Szpaner w BMW otworzył drzwi na ulicy i nadjeżdzający samochód zawadził mu o drzwi. Facet lamentuje:
- Kurwa! Moje piękne BMW!
Podchodzi do niego przechodzień:
- Panie, co się pan tak martwisz o ten samochód? - Taki z pana materialista, przecież panu całą rękę urwało!
Szpaner drze się:
- O kurwa! Mój Rolex!
Nauka jazdy. Instruktor mówi do kursanta.
- Jak jest czerwone to się zatrzymaj.
- Jak jest zielone to jedź,
- Jak ja jestem biały to zwolnij!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Opony na piątkę – jak wyglądają testy ogumienia

Kierowcy dokonujący zakupu ogumienia często posiłkują się specjalistycznymi rankingami. Jak są one przeprowadzane? Które parametry brane są pod uwagę i czy wyniki takich prób są wiarygodne?

Testy producentów

Jeszcze na etapie produkcji nowe modele opon sprawdzane są pod kątem osiągów takich jak przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni, hamowanie na mokrej nawierzchni, poziom hałasu i komfort jazdy, trwałość bieżnika oraz opory toczenia. Aby testy były miarodajne, wykorzystuje się warunki naturalne lub kontrolowane ale najbardziej zbliżone do tych, w których ogumienie będzie wykorzystywane na co dzień. Do części prób wytrzymałościowych producenci stosują dodatkowo specjalistyczne maszyny, które pozwalają np. sprawdzić poziom bieżnika. - W przypadku opon na sezon zimowy tylko takie, które pomyślnie przejdą próbę stabilności na oblodzonej drodze i których mieszanka oraz konstrukcja dobrze sprawdzą się w czasie jazdy po śniegu czy deszczu, mogą trafić do stałej sprzedaży - zaznacza Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

Testy prasowe

Dziennikarze motoryzacyjni cyklicznie publikują wyniki swoich testów ogumienia. Kierowcy mogą zapoznać się z rankingami przygotowanymi m.in. przez "Auto Bild", "Auto Express" "Auto Motor i Sport", "Auto Zeitung", "Gute Fahrt". Przedmiotem ich prób są opony już dostępne na rynku najczęściej w tych rozmiarach, które mogą najbardziej zainteresować ich czytelników. - Dziennikarze sprawdzają, czy wybrane przez nich modele rzeczywiście spełniają założenia podane przez producentów - mówi ekspert z Oponeo.pl. - Oceniane ogumienie otrzymuje stosowne rekomendacje.

Testy te mogą różnić się zarówno parametrami branymi pod uwagę przy ocenie, przyznawanymi notami czy sposobem wyliczenia średniej ocen z poszczególnych kategorii. Warto by kierowcy korzystający z rankingów zapoznali się z regułami, według których każdy z testów jest przeprowadzany.

Testy organizacji

Ogumienie testują również organizacje, np. niemiecki automobil klub ADAC, czyli Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, najpopularniejsza europejska organizacja przeprowadzająca testy opon i automobilklub ACE Auto Club Europa wraz ze Stowarzyszeniem Nadzoru Technicznego GTÜ. Ogumienie na sezon letni sprawdzane jest według pięciu kryteriów: jazdy na suchej i mokrej nawierzchni, głośności, zużycia paliwa oraz bieżnika. W przypadku opon na sezon zimowy oceniane jest dodatkowo zachowanie na lodzie oraz zachowanie na śniegu, a w testach opon do SUV-ów również trakcja na trawie. Opony otrzymują noty od 1,5 do 5,5. Każda opona może osiągnąć ocenę w skali od 1,5 do 5,5.

Jak testowane są opony

ADAC

Auto Bild

Auto Express

Testy na suchej nawierzchni

X

X

X

Testy na mokrej nawierzchni

X

X

X

Testy na lodzie i śniegu*

X

X

X

Hałas

X

X

X**

Zużycie paliwa/opór toczenia

X

X

X

Zużycie bieżnika

X

X

Aquaplanning

X

Slushplaning

X*

Cena

X

*tylko w przypadku opon zimowych
** hałas wewnątrz samochodu

Wyniki rankingów a wybory klientów

Wyniki testów ogumienia to dobra wskazówka dla kierowców, w który produkt warto zainwestować. Z kolei dla producentów to cenna wskazówka, jak udoskonalić konkretny model, by zapewniał bezpieczną i komfortową jazdę. Czy ich wyniki są miarodajne? - Testy ogumienia biorą pod uwagę wszystkie najważniejsze parametry dotyczące konkretnego modelu i rozmiaru opony - zauważa Filip Fischer z Oponeo.pl. - Warto pamiętać, że nie można przekładać wyniku dotyczącego jednego produktu producenta na całą jego ofertę. Dodatkowo porównując, opony warto zwrócić uwagę, by były one ze zbliżonej klasy, co pozwoli je lepiej ocenić.

Prócz fachowych testów zawsze warto mieć na uwadze opinie innych kierowców, którzy na danym ogumieniu zjeździli tysiące kilometrów.


opublikowano: 2014-10-02
ostatnia zmiana: 2022-03-23
Komentarze
Polityka Prywatności