Egzamin na prawo jazdy. Egzaminator zadaje kursantowi pytanie:
- Ma pan skrzyżowanie równorzędne. Tu jest pan w samochodzie osobowym, tutaj tramwaj a tu karetka na sygnale. Kto przejedzie pierwszy?
- Motocyklista - odpowiada pytany.
- Panie, co pan wygadujesz - warczy zły egzaminator - Toż przecież mówię, jest pan, tramwaj i karetka. Skąd wziął się motocyklista?
- A ch*j ich wie skąd oni się biorą...
Żółtodziób za kółkiem
Opis osobowości:
Jest to osobnik zaraz po kursie prawa jazdy więc może to być każdy rodzaj osobowości. Zwykle po przejechaniu pierwszego tysiąca kilometrów zamienia się w normalnego kierowcę lub przechodzi do innej kategorii z mojej listy.

Główne wady i zagrożenia:

* zbyt mała prędkość,
* nieprzemyślane manewry,
* jazda bez świateł,
* kłopoty z manewrowaniem po zatłoczonym skrzyżowaniu.


Ulubione samochody:
Nie ma reguły. Najczęściej taki, jaki rodzice przeznaczają na straty.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Pisanie sms-ów za kierownicą

Niektóre badania sugerują, że niektóre nastolatki, które piszą SMS-y podczas prowadzenia samochodu, są skłonne do innych ryzykownych zachowań - np. nie zapinają pasów bezpieczeństwa.

Podczas badań nastolatki, które deklarowały pisanie SMS-ów za kierownicą w ciągu ostatniego miesiąca, częściej przyznawały się też do niezapinania pasów bezpieczeństwa, prowadzenia po alkoholu i jeżdżeniu jako pasażer z kierowcą, który pił alkohol.

Wiadomo, że pisanie SMS-ów podczas prowadzenia samochodu zwiększa ryzyko wypadku. Jedno z badań wykazało, że może je podnieść nawet 23-krotnie.

Podczas innego badania wzięto pod uwagę dane z 2011 roku, kiedy amerykańskie ośrodki kontroli i zapobiegania chorobom przebadały 15 tys. uczniów szkół średnich.

Ok. 45 proc. z nich przyznało się do pisania wiadomości czy e-maili za kółkiem przynajmniej raz w minionym miesiącu. Ponad jedna czwarta z nich powiedziała, że ryzykowne zachowania za kierownicą podejmuje codziennie.

Uczniowie, którzy pisali podczas jazdy samochodem, pięć razy częściej prowadzili po alkoholu, przynajmniej raz w ciągu miesiąca.

W niektórych amerykańskich stanach obowiązuje zakaz używania telefonu komórkowego, a także pisania SMS-ów za kierownicą, jednak nie wszędzie przepisy są egzekwowane. Badacze uważają, że nadzór rodziców nad zachowaniami dziecka za kierownicą może być najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka. Zalecają też, aby rodzice dawali dobry przykład, powstrzymując się od używania telefonu podczas prowadzenia auta.


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności