Jedzie cała rodzinka samochodem i nagle wybiega na ulice dziecko. Kierowca doskonale prowadzi samochód omijając chłopca. Podbiega do niego policjant i mówi:
- Świetnie pan prowadzi, za ten wyczyn nasza komenda ofiaruje panu w nagrodę - 1000 zł. A czy można wiedzieć na co pan przeznaczy te pieniądze?
Kierowca odpowiada:
- Wreszcie zrobię sobie prawo jazdy.
Żona próbuje ratować sytuację:
- Proszę nie zwracać na niego uwagi, on tak zawsze mówi gdy jest pijany.
Z tylnego siedzenia odzywa się babcia:
- A nie mówiłam, że tym kradzionym samochodem daleko nie zajedziemy...
Nadziany gościu przychodzi do salonu z samochodami i mówi:
-Dzieńdoberek(panie Gierek)!! Chcę kupić luksusowy samochód, ale taki, żeby mało palił.
-Służę uprzejmię.
Podchodą do pierwszego:
-Ile pali to cudo?
-12 litrów na 100 km!
-UU...
Podchodzą do drugiego:
-Ile pali??
-9 litrów na 100 km!
Podchodzą do trzeciego, a w nim gostek pucuje tapicerkę:
-A ten, ile pali??
-Trzy paczki dziennie!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Młodych kierowców przeraża jazda zimą

Nadchodzi zima, a z najnowszego badania Goodyeara wynika, że ponad 1/3 kierowców w Europie nie potrafi prowadzić samochodu w zimowych warunkach oraz nie wie jak ważne jest dostosowanie ogumienia do warunków pogodowych. Prowadzenie auta zimą wymaga opanowania i koordynacji, a wyrobienie odpowiednich umiejętności nie jest możliwe bez praktyki i doświadczenia. Niestety, wielu początkujących kierowców nie jest tego świadomych.

Celem badania, które analizowało zachowania 6400 młodych kierowców poniżej 25. roku życia na 16 rynkach (w 15 krajach europejskich i w Republice Południowej Afryki), było poznanie sposobu myślenia młodych kierowców i zdobycie informacji na temat ich zachowań na drodze.

Jazda po śniegu studzi zapał młodych kierowców

Badanie pokazało, że 33 proc. młodych kierowców nie czuje się pewnie, jadąc po zaśnieżonej drodze, przy czym kobiety są znacznie mniej pewnie niż mężczyźni (40 proc. wobec 25 proc.). Ankietowani mieszkający w krajach, w których zimy są zawsze śnieżne (takich jak Szwecja i Szwajcaria), byli najlepiej przeszkoleni, a tym samym najmniej obawiali się zimy. Ponad 60 proc. młodych kierowców z Belgii, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii, gdzie śnieg zaczął pojawiać się regularnie, nie przeszło jakiegokolwiek szkolenia z zakresu jazdy po śniegu. Śnieżnych zim najbardziej obawiają się Hiszpanie – 50 proc. ankietowanych zadeklarowało niepokój związany z trudnymi warunkami na drodze. Na kolejnych miejscach znaleźli się Francuzi (47 proc.) i Belgowie (39 proc.). Zima nie jest natomiast straszna Szwedom (6 proc.), Austriakom (9 proc.) i Niemcom (9 proc.).

„Jazda po śniegu może być problemem nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców. Umiejętności w tym zakresie są jednym z elementów budowania pewności siebie za kierownicą wśród początkujących kierujących pojazdami. Oprócz umiejętności, ważne jest wyposażenie samochodu w opony dostosowane do warunków na drodze”powiedział Jens Völmicke, dyrektor Goodyear ds. komunikacji korporacyjnej Goodyeara w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Obawy przed mokrą nawierzchnią

Równie niepokojąca jest niepewność młodych kierowców w zakresie jazdy na mokrej nawierzchni. Mimo że w sezonie zimowym deszcz pada codziennie w większości państw Europy, wielu młodych kierowców nie wie jak powinno się wówczas zachować za kierownicą. 67 proc. młodych kierowców z Turcji, 63 proc. z Rosji i 55 proc. z Hiszpanii nie przeszło szkolenia z jazdy w deszczu. Opady wywołują niepokój u jednej czwartej młodych kierowców w Belgii i Polsce. Jazda w deszczu nie jest również komfortowa dla Francuzów, Czechów, Turków i Holendrów (odpowiednio 20 proc., 19 proc., 18 proc i 18 proc.). Najlepiej przygotowani do jazdy w tych warunkach czują się kierowcy w Niemczech, Austrii i Szwecji (tylko 5 proc., 6 proc. i 6 proc.) oraz Duńczycy (8 proc. niepewnych siebie kierowców).

Młodzi potrzebują szkolenia z jazdy zimą

Wydaje się, że młodzi kierowcy nie znają podstawowych zasad jazdy zimą. Aż 49 proc. z nich nie wie, że w niskich temperaturach lepiej mieć zimowe opony, które zwiększają przyczepność na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, a dwóch na pięciu raczej nie poszukuje informacji na ten temat oraz nie zmieniłoby opon na zimowe. Wiedza o ogumieniu jest nieco mniejsza wśród młodych kobiet niż wśród  młodych mężczyzn. Być może dlatego, że kobiety mniej się interesują technicznymi aspektami samochodu (26 proc. kobiet nie wie o istnieniu opon zimowych, natomiast odsetek nieuświadomionych mężczyzn to 14 proc.). Na szczęście młodzi kierowcy, którzy przejeżdżają więcej niż 10 tys. km rocznie, częściej wiedzą o potrzebie dostosowania pojazdu do warunków zimowych, w porównaniu z kierowcami, którzy wykonują niewielkie przebiegi.

W odpowiedzi na wyniki badania, Goodyear będzie współpracował z Europejskim Stowarzyszeniem Szkół Jazdy, aby pomóc w szkoleniu kierowców z zakresu bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach pogodowych oraz informacji o tym jak przygotować samochody do chłodniejszych miesięcy.

„Jazda zimą wymaga specjalnej techniki oraz zwrócenia uwagi na opony i stan ich bieżnika. Wyniki badania wyraźnie pokazują, że młodzi ludzie potrzebują informacji na temat jazdy zimą i są chętni do nauki” – powiedział Gerhard von Bressensdorf, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Szkół Jazdy (EFA).

Wyniki badania świadczą o tym, że młodzi kierowcy są chętni do nauki: 60 proc. zasięga informacji o tym, które opony są najlepsze na zimę, a 51 proc. szuka tych informacji w Internecie. Młodzi mężczyźni są nieco bardziej zaangażowani i częściej wymieniają opony, zanim te zużyją się do minimalnej głębokości bieżnika (75 proc. mężczyzn wobec 70 proc. kobiet). Ponadto, aż 84 proc. młodych kierowców w kwestii właściwości opon, zwraca przede wszystkim uwagę na długość drogi hamowania na mokrej nawierzchni.

źródło: Goodyear


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności