Wsiada informatyk do taksówki. Taksiarz pyta:
- Dokąd jedziemy?
- 192.168.4.1
Zatrzymuje policjant mercedesa S600 i czeka, aż kierowca przyjdzie do niego. Mija jedna minuta, druga minuta. W końcu otwiera się szyba i słychać głos:
- Ty, komu są pieniądze potrzebne...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

5 zasad prawidłowej wymiany hamulców

Auto, które do prędkości 100 km/h przyspiesza w czasie 10 sekund, w sytuacji awaryjnego hamowania powinno tę prędkość wytracić w ciągu nieco ponad 3 sekund. Już na tym przykładzie widać, że hamulce mają do wykonania zadanie trudniejsze niż silnik. Jednak żeby hamulce działały prawidłowo, muszą być w idealnym stanie technicznym. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, opracowała 5 zasad prawidłowej eksploatacji hamulców w samochodzie.

Oto 5 zasad, o których powinien pamiętać każdy kierowca:

1. Działaj, zanim wszystkie elementy się zużyją

Jeśli układ hamulcowy w Twoim samochodzie przestaje działać prawidłowo natychmiast udaj się do warsztatu. Nie czekaj, aż elementy zużyją się do końca. Każdy zepsuty element wpływa na długość drogi hamowania i Twoje bezpieczeństwo.

2. Nie oszczędzaj na częściach

Dopytaj jakich producentów części będą zamontowane. Niska cena i zastosowanie najtańszych zamienników nie gwarantują takiej trwałości i skuteczności jak produkty renomowanych producentów.

3. Sprawdź jak pracuje Twój warsztat

Dobry warsztat dba o jakość zleconej pracy. Wymiana tarcz i klocków wiąże się z dokładnym oczyszczeniem piasty, zacisku i prowadnic. Bez tego nawet najlepsze elementy mogą się przedwcześnie zużyć. Upewnij się, że mechanik o tym pamięta.

4. Pamiętaj o zestawie montażowym

Nie oszczędzaj na tzw. zestawach montażowych składających się z nowych zawleczek, prowadnic i sprężynek. Zastosowanie starych części bywa przyczyną np. drgań czy hałasów.

5. Wymieniaj parami

Istnieje zasada, że tarcze hamulcowe zawsze wymieniamy parami. Tarcze wymieniamy od razu, gdy osiągną one minimalną grubość określoną przez producenta wraz z klockami hamulcowymi. Wszystkie elementy muszą mieć takie same parametry.

"Na wymianę elementów układu hamulcowego przeciętny użytkownik zwykle decyduje się kiedy pojawiają się niepokojące dźwięki lub zapala się kontrolka na desce rozdzielczej. Klocki i tarcze hamulcowe to obok filtrów oleju i powietrza najczęściej wymieniane elementy eksploatacyjne samochodu. Właśnie dlatego czynność tę należy zlecić profesjonalnym warsztatom, ponieważ od jakości pracy mechanika zależy nasze bezpieczeństwo. Bardzo duże znaczenie ma nie tylko zastosowanie części o odpowiednich parametrach, ale również wykonywanie wszelkich prac zgodnie z technologią zalecaną przez producenta pojazdu" - mówi Andrzej Świątkowski, Kierownik Centrum Obsługi Samochodów w firmie Feu Vert.


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności