W czasie wakacyjnych wyjazdów samochodem często pokonujemy setki, a nawet tysiące kilometrów. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, iż dla bezpiecznej podróży poza odpowiednim przygotowaniem pojazdu czy zaplanowaniem trasy, powinniśmy również zadbać o wzrok za kierownicą.
Planujesz wyjechać na wakacje i zabierasz ze sobą psa? W trakcie podróży samochodem zadbaj zarówno o bezpieczeństwo swoje, jak i swojego pupila. Pamiętaj, że w trakcie gwałtownego hamowania ciało zwierzęcia podlega prawom grawitacji, przez co jego masa może wzrosnąć nawet do 93 kg. Przeczytaj, w jaki sposób należy przewozić psa samochodem.
Wymiana koła, żarówki czy nawet zamontowanie odpowiednich wycieraczek – te z pozoru proste czynności mogą przysporzyć sporo problemów. Powód? Najnowsze auta są coraz bardziej naszpikowane technologią i nawet pozornie drobne naprawy mogą skończyć się poważniejszymi problemami.
Alergia potrafi dać się we znaki nawet w samochodzie – znacznie uprzykrzyć jazdę, pogorszyć koncentrację i obniżyć bezpieczeństwo jazdy. Nieodpowiednio przygotowane i zaniedbane auto to siedlisko alergenów. Co robić, aby samochód nie stał się alergiczną pułapką?
Najwięcej czasu w korkach tracą mieszkańcy Łodzi. Miasto przoduje zarówno w krajowym, jak i europejskim rankingu najbardziej zakorkowanych miast na świecie TomTom Traffic Index 2016. Tamtejsi zmotoryzowani mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 54%, a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 98% w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów.
Zima, nawet ta niezbyt surowa, potrafi dać się we znaki samochodowi. Nieustanna wilgoć, niskie temperatury, sól oraz chemia, którą są posypywane drogi przez kilka zimowych miesięcy, mają niekorzystny wpływ na pojazd – również na jego wnętrze. Wraz z ekspertami sieci serwisów Feu Vert doradzamy, jak odświeżyć kabinę auta na wiosnę.
Na desce rozdzielczej samochodu pojawił się świecący znaczek? W ten sposób nasze auto chce nam przekazać ważną wiadomość. Kolorowe kontrolki są formą komunikacji auta z kierowcą. Zwykle duża część z nich pozostaje jednak w ukryciu, dlatego gdy przed oczami pojawia się dodatkowa świecąca ikonka możemy być pewni - samochód chce nam o czym przypomnieć lub rozpaczliwie woła o pomoc.
Każdy kierowca ma swoje oczekiwania. Zwracamy uwagę na wyposażenie samochodu, moc silnika, rodzaj skrzyni biegów oraz rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo jazdy. A co jest istotne w przypadku nawigacji samochodowej? Czy kobiety i mężczyźni mają podobne potrzeby?
Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem przewożenia samochodem sprzętu narciarskiego jest skorzystanie z boxa dachowego – wynika z testów przeprowadzonych przez niemiecki automobilklub ADAC. Eksperci wskazują, że alternatywą może być także specjalny uchwyt do przewozu nart/snowboardu na dachu albo po prostu odpowiednio duża przestrzeń wewnątrz pojazdu. Przy tej ostatniej metodzie trzeba jednak koniecznie pamiętać o dobrym zamocowaniu.
Sezon zimowy oznacza dodatkowe utrudnienia dla kierowców. W niektórych regionach, w tym szczególnie górskich, warunki drogowe ulegają na tyle dużemu pogorszeniu, że konieczne lub nawet wymagane prawem może być założenie łańcuchów śniegowych. Jak wskazują eksperci, jeśli przewidujemy wystąpienie takiej sytuacji, to warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w łańcuchy. Przy samym ich wyborze dobrze jest natomiast pamiętać o kilku kluczowych sprawach.
Przygotowania do motoryzacyjnej zimy warto zacząć odpowiednio wcześnie, aby śnieg, mróz i błoto pośniegowe nie zakłóciły przyjemności podróżowania. Oto 7 najczęstszych zimowych problemów, które zimą zaskakują użytkowników aut.
Wpadnięcie w poślizg może zdarzyć się każdemu. Na taką sytuację narażeni są zarówno młodzi jaki i doświadczeni kierowcy. Aby go uniknąć trzeba odpowiednio przygotować swój samochód do zimy oraz nauczyć się kontrolować go w trudnych warunkach. Gdy poślizg już się wydarzy należy zachować spokój i korygować tor jazdy samochodu pedałem gazu i kierownicą.
Zazwyczaj nie zawracamy sobie głowy akumulatorem do momentu, kiedy pewnego mroźnego poranka okazuje się za słaby do zakręcenia rozrusznikiem. Wtedy już za późno na ratunek. Trzeba skorzystać z uprzejmości innego kierowcy i dobrodziejstw kabli rozruchowych.
Zima zbliża się wielkimi krokami dlatego warto zadbać o stan techniczny swojego auta. Konieczne jest sprawdzenie sprawności takich elementów, jak akumulator, klimatyzacja, szyby, gumowe uszczelki oraz poziom wszystkich płynów. O tym, które z tych czynności można wykonać samemu, a z którymi należy udać się do specjalistów mówi Adam Klimek, najpopularniejszy mechanik samochodowy w Polsce, prowadzący program „Samochód marzeń – kup i zrób”, Team TOTAL.
Gęsta mgła będzie nam teraz towarzyszyć przez większość dni, szczególnie rano i wieczorem. Jazda samochodem w takich warunkach wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała kilka porad jak radzić sobie na drodze kiedy otacza nas mgła.
Szybko zapadający zmierzch, wilgoć, zaparowane szyby, deszcz i śliskie drogi to wady jesieni, które odczuwają osoby zmotoryzowane. Sprawdź, w jaki sposób przygotować samochód do jesieni i o czym warto pamiętać.
Najwięcej osób ginie na drogach jesienią. Według danych Komendy Głównej Policji ryzyko wzrasta zwłaszcza w przypadku pieszych i rowerzystów.
Występują w różnych kolorach, a te ostrzegawcze mają tendencję do zapalania się w najmniej odpowiednim momencie. Mowa oczywiście o kontrolkach. Czy wiecie co zrobić, kiedy na desce rozdzielczej zaświeci się na czerwono symbol lejka? Albo co oznacza wykrzyknik w trójkącie? Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała infografikę, która wyjaśnia podział kontrolek i ich znaczenie.
Dobiega końca czas urlopów, z których Polacy masowo wracają do swoich domów. Wzmożony ruch na drogach i autostradach skutkuje niestety większą liczbą wypadków samochodowych. Poszkodowanym, chcącym ubiegać się o odszkodowanie za straty poniesione w wyniku wypadku, podpowiadamy jak zrobić to skutecznie.
Wakacje powoli dobiegają końca. Dla wielu osób powrót do domu oznacza pokonanie samochodem setek czy nawet tysięcy kilometrów, często po zatłoczonych polskich drogach. Zanim wyruszymy warto zadbać o nasze bezpieczeństwo – przygotować pojazd, odpowiednio spakować bagaż, zaplanować podróż, zadbać o odpowiedni odpoczynek, a także zaopatrzyć się w rzeczy przydatne w drodze.
Obecność pasażerów w samochodzie pozytywnie wpływa na zachowanie kierowcy podczas jazdy. Jadąc z innymi osobami bardziej uważamy na drodze, rzadziej łamiemy przepisy drogowe i jesteśmy spokojniejsi. Podróżowanie z innymi osobami powszechnie uchodzi za przyjemniejsze i oszczędniejsze niż jazda w pojedynkę a jak potwierdzają ostatnie badania jest również bezpieczniejsze.
Wszechwiedzący, egzekutor, filozof a może nauczyciel? Podróżując po polskich drogach można natknąć się na wiele typów zachowań. A ty do jakiego grona kierowców się zaliczasz?
Polacy dobrze oceniają swoje umiejętności prowadzenia samochodu. Opublikowany w bieżącym roku „Europejski barometr odpowiedzialnej jazdy” przygotowany dla „Fondation Vinci Autoroutes pour une conduite responsable” pokazuje, że kierowcy wszystkich biorących w badaniu europejskich krajów oceniają swoje umiejętności na poziomie dobrym. Porównując te wyniki z liczbą ofiar na milion mieszkańców w krajach takich jak m.in. Szwecja (29), Niemcy (42) czy Holandia (28), również biorących udział w badaniu, samopoczucie polskich kierowców powinno być zdecydowanie gorsze.
Coraz częściej ze względów ekonomicznych i praktycznych decydujemy się na zakup używanego auta. Według danych GIPA, w zeszłym roku importowano aż 749 tysięcy używanych samochodów osobowych, co stanowi wzrost o 5%. Początkujący kierowcy, którzy jeszcze zdobywają doświadczenie za kółkiem niechętnie kupują auta z salonu. Zakup używanego samochodu wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, doradza na co zwrócić uwagę po kupnie używanego auta.
Z roku na rok na naszych ulicach przybywa rowerzystów. Tylko w 2013 roku w Polsce sprzedano 1,28 mln rowerów, a tendencja jest rosnąca. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) szacowała w 2009 roku, że rower posiada co 4 Polak, co w sumie daje liczbę 9 mln rowerów.
W sezonie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicy 30 stopni Celsjusza, długa podróż samochodem może być męcząca. Podczas wakacyjnych wyjazdów należy przestrzegać kilku istotnych zasad, dzięki którym podróż samochodem będzie komfortowa i bezpieczna.
Wbrew powszechnej opinii, zima to nie zawsze najtrudniejszy okres dla akumulatora samochodowego. Również w lecie rozładowany akumulator może niemile zaskoczyć kierowców, ponieważ korzystanie z klimatyzacji czy nawigacji przyczynia się do większego zapotrzebowania na energię elektryczną, a co za tym idzie jego szybszego rozładowywania. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała wskazówki jak dbać o akumulator w lecie by niemiłe niespodzianki nie zakłócały wakacyjnych wyjazdów.
Wraz z początkiem wakacji na dobre rozpoczyna się sezon letnich wojaży samochodem. Oprócz wyjazdów za miasto żeby wypocząć nierzadko pokonujemy autem również setki czy nawet tysiące kilometrów w drodze na wymarzony urlop. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, iż dla bezpiecznej podróży poza odpowiednim przygotowaniem pojazdu czy zaplanowaniem trasy, powinniśmy również zadbać o wzrok za kierownicą.
Co kraj, to obyczaj, nic więc dziwnego, że wybierając się w podróż samochodem, trzeba dostosowywać się do zasad ruchu drogowego panujących w danym państwie. Wyszukiwarka turystyczna KAYAK.pl stworzyła zestawienie dziesięciu najbardziej niecodziennych reguł, na które warto zwrócić uwagę wynajmując samochód w innym kraju.
Klimatyzacja stała się podstawowym wyposażeniem samochodu. Najczęściej używamy jej w okresie letnim, jednak zimą również nie należy o niej zapominać. Zazwyczaj serwisowanie klimatyzacji sprowadza się do uzupełnienia czynnika, tymczasem równie ważna jest regularna dezynfekcja układu. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała kilka porad jak prawidłowo eksploatować i dbać o klimatyzację.
Jazda podczas deszczu zawsze jest ryzykowna. Mieszanka wody, kurzu i tłuszczu na drodze tworzy niebezpieczną, śliską powierzchnię. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała 5 porad, dzięki którym kierowcy mogą zwiększyć bezpieczeństwo jazdy podczas opadów.
Auto, które do prędkości 100 km/h przyspiesza w czasie 10 sekund, w sytuacji awaryjnego hamowania powinno tę prędkość wytracić w ciągu nieco ponad 3 sekund. Już na tym przykładzie widać, że hamulce mają do wykonania zadanie trudniejsze niż silnik. Jednak żeby hamulce działały prawidłowo, muszą być w idealnym stanie technicznym. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, opracowała 5 zasad prawidłowej eksploatacji hamulców w samochodzie.
Wielkimi krokami nadchodzi w naszym kraju czas wymiany opon z zimowych na letnie. O czym należy pamiętać? Każdy kierowca musi wiedzieć, że oprócz standardowej wymiany ogumienia czy jego wyważenia, niezwykle istotnych jest jeszcze kilka innych elementów. Samochód po zimie zasługuje na więcej uwagi, niż tylko wymiana opon czy płynu do spryskiwaczy z zimowego na letni.
Szyba samochodowa jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo drogowe. Wszelkie rysy, zamglenia czy zmatowienia na niej mają decydujący wpływ na to, kiedy dostrzegamy zagrożenie. Jeśli zatem po zimie uznałeś, że już czas na wymianę szyby, pamiętaj o kilku zasadach, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo korzystania z nowej szyby przez lata.
Na bocznej ścianie opony osobowej znaleźć można wiele symboli, przez co trudno połapać się w tym, co mówi każde z nich. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, dzięki czemu o wiele lepiej poznamy ogumienie, na jakim jeździmy.
Opony homologowane coraz częściej znajdują się na oryginalnym wyposażeniu nowych aut. Dostępne są one na rynku wtórnym, ale czy rzeczywiście takie ogumienie jest lepsze od standardowego? Które wybrać podczas zakupu kolejnego kompletu?
Podczas śnieżnych dni na użytkowników samochodów czyhają dodatkowe niebezpieczeństwa. Jak wskazują eksperci, jednym z zagrożeń jest zatrucie tlenkiem węgla. Szczególnie groźne mogą być sytuacje, kiedy auto ma służyć jako miejsce do ogrzania się. W takich przypadkach dochodziło już wielokrotnie do wypadków zakończonych śmiercią osób znajdujących się wewnątrz pojazdu.
Obecność klimatyzacji w samochodzie to nie tylko większy komfort kierowcy i pasażerów, ale również większe bezpieczeństwo podróżowania.
Wielu z nas decyduje się zimą na wyjazd w góry. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowań, by móc czerpać pełną przyjemność z urlopu bez niemiłych niespodzianek i zagwarantować bezpieczeństwo w trakcie podróży.
W czasie sezonu narciarskiego wielu miłośników tej formy rekreacji decyduje się na podróż samochodem. Przewóz sprzętu – w tym szczególnie nart czy deski snowboardowej – wewnątrz auta nie należy do najbezpieczniejszych rozwiązań. Alternatywą są boxy dachowe oraz specjalne uchwyty do przewozu nart na dachu pojazdu.
Zima to dla kierowców najtrudniejsza pora roku. Niskie temperatury, szybko zapadający zmrok, lód oraz śnieg znacznie utrudniają jazdę. Jednocześnie to właśnie zimą czekają nas liczne podróże związane ze świętami i feriami. W tym okresie szczególną uwagę należy zwrócić na szyby, których stan ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowania samochodu. Jak zadbać o ich właściwe przygotowanie w sezonie zimowym podpowiada ekspert.
Samochodowe katalizatory teoretycznie powinny działać bezproblemowo co najmniej do czasu, gdy przebieg samochodu osiągnie poziom ok. 200 tys. km. Często jednak problemy występują zdecydowanie wcześniej, a naprawa/wymiana tej części oznacza koszt rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Kiedy więc można podejrzewać, że katalizator nie działa prawidłowo lub jest już poważnie uszkodzony?
Podczas jazdy samochodem, jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenie elementów jest szyba czołowa. Miejsce położenia i materiał z którego jest wykonana powodują, że ryzyko losowych wypadków wpływających na bezpieczeństwo i komfort podróży jest stosunkowo duże. W sytuacji nagłej awarii szyby, oprócz negatywnych emocji, towarzyszy nam często również brak wiedzy na temat tego, czy defekt pozwala na kontynuowanie jazdy, a także jakie kroki podjąć, aby jak najszybciej i najtaniej go usunąć.
Jeszcze do niedawna większość kierowców była zdania, że zimą należy stosować opony o jeden rozmiar węższe od letnich. Jednak takie rozwiązanie ma też swoje wady i eksperci zalecają, aby jednak stosować identyczne rozmiary ogumienia. Dlaczego?
Montowane w układach wydechowych samochodów z silnikiem Diesla filtry cząstek stałych (DPF – diesel particulate filter) miały znacznie ograniczyć poziom wytwarzania sadzy i popiołu. Swoje zadanie spełniają, ale po latach widać, że ich użytkowanie przynosi sporo dodatkowych problemów. Chodzi m.in. o konieczność częstszej wymiany oleju i zwiększone spalanie w trakcie oczyszczania.
Kierowcy dokonujący zakupu ogumienia często posiłkują się specjalistycznymi rankingami. Jak są one przeprowadzane? Które parametry brane są pod uwagę i czy wyniki takich prób są wiarygodne?
Zbyt wielkie obciążenie dachu samochodu bagażem może, w razie wypadku drogowego, skończyć się tragicznie – wynika z testów przeprowadzonych przez niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego (GTÜ). Eksperci zalecają dokładne sprawdzanie wagi przewożonych na dachu elementów oraz stabilności mocowania boxów dachowych i bagażników innego typu.
Możliwość swobodnego poruszania jest fundamentem wolności i niezależności. Od najmłodszych lat szukamy rozwiązań, które zwiększają naszą mobilność. Na początku uczymy się poruszania i korzystania z dostępnych środków lokomocji, a z wiekiem nabieramy pewności, wprawy i cieszymy się niezakłóconym podróżowaniem.
Podróżując samochodem często na naszej drodze napotykamy na przejazdy kolejowe, czyli skrzyżowania torów kolejowych z drogami publicznymi. W Polsce na 380 tys. km dróg publicznych, występuje 15 867 przejazdów kolejowych.
Bez względu na porę roku, sprawne światła w samochodzie są najlepszym przyjacielem kierowcy. Prawidłowe z nich korzystanie uczyni nas widocznymi dla innych, a nam pozwoli widzieć wszystko to, co dzieje się na drodze i ma wpływ na bezpieczeństwo.