Jedzie czołg i maluch. Czołg mówi do malucha:
- Ale masz silnik w tyłku.
A maluch na to:
- Wolę mieć silnik w tyłku, niż ptaszka na czole.
Młoda kobieta miała poważny wypadek samochodowy. Lekarze uratowali
jej życie, ale nie dali rady ocalić jej skóry uszkodzonej przez
ogień. Jej twarz wyglądała paskudnie. Jedynym ratunkiem był przeszczep.
Ponieważ ona była cała poparzona, skórę musiał ofiarować ktoś inny. Dawcą
został jej mąż, który oddał jej skórę z własnego tyłka. Operacja się
udała, kobieta wyglądała tak pięknie jak dawniej. Jednak świadoma
poświęcenia własnego męża mówi pewnego dnia:
- Kochanie, jestem ci tak wdzięczna, czy jest coś co mogłabym dla
ciebie zrobić?
- Nie, już czuję się wynagrodzony.
- W jakim sensie?
- Wyobraź sobie dziką satysfakcję jaką czuję za każdym razem, kiedy
twoja matka całuje cię w policzek!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

W drogę na święta i ferie bez niespodzianek

Zima to okres, kiedy twoje auto znacznie bardziej podatne jest na awarie. Na oblodzonych drogach nawet najbardziej doświadczonym kierowcom zdarza się stracić panowanie nad pojazdem. Jednocześnie czas świąt i początek nowego roku to okres intensywnych podróży – do rodziny i na ferie. Przed udaniem się w dłuższą przejażdżkę w zimę zrób wszystko, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kolizji i nie zepsuć sobie długo wyczekiwanego urlopu.

1. Niesprawnym autem daleko nie zajedziesz

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź kondycję swojego samochodu. Zajrzyj zwłaszcza do akumulatora (przy -18 stopniach Celsjusza ma on tylko 50 proc. mocy rozruchowej, natomiast silnik stawia opory o 50 proc. większe). Zmierz poziom płynów eksploatacyjnych - oleju, płynu w układzie chłodzenia i hamulcowego. Pamiętaj o wlaniu odpowiedniego środka do spryskiwaczy (takiego, który nie zamarznie i nie rozsadzi zbiornika). Zadbaj o sprawność hamulców i amortyzatorów. Skontroluj również żarówki i reflektory - czy funkcjonują poprawnie i są odpowiednio ustawione. Wielu kierowców zapomina, że w pilocie do zdalnego sterowania zamkiem centralnym znajdują się baterię, które także należy wymieniać. Zimowy przegląd możesz wykonać samodzielnie. Jeśli chcesz, aby na twoje auto spojrzał fachowiec, udaj się do najbliższej stacji obsługi pojazdów. Weź pod uwagę, że jeśli twój pojazd wymaga poważniejszych napraw, prawdopodobnie nie uda ci się ich zrealizować na ostatnią chwilę.

2. Zimowy niezbędnik

Wg polskiego prawa, w samochodzie obowiązkowo powinieneś posiadać apteczkę, gaśnicę i trójkąt. Nie jest to jednak reguła dotycząca wszystkich państw europejskich. Przed wyjazdem
w zagraniczną podróż koniecznie sprawdź, jakie elementy wyposażenia auta są wymagane w danym kraju oraz w państwach przez które będziesz przejeżdżać (Przykładowo w Austrii i Czechach lista obowiązkowego sprzętu jest o wiele dłuższa). W aucie warto również mieć odblaskową kamizelkę, rękawiczki, latarkę oraz kable rozruchowe i linkę holowniczą. Podczas minusowych temperatur przydać się może także odmrażacz do zamków. Jeśli czegoś ci brakuje, nie panikuj. Większość elementów wyposażenia samochodu możesz kupić na stacji benzynowej. Pamiętaj, że płacąc za nie kartą kredytową z funkcją moneyback możesz odzyskać część wydawanych na stacjach pieniędzy. Przykładowo w przypadku karty Visa TurboKARTA wydawanej przez Santander Consumer Bank może to być aż 360 zł rocznie.

3. Odpowiednie zimowe "obuwie"

Zimowe opony to absolutna konieczność podczas podróżowania, kiedy występują mrozy. Warto regularnie sprawdzać stan naszego ogumienia. Pamiętaj, że "zimówki" zachowują sprawność tylko wtedy, gdy ich bieżnik ma więcej niż 4 mm głębokości i gdy nie są starsze niż 5, maksymalnie 7 lat. Skontroluj też zbieżność kół i ciśnienie w oponach. Zaopatrz się także w łańcuchy. Pamiętaj, że po zamontowaniu ich nie powinieneś przekraczać prędkości 50 km/h. Zwróć uwagę również na to, w jakiej kondycji znajduje się sprzęt, który wozisz w bagażniku - koło zapasowe, dojazdowe, czy zestaw naprawczy.

4. Przezorny zawsze ubezpieczony

Sprawdź ważność swojego ubezpieczenia. Pamiętaj, że nie każde jest aktualne poza granicami kraju. Jeśli chcesz być pewny, że w przypadku awarii lub kolizji nie zostaniesz "na lodzie", upewnij się, że twoja polisa obejmuje region, w którym będziesz wypoczywał. Zanim kupisz dodatkową polisę sprawdź, czy nie możesz skorzystać z ubezpieczenia do konta bankowego lub karty (ubezpieczenie z pakietem "Car Assistance" posiada m.in. wspomniana już Visa TurboKARTA wydawana przez Santander Consumer Bank). Tego typu oferta zapewnia m.in.: całodobową pomoc w przypadku awarii, kradzieży samochodu, a nawet braku paliwa. Możesz liczyć na samochód zastępczy, zakwaterowanie w hotelu, czy serwis informacyjny, który udzieli przydatnych informacji dotyczących dalszej podróży.

5. Jak się spakować, aby nie zwariować?

Pamiętaj, aby nie ustawiać bagaży pod tylną szybą. Podczas silnego uderzenia wszystko co się tam będzie znajdować prawdopodobnie spadnie pasażerom na głowę. Nie przewoź wewnątrz pojazdu "luzem" niezabezpieczonego sprzętu narciarskiego. Podczas gwałtownego hamowania mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla podróżników. Zdecydowanie bezpieczniej jest zainwestować w bagażnik dachowy. Niezależnie od tego, czy wybierzesz bagażnik z uchwytami na narty, czy tzw. "boks", zwróć uwagę na prawidłowy montaż elementów. Po przejechaniu 100-150 km sprawdź, czy każda część trzyma się prawidłowo. Pamiętaj, że rzeczy do boksu należy zapakować w odpowiedni sposób. Nie przekraczaj limitów wagi dopuszczonych przez producentów auta i bagażnika. Największy ciężar rozłóż między belkami, rzeczy lżejsze z przodu i z tyłu pojemnika. Boks najlepiej ustawić w osi auta. Utrudnia to załadunek, ale zdecydowanie poprawia prowadzenie pojazdu. Jadąc z boksem nie przekraczaj prędkości 130 km/h. Pudło z pełnym ładunkiem przesuwa środek ciężkości, więc trzeba szczególnie uważać przy wchodzeniu w zakręty. Załadowane po dach (i na dachu) auto jest cięższe, zatem droga hamowania znacznie się wydłuża. Wjeżdżając do garaży podziemnych, pamiętaj, że twój pojazd jest dużo wyższy. Pakunki wewnątrz auta zabezpiecz w taki sposób, aby nie miały możliwości swobodnego przemieszczania się. Zadbaj też o to, by podczas hamowania torby nie przedostały się z przestrzeni bagażowej do osobowej (możesz użyć do tego specjalnych siatek). Niezależnie od tego jak dużo zapakowałeś, zapewnij sobie łatwy dostęp do gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego, apteczki czy latarki.

6. Planuj, sprawdzaj i notuj

Zanim wyruszysz w podróż dokładnie zaplanuj trasę. Darmowe mapy dostępne w internecie mają najaktualniejsze informacje o natężeniu ruchu, korkach i robotach drogowych. Pamiętaj,
że cena paliwa na stacjach benzynowych zlokalizowanych przy autostradach jest nieco wyższa, niż na tych znajdujących się w miastach. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, sprawdź, czy w kraju
do którego się wybierasz lub przez który przejeżdżasz obowiązują opłaty za korzystanie z dróg. Zorientuj się również, w jaki sposób są one pobierane. Brak przyklejonej w odpowiednim miejscu winiety może znacznie uszczuplić twój budżet na zimowe wakacje. Bądź również przygotowany na to, że wymiana części lub naprawa auta za granicą kosztuje dużo więcej niż w Polsce. Koniecznie zapisz w swoim telefonie najbardziej przydatne numery kontaktowe - do znajomego mechanika, pomocy drogowej, czy ubezpieczyciela. I nie zapomnij też samochodowej ładowarki do telefonu.


data ostatniej modyfikacji: 2016-12-20 12:13:56
Komentarze
Polityka Prywatności