- Na czym polega bezstresowe szkolenie kierowców?
- Kursant ma jeździć tak, żeby się instruktor nie stresował.
Młoda kobieta miała poważny wypadek samochodowy. Lekarze uratowali
jej życie, ale nie dali rady ocalić jej skóry uszkodzonej przez
ogień. Jej twarz wyglądała paskudnie. Jedynym ratunkiem był przeszczep.
Ponieważ ona była cała poparzona, skórę musiał ofiarować ktoś inny. Dawcą
został jej mąż, który oddał jej skórę z własnego tyłka. Operacja się
udała, kobieta wyglądała tak pięknie jak dawniej. Jednak świadoma
poświęcenia własnego męża mówi pewnego dnia:
- Kochanie, jestem ci tak wdzięczna, czy jest coś co mogłabym dla
ciebie zrobić?
- Nie, już czuję się wynagrodzony.
- W jakim sensie?
- Wyobraź sobie dziką satysfakcję jaką czuję za każdym razem, kiedy
twoja matka całuje cię w policzek!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Peugeot 908 RC

marka: Peugeot

Tworzenie modeli studyjnych nazywanych potocznie concept-car, wynika z naturalnej potrzeby zmieniania standardów, przekraczania wyznaczonych granic, testowania innowacyjnych rozwiązań, dla uzyskania wyjątkowego rezultatu.

Mieszanka wiedzy i doświadczenia, pasji i wyobrażni, to właśnie pozwoliło na realizację marzeń. Takim marzeniem jest bez wątpienia stworzenie niezwykłego pojazdu; tak właśnie powstał 908 RC.

 

Peugeot 908 RC zawdzięcza swoją nazwę fantastycznej mechanice: Peugeot V12 HDi FAP będzie montowany w rajdowych 908-ach od roku 2007. Skrót "RC", oznaczający sportowe modele gamy, stanowi jednocześnie odniesienie do modeli studyjnych RC z 2002 r., na których wzorowano się przy tworzeniu tego nowatorskiego projektu.

Oryginalny pomysł polegał na zbudowaniu limuzyny, o bardzo dynamicznym stylu, zapewniającej czterem pasażerom wyjątkowe wrażenia podczas jazdy. Samochód bez kompromisów w zakresie sportowego charakteru, wygody, luksusu i środowiska. Jednym słowem wyjątkowy samochód czterodrzwiowy, pobudzający wszystkie zmysły zarówno widzów, jak i pasażerów.

 

Mechanika i architektura

Sercem 908 RC jest silnik wysokoprężny HDi FAP, który opracowano z myślą o udziale w programie "Le Mans Series" w 2007 r. Ten dwunastocylindrowiec o konfiguracji V, o pojemności skokowej 5,5 l, posiada jak na diesla bezprecedensowe parametry. Są nimi, moc przekraczająca 515 kW i nie mający precedensu moment przekraczający 1200 Nm. Powiększenie do 100° kąta rozwarcia rzędów cylindrów, dało w efekcie znaczne obniżenie środka ciężkości silnika. Dwa filtry cząstek stałych  FAP, usytuowane na końcach bliźniaczych układów wydechowych, skutecznie redukują niebezpieczeństwo zanieczyszczenia środowiska.

Cała oryginalność 908 RC tkwi w dążeniu do uzyskania zwartej budowy, takiego mechanicznego kompaktu, poprzez centralne umieszczenie jednostki poprzecznie z tyłu pojazdu. Podobnie sekwencyjna, sterowana skrzynia biegów o sześciu przełożeniach, specjalnie dostosowana do wyjątkowego momentu obrotowego, jest niezwykle zwarta i umieszczona pod silnikiem.

Takie umiejscowienie zespołu napędowego umożliwiło wygospodarowanie sporego bagażnika, z tyłu za osią kół napędowych, nie zmniejszając powierzchni kabiny. Znaczne wysunięcie stanowiska kierowcy, gwarantuje maksymalną przyjemność jazdy zarówno kierowcy, jak i pasażerom.

 

Styl zewnętrzny

Koncepcja architektoniczna wyjątkowo niskiej linii nadwozia ze zwartym przodem, podkreślająca proporcje dała w efekcie rasową sylwetkę o sportowym charakterze. Solidne osadzenie na monumentalnych, ogromnych kołach aluminiowych (20’’ z przodu, 21’’ z tyłu), o dwudziestu wymodelowanych szprychach, upodabnia pojazd do ogromnego kota, z „paszczą”, ciągnącym się aż do tylnych świateł.

Bardziej niż kiedykolwiek logo Marki wpłynęło na ekspresywność 908 RC.

Z przodu geny lwa widoczne są prawie w każdym szczególe, poczynając od dwóch przednich świateł. O ile funkcje oświetlenia zapewniają diody, to poprzez obróbkę wewnętrznych elementów uzyskały one tak błyszczące spojrzenie, przez oszlifowanie kryształu na wzór kamieni szlachetnych, nadając mu kształt źrenicy. Pokrywa silnika to zupełne odwzorowanie kociego łepka, z dwiema "obwisłymi wargami" po obu stronach środkowego "rowka", wyeksponowanego przez chromowany element. Na jego szczycie w charakterze "nosa" zastosowano logo Marki.

Całe nadwozie zostało dopracowane w najmniejszych szczegółach, aż do uwolnienia się od klamek drzwiowych, oferując proste i czyste powierzchnie. Pozwala to wykorzystać maksymalnie refleksy podkreślające odrębność poszczególnych części pojazdu.

Tylne światła, wtopione w wypukłe, solidne boki pojazdu, złożone głównie z diod elektroluminescencyjnych, posiadają aluminiową wstawkę przypominającą kształtem potężny pazur. Sportowy charakter tylnych linii współgra z kształtem dyfuzora powietrza z chromowanym pierścieniem, podpieranego wizualnie z każdej strony przez podwójne końcówki rury wydechowej.

Czarny metalizowany odcień nadwozia z niebieskawymi refleksami potęguje jeszcze wrażenie dostojeństwa, dynamizmu i czystości, emanujących z naszego concept-car.

 

Wnętrze pojazdu

Wnętrze pojazdu 908 RC znalazło się w samym centrum uwagi projektantów.

Koncepcja silnie wysuniętej i bardzo silnie przeszklonej (3 m2) kabiny sprawia, że pasażerowie droga i krajobraz to jedno. Wyjątkowy kształt gigantycznej przedniej szyby gwarantuje maksymalne pole widzenia (podobnie jak w modelach RC). Przednia szyba wznosi się wysoko ponad kierowcę przechodząc na poziomie środkowego słupka w przeszklony dach, umożliwiając pasażerom siedzącym z przodu i z tyłu, wtopienie się w otaczający świat. Niezwykła jasność i widoczność w połączeniu z wyjątkową przestronnością wnętrza, wyposażonego w cztery niezależne fotele, tworzą niespotykany klimat.

Styl wnętrza jawi się jako płynny i eteryczny. Wykorzystane rozwiązania technologiczne zapewniają czystość linii i komfort. Wszystkie funkcje pojazdu (radio, odtwarzacz MP3, nawigacja, klimatyzacja czterostrefowa,...) można z łatwością kontrolować na dużym ekranie ze sterowaniem dotykowym. Ten IHM (Interfejs Człowiek/Maszyna) został także udostępniony pasażerom, siedzącym z tyłu, za pośrednictwem ekranu multimedialnego, znajdującego się na konsoli środkowej, rozdzielającej dwa fotele. Szlachetność materiałów i doskonała jakość wykończenia sprawiają, iż wnętrze 908 RC jest luksusowe i zarazem ponadczasowe. Elementy wykończenia z ciemnego dębu, tapicerka ze skóry w kolorze szary ametyst, wstawki z polerowanego aluminium, chromowane przyciski, zegar Bell&Ross:  wszystko to porusza zmysły zarówno dotyku, wzroku, jak i węchu. Do tego dochodzą praktyczne elementy wystroju wnętrza takie jak liczne schowki, w tym duży, chłodzony z przodu, kieszenie w drzwiach oraz schowki w przedniej i tylnej konsoli.

Tak wykończone wnętrze 908 RC kusi i zaprasza do wyruszenia w podróż.

 

Konstrukcja i układ jezdny

Podobie jak wszystkie concept-car, Peugeot 908 RC jest egzemplarzem w swoim rodzaju, stworzonym w centrum stylu. Konstrukcja została wykonana ze wstępnie impregnowanego kompozytu węglowego połączonego z aluminiowym „plastrem miodu", poddanego próżniowej polimeryzacji w autoklawie. Tak powstałe nadwozie samonośne ma w tylnej części zabudowaną rurę - belkę, do której przymocowane są elementy mechaniczne i układy jezdne.

Układ jezdny składa się z podwójnych wahaczy zawieszenia z rozłącznym sworzniem zarówno z przodu, jak i z tyłu, przejęte od Peugeot 407.

Układ hamulcowy tworzą cztery jednoczęściowe tarcze z kompozytu węglowo-ceramicznego, pozwalające zredukować masę i poprawić parametry termiczne. Koła zostały wyposażone w opony Michelin Pilot Sport PS2 255/35 R20 z przodu i 285/30 R21 z tyłu pojazdu.

 

Aerodynamika

Aerodynamika pojazdu została dopracowana ze szczególną starannością, czego dowodem jest osiągnięcie wymarzonej wartości 0,556 współczynnika oporu powietrza (Scx). Interakcja powietrze-pojazd została przebadana w tunelu aerodynamicznym, dla wypracowania optymalnego kompromisu pomiędzy potrzebą uzyskania jak najlepszych osiągów i minimalizacją zużycia paliwa, z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniego chłodzenia elementów zespołu napędowego.

Czołowy, dwuczęściowy wlot powietrza umożliwia schłodzenie obu chłodnic, poprawiając jednocześnie bilans aerodynamiczny dzięki wewnętrznemu przepływowi z ujściem przez kratki z anodyzowanego aluminium, usytuowane przed przednimi kołami.

Powietrze niezbędne do pracy silnika pobierane jest przez otwory znajdujące się na poziomie tylnych słupków.

Każdy z wymienników 2 turbosprężarek pobiera powietrze przez wnęki tylnych kół i usuwa je przez widoczne kratki widoczne na tylnych slupkach.

Drzwi bagażnika posiadają ukryty spoiler, który kierowca może rozłożyć, jeżeli zajdzie potrzeba podwyższenia nacisku na tylne zawieszenie.

Płaski spód i dyfuzor poprawiają skuteczność całości.

 

Podsumowując, Peugeot 908 RC, stanowiący zapowiedź przyszłego samochodu wyścigowego, stanowi kontynuację koncepcji "gentleman driver" w zakresie mechaniki. Przeznaczony jest dla wirtualnej, nieprzeciętnej klienteli, przyzwyczajonej oczywiście do doskonałego poziomu usług, ale przede wszystkim, rozkochanej w samochodach i ich historii, poszukujących innowacji w kwestii wyrazistości stylu i niezwykłej przyjemności jazdy.


Komentarze
Polityka Prywatności