- Jak podwoić wartość malucha?
- Zatankować go do pełna.
Psychiatra pyta pacjenta:
-Czy nie przeszkadza panu, że mieszka pan przy autostradzie?
-Nieeeeeee, nieeeeeeeeeee

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo wracając samochodem z wakacji

Wa­ka­cje po­wo­li do­bie­ga­ją końca. Dla wielu osób powrót do domu oznacza pokonanie samochodem setek czy nawet tysięcy kilometrów, często po zatłoczonych polskich drogach. Zanim wy­ru­szy­my warto zadbać o nasze bezpieczeństwo – przygotować pojazd, odpowiednio spakować bagaż, za­pla­no­wać podróż, zadbać o odpowiedni od­po­czyne­k, a także zaopatrzyć się w rzeczy przydatne w drodze.

Bezpieczeństwo na drogach

Bezpieczeństwo na drogach to temat wciąż aktualny, szczególnie w trakcie powrotów z wakacji. W tym czasie na drogach, szczególnie w regionach turystycznych pojawia się więcej pojazdów niż zwykle. Wiele osób chce jak najszybciej dotrzeć do domu, jednak zbytni pośpiech, brak rozwagi i brawura to najczęstsze przyczyny tragicznych w skutkach wypadków samochodowych. W przypadku długich podróży, także zmęczenie kierowcy jest częstym powodem wypadków. Taki stan zmniejsza refleks, osłabia zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do zaśnięcia za kierownicą, dlatego tak ważnym jest aby kierowca wypoczął przed wyjazdem. Natomiast gdy pojawi się zmęczenie podczas jazdy, należy się zatrzymać i zrobić kilkunastominutową przerwę. W trasie należy być skoncentrowanym od początku do końca, wiele bowiem wypadków zdarza się na kilka kilometrów przed osiągnięciem celu podróży.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w te wakacje doszło już do 4720 wypadków na polskich drogach, w których zginęły 383 osoby, a 5853 zostało rannych. Policja zatrzymała też blisko 15 000 pijanych kierowców. Tragiczniejszym z dwóch wakacyjnych miesięcy był lipiec - w 2774 wypadkach zginęły 234 osoby, a 3436 zostało rannych.

By podróż przebiegała bezpiecznie należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Ponadto, kierowcy nie powinni odkładać wyjazdu na ostatnią chwilę. Wieczorem, szczególnie na drogach dojazdowych do miast, może być tłoczno. By dodatkowo ułatwić sobie przejazd, warto też poświęcić czas na prawidłowe spakowanie bagaży do auta.

Pakowanie bagaży

Załadowany do granic możliwości samochód z kompletem pasażerów, prowadzi się inaczej niż wtedy, gdy jedzie sam kierowca. Torby i walizki należy równomiernie rozłożyć w bagażniku po obu stronach samochodu. Najcięższe rzeczy układamy najniżej, a na górze kładziemy najlżejsze bagaże i rzeczy potrzebne w przypadku awarii, szczególnie trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę. Kamizelki odblaskowe trzymamy w kabinie. We wnętrzu nie powinno się przewozić walizek i innych ciężkich przedmiotów, a wszystkie luźno leżące rzeczy wkładamy do schowków, aby w razie wypadku zminimalizować prawdopodobieństwo wyrządzenia przez nie krzywdy pasażerom.

Z planem trasy i mapą cyfrową pojedziesz bez stresu

"Aby podróż przebiegła bez zbędnych niespodzianek dobrze jest wcześniej zapoznać się z przebiegiem trasy, jaka nas czeka. Na mapach cyfrowych można zobaczyć utrudnienia na drogach krajowych lub sprawdzić natężenie ruchu". - mówi Magdalena Wypychowicz, Dyrektor ds. Strategii Rozwoju Rynku w Eniro Polska. "Można także porównać alternatywne trasy. Nie zawsze najkrótsza droga będzie najszybsza. Mapy cyfrowe pozwalają na sprawdzenie, ile czasu zajmie podróż zależnie od wybranego wariantu trasy". - dodaje Magdalena Wypychowicz.

Mapy cyfrowe przede wszystkim oferują wyznaczanie tras. Wybierając drogę przejazdu, warto zdecydować się na główne, dobrze oznakowane drogi, przy których znajdują się stacje benzynowe, parkingi i miejsca gdzie można odpocząć. Na mapie Panoramy Firm zostały wprowadzone dwie nowe, przyjazne kierowcom funkcjonalności. Na drogach krajowych, zarządzanych przez GDDKiA, oznaczone są utrudnienia drogowe. Dane na ten temat są aktualizowane co 5 minut. Drugą funkcjonalnością, na którą warto zwrócić uwagę to natężenie ruchu na drogach. Dane pochodzą od firmy TomTom i również są aktualizowane co 5 minut.

"Najbardziej wartościowymi są aktualne i precyzyjne mapy cyfrowe z bogatą bazą punktów tzw. POI, a także z możliwością sprawdzenia natężenia ruch i utrudnień na drogach krajowych. Na mapie Panoramy Firm (mapa.pf.pl) można znaleźć te przydatne każdemu kierowcy funkcjonalności, także na warstwie ze zdjęciami lotniczymi." - komentuje Magdalena Wypychowicz, Dyrektor ds. Strategii Rozwoju Rynku w Eniro Polska.

Podróżujący mogą nie tylko korzystać z cyfrowych map, ale również dzięki aplikacjom mobilnym zamienić smartfon w wygodną i w funkcjonalną nawigację GPS. Korzystanie z takiej nawigacji samochodowej jest wygodne i intuicyjne. Zaletą aplikacji mobilnych jest także możliwość korzystania z nich w trybie offline. Nie trzeba się więc martwić o dostęp do aktywnego łącza internetowego ani o dodatkowe koszty. Większość nawigacji mobilnych posiada bezpłatne mapy Polski, natomiast mapy innych krajów można dokupić już z poziomu aplikacji.

Rzeczy przydatne w podróży

Wiele motoryzacyjnych gadżetów ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo podczas podróży. Wśród nich znajdują się powszechnie używane zestawy głośnomówiące czy okulary przeciwsłoneczne z soczewkami polaryzacyjnymi. Są jednak rzeczy dużo ważniejsze takie jak: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, żarówki i koło zapasowe. Na wypadek konieczności wymiany koła, warto również mieć podnośnik i klucze. Przed wyjazdem powinno się także sprawdzić poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu do wspomagania i do spryskiwaczy. Wielogodzinna jazda samochodem bywa jednostajna, zwłaszcza na drogach ekspresowych i krajowych, warto więc zaopatrzyć się w urządzenie, które nie pozwala kierowcy zasnąć. Taki elektroniczny gadżet natychmiast po wykryciu pierwszych symptomów nadchodzącego snu prowokuje urządzenie do włączenia głośnego alarmu, który postawi kierowcę szybko na nogi. W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas długich podróży warto też rozważyć zakup systemu ostrzegania przed niekontrolowanym opuszczeniem pasa ruchu.

Odpoczynek w trasie

Podczas dłuższych podróży ważne są regularne postoje. Przyjmuje się, że co dwie, trzy godziny należy się zatrzymać i odpocząć 20 minut. Kierowca powinien wykonać kilka przysiadów i skłonów, aby pobudzić krążenie i dotlenić mózg. Lekarze radzą, by jadąc samochodem pić wodę mineralną lub napoje izotoniczne. Zmęczenie można odpędzić tylko na krótko - lepiej wykorzystać do tego napoje energetyzujące a nie kawę.

Aby bezpiecznie pokonać podróż samochodem oprócz sprawnego auta warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i o naszych ograniczeniach. Obecnie to kierowca jest najsłabszym ogniwem, dlatego warto zadbać o odpowiedni wypoczynek, odpowiednio spakować bagaż i zaplanować optymalną trasę. W tym ostatnim pomocne mogą okazać się mapy cyfrowe.

data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności