Psychiatra pyta pacjenta:
-Czy nie przeszkadza panu, że mieszka pan przy autostradzie?
-Nieeeeeee, nieeeeeeeeeee
Zatrzymał się kierowca na siku i mówi do swojego małego:
- Widzisz jak Tobie się chce to ja zawsze staję.....

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

CAŁKOWICIE NOWY JAGUAR F-PACE

marka: Jaguar

Nowy Jaguar F-PACE to sportowy crossover, zaprojektowany i skonstruowany z naciskiem na osiągi, szybkość reakcji i jakość wykończenia, z których słyną wszystkie modele Jaguara, a także na niezrównaną dynamikę i codzienną wszechstronność.

Całkowicie nowy Jaguar F-PACE, wykorzystujący lekką konstrukcję aluminiową Jaguara, łączy czystość linii i proporcji z cechami inspirowanymi modelem F-TYPE, np. potężnymi tylnymi nadkolami, wlotami powietrza w zderzaku oraz charakterystyczną grafiką tylnych lamp.

Śmiały przedni grill i muskularna maska zwiastują potencjał silników, np. doładowanego V6 o mocy 380 KM. Takie elementy, jak wąskie reflektory full-LED, kute 22-calowe obręcze, czy krótki przedni zwis przenoszą wizję stylistyczną z modelu koncepcyjnego C-X17 do produkcyjnego.

Nowy F-PACE mieści pięć osób, zapewniając im pełen komfort. Wnętrze stanowi idealne połączenie wysokiej klasy materiałów i wykończenia, pięknych detali, luksusów takich jak podgrzewane tylne siedzenia z elektrycznie odchylanymi oparciami, oraz najnowszych technologii, w tym systemu multimedialnego InControl Touch Pro i 12.3-calowego wirtualnego zestawu wskaźników HD.

"Dzięki pozostaniu w pełni wiernym naszym zasadom projektowania, udało nam się stworzyć nowy model, który jest momentalnie rozpoznawalny jako Jaguar. Oferuje on nawet więcej przestrzeni niż można by oczekiwać, ale dzięki naszemu zdyscyplinowanemu podejściu do powierzchni, proporcji i czystości linii, zaprojektowaliśmy samochód, który uważam za najbardziej wyważony i atrakcyjny samochód w swojej klasie"

Ian Callum, główny projektant Jaguara

Lekka konstrukcja aluminiowa była dla projektantów i inżynierów idealnym punktem wyjścia. Od początku była ona tworzona jako struktura modułowa, więc koła można było umieścić dokładnie tam, gdzie to konieczne z uwagi na proporcje, dynamikę i praktyczność wymagane od crossovera o wysokich osiągach.

Model ten nie dzieli rozstawu osi ani kół z żadnym innych Jaguarem. Liczący 4731 mm długości i mający rozstaw osi 2874 mm nowy F-PACE charakteryzuje się elegancką sylwetką i typowym dla Jaguara krótkim zwisem przednim oraz wyjątkowo przestronnym wnętrzem.

Ilość miejsca na nogi jest największa w klasie, a pojemność bagażnika wynosi zdumiewające 650 litrów. Lekka i sztywna konstrukcja nadwozia składa się w 80% z aluminium i jest jedyną taką w segmencie. Dodatkowe ograniczenie masy zapewnia kompozytowa pokrywa bagażnika i magnez wykorzystany w elementach takich jak belka poprzeczna.

W rezultacie wersja tylnonapędowa ze 180-konnym silnikiem wysokoprężnym i przekładnią ręczną waży zaledwie 1665 kg i emituje tylko 129 g/km CO2. Z 380-konnym, doładowanym silnikiem benzynowym V6 pochodzącym z modelu F-TYPE pod wyprofilowaną aluminiową maską, nowy F-PACE przyspiesza 0-100 km/h w zaledwie 5,5 sekundy i osiąga elektronicznie ograniczoną prędkość maksymalną 250 km/h.

Wysoka sztywność skrętna nadwozia dodatkowo zwiększa możliwości pochodzącego z modelu F-TYPE przedniego zawieszenia z podwójnymi wahaczami oraz zaawansowanego zawieszenia tylnego Integral Link. Standardowo wyposażony w system Torque Vectoring i elektryczne wspomaganie układu kierowniczego dostrojone w taki sposób, by zapewnić jak najlepsze wyczucie i reakcję, nowy F-PACE wyznacza standardy dla komfortu i precyzji prowadzenia.

Nawet podstawowa wersja jest standardowo wyposażona w amortyzatory jednorurowe, jednak jeszcze wyższy komfort jazdy i lepsze własności jezdne zapewnia elektronicznie sterowany system aktywne zawieszenie, który mierzy ruchy nadwozia i kół odpowiednio 100 i 500 razy na sekundę, gwarantując odpowiednią siłę tłumienia w każdych warunkach.

Dla najbardziej wymagających kierowców przeznaczony jest układ Configurable Dynamics: po raz pierwszy użyty w modelu F-TYPE. Umożliwia on indywidualne ustawienia przepustnicy, automatycznej przekładni, układu kierowniczego oraz systemu Adaptive Dynamics, jeśli samochód jest w niego wyposażony.

Wykorzystując symulacje komputerowej dynamiki płynów i doświadczenia z modelu XE i nowego XF, udało się obniżyć współczynnik oporu powietrza w nowym F-PACE do zaledwie 0,34, a tym samym ograniczyć zużycie paliwa oraz poprawić komfort. Konstrukcja pojazdu zapewnia wyjątkowo niską siłę nośną i jej doskonałe zrównoważenie pomiędzy przodem i tyłem, czego skutkiem jest lepsze wyczucie układu kierowniczego i wyższa stabilność przy większych prędkościach.

"Całkowicie nowy F-PACE to Jaguar, którego żądali od nas klienci na całym świecie. Wyznaczyliśmy sobie jeden z najbardziej ambitnych celów, ale z dumą mogę stwierdzić, że nowy F-PACE osiągnął lub przekroczył je wszystkie.

"To crossover o wysokich osiągach i doskonałych właściwościach trakcyjnych, który zapewnia przy tym bezproblemową, komfortową jazdę. Design inspirowany modelem F-TYPE łączy spektakularny wygląd z przestronnym wnętrzem oraz wyjątkowo dużym bagażnikiem. Wraz z nowym systemem multimedialnym, najbardziej zaawansowanym napędem na wszystkie koła i całą masą rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa czynnego, nowy model F-PACE czyni każdą podróż lepszym, przyjemniejszym doświadczeniem".

Kevin Stride, dyrektor ds. linii modelowej, Jaguar F-PACE

Elektronicznie sterowany układ napędu na wszystkie koła (AWD) nowego modelu F-PACE to jak dotąd najbardziej zaawansowany system Jaguara, który potrafi też przenieść najwyższy moment obrotowy. Obejmuje on zaawansowany system sterowania opracowany przez firmę Jaguar po raz pierwszy do modelu F-TYPE AWD: Intelligent Driveline Dynamics (IDD). System IDD zachowuje zwinność i charakterystykę prowadzenia samochodu z tylnym napędem, ale potrafi niezauważalnie przenieść moment obrotowy na przednie koła, aby wykorzystać dodatkową trakcję do poprawy osiągów na każdej nawierzchni i w każdych warunkach pogodowych.

Układ Adaptive Surface Response (ASR), opracowany na podstawie opatentowanej przez Land Rovera i nagradzanej technologii Terrain Response, czyni system AWD jeszcze skuteczniejszym w trudnych warunkach. Będący elementem systemu Jaguar Drive Control układ ASR rozpoznaje rodzaj nawierzchni i optymalizuje ustawienia jednostki napędowej i systemu Dynamic Stability Control. Zastosowany po raz pierwszy w nowym modelu XF układ ASR został rozbudowany o trzeci tryb jazdy - w głębokim śniegu i po szutrze.

Kolejna technologia światowej klasy opracowana z myślą o trudnych warunkach to system All Surface Progress Control (ASPC). Aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przyczepność, ASPC automatycznie kontroluje przepustnicę i hamulce, pozwalając pojazdowi płynnie ruszać: kierowca może skupić się na kierownicy. ASPC działa w zakresie od 3,6 km/h do 30 km/h, a kierowca wybiera pożądaną prędkość za pomocą przycisków tempomatu. Układ ASPC jest dostępny zarówno z napędem na tylne, jak i na wszystkie cztery koła.

Dla kierowców, którzy chcą uzyskać podobne efekty nadal używając pedału przyspieszenia przeznaczony jest system Low-Friction Launch (LFL). Ta funkcja wykorzystuje bardzo progresywne mapowanie przepustnicy, ułatwiając kontrolowanie pojazdu, a pierwszym Jaguarem, który ją oferuje jest nowy model F-PACE.

F-PACE został skonstruowany w taki sposób, by spełnić najsurowsze na świecie normy bezpieczeństwa i zapewnia wyjątkowo wysoki poziom ochrony pasażerów i pieszych. Dzięki zastosowaniu licznych zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę równie wysoki jest standard bezpieczeństwa czynnego. Najnowocześniejsza kamera stereoskopowa w sercu autonomicznego systemu hamowania awaryjnego posiada teraz, po raz pierwszy w Jaguarze, funkcję wykrywania pieszych. Kamera ta obsługuje także systemy ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, rozpoznawania znaków, inteligentnego ogranicznika prędkości i monitorowania stanu zmęczenia kierowcy.

Najważniejsze informacje, takie jak prędkość pojazdu czy ograniczenia prędkości można wyświetlać bezpośrednio przed oczami kierowcy za pomocą laserowego wyświetlacza typu HUD. Kolorowy obraz o wysokim kontraście może także prezentować ustawienia tempomatu i szczegółowe komendy nawigacji. W porównaniu z konwencjonalnymi systemami technologia laserowa oznacza mniejsze rozmiary i niższą masę, zaś obraz pozostaje wyraźny nawet przy silnym świetle słonecznym.

Równie zaawansowany jest system łączący funkcje informacyjno-rozrywkowe i łączności. Wysokiej klasy system InControl Touch Pro jest oparty na 10,2-calowym ekranie dotykowym, posiada wydajny czterordzeniowy procesor, dysk SSD i pracuje w superszybkiej sieci Ethernet. Interfejs użytkownika jest intuicyjny, a grafika wyraźna i niezwykle czuła. Wskazania nawigacji mogą być również prezentowane w trybie pełnoekranowym w jakości 3D na 12,3-calowym wirtualnym zestawie wskaźników HD.

W nowym modelu F-PACE swoją światową premierę świętuje także technologia Activity Key Jaguara. Ta odporna na wilgoć i wstrząsy bransoletka ze zintegrowanym transponderem, debiutująca w tym segmencie, ułatwia prowadzenie aktywnego trybu życia, gdyż pozwala zamknąć pilota bezpiecznie w pojeździe - bezcenne, gdy kierowca chce posurfować lub popływać kajakiem.

Zamknięcie nowego modelu F-PACE za pomocą Activity Key powoduje wyłączenie zostawionych wewnątrz pilotów. Activity Key działa na tych samych częstotliwościach radiowych, co pozostałe kluczyki i jest używany do blokowania i odblokowywania zamków samochodu poprzez przytrzymanie go blisko litery J w napisie Jaguar na pokrywie bagażnika. Activity Key nie ma baterii, więc nie trzeba się martwić o jej wymianę.

First Edition: Projekt samochodu koncepcyjnego dla świata rzeczywistego

Dla uczczenia premiery nowego modelu F-PACE dostępna będzie specjalna wersja First Edition w ściśle ograniczonej liczbie egzemplarzy i tylko w pierwszym roku produkcji. Napędzana wyłącznie 380-konnym doładowanym silnikiem benzynowym V6 lub 300-konnym silnikiem wysokoprężnym V6 wersja First Edition wyróżnia się dwoma unikalnymi lakierami metalicznymi - Caesium Blue i Halcyon Gold. To oczywiste nawiązanie do przełomowych aut koncepcyjnych C-X17 pokazanych w 2013 roku na wystawach samochodowych we Frankfurcie i w Guangzhou. Klienci mogą również wybrać lakier Rhodium Silver lub Ultimate Black. Inne charakterystyczne cechy to 22-calowe, 15-szprychowe obręcze Double Helix z wykończeniem Grey i kontrastowymi wstawkami, system aktywnego zawieszenia, reflektory full-LED, wloty powietrza w zderzaku w kolorze Gloss Black oraz otwierany dach panoramiczny.

We wnętrzu siedzenia obszyte skórą drobnoziarnistą Windsor w kolorze Light Oyster posiadają podwójne przeszycia i wytłoczony wzór kurzej stopki inspirowany nagradzanym wnętrzem C-X17. Tradycyjne rzemiosło Jaguara gładko łączy się z konfigurowalnym nastrojowym oświetleniem wnętrza w 10 kolorach, najnowocześniejszym systemem multimedialnym InControl Touch Pro i 12,3-calowym wirtualnym zestawem wskaźników HD.

Dostępne wersje

Nowy model F-PACE występuje w następujących wersjach: F-PACE Pure, F-PACE Prestige, F-PACE Portfolio, F-PACE R-Sport, F-PACE S, F-PACE First Edition

W skład gamy jednostek napędowych wchodzą: 2-litrowy diesel o mocy 180 KM z przekładnią manualną i napędem tylnym lub na wszystkie koła oraz z przekładnią automatyczną i napędem AWD; benzynowy silnik 2.0 o mocy 240 KM z automatyczną skrzynią biegów i tylnym napędem; 300-konna jednostka wysokoprężna z napędem AWD oraz przekładnią automatyczną, a także 3-litrowy silnik benzynowy o mocy 340 lub 380 KM, ze skrzynią automatyczną i napędem AWD.

Całkowicie nowy F-PACE jest produkowany w fabryce firmy Jaguar Land Rover w Solihull, obok sportowego sedana Jaguara XE.

WZORNICTWO

Nowy F-PACE łączy wpływy modelu F-TYPE ze znakomitymi możliwościami transportowymi, oferując indywidualny charakter Jaguara i niezrównaną funkcjonalność.

Weryfikacja koncepcji: Urzeczywistnienie C-X17

Nowy F-PACE jest pełen konstrukcyjnych nowości. To pierwszy crossover Jaguara, pierwszy w swojej klasie model wykonany głównie z aluminium oraz pierwszy wśród rywali pod względem wielkości bagażnika, szerokości kabiny, miejsca na kolana z tyłu oraz łatwości wsiadania na tylną kanapę. Nowy F-PACE łączy przydatność na co dzień z wyglądem samochodu koncepcyjnego.

Nowy model F-PACE pozostaje wierny estetyce nagradzanego modelu koncepcyjnego C-X17, który został opracowany przez te same zespoły pracowników, co umożliwiło czystszą ekspresję projektowania. Dzięki wszechstronności lekkiej konstrukcji aluminiowej projektanci mogli współpracować z inżynierami ręka w rękę nad określeniem najważniejszych wymiarów, takich jak rozstaw kół i osi, czego efektem są proporcje i eleganckie linie, które pozwalają momentalnie rozpoznać w nim Jaguara.

"Nowy model F-PACE projektowaliśmy przede wszystkim tak, by stworzyć Jaguara. To dlatego ma on ekscytujące proporcje, dynamiczną sylwetkę, czyste powierzchnie i jest cudownie zmysłowy. Jego nowoczesny, zdecydowany wygląd był oczywiście inspirowany modelem F-TYPE.

"Każdy Jaguar powinien przyciągać wzrok z odległości 200 metrów i uważam, że żadne inne auto w tej klasie nie wygląda na drodze lepiej niż nowy F-PACE. Lekka konstrukcja aluminiowa dała nam swobodę projektowania, umożliwiając stworzenie samochodu z ukrytą pewnością siebie - smukłego auta z charakterem.

"Wygląda asertywnie, a jednak nie agresywnie. Ale jest też uniwersalny i wyposażony w praktyczne odpowiedzi na codzienne pytania. Nowy F-PACE to sportowy samochód Jaguara na każdą pogodę i nawierzchnię, dla pięciu osób wraz z bagażem".

Ian Callum, główny projektant Jaguara

Wpływ modelu F-TYPE jest momentalnie zauważalny z tyłu, od grafiki LED-owych lamp po muskularne tylne nadkola. Zawadiacko przekrzywiona tylna szyba skrywa niezrównaną przestrzeń bagażową. Zapożyczenia z modelu F-TYPE można dostrzec też w sylwetce nowego F-PACE o eleganckiej linii dachu i krótkim przednim zwisie, który odzwierciedla szybkość reakcji samochodu. Kolejnym typowym dla Jaguara elementem stylistycznym są wloty powietrza w zderzaku. Koła o dużej średnicy, szczególnie z 22-calowymi kutymi obręczami, podkreślają jego zdecydowany charakter.


Napięte powierzchnie i czyste linie boków nadwozia, uformowane z jednego kawałka blachy aluminiowej, odzwierciedlają wiodącą na świecie specjalistyczną wiedzę Jaguara w zakresie projektowania, konstruowania i produkowania pojazdów z wykorzystaniem tego lekkiego materiału. Idealnie równoważąc formę i funkcję, zoptymalizowano geometrię wszystkich słupków dachowych z dokładnością do 0,1 mm, aby zapewnić możliwie najlepszą widoczność dla wszystkich podróżujących samochodem.

Wyraźnie zaznaczony, pionowy grill nie tylko podkreśla terenowe możliwości nowego modelu F-PACE, ale także poprawia jego właściwości aerodynamiczne. Wybrzuszenie aluminiowej maski na całej długości ma zaakcentować osiągi pojazdu.

Eleganckie reflektory, dostępne jako adaptacyjne lampy wykonane w technologii full-LED, obejmują światła do jazdy dziennej w charakterystycznym dla Jaguara kształcie litery "J". Opracowane przez Jaguara eleganckie diodowe światła przeciwmgłowe wykorzystują optykę ekranu telewizora oraz świetlówki, aby uzyskać wyróżniające się stylistycznie i wyjątkowo regularne, jednolite źródło światła.

Kabina pierwszej klasy: Przestrzeń, luksus i wyrafinowanie

Nowy F-PACE naprawdę potrafi pomieścić pięć osób w swoim obszernym i luksusowym wnętrzu, charakteryzującym się materiałami wysokiej jakości, rzemiosłem i szczególną dbałością o detale, która nadaje każdemu Jaguarowi to szczególne poczucie wyjątkowości.

Pozycja za kierownicą "Sports Command" zapewnia władczą, dodającą pewności widoczność na zewnątrz, ale przy zachowaniu wrażenia, że siedzi się w aucie sportowym. Rozpieszczające, sportowe siedzenia Jaguara zostały ukształtowane tak, by zapewniać wyjątkowy komfort oraz doskonałe podparcie. Dostępne są z regulacją w 7 płaszczyznach, ogrzewaniem i wentylacją, oraz luksusowymi dodatkami typu drobnoziarnista skóra Windsor, kontrastowe podwójne przeszycia czy zagłówki z wytłoczeniami.

Spektakularna krzywa przechodzi z przednich drzwi na deskę rozdzielczą, potęgując wrażenie zasiadania w kokpicie. Niezrównane możliwości nowoczesnego wykończenia wnętrza obejmują prawdziwy metal, np. Meshed Aluminium czy piękne, ręcznie wykonane okleiny, np. Satin Grey Ash.

Szeroki panel instrumentów zawiera dwa duże, głęboko osadzone zegary analogowe i centralny wyświetlacz TFT lub 12,3-calowy wirtualny zestaw wskaźników HD oferujący cztery tła do wyboru i pełnoekranowy wyświetlacz nawigacji 3D. Dotykowy ekran systemu multimedialnego InControl Touch Pro o przekątnej 10,2 cala znajduje się dokładnie pod ręką. Poczucie luksusu wzmacnia nastrojowe oświetlenie, zwłaszcza w wersji z 10 kolorami.

Nie mniejsze wrażenie robi tylna część kabiny. Długi rozstaw osi wynoszący 2874 mm ułatwia pasażerom tylnej kanapy wsiadanie i wysiadanie, zaś siedzisko ukształtowano tak, by pasażerowie mogli usiąść bliżej drzwi, zostawiając miejsce dla trzeciej osoby. Umiejscowienie siedzeń oraz dolnej linii okien sprawiają, że nawet małe dzieci mają dobrą widoczność. Jeszcze wyższy komfort zapewnia opcjonalny układ klimatyzacji czterostrefowej z nawiewami w słupkach B.

Dzielona w proporcji 40:20:40 kanapa jest dostępna z funkcją elektrycznej regulacji kąta pochylenia o sześć stopni, a pomimo opadającej linii dachu zachowano miejsce na głowę w całym zakresie jej regulacji. Miesiące zajęło dopracowywanie kształtu podsufitki w walce o każdy milimetr przestrzeni. Wykorzystano nawet magnesy jako mocowania, gdyż zajmują one mniej miejsca niż rozwiązania tradycyjne.

Luksusowi i przestronności dorównuje uniwersalność wnętrza. Kieszenie w drzwiach mieszczą duże butelki, a starannie wyrzeźbione kieszonki na bokach konsoli centralnej są przeznaczone na smartfony i wyłożone antypoślizgowymi gumowymi wkładkami. W konsoli przewidziano również dwa uchwyty na napoje, które można ukryć za opcjonalną przesuwną osłoną w kolorze błyszczącej czerni, gdy nie są używane.

W schowku znajduje się gniazdo 12V oraz nawet trzy porty USB. Opcjonalny uniwersalny port HDMI/MHL pozwala przesyłać dane strumieniowo, w tym filmy z systemu multimedialnego InControl Touch Pro na urządzenia takie jak np. tablety i za ich pomocą sterować odtwarzaniem. W tylnej konsoli mogą się znajdować nawet dwa dodatkowe gniazda 12V lub dwa dodatkowe porty USB. W większości wersji z tylnym podłokietnikiem zintegrowano uchwyty na napoje.

Nieustający nacisk na możliwości transportowe sprawia też, że nowy F-PACE ma wyjątkowo duży przedział bagażowy o pojemności 650 litrów. Przestrzeń jest bardziej użyteczna dzięki szerokości wynoszącej 1255 mm - więcej niż potrzeba do zmieszczenia, np. dwóch pełnowymiarowych toreb golfowych lub czterech dużych walizek. Tylną kanapę można złożyć na płasko i wtedy pojemność przedziału bagażowego wzrasta do 1740 litrów.

Pakowanie dodatkowo ułatwiają niski próg załadunku i płaska podłoga. Sama podłoga jest dwustronna: po jednej stronie wyłożona wykładziną dywanową, po drugiej gumowana. Dzięki temu idealnie nadaje się do przewożenia sprzętu sportowego lub zwierząt domowych. Pod podłogą bagażnika można schować tylną półkę, a także opcjonalną siatkę do zabezpieczenia bagażu. Alternatywnie, pod podłogą można zostawić miejsce na pełnowymiarowe koło zapasowe.

Wykonana z kompozytów lekka pokrywa bagażnika może być wyposażona w system elektrycznego otwierania i zamykania oraz funkcję sterowania gestem: klient musi tylko wykonać łagodny ruch nogą. Czujniki rozpoznają ten ruch i uruchamiają proces otwierania lub zamykania klapy.

SYSTEM MULTIMEDIALNY

Nowy F-PACE potrafi wszystko - pozwala uruchomić silnik za pomocą aplikacji na smartfon, przekazać kontaktom z książki adresowej za pośrednictwem systemu nawigacyjnego, kiedy kierowca dotrze na spotkanie, podłączyć do ośmiu urządzeń za pomocą technologii Wi-Fi lub przesłać strumieniowo listy ulubionych utworów.

InControl Touch: Bogata funkcjonalność, intuicyjna obsługa

Nowy F-PACE jest standardowo wyposażony w system multimedialny InControl Touch Jaguara. Posiada on 8-calowy pojemnościowy ekran dotykowy, intuicyjny interfejs użytkownika oraz ostrą i wyraźną grafikę. Obsługuje gesty znane ze smartfonów i tabletów, np. przesuwanie palcem w celu przejścia do następnej strony i przeciąganie w celu przewinięcia mapy.

Wpisywanie adresów jest szybsze i łatwiejsze niż w poprzednich systemach, a trasy są przeliczane szybciej dzięki przechowywaniu danych nawigacyjnych na karcie SD. Mapy są odwzorowywane w formatach 2D lub 3D, co sprawia, że wskazówki są jeszcze prostsze i bardziej intuicyjne.

Szczegółowe instrukcje można też wyświetlać na opcjonalnym wyświetlaczu typu head-up, by kierowca mógł skupić się na tym, co najważniejsze: drodze przed samochodem.

InControl Touch Pro: Parametry światowej klasy

InControl Touch Pro to najbardziej zaawansowany system multimedialny w historii marki Jaguar. Samodzielnie zaprojektowany i opracowany w oparciu o najnowocześniejsze technologie, takie jak czterordzeniowy procesor, szybki napęd SSD o pojemności 60 GB i superszybką sieć Ethernet, system InControl Touch Pro zapewnia naprawdę światowej klasy parametry i niezwykłą wygodę obsługi.

Wyposażono go w ekran dotykowy o przekątnej 10,2 cala - największy w segmencie. Podobnie jak w tablecie, wokół ekranu nie umieszczono żadnych przycisków: zamiast nich w dolną część ekranu wkomponowano programowalne klawisze, umożliwiające płynne i bezproblemowe sterowanie funkcjami.

Wygląd głównego ekranu można dostosować do swoich potrzeb, dodając widżety, a nawet dodatkowe główne ekrany. Bardzo szeroki wyświetlacz umożliwia też wielozadaniowość: np. multimedia można wyświetlić na głównym ekranie, podczas gdy na panelu bocznym prezentowane są takie informacje, jak historia rozmów, dane nawigacji czy prognozy pogody.

Zadaniem systemu InControl Touch Pro jest uczynienie każdej podróży łatwiejszą i przyjemniejszą. Dane nawigacji przechowywane są na szybkim dysku SSD. Dzięki takiemu rozwiązaniu czas niezbędny do odczytania danych stanowi jedynie ułamek tego, do czego przyzwyczaiły nas konwencjonalne dyski twarde, zaś wyświetlacz reaguje błyskawicznie. Użytkownicy mogą przybliżać i oddalać mapy gestami znanymi ze smartfonów i tabletów. Trudno o prostsze i bardziej intuicyjne rozwiązanie.

Nawet w przypadku braku sygnału GPS system może pomóc kierowcy pozostać na trasie: funkcja zliczeniowa analizuje dane z czujników pojazdu w celu precyzyjnego przewidzenia jego pozycji.

Natomiast dedykowana aplikacja towarzysząca na urządzenia z systemami iOS i Android pozwala na zaplanowanie trasy i poprowadzenie dosłownie od drzwi do drzwi, a także może pomóc w zakończeniu podróży transportem publicznym lub pieszo.

Dla tych, którzy chcą po prostu posłuchać muzyki, system InControl Touch Pro oferuje jeden z dwóch cyfrowych systemów audio opracowanych wspólnie z brytyjskimi ekspertami z firmy Meridian, w tym 17-głośnikowy system dźwięku przestrzennego o mocy 825 W, który zapewnia doskonałą reprodukcję dźwięku przy wzorcowo niskim poziomie zniekształceń.

Wrażenie potęgują obrazy z okładkami albumów przechowywane na dysku SSD - 10 GB z jego 60 GB przeznaczono na magazynowanie plików multimedialnych - oraz funkcje takie jak "Play more like this", która automatycznie układa listy utworów albo Music Queue, ułatwiając wyszukiwanie i dodawanie piosenek, albumów lub artystów do kolejki podczas odtwarzania bieżącego utworu.

Z myślą o przyszłości: Architektura nowej generacji

Poszczególne moduły systemu InControl Touch Pro są połączone ze sobą poprzez superszybką sieć Ethernet. To najbardziej zaawansowana spośród dostępnych technologii sieciowych, która jest ponad pięciokrotnie szybsza od rozwiązań konkurencyjnych. Firma Jaguar jest jednym z pierwszych producentów samochodów wykorzystujących tę technologię.

Najważniejszą zaletą sieci Ethernet jest jej niezwykła przepustowość: do 1 Gb/s. Możliwość przenoszenia tak ogromnych ilości danych wraz z wydajnością czterordzeniowego procesora i dysku SSD oznaczają, że system InControl Touch Pro będzie mógł w przyszłości zaoferować jeszcze więcej funkcji.

STRUKTURA nadwozia

Nowy model F-PACE, zaprojektowany i skonstruowany z myślą o wyjątkowych własnościach jezdnych i zdolności do jazdy na każdej nawierzchni i w każdych warunkach, to inteligentne połączenie aluminium, zaawansowanych gatunków stali i kompozytów, którego efektem jest z natury lekka i sztywna konstrukcja nadwozia.

Klasa sama w sobie: jedyny zbudowany z aluminium samochód w segmencie.

Efektywność aluminium jako podstawowego elementu strategii Jaguara dotyczącej obniżania masy została potwierdzona. Ten materiał jest używany w szerokim zakresie w modelach F-TYPE, XE, XF i XJ, ponieważ stanowi on podstawę znakomitych osiągów, zwinności, wyrafinowania i ekonomiczności.

Nowy F-PACE to najnowszy z modeli korzystających z wiodącej na świecie wiedzy specjalistycznej Jaguara w zakresie projektowania i produkcji aluminiowych nadwozi. Oparty na lekkiej konstrukcji aluminiowej nowy F-PACE zawiera 80% aluminium - więcej niż którykolwiek spośród konkurentów. W połączeniu np. z kompozytową pokrywą bagażnika oraz belką poprzeczną i pasem przednim z magnezu oznacza to, że wersja z tylnym napędem, 180-konnym silnikiem wysokoprężnym i manualną przekładnią waży zaledwie 1665 kg, umożliwiając uzyskanie rekordowo niskiego zużycia paliwa i emisji CO2 - odpowiednio 4,9 l/100 km i 129 g/km.

Starannie dopracowana konstrukcja, która również zawiera zaawansowane gatunki stali o wysokiej wytrzymałości w miejscach takich jak tylna część podłogi, jest łączona za pomocą 2616 nitów, 72,8 metra kleju strukturalnego oraz 566 zgrzewów punktowych. Efektem jest sztywność skrętna, która odpowiada tej z nowego modelu XF, a wraz z zaawansowanym układem zawieszenia jest kluczem do niezrównanego połączenia komfortu, prowadzenia i wyrafinowania nowego modelu F-PACE - na każdej nawierzchni.

Nowy F-PACE jest trzecim modelem opracowanym z wykorzystaniem lekkiej konstrukcji aluminiowej i posiada najwyższą jak dotąd zawartość aluminium, z którego prawie jedną trzecią stanowi pochodzący głównie z odzysku stop RC5754 stosowany wyłącznie przez firmę Jaguar Land Rover.

W odróżnieniu od platform, które nakładają na projektantów istotne ograniczenia związane z wysoką liczbą współdzielonych części, lekka konstrukcja aluminiowa pozwala na większe zróżnicowanie - wiele spośród głównych elementów szkieletu nadwozia, które określają najważniejsze cechy pojazdu różni się od siebie w poszczególnych modelach.

I tak np. przekonstruowano wsporniki kolumny przedniego zawieszenia z odlewanego pod wysokim ciśnieniem aluminium, aby uzyskać pożądany prześwit i skok zawieszenia. Przednie poprzecznice powiększono, aby dodatkowo podnieść ich sztywność i uzyskać w nowym modelu F-PACE podwyższoną pozycję za kierownicą Sports Command.

Dopracowano również ramy pomocnicze i ich mocowania z myślą o poprawie ogólnej sztywności bez zwiększania masy i ograniczania możliwości przewozowych, co jest efektem dokładania w niektórych miejscach wzmocnień nadwozia.

Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań nowy F-PACE oferuje nie tylko wzorcowe własności jezdne, ale także wyjątkową szerokość i pojemność bagażnika - odpowiednio 1255 mm i 650 litrów. Każdy wspornik nadwozia, który na to pozwalał zoptymalizowano tak, by nie tylko spełniał swoje podstawowe funkcje, ale także przyczyniał się do zwiększenia sztywności nadwozia.

Ta obsesyjna dbałość o detale pozwoliła projektantom i inżynierom Jaguara zachować czystość linii, powierzchni i proporcji prekursora nowego modelu F-PACE - pojazdu koncepcyjnego C-X17, a także osiągnąć ambitne cele dotyczące masy i możliwości przewozowych.

Przykładowo, tylny łuk dachu musiał spełnić sprzeczne wymagania dotyczące maksymalnej sztywności, a jednocześnie maksymalnej ilości miejsca nad głową i podparcia niskiej linii dachu. Tylna część nadwozia musiała być niezwykle sztywna, aby umożliwić uzyskanie docelowej ogólnej sztywności nadwozia, a przy tym zapewnić możliwie jak najszerszy i najgłębszy otwór bagażnika.

Największym wyzwaniem było uformowanie głębokich nadkoli po bokach nadwozia ze względu na złożoność geometryczną i głębokość ciągnienia. Widoczne łączenie ułatwiłoby wykonanie tych wytłoczek, jednak taki kompromis uznano za niedopuszczalny. Dzięki udoskonaleniu procesu produkcji oraz konstrukcji narzędzi formę uzyskano bez widocznych łączeń, wynosząc wiedzę specjalistyczną Jaguara w zakresie wykorzystania aluminium na nowy poziom.

Zaprojektowane bezpieczeństwo: Lepsza ochrona, niższa masa

Nowy model F-PACE został zaprojektowany i skonstruowany z myślą o spełnieniu wymogów najsurowszych na świecie testów zderzeniowych. Osiągnięcie tych celów przy jednoczesnej redukcji masy pojazdu to wielkie wyzwanie, któremu jednak Jaguar potrafił sprostać.

Gatunki stali o ekstremalnie wysokiej wytrzymałości, w tym formowana na gorąco stal borowa, są często używane do wzmocnienia słupków B i minimalizują skutki uderzenia bocznego, jednak wysoka gęstość tych materiałów sprawia, że takie elementy są ciężkie. Dzięki głębokiej optymalizacji konstrukcji wytłoczek aluminiowych używanych do wytworzenia samych słupków B i górnej części nadwozia, można wyeliminować znaczą część tej stali, co pozwala ograniczyć masę i jednocześnie zachować wytrzymałość konstrukcyjną kabiny.

Ochrona pieszych: Ponowne zainteresowanie

Równie dużo uwagi poświęcono ochronie pieszych. Ze względu na to, że crossovery projektuje się inaczej niż sedany, w szczególności z powodu wyżej poprowadzonej linii maski, inaczej też trzeba opracowywać systemy chroniące pieszych.

Pas przedni zaprojektowano zatem tak, by był wystarczająco sztywny z punktu widzenia wszystkich wymogów funkcjonalnych i wytrzymały dla spełnienia wymogów jazdy w terenie, a jednak w razie wypadku w udziałem pieszego ulega on kontrolowanej deformacji. Dzięki temu energia jest absorbowana stopniowo, minimalizując ryzyko poważnych obrażeń.

Także kształt aluminiowej maski jest zdeterminowany troską o bezpieczeństwo pieszych. Naturalną korzyścią jest większa odległość pomiędzy powierzchnią maski a silnikiem, która zapewnia więcej miejsca na absorpcję energii i uniknięcie kontaktu z twardymi elementami znajdującymi się w komorze silnikowej. Sama maska również jest cieńsza, co przy okazji ogranicza masę, a jej wewnętrzna strona została zaprojektowana tak, by skutecznie rozłożyć obciążenie.

Dalsza szczegółowa optymalizacja polegała na innym ukształtowaniu krawędzi maski i przeniesieniu mechanizmu wycieraczek, aby dodatkowo poprawić bezpieczeństwo pieszych. W sumie w fazie opracowania poświęcono około 15 000 godzin pracy inżynierów i 100 000 godzin na symulacje komputerowe.

Podwozie

Żadnych kompromisów. Nowy model F-PACE wyraża sportowe DNA marki Jaguar w formie crossovera o wysokich osiągach, co oznacza wzorcowe wyczucie i reakcje układu kierowniczego w połączeniu z niezrównaną równowagą pomiędzy zwinnością a komfortem - na każdej nawierzchni.

Zwinny, bezpośredni, czuły

Każdy element nowego F-PACE projektowano od początku z myślą o zapewnieniu wrażeń z jazdy, które odróżniają wszystkie Jaguary od konkurencji. Nie chodziło o dostosowanie DNA marki w taki sposób, by pokazać, jak sportowy crossover może jeździć i się prowadzić. Wręcz przeciwnie: Jaguar zebrał wszystko to, co zapewnia jego limuzynom i samochodom sportowym wiodące w klasie własności jezdne i wykorzystał w nowym modelu F-PACE.

To bezkompromisowe podejście określiło ambitne cele dotyczące masy nadwozia, rozkładu mas, sztywności skrętnej i aerodynamiki - dopiero po ustaleniu tych podstawowych parametrów zawieszenie może naprawdę spełnić oczekiwania. Idealny punkt wyjścia zapewnia wysoka sztywność lekkiej konstrukcji aluminiowej. Nowy F-PACE ma również długi rozstaw osi wynoszący 2874 mm, co nie tylko poprawia komfort, ale i własności jezdne, gdyż pomogą umieścić środek ciężkości dokładnie pomiędzy osiami.

Dodając do tego przednie zawieszenie na podwójnych wahaczach oraz tylne Integral Link, najbardziej wyrafinowane zawieszenie tego typu, a także zaawansowany, elektrycznie wspomagany układ kierowniczy EPAS, otrzymujemy sportowego crossovera, który oferuje niezrównany zakres możliwości dynamicznych na każdej nawierzchni i w każdych warunkach.

"Każdego Jaguara opracowujemy tak, by oferował bezkonkurencyjne połączenie zwinności i szybkości reakcji z wyjątkowym komfortem i dopracowaniem, a nowy F-PACE nie jest w tym względzie wyjątkiem.

Dzięki doświadczeniom związanym z modelem F-TYPE stworzyliśmy układ kierowniczy, który reaguje błyskawicznie, dając poczucie pełnego kontaktu z drogą. Zawieszenie z podwójnymi wahaczami i systemem Integral Link oferuje idealną równowagę pomiędzy precyzją kierowania a stabilnością, sprawiając, że nowy F-PACE jest równie przyjemny w prowadzeniu, co komfortowy dla pasażerów, i to na każdej drodze".
Mike Cross, główny inżynier ds. spójności konstrukcji, Jaguar

Sprawdzone w modelu F-TYPE przednie zawieszenie z podwójnymi wahaczami wybrano dla nowego modelu F-PACE z tych samych powodów: jest lepsze od wszystkich pozostałych układów. Wyjątkowa stałość kąta pochylenia kół w przypadku zawieszenia z podwójnymi wahaczami pozwala przednim kołom szybciej przenosić siły boczne. Dzięki temu samochód staje się zwinniejszy, gdyż skręca bardziej zdecydowanie, a reakcja na ruchy kierownicą jest natychmiastowa.

Inną ważną korzyścią jest doskonała zdolność do zmiany kąta pochylenia koła przy przechyle bocznym nadwozia: opona skuteczniej zachowuje styczność z nawierzchnią w całym zakresie ugięcia zawieszenia, pozwalając mu wygenerować lepszą przyczepność, a także zachować wyczucie układu kierowniczego.

Aby maksymalnie ograniczyć masę zawieszenia, w szczególności przednich przegubów, jest ono niemal w całości aluminiowe. Skomplikowana, żebrowana konstrukcja powstaje w wyniku wykuwania komponentów z półfabrykatów: pozwala to uzyskać najwyższą sztywność przy zachowaniu minimalnej masy. Innym udoskonaleniem są tuleje wklejane do rurowych drążków stabilizatora poprzecznego: poza ograniczeniem wibracji zapobiega to też dostawaniu się brudu, podnosząc niezawodność.

Integral Link: Z komfortową przewagą

System Integral Link, efekt lat zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych, jest najbardziej wyrafinowanym i najskuteczniejszym spośród dostępnych na rynku układem tylnego zawieszenia, który zapewnia niezrównany poziom komfortu, prowadzenia i dopracowania. Integral Link rozdziela sztywność poprzeczną od wzdłużnej, pozwalając zawieszeniu oferować najlepszy możliwy komfort, bez uszczerbku dla własności jezdnych.

Tuleje, które przenoszą obciążenia wzdłużne mogą być znacznie bardziej miękkie, niż gdyby zastosowano konwencjonalne zawieszenie wielowahaczowe, dzięki czemu doskonale absorbują one energię, przez co samochód toczy się łagodniej i ciszej. Jednocześnie znacznie wzrasta sztywność poprzeczna, a pojazd lepiej reaguje na polecenia kierowcy. Można też ograniczyć zmiany kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy, co kierowca odczuwa jako lepszą stabilność podczas hamowania.

Górne łączniki to aluminiowe odkuwki, natomiast dolne ramię jest wykonane z wydrążonego odlewu aluminium. To optymalny sposób na obniżenie masy tego skomplikowanego elementu. Sprężyny i amortyzatory są montowane osobno, co pozwala na ich idealnie umiejscowienie z punktu widzenia sił działających na zawieszenie i jeszcze bardziej poprawia wzorcowe własności jezdne i dopracowanie nowego modelu F-PACE. Ta konstrukcja zajmuje również niewiele miejsca, co ogranicza jej wnikanie do przestrzeni bagażowej.

Układ kierowniczy ze zmiennym przełożeniem: Większa precyzja, szybsza reakcja

Każdy Jaguar ma wyznaczać standard dla układu kierowniczego w swojej klasie. Nowy F-PACE nie jest wyjątkiem, a cel ten doprowadził do opracowania każdego pojedynczego elementu pomiędzy kierownicą i miejscem styku opony z nawierzchnią w celu uzyskania precyzji, szybkości reakcji oraz zdolności do utrzymywania kierunku jazdy na wprost, które definiują charakter układu kierowniczego Jaguara.

To całościowe podejście i obsesja na punkcie najdrobniejszych szczegółów dają kierowcy nowego F-PACE tak dobre wyczucie kontaktu z kół nawierzchnią: wystarczy skręcić kierownicę i samochód od razu posłusznie reaguje bez żadnego opóźnienia. To właśnie sprawia, że ten crossover o wysokich osiągach bardziej przypomina samochód sportowy.

Aby to osiągnąć, zastosowano m.in. piąty punkt mocowania maglownicy oraz zwiększono sztywność skrętną połączeń ramy pomocniczej do nadwozia. Wysoka sztywność poprzeczna tylnej osi także poprawia reakcje układu kierowniczego, ponieważ siły poprzeczne na styku opony z nawierzchnią pojawiają się bardzo szybko. Udoskonalono również aerodynamikę, aby uzyskać równowagę siły nośnej między osiami bardziej zbliżoną do limuzyny niż crossovera i tym samym poprawić wyczucie podczas jazdy z wysoką prędkością.

Zmodyfikowano także samo elektryczne wspomaganie układu kierowniczego EPAS. Poza oprogramowaniem, które dostrojono na podstawie doświadczeń zebranych w modelach F-TYPE, XE i XF, system zastosowany w nowym F-PACE wykorzystuje też sterowanie w obwodzie zamkniętym. Specjalnie opracowane algorytmy przeliczają siły powracające z nawierzchni drogi i wykorzystują te informacje do jeszcze skuteczniejszego wsparcia kierowcy, czyniąc kierowanie jeszcze bardziej intuicyjnym.

System EPAS standardowo korzysta także ze zmiennego przełożenia przekładni kierowniczej. Osiągnięto to poprzez zastosowanie kół zębatych o zmiennym skoku na zębatce oraz kół zębatych o stałym skoku na wałku zębatym. Dzięki zmianie punktu styku z zębami kół zębatych zębatki z wgłębień na środku do wierzchołków przy pełnym zblokowaniu, im bardziej kierowca skręca kierownicą, tym bardziej bezpośrednio reaguje układ kierowniczy.

Jednak system EPAS nie ogranicza się do poprawienia wrażeń z jazdy: obniża również zużycie paliwa, gdyż silnik pobiera energię tylko wtedy, gdy kierowca kręci kierownicą. Dzięki temu zużycie paliwa i emisja CO2 w europejskim cyklu mieszanym spadają aż o 3%.

Największe obręcze i opony w segmencie

Każda kombinacja obręczy i opony, starannie skonstruowana i drobiazgowo przetestowana na całym świecie, zapewnia optymalne połączenie przyczepności, niskich oporów toczenia, komfortu i trwałości. Nowy F-PACE oferuje największy wybór kół, od 18-calowych opracowanych specjalnie z myślą o ograniczeniu oporu aerodynamicznego do 22-calowych, które mają największą w segmencie średnicę.

Niespotykana w tym segmencie oferta 22-calowych obręczy została opracowana na potrzeby nowego modelu F-PACE przez dział Special Vehicle Operations firmy Jaguar Land Rover. Felgi te, wykonane z kutego aluminium w celu obniżenia masy i zwiększenia sztywności, nie tylko upodabniają samochód do pojazdu koncepcyjnego C-X17, lecz także przyczyniają się do osiągnięcia wysokiego poziomu właściwości jezdnych i trakcji nowego modelu F-PACE na wymagających nawierzchniach.

Specjalnie opracowane opony w rozmiarze 265/40/R22 zapewniają nie tylko doskonałą przyczepność, ale również znakomity poziom komfortu i odporności na uszkodzenia. Wysokość ściany bocznej jest większa niż w przypadku 21-calowych obręczy konkurencji, co poprawia komfort jazdy i tłumienie nierówności. Większy jest też odstęp od krawężnika - odległość od krawędzi obręczy do krawędzi ściany bocznej.

Torque Vectoring: Większa zwinność w standardzie

Kolejną technologią opracowaną dla modelu F-TYPE i zastosowaną teraz w nowym F-PACE jest Torque Vectoring. Ten zaprojektowany w celu dodatkowej poprawy zwinności pojazdu system potrafi przyhamować wewnętrzne koła z dokładnie odmierzoną siłą, aby ograniczyć podsterowność przy wejściu w zakręt, pomagając w ten sposób kierowcy utrzymać pojazd na optymalnym torze jazdy w zakręcie. Aby nie ograniczać wyczucia układu kierowniczego, system działa głównie na tylne wewnętrzne koło, w efekcie jego interwencja jest w zasadzie niezauważalna dla kierowcy.

W celu zachowania sportowego DNA marki Jaguar i uzyskania maksymalnej skuteczności systemu, skalibrowano go samodzielnie, jego sterownik został dostosowany do modelu, a opracowanie systemu nastąpiło równolegle z dostrojeniem podwozia. A ponieważ system ten gwarantuje tak dokładną kontrolę nad kołami, może on również przydać się przy mniejszych prędkościach, np. podczas jazdy po błocie lub śniegu.

Systemy Adaptive Dynamics i Configurable Dynamics: Najlepsza kontrola

Standardowo wszystkie modele posiadają amortyzatory jednorurowe. Nie tylko ograniczają one masę nieresorowaną, ale także reagują szybciej niż tradycyjne amortyzatory dwururowe i dzięki temu oferują znakomitą kontrolę nad pojazdem.

System aktywnego zawieszeni (Adaptive Dynamics) podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Dzięki monitorowaniu ruchów nadwozia 100 razy na sekundę i ruchów kół 500 razy na sekundę system ten oferuje zmienną siłę tłumienia dostosowaną do warunków, dodatkowo poprawiając komfort przy małych prędkościach i prowadzenie podczas szybszej jazdy.

System Configurable Dynamics, opracowany na potrzeby modelu F-TYPE, pozwala kierowcy dopasować charakter samochodu poprzez samodzielne wybranie za pomocą centralnego ekranu dotykowego trybu jazdy dynamicznej lub normalnej, które różnią się mapowaniem przepustnicy, sposobem pracy automatycznej przekładni i wyczuciem układu kierowniczego oraz działaniem systemu Adaptive Dynamics, o ile pojazd jest w niego wyposażony.


W przypadku wersji wyposażonych w wysokiej klasy system multimedialny InControl Touch Pro kierowcy mogą też zyskać funkcję Dynamic-i, która wyświetla stoper, wskaźnik siły bezwładności i mapę reakcji pedału przyspieszenia.


Zespół napędowy

Każdy silnik, począwszy od emitującego 129 g/km, 4-cylindowego diesla Ingenium po potężny i błyskawicznie reagujący na gaz 380-konny doładowany silnik benzynowy V6 z modelu F-TYPE, zapewnia idealną równowagę pomiędzy osiągami, kulturą pracy i ekonomiką oraz spełnia wymogi surowej normy emisji spalin Euro 6. W połączeniu z manualną lub automatyczną przekładnią oraz napędem na tylną oś lub na wszystkie koła, nowy F-PACE oferuje bezkonkurencyjne wrażenia z jazdy i wyjątkowo szeroki wybór dla klientów.

Silnik wysokoprężny Ingenium: Niskie zużycie paliwa, wysoki moment obrotowy

Ekologiczny, dynamiczny, spełniający normę Euro 6 silnik wysokoprężny Ingenium wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, w tym układ selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) i niskociśnieniowy układ recyrkulacji spalin (EGR) w celu redukcji emisji NOx i CO2. Ten najnowocześniejszy, samodzielnie zaprojektowany i produkowany, w pełni aluminiowy silnik 2.0 wytwarza 180 KM i 430 Nm. Osiąga on wysoki moment obrotowy już przy niskiej prędkości obrotowej i oferuje dobre przyspieszenie zawsze wtedy, gdy kierowca go oczekuje. W wersji z płynnie pracującą manualną przekładnią i napędem na tylną oś jest także bardzo ekonomiczny, zużywając 4,9 l/100 km i emitując zaledwie 129 g/km CO2 w cyklu mieszanym.

Ingenium to jeden z pierwszych silników wysokoprężnych wyposażonych w układ zmiennych faz rozrządu: wariator wałka rozrządu zaworów wydechowych pozwala układowi oczyszczania spalin najszybciej jak to możliwe osiągać temperaturę roboczą, ograniczając w ten sposób emisję szkodliwych substancji. Zimny silnik nagrzewa się bardzo szybko dzięki rozdzielonemu układowi chłodzenia z pompą wody o zmiennym przepływie i zmapowanym termostatem.

System common rail pracujący pod ciśnieniem 1800 barów oraz bardzo wydajna turbosprężarka o zmiennej geometrii zapewniają czyste, ciche i wydajne spalanie. Zastosowanie chłodzonego, niskociśnieniowego obwodu EGR oprócz obwodu wysokociśnieniowego ogranicza straty związane ze sprężaniem i tym samym jeszcze bardziej poprawia wydajność. Równie ważne jest to, że redukuje to szczytowe temperatury spalania, hamując powstawanie NOx.

Silnik Ingenium jest z natury ekologiczny, a ponadto wyposażono go w układ SCR ograniczający emisję NOx do bardzo niskiego poziomu. Wtryskiwanie przed katalizatorem SCR roztworu mocznika powoduje zamianę NOx w nieszkodliwy azot i wodę. Dzięki temu silnik wysokoprężny Ingenium nie tylko spełnia surowe ograniczenia normy Euro 6, ale też najostrzejsze wymogi dotyczące emisji spalin obowiązujące na świecie. Jeśli zbiorniczek na środek dodawany do paliwa wymaga uzupełnienia pomiędzy zaplanowanymi przeglądami, kierowca może z łatwością przeprowadzić tę operację: wlew zbiorniczka znajduje się tuż obok wlewu paliwa.

Nadzwyczajny moment obrotowy: V6 diesel i 700 Nm

Najnowsza jednostka wysokoprężna 3.0 V6 Jaguara oferuje wyjątkową kulturę pracy i ekonomikę oraz najwyższą jak dotychczas moc 300 KM i nadzwyczajny moment obrotowy o wartości 700 Nm. Ten niezwykły, oferowany wyłącznie w połączeniu z 8-biegową przekładnią automatyczną i napędem na wszystkie koła, silnik potrafi rozpędzić nowy model F-PACE od 0 do 100 km/h w ciągu zaledwie 6,2 sekundy, a mimo to uzyskuje wartości zużycia paliwa i emisji odpowiednio: 6,0 l/100 km i 159 g/km CO2 w europejskim cyklu mieszanym.

Lepsze osiągi są zapewniane przez najnowocześniejsze systemy wtrysku i doładowania. Układ common rail z piezowtryskiwaczami pracującymi pod ciśnieniem 2000 barów umożliwia jeszcze precyzyjniejsze sterowanie ilością wtryskiwanego paliwa i jeszcze lepsze tworzenie mieszanki, co skutkuje efektywniejszym spalaniem i niższą emisją szkodliwych substancji.

Dwie turbosprężarki w układzie równoległo-sekwencyjnym są teraz bardziej wydajne aerodynamicznie, a pierwsza z nich wykorzystuje technologię ceramicznych łożysk kulkowych w celu ograniczenia tarcia, zwłaszcza na zimno. Efektem jest wyjątkowo gwałtowny przyrost momentu obrotowego oznaczający doskonałe przyspieszenie zawsze wtedy, gdy kierowca go oczekuje.

Pompa wody o regulowanej wydajności sprawia, że silnik szybko się nagrzewa, zaś dwustopniowa pompa oleju ogranicza straty uboczne poprzez dostosowanie przepływu płynu do obciążenia silnika. Wysokociśnieniowy układ EGR jest uzupełniony przez chłodzony układ niskociśnieniowy w celu poprawy wydajności jednostki napędowej i ograniczenia zjawiska tworzenia się NOx w komorach spalania. Układ SCR dodatkowo obniża emisję NOx i zapewnia zgodność z normą Euro 6.

Serce sportowego samochodu: Doładowane silniki benzynowe V6

Kierowcy szukający najmocniejszych wrażeń znajdą je w postaci doładowanych silników V6 o pojemności 3.0-litra i mocy 340 KM i 380 KM. Te całkowicie aluminiowe jednostki występujące także w sportowym modelu F-TYPE charakteryzują się błyskawiczną reakcją na gaz, liniowym rozwijaniem mocy i wyjątkowym brzmieniem układów dolotowego i wydechowego.

90° kąt rozwarcia cylindrów pozwolił zamontować pomiędzy nimi sprężarkę Rootsa. W połączeniu z bezpośrednim wtryskiem i zmiennymi fazami zaworów ssących i wydechowych ta sprężarka pozwala silnikowi wygenerować wysoki moment obrotowy w całym zakresie pracy, zapewniając dobre przyspieszenie w każdej sytuacji.

Obie wersje są łączone z 8-biegową przekładnią automatyczną i napędem na wszystkie koła. Jednostka o mocy 380 KM występuje tylko w wersji F-PACE First Edition i modelach S oraz potrafi rozpędzić je do 100 km/h w zaledwie 5,5 sekundy, zaś prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 250 km/h.

Turbodoładowany 4-cylindowy silnik benzynowy: Wysoki moment obrotowy, niskie zużycie paliwa

W Polsce oferowany będzie ponadto ekonomiczny 2-litrowy silnik benzynowy. Ten zaawansowany technologicznie czterocylindrowiec, zaprojektowany tak, by dorównał parametrami większym jednostkom wolnossącym przy znacznym ograniczeniu zużycia paliwa i emisji CO2, generuje maksymalny moment obrotowy o wartości 340 Nm już od 1750 obr./min. aż do 4000 obr./min.

W połączeniu z 8-biegową przekładnią automatyczną ta lekka, w pełni aluminiowa jednostka zapewnia doskonałą reakcję i przyspieszenie w średnim zakresie obrotów: 0-100 km/h zajmuje 7,5 sekund, 80-120 km/h trwa zaledwie 5,0 s.

Takie osiągi są możliwe dzięki połączeniu wtrysku bezpośredniego z turbosprężarką o niskiej bezwładności oraz zmiennymi fazami rozrządu zaworów dolotowych i wydechowych. Jednym z innowacyjnych rozwiązań wykorzystanych w tym silniku jest wykonana z cienkiej blachy obudowa turbosprężarki zintegrowana z izolowanym poprzez szczelinę powietrzną kolektorem wydechowym.

Taka konstrukcja ogranicza masę i znacznie redukuje bezwładność cieplną. Ułatwia to układowi oczyszczania spalin osiągnięcie temperatury roboczej, obniżając zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji.

Najlepszy wybór: Światowej klasy przekładnie opracowane wspólnie z firmą ZF

Wszystkie przekładnie montowane w nowym modelu F-PACE opracowano wspólnie z firmą ZF, aby zapewnić niezrównaną płynność i efektywność zmiany biegów. Dostępne są dwie specjalnie przystosowane wersje bezkonkurencyjnej 8-biegowej przekładni z rodziny 8HP firmy ZF.

Wszystkie 6-cylindrowe silniki wysokoprężne są łączone z przekładnią 8HP70, natomiast 4-cylindowe występują w połączeniu z lżejszą i bardziej kompaktową skrzynią 8HP45. Ta druga jest wyposażona w najnowocześniejszy wahadłowy tłumik drgań w przekładni hydrokinetycznej: to urządzenie niezwykle skutecznie tłumi wibracje o niskiej częstotliwości, pozwalając silnikom pracować z niższą prędkością obrotową bez uszczerbku dla kultury pracy.

Pionierskie pokrętło Jaguara do sterowania trybami pracy przekładni wyróżnia się teraz gumowaną powierzchnią, dzięki której jest przyjemniejsze w dotyku. Choć przekładnie automatycznie opracowano w taki sposób, by w odpowiednim momencie włączały właściwy bieg, zależnie od trybu wybranego w układzie Jaguar Drive Control i zgodnie z preferencjami kierowcy, to entuzjastom najbardziej spodoba się ręczna zmiana biegów łopatkami przy kierownicy. Za dopłatą można otrzymać poddane mechanicznej obróbce, solidne aluminiowe łopatki anodyzowane na kolor czerwony lub srebrny, które w wersji First Edition i modelach S wykończone są chromem satynowanym.

Charakteryzująca się najniższą masą i najmniejszym współczynnikiem tarcia, 6-biegowa przekładnia manualna przyczynia się do uzyskania przez nowy model F-PACE emisji 129 g/km w wersji z napędem tylko na tylną oś. To także pierwsza ręczna przekładnia Jaguara kompatybilna z napędem na wszystkie koła. Zaprojektowano ją tak, by dawała największą przyjemność z jazdy kierowcom, którzy wolą zmieniać biegi samodzielnie.

Każdy element mechanizmu zmiany biegów pieczołowicie dostrojono, aby biegi były zmieniane w sposób sportowy, precyzyjny oraz płynny. Biegi wchodzą z dokładnie dobranym oporem, aby zapewnić poczucie prawdziwie mechanicznego działania, bez śladu niepewności.

Aby maksymalnie obniżyć masę przekładni, zastosowano takie rozwiązania jak wydrążone wałki czy zębatki z pustymi przestrzeniami. Układ smarowania z półsuchą miską olejową ogranicza straty uboczne: zamiast smarowania rozbryzgowego, kompaktowa pompa mechaniczna rozpyla olej o niskiej lepkości na koła zębate, łożyska i pierścienie synchronizatorów.


NAPĘD NA WSZYSTKIE KOŁA

Nowy F-PACE został wyposażony w najbardziej zaawansowany w historii firmy Jaguar, elektronicznie sterowany układ napędu na wszystkie koła, uzupełniony o Intelligent Driveline Dynamics - system sterujący opracowany na potrzeby modelu F-TYPE AWD. Te technologie łączą typowe dla samochodu z tylnym napędem prowadzenie i wrażenie zwinności zgodne z charakterem marki Jaguar z poprawą trakcji w każdych warunkach pogodowych i na każdej nawierzchni.

Podobnie jak F-TYPE AWD, nowy F-PACE wyposażony został w układ napędu na wszystkie koła z rozdziałem momentu obrotowego. W normalnych warunkach drogowych cały moment obrotowy silnika trafia na oś tylną, aby zachować charakter auta tylnonapędowego. Minimalizuje to także straty uboczne w układzie przeniesienia napędu, ograniczając zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji.

Jeśli potrzebna jest lepsza trakcja, system IDD sprawia, że precyzyjnie dobrana dawka momentu jest przekazywana na oś przednią. Ten proces zajmuje nie więcej niż 165 milisekund i jest praktycznie niezauważalny dla kierowcy.

Dzięki tym technologiom nowy F-PACE zapewnia poczucie kontaktu kół z nawierzchnią i charakter auta tylnonapędowego będący nieodłącznym elementem DNA Jaguara, a także prowadzenie i osiągi, które w pełni wykorzystują zalety lepszej trakcji wtedy, gdy jest ona potrzebna. Nie udałoby się uzyskać takiego efektu przy zastosowaniu stałego napędu na wszystkie koła. To nadzwyczajne osiągnięcie było możliwe dzięki bezkonkurencyjnemu doświadczeniu firmy Jaguar Land Rover oraz jej wiodącej pozycji w rozwoju technologii napędu AWD.

Sercem systemu jest kompaktowa skrzynka rozdzielcza wyposażona w wielotarczowe, mokre sprzęgło i napęd łańcuchowy na oś przednią. W porównaniu ze starszymi konstrukcjami jest on cichszy oraz o 16 procent lżejszy i o10 procent bardziej wydajny. Jego największą zaletą jest jednak szybkość: potrafi on przejść od napędu tylnego do podziału momentu pomiędzy osie w proporcji 50:50 w zaledwie 165 milisekund. Jeśli w danym momencie pewna część momentu jest już przekazywana na przednią oś, przeniesienie dodatkowego momentu może zająć tylko 100 milisekund.

Przedni dyferencjał potrafi przenieść zdecydowanie najwyższy moment obrotowy spośród wszystkich napędów AWD Jaguara. Przynosi to oczywiste korzyści dla osiągów i możliwości terenowych, a nawet gdyby oba tylne koła znalazły się na gładkim lodzie, na przednią oś zostałaby przeniesiona więcej niż wystarczająca ilość momentu, by nowy F-PACE mógł ruszyć wyłącznie dzięki przednim kołom.

Dynamiczny, inteligentny i oszczędny

Rozdziałem momentu obrotowego steruje moduł IDD, który zintegrowano ze skrzynką rozdzielczą. Korzystając z danych pobieranych z czujników odchylenia kątowego, przyspieszenia poprzecznego i kąta skrętu kierownicy pojazdu, system IDD nieprzerwanie szacuje nie tylko tarcie pomiędzy oponami i nawierzchnią, ale także ile dostępnej przyczepności jest wykorzystywane w każdym miejscu styku.

Te informacje w połączeniu z wyjątkowo szybko działającą skrzynką rozdzielczą pozwalają systemowi IDD zastosować zarówno wyprzedzającą, jak i reakcyjną strategię sterowania, maksymalizując dynamikę i trakcję. Jeśli system IDD uzna, że tylna oś zbliża się do granicy przyczepności, moment obrotowy zostanie przekazany na oś przednią. Może to nastąpić także w celu złagodzenia nadsterowności poprzez ograniczenie odchylenia kątowego. Układ IDD jest także połączony z systemami Jaguar Drive Control i Dynamic Stability Control (DSC), co dodatkowo poprawia rozdział momentu obrotowego.

Układ Adaptive Surface Response: Trzy tryby zwiększające możliwości terenowe

Układ AWD w nowym modelu F-PACE stał się bardziej skuteczny dzięki technologii Adaptive Surface Response (ASR) Jaguara. ASR dostosowuje mapy przepustnicy, przekładni i systemu DSC do rodzaju nawierzchni.

Układ ASR, który zastępuje tryb Deszcz, Lód, Śnieg systemu Jaguar Drive Control, pracuje w całym zakresie prędkości pojazdu i umożliwia sprawniejszą pracę jego systemów, aby najlepiej wykorzystać dostępną przyczepność i pomóc kierowcy w płynnej jeździe nawet w najtrudniejszych warunkach.

ASR zadebiutował w nowym modelu XF z dwoma trybami - jednym na nawierzchnie o niskiej przyczepności, np. śnieg i lód, i drugim na nawierzchnie o średniej przyczepności, takie jak mokry asfalt lub szuter. W nowym modelu F-PACE dodano trzeci tryb przeznaczony do pracy w ciężkich warunkach , np. w głębokim śniegu lub szutrze, aby lepiej wykorzystać naturalne możliwości pojazdu.

O ile np. na lodzie wybrana zostanie bardzo progresywna mapa przepustnicy, to w głębokim śniegu będzie wykorzystana mapa znacznie bardziej agresywna, ponieważ silnik musi wygenerować moment obrotowy bardzo szybko, by pomóc pojazdowi utrzymać pęd.

Inną ważną zaletą układu ASR jest to, że automatycznie przełącza on tryby w zależności od warunków, pozwalając kierowcy skupić się na prowadzeniu. Jeśli więc np. nawierzchnia drogi zmieni się z pokrytej cienką warstwą śniegu na odcinek żwirowy, a następnie na pokrytą grubą warstwą śniegu, ASR wybierze różne tryby dla każdej z nich. Zmiana trybu następuje bezproblemowo i szybko - trwa około czterech sekund.

Naturalna zdolność: Doskonałość od podstaw

Osiągi nowego modelu F-PACE na każdej nawierzchni i w każdych warunkach pogodowych są efektem przodujących na świecie technologii napędu na wszystkie koła firmy Jaguar Land Rover i oczywistych korzyści płynących z zastosowania lekkiej konstrukcji aluminiowej.

Zaprojektowana pod kątem maksymalnego ograniczenia masy i najwyższej sztywności konstrukcja nadwozia zapewnia wysoką sztywność niezbędną do precyzyjnej kontroli podwozia oraz najlepszy w klasie stosunek mocy i momentu obrotowego do masy. Posiada ona również krótkie zwisy, które są istotne nie tylko dla świetnych proporcji samochodu, ale także z punktu widzenia maksymalnych kątów natarcia i zejścia, odpowiednio 25,5° i 26,0°.

Wynoszący 213 mm prześwit to kolejna zaleta, której efektywność poprawia to, że podłoga jest możliwie jak najbardziej płaska, aby ograniczyć opór aerodynamiczny. Podczas opracowywania konstrukcji pojazdu sterowniki silnika i inne moduły elektroniczne umieszczono jak najwyżej, aby umożliwić uzyskanie przez model F-PACE imponującej głębokości brodzenia, która wynosi 525 mm.

Przetestowany do granic: Wyczerpujący globalny program testów

Nowy model F-PACE oferuje niezrównaną dynamikę jazdy, jednak osiągi na asfalcie są tylko jedną z jego zalet. Aby mógł on wykazać się na każdej nawierzchni i w każdych warunkach pogodowych, został poddany najbardziej wymagającemu programowi testów, jaki można sobie wyobrazić, realizowanemu m.in. w piekącym upale Dubaju i w przenikliwym zimnie północnej Szwecji.

Tylko w tych dwóch regionach, gdzie temperatura otoczenia może spaść do -40°C i osiągnąć 50°C, przejechano łącznie ponad 400 000 testowych kilometrów. Zastosowanie takich środków gwarantuje, że wszystko, począwszy od opon przez układy klimatyzacji po dotykowe ekrany systemów multimedialnych, działa doskonale w ekstremalnych warunkach, a także dowodzi, jak dużą wagę Jaguar przykłada do podnoszenia standardów dotyczących jakości i trwałości.

W zimowym ośrodku testowym firmy Jaguar Land Rover w Arjeplog znajduje się 60 kilometrów specjalnie zaprojektowanych torów, pętli, podjazdów oraz prostych o różnej przyczepności. Testy w Dubaju objęły szutrowe przełęcze górskie i wyschnięte koryta rzek znane jako wadi - nowy F-PACE jest pierwszym Jaguarem przetestowanym w tych szczególnie trudnych warunkach.

To także pierwszy przypadek, gdy Jaguar był oceniany w błocie i koleinach legendarnego ośrodka badawczego Eastnor w Wielkiej Brytanii: dotąd opracowywano tam jedynie modele Land Rovera. Nie dziwi też, że nowego modelu F-PACE nie oceniano za pomocą aktualnych wymogów testowych dla Jaguarów, lecz jego testy przeprowadzono według wyjątkowo wymagających standardów Land Rovera.

To oznacza, że inżynierowie mogli udoskonalić technologie, np. IDD i ASR, w najtrudniejszych i najbardziej wymagających warunkach. Efektem tych wyczerpujących testów jest crossover o wysokich osiągach, który znakomicie radzi sobie na każdej nawierzchni, od lodu i głębokiego śniegu, po drogi gruntowe i mokrą trawę.

ZAAWANSOWANE SYSTEMY WSPOMAGANIA KIEROWCY

Nowy F-PACE oferuje wszystkie technologie potrzebne, by podróż uczynić łatwą i bezpieczną, od systemów kontroli trakcji pozwalających poruszać się na nawierzchniach o niskiej przyczepności po system hamowania awaryjnego, który potrafi rozpoznawać pieszych.

All Surface Progress Control: Jazda do przodu w trudnych warunkach

Śnieg, lód, mokra trawa: łagodne ruszanie na takich nawierzchniach może być wyzwaniem, zwłaszcza pod górę - wystarczy odrobinę za mocno wcisnąć pedał przyspieszenia i koła zaczynają buksować. Nawet jeśli uda się ruszyć, uniknięcie kolejnego zatrzymania się może być problemem. Konwencjonalne układy kontroli trakcji mogą być pomocne, ale wkraczają do akcji dopiero po tym, jak koła zaczynają się ślizgać - wtedy jest już zwykle za późno.

Rewolucyjny układ All Surface Progress Control (ASPC) Jaguara jest zupełnie inny. Wykorzystujący kilka dekad doświadczeń zebranych przez firmę Jaguar Land Rover w obszarze technologii off-roadowych system ASPC jest prawdziwą jakościową zmianą, ponieważ nie wymaga od kierowcy operowania pedałami: musi on jedynie kontrolować tor jazdy za pomocą kierownicy.

Poza delikatnym kontrolowaniem przepustnicy układ ASPC wykorzystuje także hamulce, dlatego przy ruszaniu na koła napędzane trafia bardzo niewiele momentu obrotowego silnika. Efektem jest łagodna, kontrolowana jazda bez poślizgu lub przy niewielkim poślizgu kół.

System ASPC działa jak tempomat przy powolnej jeździe i jest aktywny w zakresie prędkości od 3,6 km/h do 30 km/h. Po włączeniu systemu umieszczonym na konsoli środkowej przyciskiem, kierowca ustawia maksymalną prędkość za pomocą przełączników na kole kierownicy, które służą do obsługi tempomatu. Potem całą pracę wykonuje już automatycznie system ASPC. Układ ASPC jest dostępny we wszystkich wersjach silnikowych współpracujących z przekładniami automatycznymi, zarówno z napędem na tylne jak i na wszystkie cztery koła. Jego skuteczność rośnie jeszcze bardziej po zamontowaniu opon zimowych.

Funkcja Low Friction Launch: Najlepsza trakcja, ręczne sterowanie

Podczas gdy układ ASPC najlepiej wykorzystuje możliwości trakcyjne samochodu, przejmując kontrolę nad przepustnicą, niektórzy kierowcy chcą osiągnąć podobne wyniki, samodzielnie operując pedałem przyspieszenia. Aby im to umożliwić, opracowano funkcję Low Friction Launch (LFL), a pierwszym samochodem, który ją oferuje jest nowy F-PACE.

Kierowca włącza funkcję LFL za pomocą ekranu dotykowego. Po aktywacji zmienia ona mapę przepustnicy na taką, której skutkiem jest bardzo progresywne przekazywanie momentu obrotowego z silnika, umożliwiające kierowcy łagodne ruszenie z miejsca. Podobnie jak ASPC, funkcja LFL jest dostępna we wszystkich wersjach silnikowych łączonych z przekładniami automatycznymi.

Wizja przyszłości: Kamera stereoskopowa poprawia bezpieczeństwo czynne

Najnowocześniejsze czujniki wizyjne umożliwią wprowadzenie w niedalekiej przyszłości funkcji jazdy zautomatyzowanej i autonomicznej. W taki czujnik jest już wyposażony nowy F-PACE. Ta skierowana do przodu kamera stereoskopowa jest ważnym elementem wielu jego zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę.

Ta zapewniająca bardzo dokładny widok 3D drogi przed pojazdem kamera stereoskopowa idealnie nadaje się do autonomicznych systemów hamowania awaryjnego (AEB). Nowy F-PACE jest pierwszym Jaguarem, który oferuje system AEB z funkcją wykrywania pieszych. Jeśli sterownik systemu stwierdzi, że kolizja z innym pojazdem lub pieszym jest nieunikniona, automatycznie inicjowane jest hamowanie z pełną siłą. Po przekroczeniu 40 km/h kierowca otrzymuje także ostrzeżenia świetlne i dźwiękowe tuż przed włączeniem się systemu AEB.

Kamera stereoskopowa dostarcza także informacje dla systemu ostrzegającego przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu (LDW) i systemu utrzymującego pojazd na wybranym pasie (LKA). System LDW, który monitoruje położenie pojazdu względem linii namalowanych na nawierzchni po obydwu stronach pasa ruchu, może ostrzec kierowcę przed niezamierzonym zjechaniem z obranego toru jazdy poprzez sygnał świetlny widoczny na zestawie wskaźników i poprzez wyczuwalne drgania koła kierownicy. Układ LKA może skierować pojazd ku środkowi pasa, delikatnie kontrując kierownicą za pomocą elektrycznie wspomaganego układu kierowniczego. Przyłożona siła jest niewielka, więc kierowca może łatwo przejąć kontrolę nad kierownicą.

Zjechanie z pasa ruchu jest często spowodowane brakiem koncentracji, choć przyczyną może być też zmęczenie kierowcy. Taki stan może zostać rozpoznany dzięki temu, że po okresach, w których nie wydaje on żadnych komend za pomocą koła kierownicy, lub w których są one zbyt rzadkie, następują gwałtowne lub nadmierne ruchy. System monitorowania stopnia zmęczenia kierowcy (DCM) rozpoznaje takie prawidłowości, monitorując ponadto ruchy pedału przyspieszenia i hamulca oraz wykorzystanie innych przycisków na desce rozdzielczej. Jeśli uzna to za stosowne, zachęci kierowcę do zrobienia sobie przerwy, wydając sygnały świetlne w kilku etapach oraz sygnały dźwiękowe.

Zastosowany w nowym modelu F-PACE system rozpoznawania znaków drogowych (TSR) bazuje na kamerze stereoskopowej i informuje kierowcę o obowiązujących ograniczeniach prędkości - także tych o tymczasowym charakterze, stosowanych na przykład podczas robót drogowych, zmiennych ograniczeniach na autostradach lub zaostrzonych limitach w przypadku holowania. Ograniczenie jest wyświetlane na panelu wskaźników i przedniej szybie, a dane z kamery są zawsze weryfikowane z danymi pochodzącymi z nawigacji, aby zminimalizować możliwość błędów. Jeżeli kierowca włączy funkcję ostrzegania o przekroczeniu dozwolonej prędkości, po jej przekroczeniu otoczka znaku ograniczenia zacznie migać.

Dodatkową pomoc dla kierowcy stanowi inteligentny ogranicznik prędkości (ISL). Może on wykorzystywać dane z systemu TSR do regulowania ustawionej wartości i automatycznie zwiększać lub zmniejszać maksymalną prędkość pojazdu, gdy pedał przyspieszenia jest wciśnięty. Jeżeli system TSR rozpozna przed pojazdem wyższą dopuszczalną prędkość, system ISL powiadomi kierowcę i samochód będzie mógł łagodnie przyspieszyć do nowego limitu. Jeśli dopuszczalna prędkość będzie niższa, pojazd będzie mógł być odpowiednio przyhamowany.

Oczywista korzyść: Laserowy wyświetlacz typu HUD

Wyświetlając najważniejsze informacje na przedniej szybie, pozwala kierowcy skupić się na drodze przed samochodem. Laserowy wyświetlacz typu head-up (HUD) nowego modelu F-PACE może umieścić takie informacje, jak prędkość pojazdu, szczegółowe komendy nawigacji i ograniczenia prędkości dokładnie na linii wzroku kierowcy, minimalizując ilość czasu poświęcaną na zerkanie w dół na panel wskaźników. Kolorowy obraz jest wyjątkowo ostry, a jego wysokość i jasność można regulować. Wyświetlacz można również wyłączyć.

Technologia laserowa jest nowością w tym segmencie i ma kilka przewag nad konwencjonalnymi systemami TFT: mniejsze rozmiary i o prawie ok. 30% mniejsza masa, generowany obraz oferuje bardziej nasycone kolory i wyższy kontrast, więc pozostaje wyraźny nawet przy silnym świetle słonecznym.

Zachowanie odległości: Aktywny tempomat z asystentem jazdy w korku

Poza ograniczeniem obciążenia kierowcy pracą podczas jazdy autostradowej, dzięki funkcji Queue Assist adaptacyjny tempomat (ACC) nowego modelu F-PACE może go także uwolnić od monotonii jazdy w korku. Radar dalekiego zasięgu zachowuje bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego i potrafi nawet całkowicie zatrzymać samochód. Wystarczy ponownie wcisnąć pedał przyspieszenia i nowy F-PACE znów ruszy i będzie jechał w bezpiecznej odległości za pojazdem poprzedzającym aż do osiągnięcia wybranej prędkości.

Uważają za kierowcę: Systemy monitorowania martwego pola i wykrywania pojazdów podczas cofania

Poprzez monitorowanie obszaru za samochodem radar może pomóc kierowcy także w innych sytuacjach. Ostrzegające kierowcę o innych pojazdach szybko zbliżających się z tyłu czujniki średniego zasięgu sprawiają, że wyprzedzanie staje się bezpieczniejszym manewrem. Gdy pojazdy te zbliżają się do martwego pola, w lusterku zewnętrznym pojawia się migająca ikonka, która ostrzega kierowcę o potencjalnym niebezpieczeństwie. Kiedy taki pojazd znajdzie się już w martwym polu, ikonka zacznie świecić w sposób ciągły.

Te same czujniki średniego zasięgu poprawiają także bezpieczeństwo przy niższych prędkościach. Gdy kierowca wyjeżdża tyłem z miejsca parkingowego, radar wykrywa inne, zbliżające się z obu stron pojazdy, które mogą być niewidoczne dla kierowcy. Jeśli stanowią one potencjalne zagrożenie, kierowca otrzymuje ostrzeżenia dźwiękowe i świetlne.

Miejsce do manewrowania: Asystent parkowania

Aby ułatwić kierowcy parkowanie nawet w najciaśniejszych miejscach, nowy F-PACE oferuje funkcje półautomatycznego asystenta parkowania równoległego i prostopadłego. Czujniki ultradźwiękowe pojazdu mierzą ilość dostępnego miejsca. Jeśli uznają, że jest ona wystarczająca, samochód parkuje, samodzielnie obracając kierownicę. Kierowca musi jedynie obsługiwać pedały przyspieszenia i hamulca. W przypadku parkowania równoległego system potrafi także pomóc kierowcy w ponownym wyjechaniu na drogę.


data ostatniej modyfikacji: 2015-09-15 12:29:43
Komentarze
Polityka Prywatności