Kobieta za kierownicą
Opis osobowości:
Matka, żona, kochanka.

Główne wady i zagrożenia:
Poza wadami wymienionymi w pkt. 3 dochodzą inne, które przy sixie można było przemilczeć, ale tutaj już nie. Temat - rzeka , ale spróbuję:

* niemal całą uwagę pochłania jej strona techniczna prowadzenia samochodu,
* trzyma się kurczowo środka jezdni,
* używa lusterek wyłącznie do poprawiania make-up`u,
* włącza lewy kierunkowskaz i skręca w prawo,
* zero kontaktu z innymi użytkownikami drogi, brak reakcji na standardowe znaki dawane ręką lub światłami (Co tak śmiesznie miga??),
* obserwuje tylko wąski fragment drogi przed maską,
* nagle hamuje (np. tuż przed skrzyżowaniem gdy zapala się żółte światło),
* prędkość uzależnia od aktualnego nastroju a nie od warunków,
* zero wyobraźni i przewidywania,
* wjeżdża na skrzyżowanie mimo, ze nie może z niego zjechać i oczywiście zostaje na nim przez kolejną zmianę świateł tworząc korek,
* blokuje szybki pas, bo za 5 kilometrów skręca w lewo,
* po długim oczekiwaniu na drodze podporządkowanej w końcu zamyka oczy, zaciska dłonie na kierownicy i… rusza… no i… Bum!!!,
* stwarza zagrożenie nawet po opuszczeniu samochodu potrafi go bowiem zaparkować na środku skrzyżowania, lub 5 cm od otwierających się na zewnątrz drzwi czyjegoś domu.

Ulubione samochody:
Nie rozróżnia marek. Zwykle małe lub średnie, czasem (gorzej) większe.

Uwaga:
Do kobiet za kierownicą rzadko zaliczają się też niektórzy mężczyźni. Są to przypadki beznadziejne ale i nieliczne przez co nie chce mi się dla nich tworzyć oddzielnej kategorii… Dupa Wołowa?.
- Gdzie byłeś tak długo?
- W komisariacie. Zatrzymali mnie, za wolno jechałem.
- Od kiedy to zatrzymują za wolną jazdę?
- Radiowóz mnie dogonił...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Prapremiera nowego Fiata 500

marka: Fiat

4 lipca 1957 roku w Turynie prezentowano nowego Fiata 500, prawdziwą ikonę tamtych lat, która przypieczętowywała powojenny etap odnowy marki. Dokładnie 50 lat później, 4 lipca 2007 roku, zaprezentowany zostanie, również w Turynie, nowy Fiat 500, którego sprzedaż rozpocznie się zaraz po premierze.

W identyczny sposób, tym samym modelem, Fiat Automobiles SpA wieńczy równie ważny okres ożywienia firmy.

Nowa 500-ka, zaprojektowana w Centro Stile Fiata i produkowana w zakładzie w Tychach to samochód 3-drzwiowy o niewielkich gabarytach: długość 3,55 m, szerokość 1,65 m, wysokość 1,49 m i rozstaw osi 2,30 m. Samochód gwarantuje przyjemność jazdy na najwyższym poziomie przede wszystkim za sprawą trzech jednostek napędowych: turbodiesel 1.3 16v Multijet o mocy 75 KM i dwóch benzynowych 1.2 8v o mocy 69 KM i 1.4 16v 100 KM - wszystkie jednostki współpracują z mechanicznymi skrzyniami biegów, z pięcioma lub sześcioma przełożeniami.

Model potwierdza niepodważalny prymat Fiat Automobiles SpA w tej kategorii – będący owocem niezwykłego dziedzictwa technicznego, projektowego i ludzkiego zgromadzonego przez ponad 100 lat istnienia - i stanowi prawdziwy skok jakościowy w swoim segmencie, tak pod względem komfortu, jak i bezpieczeństwa, techniki czy wyposażenia. A zatem nowa 500-ka jest odpowiedzią dla tych, których „cieszy” posiadanie samochodu, cenią sobie w nim swobodę, praktyczność w codziennej eksploatacji, a jednocześnie pragną jeździć samochodem dającym radość i rozrywkę, a przy tym funkcjonalnym, ekologicznym i dostępnym, a także sympatycznym i pełnym uroku.

Komentarze
Polityka Prywatności