Nie pamiętam dokładnie okoliczności wypadku, ponieważ byłem kompletnie pijany. W celu uzyskania dalszych szczegółów proszę zwracać się do policji.
Rok 2050. Na skrzyżowaniu zamiast sygnalizacji świetlnej stoi robot i kieruje ruchem. Co jakiś czas mówi:
- Piesi stać, samochody jechać. Samochody stać, piesi iść.
I tak na zmianę.
- Samochody stać, piesi iść. Pani w czerwonym berecie szybciej, szybciej!
Ha ha ha, nie zdążyła!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Sport Coupe Concept GTE

marka: Volkswagen

Awangardowy model pełni rolę prekursora nowej, innowacyjnej stylistyki samochodów Volkswagena. „W Sport Coupe Concept GTE ewolucja splata się z rewolucją; wykorzystując to, co w stylistyce Volkswagena najbardziej charakterystyczne i wzmacniając te cechy, ten studyjny model pokazuje, jak fascynująco będą w najbliższej przyszłości wyglądały auta największej marki naszego koncernu”, stwierdził Walter de Silva, główny stylista Volkswagen AG.

Dr Heinz-Jakob Neußer, Członek Zarządu Marki Volkswagen ds. Rozwoju, zauważył: "to studyjne coupe wygląda niewiarygodnie dynamicznie, jak żaden inny samochód w tej klasie. Dzięki designowi nadającemu mu niepowtarzalny sportowy wygląd oraz dzięki funkcjonalności tego auta, którą zawdzięcza on m.in. bagażnikowi z unoszoną pokrywą, uważamy Sport Coupe Concept GTE za przekonującą alternatywę dla klasycznych samochodów segmentów B i C". Klaus Bischoff, główny stylista marki Volkswagen, uzupełnia: "Sport Coupe Concept GTE to kolejny kamień milowy ekspresyjnej stylistyki. Jedyny w swoim rodzaju, zaprojektowany od nowa od pierwszego do ostatniego pociągnięcia ołówkiem. To kompas naszej stylistyki. Przy pomocy tego studyjnego auta Volkswagen prezentuje nie tylko nowy design konkretnego modelu, lecz zapowiada nową erę w stylistyce".

Nowoczesny Interfejs. Równie przyszłościowe jak nadwozie Sport Coupe Concept GTE jest jego wnętrze. Nadzwyczaj ascetyczna stylistyka, perfekcyjna ergonomia i nowe interaktywne urządzenia pozwalające na komunikowanie się człowieka z pojazdem - m.in. wykorzystanie danych biometrycznych kierowcy i nowy ekran Active Info z trójwymiarowym obrazem - stwarzają na pokładzie coupe atmosferę nowoczesności, idealnie współgrającą z ekspresyjną stylistyką nadwozia.

GTE - hybryda typu plug-in od Volkswagena. Nie tylko stylistyka, także rozwiązania techniczne wyznaczają nowe standardy. Już sam skrót "GTE" wskazuje na rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie techniki napędowej. Te trzy litery oznaczają w Volkswagenie - od debiutu Golfa GTE oraz planowanego na ten rok debiutu Passata GTE - samochody z hybrydowym napędem typu plug-in. Pojazdy te przejeżdżają w trybie czysto elektrycznym 50 km, a jednocześnie są w stanie pokonywać samodzielnie dużo większe dystanse. Wszystko to przy zachowaniu najwyższej dynamiki. Teraz można sobie wyobrazić modele GTE w każdej klasie aut - przykładem jest także pokazany niedawno (w styczniu) na Auto Show w Detroit studyjny SUV. Prezentując w Genewie model Sport Coupe Concept GTE Volkswagen wzbogaca tę rodzinę aut o wyjątkowo awangardowy model. Samochód ten ma zespół napędowy o mocy 279 kW/380 KM, który zapewnia mu osiągi takie, jakie mają auta typu Gran Turismo, a jednocześnie - dzięki dwóm silnikom elektrycznym i ładowanemu także z zewnątrz akumulatorowi - może poruszać się nie emitując żadnych szkodliwych substancji. Średnie zużycie paliwa (w trybie mieszanym) auta rozwijającego 250 km/h wynosi 2,0 l/100 km.

Klasa sama dla siebie. Wśród samochodów klasy średniej oraz wyższej Volkswagen rozróżnia modele segmentu B, C oraz D. Np. najnowszy Passat wyznacza nowe standardy w klasie średniej, należąc do popularnego segmentu B; Volkswagen CC plasuje się w wyższym przedziale segmentu B; Phaeton z kolei, jako limuzyna wyższej klasy, jest typowym przedstawicielem auta z segmentu D. Studyjny model prezentowany w Genewie z wyższego przedziału segmentu B przenosi się do groma aut segmentu C. Klaus Bishoff: "Sport Coupe Concept GTE jest samochodem, który w naszej wewnętrznej hierarchii zajmuje pozycję powyżej aktualnego Volkswagena CC. Rodzinę aut tego segmentu wzbogacamy dzisiaj o pojazd wyróżniający się stylistyką równie wyjątkową, co dynamiczną, nadającą nowe znaczenie pojęciu awangardy". Główny stylista Volkswagena uzupełnia dalej: "Tworząc Sport Coupe Concept GTE mieliśmy jeden cel - to czterodrzwiowe sportowe auto absolutnie musi budzić pożądanie, wywoływać efekt "chcę to mieć" ".

Proporcje wywołujące wrażenie ruchu. Punktem wyjścia do stworzenia porywającego designu dostarczyła m.in. modułowa platforma MQB Volkswagena. Umożliwia ona uzyskanie fascynujących proporcji i odpowiednie rozłożenie mas. Centralnym punktem jest stosunek długości zewnętrznej do rozstawu osi. Samochód ma długość 4.870 mm, rozstaw osi to z kolei 2.841 mm. Dzięki temu długość wnętrza wynosi 1.871 mm, a zwisy nadwozia są krótkie, co sprawia, że wygląd auta stał się tym bardziej atrakcyjny. Z przodu nadwozie jest wysunięte poza przednią oś na odległość 909 mm, tylny zwis ma natomiast 1.120 mm - w obydwu przypadkach mierzone od środka osi. Czterodrzwiowe coupe Volkswagena jest przy tym bardzo niskie (1.407 mm) i szerokie (1.865 mm), a porusza się na 21-calowych kołach. Dzięki platformie MQB idealnie rozplanowano wnętrze - chociaż wyposażone w panoramiczny dach Sport Coupe Concept GTE ma tak dynamiczne proporcje, zarówno pasażerowie zasiadający z przodu, jak i ci z tyłu nie będą narzekać na brak przestrzeni nad głowami. Pod wielką pokrywą bagażnika, która z zewnątrz wcale nie wydaje się tak duża, kryje się 480-litrowy bagażnik. Awangarda bez ograniczeń!

Wygląd zewnętrzny

Stylistyka przykuwająca wzrok. Awangardowym wyglądem Sport Coupe Concept GTE wprowadza wiele zamieszania do samochodowego świata. Gdyby weszło do seryjnej produkcji, to sportowe auto byłoby atrakcyjną cenowo propozycją dla wszystkich, którzy potrzebują pojazdu mającego więcej niż tylko dwoje drzwi, a jednocześnie cenią doskonałą formę. Spowodowanie, aby pojazd, który teraz jest stylistycznym manifestem stał się samochodem produkowanym seryjnie jest ambitnym przedsięwzięciem. Jednak, dzięki modułowej platformie MQB i charakterystycznej dla marki stylistyce, Volkswagen stworzył przesłanki do myślenia o tym, by owo przedsięwzięcie można było w niezbyt dalekiej przyszłości zrealizować: "Nasze know-how i ogromna kreatywność przejawiają się w ekspresyjnej stylistyce Sport Coupe Concept GTE", twierdzi główny stylista Klaus Bischoff. I dodaje: "Czterodrzwiowe coupe, przykuwające wzrok niczym najbardziej awangardowe sportowe samochody - ten pojazd dokonuje rzeczy dotąd nieznanej i pokazuje, jak wielkie możliwości stwarza nasz nowy język stylistyczny".

Szczegóły dotyczące stylistyki Sport Coupe Concept GTE:

Przód nadwozia - osłona chłodnicy łączy się z reflektorami. Bardziej niż w jakimkolwiek poprzednim modelu osłona chłodnicy łączy się w Sport Coupe Concept GTE ze znakiem VW i z reflektorami, tworząc całość i w zupełnie nowy sposób interpretując stylistykę przodu aut Volkswagena. Twórcom zależało na osiągnięciu wrażenia trójwymiarowości, dzięki niemu nadwozie zyskało absolutnie niepowtarzalny i nadzwyczaj dynamiczny wygląd. Wydaje się, że osłona chłodnicy zlewa się z boku z podwójnymi reflektorami wykonanymi w technice LED. Każdy z nich jest obramowany aluminiową szczebliną, będącą elementem "grilla", której końcówki, niczym skrzydła, wznoszą się ku górze. Ten element designu można odnaleźć w różnych miejscach nadwozia oraz wnętrza i jako stały motyw określa on ogólną stylistykę auta.

- Nietypowe reflektory. Górna szczeblina osłony chłodnicy otacza diodowe moduły znajdujące się w wewnętrznej części reflektora (światła drogowe i punktowe światła do jazdy dziennej), drugi szczebelek "grilla" jest obramowaniem zewnętrznych modułów LED-owych (światła mijania i punktowe światła do jazdy dziennej). Same obramowania, dzięki wbudowanym w nie diodom pełnią ponadto funkcję świateł do jazdy dziennej, ramka znajdująca się wyżej jest jednocześnie kierunkowskazem, bo umieszczone w niej LED-y zmieniają kolor światła. Diodowe moduły w kształcie litery C znajdują się też wokół wlotów powietrza w dolnej części nadwozia (to znak rozpoznawczy samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in Volkswagena).

- Sześć szczebli osłony chłodnicy. Pod dwoma górnymi szczebelkami, obejmującymi szerokość niemal całego przodu auta, znajdują się kolejne cztery. Zostały wykonane z aluminium, a im są niżej, tym każdy z nich jest krótszy, więc układają się w kształt szerokiego V. Jego dolną krawędź wyznacza element lakierowany w kolorze nadwozia. Po prawej i lewej stronie w oczy rzuca się diodowy pas w kształcie litery C.

Sylwetka. Sport Coupe Concept GTE nie jest hatchbackiem ani sedanem, lecz właśnie coupe z czworgiem drzwi i unoszoną ku górze pokrywą bagażnika. Ma to wpływ na stylistykę, której rola polega m.in. na podkreśleniu długości nadwozia oraz jego niewielkiej wysokości, a także masywnych kształtów. Auto widziane z boku stanowi dowód, że zamiar ten się powiódł. Dach rozpościera się na niedużej wysokości, szeroko od słupka A (cofniętego, by pokrywa silnika była długa) aż ku tyłowi nadwozia. Z tyłu, patrząc na profil samochodu, widać wyjątkowo niski słupek C, będący częścią dachu. Całość sylwetki wzbogacają m.in. wyloty powietrza w przednich nadkolach i drzwiach (takie same znajdują się na pokrywie silnika), ich chromowane elementy nawiązują do uniesionych "skrzydeł" , tworzonych przez szczebelki osłony chłodnicy. Gdy dobrze się przyjrzeć, ten sam kształt można odnaleźć w stylistyce 21-calowych kół.

Boczne linie łączą się z pokrywą silnika. O tym, jak precyzyjnie zaprojektowano i wykonano nadwozie studyjnego modelu świadczą dwa przykłady. Pierwszy to dolna krawędź okien. Tworząca ją ostra, jakby wycięta nożem linia biegnie w postaci ostrego przetłoczenia karoserii aż do błotnika, by tam zlać się w całość z jednym ze szczebelków osłony chłodnicy. Drugi przykład to przetłoczenie biegnące poniżej okien - jest ono najważniejszą linią wyznaczającą stylistykę samochodu. Z tyłu przetłoczenie to tworzy tzw. undercut, element wysunięty nieco poza obrys bryły nadwozia; dzięki niemu tył auta wydaje się masywniejszy. Z przodu to najważniejsze dla stylistyki auta wyprofilowanie pociągnięto aż do nadkola. Jednocześnie tworzy ono obrys potężnej pokrywy silnika, która zdaje się obejmować nawet błotniki i górną część nadkoli. Po podniesieniu pokrywy ukazuje się widok znany z aut wyścigowych - wszystkie elementy osprzętu silnika i oczywiście sam silnik są widoczne jak na dłoni. Smakowitym detalem okazują się klamki całkowicie schowane w nadwoziu.

Tył nadwozia. Tylna część Sport Coupe Concept GTE pokazuje, z jak wielkim zamiłowaniem do szczegółu zaprojektowano ten samochód. Linia dachu, a wraz z nią słupki C, tworzą z tyłu pionowe powierzchnie. To typowy element klasycznych samochodów sportowych. Zabieg ten sprawia, że tył samochodu wydaje się dłuższy, a wrażenie to wzmacnia wysunięty spojler. Sam spojler płynnie, ponad reflektorami, łączy się z boku z głównym przetłoczeniem nadwozia. Ekspresyjnym nawiązaniem do klasycznych aut sportowych, nadającym czterodrzwiowemu coupe szczególnego charakteru jest linia dachu łagodnie opadająca ku tyłowi i wyznaczająca przestrzeń dla masywnej tylnej części nadwozia. Ta z kolei przechodzi w nadkola, tworząc z nimi masywną całość. Właśnie tak powinien wyglądać sportowy samochód.

- Tylne lampy. Lampy z tyłu nadwozia są trójwymiarowe, mają kształt trapezu i wyposażono je w diody LED. Wzór w jaki ułożono diody nawiązuje do "skrzydeł" szczebelków osłony chłodnicy. Klosze tylnych lamp są czerwone, ich wnętrze utrzymano natomiast w czerni. W nocy czarnych powierzchni nie widać, dlatego diody LED zdają się wisieć w powietrzu. Ułożono je w charakterystyczny kształt pozwalający od razu rozpoznać z jakim autem mamy do czynienia.

Wnętrze

Active Info Display w technologii 3D. Moduły interfejsu znajdujące się na pokładzie Sport Coupe Concept GTE nie tylko przyciągają wzrok, ale znacznie ułatwiają życie kierowcy. Głównym urządzeniem jest prototypowy ekran Active Info wyświetlający trójwymiarowe obrazy. Przekątna monitora wynosi 12,3 cala; wirtualna przestrzeń wokół niego stapia się ze stylowym podświetleniem tak, że granica między ekranem a otoczeniem staje się płynna. Nie jest to więc czarny panel z widocznym obrysem lecz jakby zawieszona w przestrzeni płaszczyzna, która dzięki odpowiedniemu oświetleniu tworzy trójwymiarową strukturę. Cyfrowe urządzenie w swojej zasadniczej konfiguracji zawiera dwa okrągłe wskaźniki: po lewej stronie znajduje się powermeter (pokazujący jak mocno kierowca wciska pedał gazu), po prawej - prędkościomierz. Między nimi pozostawiono pole, na którym pojawiają się dodatkowe informacje potrzebne kierowcy. Dzięki nowym rozwiązaniom okrągłe tarcze wskaźników wyglądają jak zawieszone w wirtualnej przestrzeni. Grafika wskaźników zmienia się stosownie do wybranego trybu jazdy ("E-Mode" albo "GTE").

Cztery ekrany. Dotykowy ekran centralnego urządzenia multimedialnego ma przekątną 10,1 cala. Obok niego znajdują się suwaki do obsługi klimatyzacji. Dotykowy ekran (12,3 cala) pełniący rolę modułu systemu media-control znajduje się także z tyłu pomiędzy fotelami, służy on do obsługi multimediów, telefonu i nawigacji. Ponadto, za pomocą systemu media-control pasażerowie podróżujący z tyłu korzystają z dwóch ekranów znajdujących się w oparciach przednich foteli (każdy o przekątnej 10,1 cala). Obok 12,3-calowego monitora także znajdują się suwaki - dzięki nim, pasażerowie siedzący z tyłu mogą zmieniać ustawienia automatycznej, czterostrefowej klimatyzacji.

Nawigacja rozpoznaje dane biometryczne. Po raz pierwszy Volkswagen wykorzystuje samochodową elektronikę do bardzo bezpośredniego kontaktu z kierowcą. Poprzez smartwatch lub bransoletę mierzącą funkcje organizmu Sport Coupe Concept GTE decyduje na podstawie biometrycznych danych kierowcy, czy wybrać np. wymagającą krętą drogę, czy może raczej zmierzać do celu wygodniejszą trasą, zapewniającą spokojniejsze prowadzenie auta. Sczytywanie danych biometrycznych rozpoczyna się w chwili, gdy kierowca głosem lub używając dotykowego ekranu poda cel podróży, i oczywiście tylko wtedy, gdy sam zezwoli na pobranie danych. Przy takim sposobie wyznaczania optymalnej trasy w mniejszym stopniu uwzględnia się czas podróży czy liczbę kilometrów - tak działająca nawigacja ma przede wszystkim zapewnić kierowcy jak największą przyjemność z jazdy. System nawigacyjny wybiera różne warianty trasy i przedstawia je w postaci listy lub poprzez tzw. Cover Flow.
W tym drugim przypadku, dzięki aplikacjom jak np. Instagram, proponowanym trasom towarzyszą dodatkowe informacje oraz zdjęcia. Na ekranie kierowca może jeszcze przed wyruszeniem w drogę obejrzeć którędy i jak ona przebiega, uzyskuje też szczegółowe informacje na temat rodzaju drogi, natężenia ruchu, pogody i innych warunków drogowych. Aby przywoływać te informacje w czasie rzeczywistym, system korzysta z danych, których anonimowo dostarczają inne samochody (car-to-car) znajdujące się na wybranym fragmencie drogi, nim pojawi się na nim Sport Coupe Concept GTE. System stale konfrontuje te dane ze stanem samego pojazdu. Tak więc Sport Coupe Concept GTE sprawdza jeszcze przed startem kondycję kierowcy, warunki drogowe oraz kontroluje sam siebie.

We wnętrzu, jak w kokonie. Elementy dekoracyjne tablicy rozdzielczej oraz wewnętrzne poszycie drzwi zaprojektowano tak, by wyglądały jak jeden element, który otacza czterech pasażerów niczym kokon. Tablica rozdzielcza z umieszczonymi w poziomie elementami i wykończona skórą łączy się niezauważalnie z poszyciem przednich drzwi, te z kolei znajdują swoją stylistyczną kontynuację w tylnych drzwiach, obitych tym samym materiałem. Stąd ten biegnący wzdłuż całego wnętrza element, otaczający kabinę jak kokon, łączy się z poszyciem pod tylną szybą.

Czytelna struktura tablicy rozdzielczej. Tablica rozdzielcza jest prosta i logicznie podzielona, liczbę elementów zredukowano na niej do tego, co niezbędne. Trzy wąskie otwory obramowane aluminium są nawiewami powietrza. Pod nimi znajduje się, również wąska, ozdobna listwa w kolorze fortepianowej czerni. Pod nią umieszczono kolejny otwór nawiewu, otoczony aluminiową aplikacją, zajmujący (z przerwą na ekran Active Info) całą szerokość tablicy. Od jej jednego krańca do drugiego biegnie aluminiowa listwa, której kontynuacją z boku są uformowane na kształt skrzydła, wewnętrzne klamki drzwi. Kształt poziomej linii przybrało również stylowe oświetlenie wnętrza. Delikatna, wąska linia światła o zmiennej barwie otacza całą tablicę (sięgając poszycia przednich drzwi), centralne urządzenie multimedialne oraz środkową konsolę, sięgającą aż tylnej części kabiny. Ta świetlna linia podkreśla kształty wymienionych elementów wnętrza.

Konsola centralna jak w sportowym aucie. Środkowa konsola znajdująca się między fotelami wznosi się ku tablicy rozdzielczej, jak w samochodach sportowych; także ją ozdobiono lśniącymi czernią elementami oraz delikatnymi, cienkimi wstawkami z aluminium. Kontrastuje z nimi powierzchnia z surowego drewna, które zastosowano także w poszyciu drzwi oraz na kierownicy. Praktycznym detalem okazują się uchwyty na kubki z napojami, znajdujące się po prawej stronie dźwigni zmiany biegów. Umieszczone w nich kubki można podgrzewać lub schładzać. Dźwignia 6-biegowej przekładni DSG, działająca na zasadzie shift-by-wire, zawsze znajduje się w tym samym centralnym położeniu. Jej przyciśnięcie powoduje wybór przełożenia - R, N lub D. Pozycję P aktywuje się osobnym przyciskiem umieszczonym na dźwigni zmiany biegów.

Napęd

Hybryda typu plug-in. Hybrydowy zespół napędowy typu plug-in w Sport Coupe Concept GTE pozwala na oszczędną jazdę i zapewnia autu sportowe osiągi. Zastosowany w nim silnik spalinowy to doładowana trzylitrowa sześciocylindrowa jednostka z bezpośrednim wtryskiem (TSI), osiągająca moc 220 kW/299 KM i maksymalny moment obrotowy o wartości 500 Nm. Elektrycznymi komponentami układu napędowego są litowo-jonowe akumulatory (umieszczone w tunelu środkowym) oraz dwa silniki elektryczne. Ten z przodu umieszczono w obudowie 6-biegowej przekładni DSG (DQ400E), generuje on moc 40 kW. Drugi silnik elektryczny, umieszczony z tyłu, wytwarza moc 85 kW. Moc systemowa całego układu wynosi 279 kW/380 KM. Dzięki silnikowi znajdującemu się z tyłu auta oraz dzięki "elektrycznemu wałowi Kardana" siła napędowa systemu może być w razie potrzeby przekazywana do każdego z czterech kół. Coupe osiągające prędkość 250 km/h, a w sportowym trybie "GTE-Mode" przyspiesza do 100 km/h w ciągu zaledwie 5,0 s. Mimo że jest tak dynamiczny, studyjny Sport Coupe Concept GTE okazuje się bardzo oszczędny - średnie zużycie paliwa (w trybie mieszanym) wynosi tylko 2,0 l/100 km. W trybie "E-Mode" samochód może pokonać 50 km wyłącznie jako auto elektryczne, a więc nie emitujące żadnych szkodliwych substancji. Korzystając z możliwości całego zespołu napędowego, po jednokrotnym zatankowaniu do pełna, coupe Volkswagena może pokonać ponad 1.200 km.

Tryb "Hybrid". Standardowo samochód uruchamia się w trybie "Hybrid". Sport Coupe Concept GTE jest tzw. pełną hybrydą, która odzyskuje energię hamowania wykorzystując ją do ładowania akumulatorów i zależnie od sytuacji drogowej, automatycznie korzysta z silnika spalinowego TSI i/lub z silników elektrycznych. Gdy tylko kierowca zdejmie stopę z pedału przyspieszenia, a akumulatory są dostatecznie naładowane, silniki zostają wyłączone i odłączone od reszty układu napędowego. Mamy wtedy do czynienia z tzw. żeglowaniem. Również podczas korzystania z tej funkcji auto nie emituje żadnych spalin. Gdy zaś kierowca zwalnia pedał przyspieszenia albo zaczyna hamować, a akumulatory nie są odpowiednio naładowane, pracę przejmują silniki elektryczne pełniące rolę generatorów i magazynują w litowo-jonowych akumulatorach energię powstającą podczas hamowania. Jednostka TSI także w tym przypadku nie pracuje. Gdy z kolei w aucie pracuje tylko spalinowy silnik V6, coupe staje się klasycznym samochodem przednionapędowym. Dzięki technice TSI Sport Coupe Concept GTE również w tym wypadku okazuje się pojazdem bardzo oszczędnym.

"E-Mode". Tryb "E-Mode" kierowca uruchamia przyciskiem, pracuje wtedy wyłącznie elektryczny silnik o mocy 85 kW, znajdujący się na tylnej osi. Podczas jazdy w trybie elektrycznym spalinowa jednostka V6 TSI zostaje wyłączona oraz odłączona od zespołu napędowego poprzez otwarcie sprzęgła. Jeśli sześciocylindrowy TSI, z powodu rozładowania baterii lub za sprawą innych czynników, ma znowu podjąć pracę, w ciągu ułamka sekundy i bez najmniejszych szarpnięć zostaje ponownie włączony do pracy układu napędowego. Silniki elektryczne zaopatruje w energię akumulator litowo-jonowy o pojemności energetycznej 10,7 kWh. Komputer znajdujący się z przodu w komorze silnika steruje przepływem energii z i do akumulatora albo do silników elektrycznych. W pokładowej sieci elektrycznej panuje napięcie 12 V. Akumulator można ładować z zewnętrznego źródła prądu, może on też być zaopatrywany w energię podczas jazdy.

"GTE". Przyciskiem GTE kierowca uruchamia szczególnie dynamiczny tryb jazdy sportowego coupe. Charakterystyka pracy pedału przyspieszenia, skrzyni biegów i układu kierowniczego staje się w tym trybie bardziej sportowa. Ponadto, silnik TSI oraz jednostki elektryczne współpracują ze sobą w trybie "GTE", by w pełni wykorzystać moc i moment obrotowy całego układu napędowego.

"Battery Charge/ Battery Hold". Podwójny tryb "Battery Hold" (zawartość energetyczna akumulatora pozostaje na stałym poziomie) i "Battery Charge" (akumulator ładuje się podczas jazdy) uruchamia się w podmenu systemu multimedialnego. Tryb ten służy np. do tego, by po przybyciu do celu podróży znajdującego się w mieście auto poruszało się wyłącznie korzystając z prądu ("E-Mode"), a więc bezemisyjnie.

Napęd 4x4 dzięki "elektrycznemu wałowi Kardana". Jeśli wymaga tego sytuacja, Sport Coupe Concept GTE może mieć napęd na cztery koła. W tym przypadku (a także przy niskim stanie naładowania akumulatora), znajdujący się z przodu silnik elektryczny zaopatrywany w energię kinetyczną poprzez spalinowy V6 TSI, pełni rolę generatora, a tym samym staje się źródłem prądu dla drugiej jednostki elektrycznej znajdującej się na tylnej osi. Ponieważ energia potrzebna do napędu tylnej osi jest przekazywana w systemie "by wire", a nie mechanicznie, można mówić o "elektrycznym wale Kardana". Z tego powodu, że silnik TSI napędza (poprzez znajdujący się z przodu silnik elektryczny) elektryczną jednostkę napędową umieszczoną z tyłu, napęd na cztery koła może być realizowany także wtedy, gdy stan naładowania akumulatora jest niski.

Dane techniczne Sport Coupe Concept GTE

Nadwozie/koła

Rodzaj nadwozia: 4-drzwiowe, 4-miejscowe coupe

Długość/szerokość/wysokość: 4.870 mm/1.865 mm/1.407 mm

Rozstaw osi: 2.841 mm

Pojemność bagażnika: 480 l

Wielkość kół/rozmiar opon: 9,5 J x 21, ET45/265/30 R21

Układ napędowy

Zespół napędowy: hybryda typu plug-in

Przeniesienie napędu: na cztery koła przy pomocy "elektrycznego wału Kardana"

Silnik benzynowy: 3.0 V6 TSI (turbo z bezpośrednim wtryskiem paliwa), 220 kW/299 KM, 500 Nm

Silniki elektryczne przód/tył: 40 kW/220 Nm i 85 kW/270 Nm

Moc zespołu napędowego: 279 kW/380 KM

Przekładnia: 6-biegowa DSG (DQ400E)

Rodzaj akumulatora: litowo-jonowy

Pojemność akumulatora: 10,7 kW

Osiągi/zużycie paliwa

Prędkość maksymalna w trybie hybrydowym: 250 km/h (elektronicznie ograniczona)

Przyspieszenie 0-100 km/h: 5,0 s

Zużycie paliwa, średnio wg NEDC: 2,0 l/100 km

Emisja CO2, średnio wg NEDC: 46 g/km

Zasięg w trybie elektrycznym: > 50 km

Zasięg całkowity: > 1200 km

Dziesięć ważnych faktów dotyczących nowego Sport Coupe Concept GTE:

  1. Sport Coupe Concept GTE wyznacza nowy, innowacyjny język stylistyki Volkswagena.
  2. Studyjny model ma czterodrzwiowe nadwozie i unoszoną ku górze pokrywę bagażnika, a jednocześnie niepowtarzalną stylistykę sportowego auta.
  3. Sport Coupe Concept GTE w hierarchii modeli Volkswagena zajmuje pozycję powyżej Volkswagena CC.
  4. Długość nadwozia coupe wynosi 4.870 mm, a rozstaw osi całe 2.841 mm - dzięki temu samochód ma obszerne wnętrze.
  5. Active Info Display (w pełni cyfrowy zestaw wskaźników) wyświetla trójwymiarową grafikę w wysokiej rozdzielczości.
  6. System nawigacyjny może wykorzystywać dane biometryczne kierowcy do obliczania tras.
  7. Sport Coupe Concept GTE ma hybrydowy zespół napędowy typu plug-in (silnik TSI oraz dwa silniki elektryczne), łączna moc zespołu napędowego wynosi 380 KM.
  8. Samochód osiąga maksymalną prędkość 250 km/h, a w trybie "E-Mode" pokonuje dystans 50 km korzystając wyłącznie z silników elektrycznych.
  9. Sport Coupe Concept GTE w trybie "GTE-Mode" przyspiesza zaledwie w 5,0 s do prędkości 100 km/h.
  10. Innowacyjny układ napędowy 4x4 wykorzystuje "elektryczny wał Kardana".


data ostatniej modyfikacji: 2015-03-04 09:56:06
Komentarze
Polityka Prywatności