Jak to, panie władzo, to tu nie ma skrętu w prawo?!
- Jest, ale płatny.
Żółtodziób za kółkiem
Opis osobowości:
Jest to osobnik zaraz po kursie prawa jazdy więc może to być każdy rodzaj osobowości. Zwykle po przejechaniu pierwszego tysiąca kilometrów zamienia się w normalnego kierowcę lub przechodzi do innej kategorii z mojej listy.

Główne wady i zagrożenia:

* zbyt mała prędkość,
* nieprzemyślane manewry,
* jazda bez świateł,
* kłopoty z manewrowaniem po zatłoczonym skrzyżowaniu.


Ulubione samochody:
Nie ma reguły. Najczęściej taki, jaki rodzice przeznaczają na straty.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Jak dobrze wybrać fotelik tyłem do kierunku jazdy?

Rodzice, którzy chcą podróżować z dzieckiem od pierwszych jego dni, doskonale zdają sobie sprawę, że niezbędnym elementem wyprawki będzie odpowiednio dobrany fotelik. 
Niezwykle ważne jest to, aby nie tylko był prawidłowo ustawiony, ale również zapewniał całkowite bezpieczeństwo i spełniał wszelkie wymogi. Dlaczego lepiej wybrać fotelik tyłem do kierunku jazdy? Jakie rodzaje można wyróżnić? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Dlaczego fotelik tyłem do kierunku jazdy jest najlepszym wyborem?

Rodzice stojący przed wyborem fotelika dla dziecka mają spory problem. Zwłaszcza że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które różnią się od siebie nie tylko cenę, ale także funkcjonalnością oraz dodatkowymi udogodnieniami.

Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniego modelu może doprowadzić do potężnego bólu głowy. Chociaż ostateczna decyzja należy wyłącznie do rodziców, to zdecydowanie warto rozważyć zakup fotelika tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób dziecko przewozić można przez dość długi czas, jednocześnie zapewniając mu najbezpieczniejszą pozycję siedzenia.

Należy mieć na uwadze, że w pierwszych miesiącach życia ciało naszej pociechy dopiero się kształtuje. Głowa jest więc nieproporcjonalnie duża względem całego korpusu, co sprawia, że w razie jakiegokolwiek wypadku siła zderzenia jest bardzo duża. Dziecko siedzące przodem do kierunku jazdy narażone jest więc na większe obrażenia niż dorosły.

Natomiast fotelik tyłem do kierunku jazdy pozwala je ograniczyć. Jednak w ten sposób nie można go montować na przednim siedzeniu, nawet gdy samochód wyposażony jest w poduszki powietrzne. 

Fotelik tyłem do kierunku jazdy - jak wybrać?

Ilość fotelików tyłem do kierunku jazdy dostępnych na rynku jest na tyle duża, że rodzice dość często nie wiedzą, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim należy wiedzieć, że każdy fotelik powinien być dopasowany do wagi dziecka.

Tylko w ten sposób można zapewnić maluchowi nie tylko przyjemną, ale jednocześnie bezpieczną podróż. Oczywiście wybrany model musi spełniać wszelkie atesty i certyfikaty.  Przy wyborze fotelika tyłem do kierunku jazdy można sugerować się także tym, czy posiada on ochronę boczną, zapewniającą amortyzację w przypadku uderzeń w bok pojazdu.

Z kolei dla samej wygody maluszka można zdecydować się na model z regulowanym zagłówkiem. Dla rodziców praktyczny będzie fotelik z obrotową podstawą oraz bezproblemowy w montażu.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy - rodzaje

Chociaż foteliki tyłem do kierunku jazdy można podzielić ze względu na różne kryteria, to najczęściej można spotkać się z tym uwzględniającym wagę dziecka, a  mianowicie:

  • 0-13 kg. Przeznaczone są dla niemowląt. To właśnie one zawsze muszą być montowane tyłem do kierunku jazdy. Po wyjęciu z samochodu mogą pełnić również funkcję kołyski, więc dziecko nadal może spokojnie spać, a rodzice przenieść je w dowolne miejsce. Maluch ma zapewnioną prawidłową pozycję kręgosłupa oraz większe bezpieczeństwo.

  • 9-18 kg. W takich fotelikach mogą być przewożone dzieci pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia. Zwykle zagłówek i oparcie są regulowane, co pozwala na zapewnienie większej wygody.

  • 15-36 kg. Przeznaczone dla dzieci od 3 do 12 lat. Mogą być, ale nie muszą wyposażone w oparcie. Nie mają zamontowanych pasów bezpieczeństwa, a dziecko przypinane jest przy pomocy samochodowych.

  • 9-36 kg. Są to najbardziej uniwersalne foteliki przeznaczone dla maluchów już od pierwszego roku życia, aż do ukończenia przez nich 12 lat. Mają odpinane pasy bezpieczeństwa, więc później można korzystać z samochodowych.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy - podsumowanie

Fotelik tyłem do kierunku jazdy to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla naszej pociechy, zwłaszcza w pierwszych latach jej życia. Jednak nie oznacza to, że kiedy małe ciało całkowicie się ukształtuje, należy zmieniać ustawienie.

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego modelu wcale nie musi być skomplikowany, jeśli uwzględnione zostaną wcześniej wymienione parametry. Mimo wszystko należy pamiętać, że najważniejszym wyznacznikiem jest bezpieczeństwo i komfort maluszka podczas podróży.

Źródło wiedzy: www.besafe.com.pl


ostatnia zmiana: 2023-03-29
Komentarze
Polityka Prywatności