowaną kierunkowskazem zmianą pasa ruchu (LDW). System ostrzegania przed kolizją (FCA) sygnalizuje kierowcy głośnym alarmem dźwiękowym oraz alarmem wizualnym zagrożenie nieuchronną kolizją z pojazdem poprzedzającym. Ponadto system ostrzegania przed niesygnalizowaną zmianą pasa ruchu informuje kierowcę o wykryciu takiej sytuacji. Inżynierowie dopracowali także system rozpoznawania znaków drogowych.

Oprócz okrągłych znaków kamera umieszczona z przodu pojazdu rozpoznaje także znaki prostokątne przy autostradach lub w strefach ruchu pieszych, a także inne ograniczenia prędkości. Kamera potrafi również rejestrować dynamiczne oznakowanie wyświetlane na tablicach diodowych. System ten pomaga zapobiegać przekraczaniu przepisów drogowych oraz wypadkom, których przyczyną jest zmęczenie kierowcy. Parkowanie jest łatwiejsze dzięki kamerze cofania oraz czujnikom parkowania umieszczonym z przodu i z tyłu pojazdu.


Kierowca i pasażerowie Mokki mają także do dyspozycji opcjonalną supernowoczesną technologię IntelliLink. Z samochodem, a dokładniej z siedmiocalowym kolorowym monitorem, można łatwo i precyzyjnie połączyć smartfon. System IntelliLink może być obsługiwany bez użycia rąk poprzez moduł Bluetooth. Moduł ten umożliwia również obsługę nawigacji, strumieniową transmisję dźwięku, odczytywanie wiadomości SMS oraz wyświetlanie zdjęć na kolorowym monitorze.

Zdrowo i wygodnie: ergonomiczne fotele z atestem AGR i bagażnik do przewozu rowerów FlexFix

Opel Mokka może być wyposażony w fotele o podwyższonej ergonomii z atestem niezależnych ekspertów w dziedzinie zdrowych pleców, czyli stowarzyszenia AGR ("Aktion Gesunder Rücken e.V."). Fotel kierowcy regulowany w 8 kierunkach to pierwszy taki fotel z atestem AGR w SUV-ie z segmentu B. Fotel spełnia 10 kryteriów dotyczących czterokierunkowej regulacji podparcia lordozy, a wyprofilowanie fotela dokładnie odpowiada naturalnej krzywiźnie kręgosłupa. Ergonomiczny fotel jest wyposażony w szereg dodatkowych regulacji, umożliwiających jego pochylanie, zwiększenie podparcia kręgosłupa lędźwiowego czy wydłużenie podparcia ud. Zagłówki są regulowane w 4 kierunkach.

Ładowność Mokki można zwiększyć dzięki systemowi do przewozu rowerów FlexFix drugiej generacji. Opcjonalny system dostępny wyłącznie w samochodach marki Opel jest zintegrowany ze zderzakiem, dzięki czemu jest zawsze dostępny. Standardowa wersja bagażnika FlexFix w modelu Mokka umożliwia przewóz jednego roweru o masie do 30 kilogramów. Dzięki dołączanej przystawce na bagażnik można załadować jeszcze dwa rowery, zwiększając nośność całego zestawu do 60 kilogramów. Nawet całkowicie zapełniony bagażnik FlexFix można odchylić w taki sposób, aby bez trudu otworzyć tylne drzwi i uzyskać dostęp do przedziału bagażowego. Ponadto tylną kanapę Mokki można złożyć w proporcji 60:40, uzyskując dodatkową płaską powierzchnię w bagażniku. Wszystkie te rozwiązania czynią z Mokki doskonałą propozycję dla osób przyzwyczajonych do aktywnego stylu życia i wysokich standardów.

Odważna stylistyka pojazdu sportowo-użytkowego połączona z dopracowaną funkcjonalnością

Kompaktowy SUV Opla odzwierciedla tradycyjne atuty tej marki: dynamikę jazdy, funkcjonalność w codziennej eksploatacji i emocjonującą stylistykę. Wyraziste i eleganckie kształty Mokki harmonizują ze sportowymi liniami muskularnego nadwozia. Wizerunek ten został jeszcze podkreślony wyższym prześwitem umożliwiającym jazdę po szutrowych drogach, a także rozstawem kół wynoszącym 1 540 milimetrów.

Wnętrze nowej Mokki jest utrzymane w typowym dla Opla stylu. Charakterystyczny profil można rozpoznać w przypominającym skrzydło kształcie zestawu wskaźników oraz w gustownie zaprojektowanych panelach drzwi. Widoczna jest także typowa dla Opla dbałość o uniwersalność i przyjazną użytkownikowi funkcjonalność: od podwójnego schowka w desce rozdzielczej poprzez zamykane schowki w konsoli środkowej aż do głębokich kieszeni w przednich i tylnych drzwiach. 1 372 litry pojemności bagażnika i schowków, których jest aż 19 (jeżeli uwzględnić kieszenie w przednich drzwiach na półtoralitrowe butelki z napojami), bez wątpienia świadczą o uwzględnieniu potrzeb rodziny. Opel Mokka spełnia więc wszystkie wymagania pojazdu do codziennej eksploatacji, sprawdzając się także w czasie weekendowych wypraw

data ostatniej modyfikacji: 2014-01-11 18:09:19
Komentarze
Polityka Prywatności