Polski chamek za kierownicą
Opis osobowości:
Cham pospolity. Ma kłopoty z czytaniem, pisaniem i liczeniem. Jego zachowanie wynika z chęci odreagowania na upokorzenia codzienności.

Główne wady i zagrożenia:

* zajeżdża drogę,
* nie przepuszcza nawet jeśli nic mu to nie szkodzi,
* wciska gaz, kiedy próbujesz go wyprzedzić, a jak zrezygnujesz - zwalnia,
* omija korek i kolejkę do skrętu na każdy możliwy sposób,
* i wiele innych, które jego mały móżdżek wymyśla on-line.

Ulubione samochody:
Brudne.
Na egzaminie na prawo jazdy egzaminator pyta podstępnie:
- Co pani zrobi, jeżeli po przejechaniu pięciu kilometrów stwierdzi pani, że zapomniała pani kluczyków?
- Zjadę na pobocze, włączę światła awaryjne, wysiądę z samochodu i sprawdzę, co za matoł pchał mnie taki kawał drogi.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

RCZ Samochód Nieseryjny

marka: Peugeot

Model RCZ, będąc czymś więcej niż tylko concept-car, który stał się rzeczywistością, wyznacza nowy etap w historii "samochodów rekreacyjnych" marki Peugeot. Ekspresyjny i innowacyjny styl, wyjątkowe wnętrze, skuteczne i przyjazne środowisku silniki, niezwykłe wrażenia z jazdy,… rysują przed Marką nową, pasjonującą przyszłość.

Czerpiąc inspiracje z pasji i umiejętności swoich ekip, Peugeot podkreśla walory marki w każdym ze swoich produktów. Czasami, uwolniona od ograniczeń i pobudzana własną kreatywnością, Marka Lwa zdobywa się na ogromną zuchwałość prezentując swoje wyjątkowe pojazdy "rozrywkowe". Wywołują one zawsze dużo emocji, wzbudzając pożądanie u amatorów motoryzacji jako przedmioty największej dumy ich twórców.

W tym duchu są również realizowane niektóre concept-cars pokazywane na międzynarodowych salonach motoryzacyjnych. Ich siła uwodzenia jest czasami tak wielka, że od razu marzymy o tym, aby zobaczyć je na ulicy.

We wrześniu 2007, podczas Salonu we Frankfurcie, Peugeot pokazał swoje najnowsze osiągnięcie, które nikogo nie pozostawiło obojętnym: concept 308 RCZ.
Pomysł, aby wprowadzić go natychmiast do sprzedaży  stał się oczywistością.

Aby jednak urzeczywistnić to marzenie, potrzeba było dużej determinacji, odwagi oraz wiele inwencji, czego zresztą nie brakowało konstruktorowi, który z tego jest przecież znany.
Styliści i inżynierowie pracowali więc wspólnie, aby wszystkie cechy samochodu współgrały z tym, co widać na zewnątrz.
Ten kompaktowy model coupé 2+2, został zaprojektowany, aby stać się samochodem ekskluzywnym, "nieseryjnym",…  kwintesencją emocji, skierowanym do nowoczesnej, szczególnie wymagającej klienteli.

Nazwa RCZ symbolizuje jego szczególne miejsce w całej gamie Peugeot, ponieważ jest to pierwszy samochód, który nie ma w nazwie zera  ani podwójnych zer.

RCZ staje się więc ucieleśnieniem wszystkich wartości marki Peugeot, wartości niezmiennych, ale zawsze nowoczesnych, bo ciągle na nowo interpretowanych i będących zawsze na czasie.
Mając na celu pobudzenie wszystkich zmysłów kierowcy, model RCZ jest również dynamiczny (ukoronowaniem jest oferta zupełnie nowego silnika 1.6 l THP o mocy 147 kW/200 KM) i odpowiedzialny, proponując nowatorską syntezę między osiągami i poszanowaniem środowiska naturalnego. Dzięki ograniczonej masie, dopracowanej aerodynamice i nowoczesnej technologii produkcji silników, gama ta wchodzi na rynek z emisją 139 g/km CO2.

W tę filozofię wpisuje się również napęd modelu RCZ wykonany w technologii HYbrid4, która będzie przedstawiona podczas Salonu we Frankfurcie. Model RCZ oparty został na takiej samej jednostce napędowej, jak wersja 3008 HYbrid4, która pojawi się na rynku wiosną 2011: silnik 2.0 l HDi FAP 120 kW (163 KM) z przodu oraz silnik elektryczny 27 kW (37 KM) z tyłu. Concept ten charakteryzuje się emisją rzędu 95 g/km CO2, korzystając z mocy 147 kW (200 KM) i dysponując napędem na  4 koła.

Odzwierciedla to pragnienie Peugeot, chcącego zaproponować tę technologię w wielu nowoczesnych samochodach oferowanej gamy. Samochody te mogą być bardzo różne (crossover, coupé,…) i być zbudowane na różnych platformach, ale mają jeden wspólny mianownik: zaoferowanie zupełnie nowej przyjemności z prowadzenia.

Innym wyzwaniem dla tego projektu jest opracowanie modelu RCZ w stosunkowo krótkim czasie. Aby to osiągnąć, samochód jest montowany w zakładach specjalizujących się w produkcji pojazdów nieseryjnych, w fabryce Magna Steyr w Graz w Austrii.
W ten sposób, w dwa lata po prezentacji concept-car, model RCZ zostaje po raz pierwszy pokazany publicznie podczas 63. Salonu motoryzacyjnego we Frankfurcie.
Będąc w dzisiejszych czasach prawdziwym ekonomicznym wyzwaniem, model RCZ będzie dostępny w sprzedaży na wiosnę 2010. 

WRAŻENIA STYLISTYCZNE
Posągowy, dynamiczny i elegancki styl RCZ oferuje nową równowagę, harmonię i energię, opartą na oryginalnej architekturze trójbryłowego kompaktowego coupé.
Podwójne przetłoczenia dachu i tylnej szyby to nie tylko osiągnięcie techniczne, ale również znak stylistyczny samochodu, w którym każdy szczegół jest traktowany w sposób sugerujący maksymalną jakość i wyrazistość. Wizualnie, przednia szyba, czarny dach i przyciemniana szyba tylna stanowią jedną linię ograniczoną przez dwa aluminiowe łuki. Z profilu, linia dachu ma kształt "przecinka", dzięki czemu pozwala na harmonijne połączenie głębokiego przodu z masywnym tyłem.

Drapieżny, koci przód, charakterystyczna cecha Marki, masywnie wymodelowane nadkola, w których umieszczono duże  koła, krata wlotu powietrza czy tylne rubinowe światła wykonane w technologii LED przedzielone kryształowym motywem,… to wszystko powoduje, że sylwetka łączy w sobie jednocześnie zmysłowość i moc oraz technologię i wykwintność.

Proporcje pojazdu (1,36 m wysokości), starannie dopracowane linie nadwozia oraz podwójne przetłoczenie nadają pojazdowi optymalny aerodynamiczny kształt. Ruchomy tylny spojler również wpływa na aerodynamiczną skuteczność: układa się w dwóch położeniach, w zależności od prędkości samochodu, aby zapewnić idealną równowagę między przyczepnością a zużyciem paliwa.

WRAŻENIA WE WNĘTRZU
Kabina modelu RCZ pozwala kierowcy "zanurzyć się" w bardzo subtelnej sportowej atmosferze.
Wsiadając do swojego samochodu, kierowca odkryje ergonomiczną pozycję do prowadzenia, idealną, aby docenić warunki jezdne modelu RCZ: kubełkowe siedzenia ze zintegrowanymi zagłówkami delikatnie obejmują pasażerów z przodu, a wszystkie elementy sterowania są w naturalny sposób w zasięgu ręki kierowcy.
Płynny i czysty styl deski rozdzielczej, której nachylony kształt odwołuje się do kształtów cenionych przez użytkowników w ostatnich produktach Marki, doskonale współgra z wyróżniającym się stylem tego coupé.

Użycie szlachetnych materiałów łączy się z elegancją kształtów i wpływa na atmosferę całości.
Na wysokości oczu kierowcy, tuż obok zegara umieszczonego w środkowej części deski rozdzielczej, znajduje się zestaw wskaźników wykonany z metalu prasowanego z podświetlanym tłem.
Deska rozdzielcza jest wykończona oryginalnym materiałem o przyjemnej strukturze, nowoczesnym i wysokiej jakości. Klient może wybrać również wykończenia z pełnej skóry Nappa (luksusowa gruba skóra, o szczególnie gładkiej strukturze), dostępne w różnych kolorach.

Wnętrze bardzo wysokiej jakości dzięki możliwości wyposażenia go w najnowsze urządzenia pokładowe (nowy system multimedialny WIP Com 3D, system hi-fi JBL™, wejście USB we wszystkich wersjach…), oferuje również wielofunkcyjność użytkowania. Podczas wyjazdów na długie weekendy dysponujemy bagażnikiem o pojemności 384 l (lub 321 dm3 wg normy VDA) wraz ze schowkiem pod podłogą. Dodatkową powierzchnię bagażową można uzyskać po złożeniu oparcia tylnej kanapy, dzięki czemu maksymalna objętość bagażnika wyniesie 760 l (639 dm3 VDA).

Model RCZ oferuje dwa dodatkowe miejsca, doskonale wyprofilowane i wygodne w użytkowaniu, zaś kształt sufitu z podwójnym przetłoczeniem daje więcej przestrzeni pasażerom podróżującym z tyłu.
Estetyka została tu połączona z praktycznością…

WRAŻENIA MECHANICZNE
W 2010 roku, pod ogromną pokrywą silnika modelu RCZ będzie mógł zostać zaintalowany jeden z trzech silników. Są to silniki o wybitnych osiągach w każdym znaczeniu tego słowa: duży moment i moc, szczególnie niskie zużycie paliwa i emisja CO2 oraz przestrzeganie wymagań normy Euro 5. Troska o środowisko naturalne, będąca jednym z podstawowych priorytetów projektu, stanowi dla tego segmentu nowoczesne i odpowiedzialne podejście.
1.6 l THP 147 kW (200 KM) BVM6 – Ten zupełnie nowy silnik (pojawi się w lecie 2010) pozwala na wyciśnięcie z samochodu maksymalnej mocy. Dzięki maksymalnemu momentowi wynoszącemu 255 Nm dla 1 700 obr./min. (lub 275 Nm z overboostem) i maksymalnej mocy 147 kW przy 5 800 obr./min., model RCZ może poszczycić się doskonałym przyspieszeniem (od 80 do 120 km/h w 6,5 s na przedostatnim biegu); od 0 do 100 km/h w 7,6 s…), przy czym zużycie paliwa nie przekracza 7,1 l/100 km w cyklu mieszanym (mniej niż 165 g/km CO2).

Aby umożliwić takie osiągi, czterocylindrowy silnik o pojemności skokowej 1 598 cm3 jest, jako pierwszy na świecie,  wyposażony we wszystkie najnowsze technologie: turbosprężarkę Twin-Scroll umożliwiającą szybką reakcję na niskich obrotach, bezpośredni wtrysk paliwa wraz z systemem sterowania zmiennym otwarciem zaworów dolotowych i fazami rozrządu (technologia VTi), co pozwala na ograniczenie zużycia paliwa i emisji CO2.
Dźwięk silnika podczas przyspieszania został również starannie dopracowany dzięki zastosowaniu specjalnej akustyki. Technologia Sound System umożliwia uzyskanie różnych częstotliwości harmonicznych w zależności od rytmu pracy silnika. Zupełnie jak w prawdziwym instrumencie muzycznym, membrana drgająca  w tempie skoków silnika wytwarza kontrolowany dźwięk, który jest następnie wzmacniany w przewodzie akustycznym, dzięki czemu zachowywany jest jednakowy poziom dźwięku podczas dłuższej jazdy.

1.6 l THP 115 kW (156 KM) BVM6 lub BVA6 – Ten silnik z turbosprężarką i wtryskiem bezpośrednim to doskonałe połączenie osiągów (240 Nm przy 1 400 obr./min. i mocy 115 kW przy 5 800 obr./min.) i niskiego zużycia paliwa (6,9 l/100 km ; 159 g/km CO2 dla ręcznej skrzyni biegów). Od lata 2010 roku będzie również dostępny z nową sekwencyjną automatyczną skrzynią biegów z sześcioma przełożeniami.

2.0 l HDi FAP 120 kW (163 KM) BVM6 – Silnik ten, o pojemności skokowej 1 997 cm3, debiutujący w tym roku, osiąga maksymalną moc 120 kW przy obrotach 3 750 obr./min. oraz maksymalny moment obrotowy 340 Nm przy 2 000 obr./min. Aby uzyskać takie osiągi, silnik jest wyposażony w komorę spalania najnowszej generacji typu ECCS (Extreme Conventional Combustion System), w turbosprężarkę o zmiennej geometrii, pompę wysokiego ciśnienia sterowaną elektronicznie (osiągającą maksymalne ciśnienie 2 000 bar w zależności od obciążenia) i solenoidowe wtryski paliwa o ośmiu otworach.

Silnik ten pozwala w pełni wykorzystać doskonałe zachowanie się na drodze modelu RCZ oraz ograniczyć zużycie paliwa do  5,4 l/100 km w cyklu mieszanym przy emisji CO2 rzędu 139 g/km.

WRAŻENIA DYNAMICZNE
Znana od dawna " pasja" samochodów Peugeot do dróg nabiera w tym przypadku nowego znaczenia. Dzięki ogromnemu doświadczeniu Marki w dziedzinie zachowania na drodze i przyczepności, model RCZ nastawiony jest na zapewnienie maksymalnej przyjemności z jazdy.
RCZ wykorzystuje bardzo skuteczne zawieszenie na bazie platformy 2 (zawieszenie przednie pseudo Mac Pherson, zawieszenie tylne z belką skrętną). Oprócz tego, samochód ma obniżony prześwit oraz środek ciężkości odpowiednio o 20 i 40 mm w stosunku do modelu 308 hatchback. Dodatkowo, RCZ jest szerszy od tego ostatniego (+ 30 mm) dzięki większemu rozstawowi kół przednich i tylnych  (+ 54 mm i + 72 mm). Zarówno układ jezdny, jak i amortyzatory zostały odpowiednio dobrane, a jeśli dodamy do tego ogromne opony (18” lub 19” !), całość zapewnia maksymalnie skuteczną przyczepność. Ponieważ model RCZ jest wyposażony w silnik THP 147 kW (200 KM), przednie zawieszenie zawiera specjalną rozpórkę dolną, dzięki której pojazd jest bardziej zwinny i zwrotny, gwarantując niezwykłą skuteczność.

Wspomagany hydraulicznie układ kierowniczy został tak skonfigurowany, aby zapewnić pierwszorzędną precyzję i doskonałą reakcyjność.
Jeśli chodzi o system hamulcowy, który powinien być mocny i wytrzymały, składa się on z tarcz wentylowanych o średnicy 302 mm i grubości 26 mm, a dla silnika 1,6 l THP 147 kW (200 KM) nawet 340x30 mm.  Tylne hamulce są wyposażone w dwie tarcze o wymiarach 290 x 12 mm.

Dodatkowo, aby ułatwić jazdę na wzniesieniu, model RCZ dysponuje, w każdej wersji wyposażenia, systemem wspomagania przy ruszaniu pod górę (Hill Assist). Funkcja ta jest połączona z systemem ESP montowanym fabrycznie, za wyjątkiem modelu z automatyczną skrzynią biegów, systemem antypoślizgowym snowmotion (zaawansowany system ASR dostosowujący automatycznie motoryczność obu kół w zależności od przyczepności) oraz oczywiście systemem dynamicznej kontroli stabilności (CDS), układem rozdzielającym siłę hamowania (REF) oraz układem wspomagającym hamowanie awaryjne ( AFU). Funkcje CDS, ASR i AFU mogą być odłączane jednocześnie (ESP Off), aby umożliwić wymagającym i doświadczonym użytkownikom wykorzystanie w pełni możliwości samochodu.

WRAŻENIA NA ZAMÓWIENIE
Aby umożliwić każdemu klientowi przekształcenie swojego samochodu w unikalny pojazd, model RCZ proponuje ofertę indywidualizacji w zależności od poziomu wyposażenia.
W gamie proponuje się prawdziwy karbonowy dach, łuki o różnych kolorach (czarne chromowane, "piaskowe"), felgi o wymiarach 18” i 19” w kilku kolorach do wyboru (czarny mat, ciemnoszary, diamentowy), czarne lakierowane elementy nadwozia z przodu, karbonowe obudowy lusterek wstecznych, inne dekoracje karoserii…
Elementy te, zamawiane podczas zakupu samochodu, będą dostępne indywidualnie lub pogrupowane w zależności od linii produktów.

MAKSYMALNE BEZPIECZEŃSTWO
Oprócz bezpieczeństwa czynnego, zapewnionego dzięki wysokiemu poziomowi przyczepności, bezpieczeństwo bierne, wykorzystujące zoptymalizowaną konstrukcję i skuteczne środki bezpieczeństwa, zawiera również aktywną pokrywę silnika z wyzwalaniem pirotechnicznym, która pozwala ograniczyć skutki zderzenia dla pieszych.

Jeśli chodzi o inne środki bezpieczeństwa, Peugeot będzie stosował od 2010, bez dodatkowych kosztów, dla całej gamy RCZ, co stanowi światową premierę, usługi wywołania Peugeot Assistance oraz Peugeot Urgence. Ta ostatnia usługa, uruchomiona w 2003 w systemach telematycznych Peugeot, pozwoliła na uratowanie blisko 3 000 osób lokalizując pojazd po wypadku i wysyłając odpowiednią pomoc. Zgodnie z filozofią gamy RCZ odwołującą się do zindywidualizowanej oferty, usługi te, aktywne na dzień dzisiejszy w ośmiu krajach Europy, będą dostępne nieodpłatnie i bez ograniczeń jeśli chodzi o czas trwania, nie tylko w samochodach wyposażonych w WIP Com 3D, ale również w WIP Sound dzięki zastosowaniu systemu "lokalizowanego modułu komunikacyjnego". 

data ostatniej modyfikacji: 2009-09-29 19:37:23
Komentarze
Polityka Prywatności