Żółtodziób za kółkiem
Opis osobowości:
Jest to osobnik zaraz po kursie prawa jazdy więc może to być każdy rodzaj osobowości. Zwykle po przejechaniu pierwszego tysiąca kilometrów zamienia się w normalnego kierowcę lub przechodzi do innej kategorii z mojej listy.

Główne wady i zagrożenia:

* zbyt mała prędkość,
* nieprzemyślane manewry,
* jazda bez świateł,
* kłopoty z manewrowaniem po zatłoczonym skrzyżowaniu.


Ulubione samochody:
Nie ma reguły. Najczęściej taki, jaki rodzice przeznaczają na straty.
Rzecz dzieje się w Stanach. Policjant zatrzymuje samochód na autostradzie, a w samochodzie siedzą trzy zakonnice.
Policjant mówi do prowadzącej:
- Jechała siostra za wolno.
Zakonnica:
- Przecież minimalna prędkość jest 22 mph.
- To jest autostrada i minimalna prędkość to 65 mph, a 22 to numer drogi.
Policjant patrzy jeszcze na tylne siedzenie, gdzie dwie pozostałe zakonnice cale blade telepią się ze strachu jak głupie i pyta:
- A im co się stało?
- Bo widzi pan, panie władzo... właśnie zjechałyśmy z drogi nr 125.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Prowadzenie samochodu przez osoby starsze - porady

Możliwość swobodnego poruszania jest fundamentem wolności i niezależności. Od najmłodszych lat szukamy rozwiązań, które zwiększają naszą mobilność. Na początku uczymy się poruszania i korzystania z dostępnych środków lokomocji, a z wiekiem nabieramy pewności, wprawy i cieszymy się niezakłóconym podróżowaniem.

„Nie ma ograniczeń wiekowych do korzystania z dróg, trzeba tylko pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Organizm ludzki poddaje się działaniu czasu. Problemy zdrowotne, które pojawiają się wraz z wiekiem, mogą mieć przełożenie na bezpieczeństwo na drodze” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Według raportu przygotowanego przez Komendę Główną Policji (Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego), osoby w wieku 60+ spowodowały w 2012 roku łącznie 3 548 wypadków, podczas gdy kierowcy w wieku 25 - 39 lat aż 9 785 wypadków.

U osób starszych mogą występować:
  • Słabsze widzenie – jeśli wzrok nie działa sprawnie, może się zdarzyć, że kierowca nie zauważy ważnych sygnałów na drodze. Z wiekiem oczy są dużo bardziej wrażliwe na oślepienie, a kolory, które widzimy, tracą swój blask. Szczególnym zagrożeniem jest pogorszenie widzenia koloru czerwonego. Osoba po 60 roku życia potrzebuje dwa razy więcej czasu na dostrzeżenie czerwonego światła w hamującym samochodzie, niż młody kierowca.
  • Spadek zdolności motorycznych - mięśnie z wiekiem tracą swoją elastyczność i wolniej reagują.
  • Spadek funkcji poznawczych - dobra obserwacja, skuteczne lokalizowanie zagrożeń, analizowanie i reagowanie to funkcje umysłu. W naturalnym procesie starzenia się działanie mózgu może ulec pogorszeniu. Jeśli ten proces poznawczy będzie przechodził wolniej lub nieprawidłowo, ryzyko udziału w wypadku będzie rosło.
  • Z wiekiem rozwijają się też różne stany chorobowe, rośnie ryzyko udaru czy zawału serca.
Co zrobić, by nie rezygnować z aktywności za kierownicą? Oto nasze rady:
1. Dbajmy o zdrowie. Na nasze samopoczucie i sprawność wpływ ma wiele rzeczy, zaczynając od prawidłowego żywienia, przez opiekę medyczną po zdrowy styl życia.
2. Regularnie sprawdzajmy wzrok. Stosujmy się do zaleceń lekarza w zakresie korekty wzroku. Jeśli podczas jazdy w nocy czujemy się niekomfortowo, starajmy się jej unikać.
3. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Zawsze zapinajmy pasy, zwracajmy uwagę na prawidłowe przygotowanie się i sygnalizowanie manewrów, zainstalujmy wewnątrz samochodu dodatkowe lusterko, które pomoże wyeliminować tzw. martwy punkt.
4. Bądźmy skoncentrowani i przewidujący.
5. Bądźmy uśmiechnięci. Za kierownicą nie ma miejsca na nerwy i agresję.

Pamiętajmy, aby będąc uczestnikiem ruchu drogowego dbać nie tylko o siebie, ale też o innych. Bądźmy wyrozumiali dla starszych kierowców, bo przyjdzie taki czas że sami też nimi będziemy.

data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Ostatnie:
13.07.2018 16:06
Dodał(a): ~bezpłatne szkolenia
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angielskiego w Warszawie finansowany z Unii Europejskiej: https://www.szkolimyzadarmo.pl/projekt/102
20.08.2014 13:06
Dodał(a): ~Monika K.
Ważny temat! Każdy z nas chciałby być w pełni sprawny przez 100 lat i dłużej, ale… No właśnie, ale jest granica, poza którą starsi ludzie stwarzają już zagrożenie. Ale jak na nich wpłynąć?! U mojego ojca wraz z pierwszymi oznakami demencji pojawiła się agresja i niesłychana nerwowość, a jeździć chce. Przetłumaczyć mu się nie da! Miał już 2 stłuczki, mama boi się z nim jeździć. Prosiłam policjanta, żeby z nim porozmawiał, ale ten mówi mi od razu o ubezwłasnowoleniniu. Ale ja nie chcę go ubezwłasnowolnić, tylko żeby już nie siadał za kółko, a to ubezwłasnowolnienie jak czytam „może nastąpić tylko z powodu: choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych”, cyt. http://www.eporady24.pl/ubezwlasnowolnienie_czlonka_rodziny_i_obowiazki_opiekuna_prawnego,pytania,3,20,2486.html To mi się wydaje o wiele za wcześnie. Może Państwo poruszą ten temat, bo wielu ma z tym problem.
Polityka Prywatności