Egzamin na prawo jazdy. Egzaminator zadaje kursantowi pytanie:
- Ma pan skrzyżowanie równorzędne. Tu jest pan w samochodzie osobowym, tutaj tramwaj a tu karetka na sygnale. Kto przejedzie pierwszy?
- Motocyklista - odpowiada pytany.
- Panie, co pan wygadujesz - warczy zły egzaminator - Toż przecież mówię, jest pan, tramwaj i karetka. Skąd wziął się motocyklista?
- A ch*j ich wie skąd oni się biorą...
Przyjechał gościu z Japonii do polski. Wsiada do taksówki i prosi, by go podwieziono pod Pałac Kultury i Nauki, bo chce go zwiedzić. Mija ich S2000.
- Honda. Bajdzio sibka. Źjobiona w Japonii.
Kierowca wytrzymał jakoś, ale nadjechała i wyprzedziła taksówkę Celica.
- Toyota. Bajdzio sibka. Źjobiona w Japonii.
Taksówkarz wytrzymał, choć lekko sie poddenerwował. Po chwili został minięty przez 350Z. Japończyk:
- Nissan. Bajdzio sibka. Źjobiona w Japonii.
Gościu za kółkiem już się wkurzył, lecz na szczęście byli już pod pałacem. Kierowca:
- Pięćdziesiąt złotych.
- Cio?
A on go przedrzeźnia:
- Taksiomat. Bajdzio sibki. Źjobiony w Japonii.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Jedziesz przez Węgry? Uważaj na mandaty!

Wszystko, co musisz wiedzieć o mandatach na Węgrzech

Musimy to powiedzieć - mandaty na Węgrzech są dużo wyższe niż w Polsce. Trzeba też przyznać, że w tym kraju wręczane są z dużo większą częstotliwością. Wiemy, że Węgry to kraj, przez który przejeżdża mnóstwo turystów, chociażby dlatego, że tak ich prowadzi trasa, nawet w dalsze destynacje. Jest też część wycieczkowiczów, którzy z chęcią wybierają się do samych Węgier i poruszają się po tym kraju, dlatego wzmożona uważność na tych drogach jest konieczna, jeżeli chcecie uniknąć przykrej niespodzianki w trakcie wakacji w postaci mandatu. Jadąc przez Węgry pamiętajmy o tym, że nie tylko prędkość jest brana pod uwagę przez służby drogowe, ale i posiadanie ważnych winiet z odpowiednią kategorią w zależności od tego, jakim pojazdem się poruszamy. Nie zapomnijcie też, że istotną kwestią jest odpowiednie wyposażenie samochodu wymagane przez Węgrów.

Ile zapłacimy za mandat na Węgrzech?

Poniżej przedstawimy Wam listę mandatów, które wręczają Węgrzy za poszczególne wykroczenia. Te kwoty mogą się oczywiście różnić w zależności od decyzji policjantów, czy obecnie obowiązującego prawa. 

 • Przekroczenie prędkości o 20 km/h – 30.000 huf 

 • Przekroczenie prędkości o 50 km/h – 60.000 huf 

 • Przejazd na czerwonym świetle – do 100.000 huf 

 • Jazda pod wpływem alkoholu do 0,8 promila – 70.000 huf 

 • Nieprawidłowe parkowanie – 30.000 huf 

 • Brak winiety oznacza mandat w wysokości – 13.750 huf 

 • Używanie telefonu podczas jazdy samochodem – 10.000 – 20.000 huf 

 • Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 15.000 – 30.000 huf.

W przypadku, gdy zostaniesz przyłapany na wykroczeniu przez policjanta, masz obowiązek zapłacić mandat gotówką. Jeśli zaś zostaniesz zarejestrowany na wykroczeniu przez policjanta jest możliwość, że będziesz zatrzymany na granicy, to straż graniczna przepuści Cię dopiero po opłaceniu mandatu. 

Jest też opcja, że mandat zostanie wysłany do Ciebie pocztą, a w takim przypadku istnieją trzy możliwości rozwiązania: albo zapłacenie mandatu natychmiast, albo odwołanie się od mandatu i czekanie na decyzję lub nie zapłacenie mandatu wcale, jednak tego do tego rozwiązania nie namawiamy, gdyż niestety jest opcja, że zapłacicie wtedy cztery razy więcej niż sama wartość mandatu. 


Jak wygląda wiarygodny węgierski mandat?

Poprawnie wystawiony mandat musi zawierać 3 niezbędne elementy, które kwalifikują go jako pismo spełniające kryteria i posiadające moc prawną. Jeżeli Twój list nie zawiera w sobie podpunktów, które poniżej wypiszemy to oznacza, że przesyłka, którą dostaliście nie jest wiarygodna, a co za tym idzie- nie macie obowiązku jej opłacać. 

 To trzy ważne elementy, które muszą zostać spełnione, aby mandat uznać za wiarygodny:

 • Zwróćcie uwagę, żeby list był przesyłką poleconą

 • Dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski

 • Do mandatu powinien być załączony dowód wykroczenia.

Mandat węgierski będzie miał napisaną kwotę, którą należy opłacić oraz instrukcje, jak to zrobić. Będą zawarte w nim także konsekwencje w przypadku braku spłaty mandatu- tutaj niestety nie ma żartów. Tych z Was, którzy myślą, że wypisane tam postępowania włącznie z zajmującymi się tym firmami windykacyjnymi są pewnym “straszakiem” musimy przestrzec i przyznać, że węgrzy działają w sprawie uzyskania należnej kwoty w ekspresowym tempie i faktycznie- pomagają im w tym firmy windykacyjne.

Kiedy odwoływać się od mandatu?

Odwołać się od mandatu możemy wtedy, gdy numer rejestracyjny został wprowadzony nieprawidłowo podczas zakupu winiety elektronicznej. W takim przypadku możecie poprawić maksymalnie trzy znaki oraz kod kraju. Jeżeli ważność winiety elektronicznej wygasła, termin na dostarczenie dokumentów rejestracyjnych pojazdu i odcinka kontrolnego za zakup winiety elektronicznej wynosi 60 dni od otrzymania mandatu. Błędem, który często się pojawia jest to, że turyści mylą znak “0” z “O”- mamy dobrą informację: korekta tego błędu jest bezpłatna. 

Jeżeli numer rejestracyjny został wprowadzony błędnie, też musicie uiścić opłatę. Wynika to z tego, że podczas zakupu winiety elektronicznej odpowiadają Państwo za poprawność wprowadzonych danych, dlatego zachęcamy do dbania o poprawność wprowadzanych informacji. 

Podsumowanie

W Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, że swobodnie przekraczamy dozwolone prędkości: nikt nie zwraca na co dzień, że jedzie o 10-20 km/ h szybciej- z reguły nie jesteśmy za to karani, mimo że polskie przepisy również ostatnio się zaostrzyły. Na Węgrzech tolerancja na wykroczenia jest dużo mniejsza i nie mówimy jedynie o przekraczaniu prędkości, a także o rozmowach telefonicznych w trakcie jazdy, nie stosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnych, a przede wszystkim częstym powodem mandatów (szczególnie turystów) jest brak posiadania ważnych winiet lub wykupiona zła kategoria. Zachęcamy, aby o ten aspekt zadbać wcześniej- najlepiej przed wyjazdem, aby ta czynność nie utrudniła Wam podróży. Najwygodniejszą metodą zakupu winiet jest przez jedną ze stron WWW, która oferuje ich sprzedaż, np. ta: winiety na Węgry. Przed wyjazdem zapoznajcie się też z obowiązującymi przepisami drogowymi oraz wyposażeniem samochodu, jakie powinniście mieć. Zadbanie o te wszystkie aspekty sprawi, że Wasza podróż odbędzie się bez zmartwień. data ostatniej modyfikacji: 2023-07-27 10:59:14
Komentarze
Polityka Prywatności