Jedzie cała rodzinka samochodem i nagle wybiega na ulice dziecko. Kierowca doskonale prowadzi samochód omijając chłopca. Podbiega do niego policjant i mówi:
- Świetnie pan prowadzi, za ten wyczyn nasza komenda ofiaruje panu w nagrodę - 1000 zł. A czy można wiedzieć na co pan przeznaczy te pieniądze?
Kierowca odpowiada:
- Wreszcie zrobię sobie prawo jazdy.
Żona próbuje ratować sytuację:
- Proszę nie zwracać na niego uwagi, on tak zawsze mówi gdy jest pijany.
Z tylnego siedzenia odzywa się babcia:
- A nie mówiłam, że tym kradzianym samochodem daleko nie zajedziemy...
Byłem pewien,że ten stary człowiek nie dotrze na drugą stronę ulicy kiedy go stuknąłem.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Co warto mieć w samochodzie w cieplejsze dni

W sezonie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicy 30 stopni Celsjusza, długa podróż samochodem może być męcząca. Podczas wakacyjnych wyjazdów należy przestrzegać kilku istotnych zasad, dzięki którym podróż samochodem będzie komfortowa i bezpieczna.

Wraz z nadejściem wakacji wszyscy zniecierpliwieni przed nadejściem urlopu odliczają dni do wyjazdu na upragniony odpoczynek. Niektórzy pojadą pociągiem bądź autobusem, a inni własnym lub pożyczonym autem. Dotarcie do celu samochodem wybiera najwięcej osób. Zwłaszcza, gdy podróżuje się z rodziną. Prywatność w kabinie i możliwość przewiezienia bagażu oraz pełna dowolność w planowaniu trasy podróży to zalety, których nie zapewni pociąg czy samolot.

Bezpieczeństwo w aucie w cieplejsze dni

Większość współczesnych samochodów jest wyposażonych w klimatyzację. To bardzo przydatne urządzenie, ale niejedyny sposób na walkę z temperaturą we wnętrzu. Aby polepszyć komfort podróży w słoneczne dni, dobrze zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów oraz zastosować się do praktycznych wskazówek. Dzięki nim podróż w pełnym słońcu będzie znacznie przyjemniejsza. Warto pamiętać, że upał nie tylko obniża koncentrację kierowcy, lecz także wpływa negatywnie na zdrowie jego pasażerów. Szczególnie kiedy podróżujemy z dziećmi, które źle znoszą wysokie temperatury.

Temperatura pod kontrolą

Samochód wystawiony na działanie promieni słonecznych bardzo szybko się nagrzewa. Temperatura w jego wnętrzu może w 15 min wzrosnąć dwukrotnie w porównaniu do tej w otoczeniu. W słoneczne dni temperatura w kabinie pasażerskiej może więc przekroczyć 60 stopni Celsjusza. Dlatego też w miarę możliwości warto parkować samochód w zacienionym miejscu np. pod drzewem. Przed rozpoczęciem podróży należy otworzyć wszystkie drzwi i przewietrzyć auto. Jeśli mamy klimatyzację manualną, ustawmy ją na pierwszy bieg. W ten sposób urządzenie będzie pracowało najbardziej efektywnie, ale również bezpiecznie dla dróg oddechowych pasażerów. Klimatyzację automatyczną warto ustawić na temperaturę maksymalnie o 8 stopni Celsjusza niższą niż ta na zewnątrz. Urządzenie całkowicie wyręcza kierowcę i utrzymuje temperaturę w żądanym zakresie. Z tego powodu klienci wypożyczalni Avis najczęściej poszukują samochodów z klimatyzacją automatyczną.

Gadżety przydatne w podróży

Jeśli chcemy uniknąć nadmiernego nagrzewania się wnętrza, warto zaopatrzyć się w specjalną matę przeciwsłoneczną. Matę zakłada się na szybę czołową, dzięki czemu mniej promieni trafia do wnętrza, a więc nie nagrzeje się ono zbyt mocno.

Na tylnych bocznych szybach można też zamontować roletę przyciemniającą. To przydatny i niedrogi w zakupie gadżet, który podczas podróży zapewni większy komfort siedzącym na tylnej kanapie pasażerom. O ile pasażerowie mogą się schować przed oślepiającym słońcem za roletą, o tyle osoby siedzące w przednim rzędzie siedzeń nie mają takiej możliwości. Warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Okulary pomogą uniknąć bólu i zmęczenia oczu oraz zapobiegną oślepieniu promieniami słonecznymi w czasie jazdy.

W przypadku długich podróży w pełnym słońcu niezbędna okaże się lodówka turystyczna zasilana z gniazda zapalniczki. Dzięki niej zapewnimy sobie i pasażerom schłodzone napoje oraz jedzenie. To istotne, jeśli wyruszamy w daleką trasę, a nie mamy zaufania do przydrożnych barów. Zrobione w domu przekąski będą świeże i bezpieczne podczas wielogodzinnej jazdy.

Wiadomości zebrała firma Avis.


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności