Rzecz dzieje się w Stanach. Policjant zatrzymuje samochód na autostradzie, a w samochodzie siedzą trzy zakonnice.
Policjant mówi do prowadzącej:
- Jechała siostra za wolno.
Zakonnica:
- Przecież minimalna prędkość jest 22 mph.
- To jest autostrada i minimalna prędkość to 65 mph, a 22 to numer drogi.
Policjant patrzy jeszcze na tylne siedzenie, gdzie dwie pozostałe zakonnice cale blade telepią się ze strachu jak głupie i pyta:
- A im co się stało?
- Bo widzi pan, panie władzo... właśnie zjechałyśmy z drogi nr 125.
Policjant zatrzymuje kierowcę:
- Poproszę dokumenty!
- Nie mam- odpowiada kierowca.
- On tak zawsze po pijanemu mówi żona
- A nie mówiłam że kradzionym wozem daleko nie zajedziemy?

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Pisanie sms-ów za kierownicą

Niektóre badania sugerują, że niektóre nastolatki, które piszą SMS-y podczas prowadzenia samochodu, są skłonne do innych ryzykownych zachowań - np. nie zapinają pasów bezpieczeństwa.

Podczas badań nastolatki, które deklarowały pisanie SMS-ów za kierownicą w ciągu ostatniego miesiąca, częściej przyznawały się też do niezapinania pasów bezpieczeństwa, prowadzenia po alkoholu i jeżdżeniu jako pasażer z kierowcą, który pił alkohol.

Wiadomo, że pisanie SMS-ów podczas prowadzenia samochodu zwiększa ryzyko wypadku. Jedno z badań wykazało, że może je podnieść nawet 23-krotnie.

Podczas innego badania wzięto pod uwagę dane z 2011 roku, kiedy amerykańskie ośrodki kontroli i zapobiegania chorobom przebadały 15 tys. uczniów szkół średnich.

Ok. 45 proc. z nich przyznało się do pisania wiadomości czy e-maili za kółkiem przynajmniej raz w minionym miesiącu. Ponad jedna czwarta z nich powiedziała, że ryzykowne zachowania za kierownicą podejmuje codziennie.

Uczniowie, którzy pisali podczas jazdy samochodem, pięć razy częściej prowadzili po alkoholu, przynajmniej raz w ciągu miesiąca.

W niektórych amerykańskich stanach obowiązuje zakaz używania telefonu komórkowego, a także pisania SMS-ów za kierownicą, jednak nie wszędzie przepisy są egzekwowane. Badacze uważają, że nadzór rodziców nad zachowaniami dziecka za kierownicą może być najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka. Zalecają też, aby rodzice dawali dobry przykład, powstrzymując się od używania telefonu podczas prowadzenia auta.


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności