Co to jest żona i teściowa w samochodzie?
Zestaw głośnomówiący!
Dresiarz za kółkiem:
Opis osobowości:
Zwykle osobowości brak, choć występują tutaj szczątkowe cechy takie jak: złośliwość, skłonność do brutalności i używek. Prawie nie występuje w wieku powyżej 35 lat, gdyż naturalna selekcja i przydrożne drzewa ograniczają znacząco populacje.

Główne wady i zagrożenia:

* zachowuje się jak król szosy, wynika to z poczucia wyższości wobec reszty (myślącej) świata,
* wyprzedza na trzeciego,
* zajeżdża drogę,
* omija korek i kolejkę do skrętu na każdy możliwy sposób,
* bardzo nadmierna szybkość,
* wszystkie inne zagrożenia wynikające z ograniczonej wyobraźni i niskiego IQ.

Ulubione samochody:
Zależnie od zasobności portfela, ale na pewno nie będzie to Wartburg kombi. Autko musi być szpanerskie, nawet jeśli jest tanie. Nawet maluch będzie miał przyciemniane szyby, spojler, płytę CD na lusterku (obowiązkowo!) i dużą naklejkę w obcym języku (treść nieistotna, najczęściej PIONEER) a jak starczy forsy to i neonówki pod podwoziem…Wewnątrz sprzęt grający musi być najlepszy (czytaj: z największą liczbą
migających lampek) i głośniki skierowane na zewnątrz, żeby wszyscy wiedzieli, że jedzie nie byle kto. Bardziej zamożni Młodociani używają
samochodów lepszych marek dochodząc nawet do BMW. Jest też pewna zasada: -im lepszy samochód tym mniej ozdobników - po prostu nie są już wtedy konieczne do nęcenia panienek.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Uszkodzenia nie takie straszne. O czym pamiętać podczas awarii szyby czołowej

Podczas jazdy samochodem, jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenie elementów jest szyba czołowa. Miejsce położenia i materiał z którego jest wykonana powodują, że ryzyko losowych wypadków wpływających na bezpieczeństwo i komfort podróży jest stosunkowo duże. W sytuacji nagłej awarii szyby, oprócz negatywnych emocji, towarzyszy nam często również brak wiedzy na temat tego, czy defekt pozwala na kontynuowanie jazdy, a także jakie kroki podjąć, aby jak najszybciej i najtaniej go usunąć.

Ekspert firmy NordGlass, podpowiada, jak zachować się w razie uszkodzenia szyby, które zaskoczy nas na drodze.

Mały problem - do czasu

"Przyczyny uszkodzeń mogą być zróżnicowane, tak samo jak ich skutki. Jednak niezależnie od tego, czy na szybie pojawił się niewielki ubytek czy spore pęknięcie - należy zatrzymać pojazd i wstępnie ocenić zakres awarii." - zaznacza ekspert i dodaje: "Przeważnie do naprawy kwalifikuje się większość usterek, których średnica nie przekracza średnicy monety 5 zł i znajdują się przynajmniej 10 cm od krawędzi szyby. Gdy jest ich więcej, powinny być także oddalone od siebie o minimum 10 cm. Jeśli mamy do czynienia z tak niewielkimi uszkodzeniami, jazdę można kontynuować, ale pamiętajmy o tym, by jak najszybciej udać się do specjalistycznego warsztatu który naprawi szybę."

Według Grzegorza Wrońskiego z firmy NordGlass nawet drobne defekty należy poddawać niezwłocznej naprawie. "Niestety, większość pęknięć ma tendencję do rozszerzania się. Powoduje to dyskomfort w zakresie widoczności, podobnie jak w przypadku niektórych odprysków, umiejscowionych w polu widzenia kierowcy. Jeśli w porę defekty nie zostaną naprawione, prędzej czy później szybę trzeba będzie wymienić w całości. Dodatkowo należy pamiętać, że w razie kontroli policyjnej jazda z niesprawną szybą może skutkować nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego." - zwraca uwagę ekspert. Aby ułatwić kierowcom szybką oceną uszkodzeń, firma NordGlass stworzyła darmową aplikację na smartfony, pozwalającą określić przy pomocy aparatu zakres awarii i możliwość ewentualnej naprawy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie zawsze jednak można przeprowadzić naprawę. Co robić w sytuacji, gdy wypadek spowoduje bardzo poważne uszkodzenia, łącznie ze zbiciem całej szyby? "Nowoczesna szyba czołowa składa się z 3 warstw - dwóch tafli szkła przedzielonych folią PVB. Typowe naprawy przeprowadza się na zewnętrznej części szyby. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia wszystkich warstw, wtedy nie tylko czeka nas konieczność wymiany całego elementu, ale także potrzeba przerwania podróży i przetransportowania samochodu do warsztatu. - zwraca uwagę Grzegorz Wroński z firmy NordGlass i wyjaśnia: "Nie warto w takiej sytuacji ryzykować jazdy z poważnie uszkodzoną szybą czołową, jest to bowiem element odpowiedzialny nie tylko za ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale także w wielkim stopniu za sztywność całej konstrukcji nadwozia pojazdu."

Ekspert zwraca również uwagę, że nie zawsze przyczyną uszkodzeń szyb są przypadkowo lecące spod kół kamienie. "Czasami możemy wskazać konkretnego sprawcę wypadku. Ma to miejsce na przykład w sytuacji, gdy z jadącego przed nami samochodu spadną elementy nieprawidłowo zabezpieczonego ładunku. W takiej sytuacji najlepiej jest spisać z winowajcą protokół powypadkowy, którego wzór, łatwy do znalezienia w Internecie, warto mieć zawsze w schowku samochodowym. Gdy nie jest to możliwe, spróbujmy przynajmniej zapisać numery rejestracyjne sprawcy. Będzie to miało duże znaczenie przy ubieganiu się o ewentualne odszkodowanie. Jeśli zajdzie taka potrzeba można oczywiście wezwać na miejsce zdarzenia policję, dzwoniąc pod europejski numer alarmowy 112 albo wciąż popularny 997. Pamiętajmy jednak, że numer 997 będzie obsługiwany tylko do czerwca 2015 roku." - podpowiada ekspert.

O czym jeszcze pamiętać

"Poważnie uszkodzona szyba, która uniemożliwia kontynuowanie podróży, powinna zostać jak najszybciej wymieniona. Kolejnym krokiem będzie więc wezwanie odpowiednio wyposażonej pomocy drogowej, która przetransportuje samochód do warsztatu. Dobrze jest więc mieć w portfelu wizytówkę z całodobowym kontaktem do takiej firmy." - wskazuje ekspert.

Jeśli wiemy już, jak ocenić uszkodzenie szyby i jakie kroki podjąć w razie wypadku, warto zastanowić się nad skutkami finansowymi awarii. "Aby zminimalizować koszty ewentualnego serwisowania szyby, a także transportu przez pomoc drogową, można pomyśleć o wcześniejszym wykupieniu ubezpieczenia typu assistance. Wielu ubezpieczycieli umożliwia swoim klientom bezgotówkowe naprawy w profesjonalnych warsztatach." - mówi ekspert. Zwraca też uwagę na to, że nawet w przypadku, gdy takiego ubezpieczenia nie posiadamy, nie warto szukać oszczędności. "Rzetelne wykonanie naprawy lub wymiany szyby wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz dysponowania najwyższej jakości technologią. Pamiętajmy więc, że serwisowanie tak newralgicznych elementów konstrukcji samochodu poza wyspecjalizowanymi warsztatami wiąże się niestety z dość dużym ryzykiem."

Znany bohater książek dla dzieci zwykł mawiać, że "wypadek to dziwna rzecz, bo nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy." Jak bardzo życiowe jest to stwierdzenie przekonali się z pewnością wszyscy, których podróż została przerwana niespodziewanym uszkodzeniem szyby.


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności