Dwóch facetów po długiej nocy spędzonej w barze nad ranem wsiada do samochodu. Po kilku minutach w okno pasażera stuka stary mężczyzna.
- Zobacz, w oknie jest duch! - krzyczy pasażer.
Kierowca dodaje gazu, ale twarz nie znika. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Czego chcesz?
- Macie może papierosy? - pyta stary mężczyzna.
Pasażer rzuca przez okno paczkę i krzyczy do kierowcy zamykając ze strachem okno:
- Przyspiesz!
Kilka minut później uspokojeni zaczynają śmiać się i żartować z poprzedniego strachu. Nagle w oknie znów pojawia się ta sama twarz.
- To znowu on! - krzyczy pasażer. Otwiera okno i drżąc ze strachu pyta:
- Tak?
- Macie ognia? - dopytuje się stary mężczyzna.
Pasażer wyrzuca zapalniczkę przez okno i krzyczy:
- Przyspiesz jeszcze!
Kierowca wciska gaz do podłogi, straszliwa twarz znika z okna. Pasażer z kierowcą powoli dochodzą do siebie po spotkaniu z duchem, kiedy w oknie znowu pojawia się postać tego samego starego mężczyzny. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Co znowu?
- Może pomóc wam wyjechać z tego błota?
Rzecz dzieje się w Stanach. Policjant zatrzymuje samochód na autostradzie, a w samochodzie siedzą trzy zakonnice.
Policjant mówi do prowadzącej:
- Jechała siostra za wolno.
Zakonnica:
- Przecież minimalna prędkość jest 22 mph.
- To jest autostrada i minimalna prędkość to 65 mph, a 22 to numer drogi.
Policjant patrzy jeszcze na tylne siedzenie, gdzie dwie pozostałe zakonnice cale blade telepią się ze strachu jak głupie i pyta:
- A im co się stało?
- Bo widzi pan, panie władzo... właśnie zjechałyśmy z drogi nr 125.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Nowa Generacja Serii IS oraz IS F

marka: Lexus

Rodzina IS - dynamicznych, sportowych sedanów, nagradzanych za styl, komfort, wyrafinowanie i wiodące w klasie pakiety wyposażenia została poddana liftingowi, dzięki czemu oferuje w modelach roku 2011 zwiększoną gamę ulepszonych układów napędowych oraz odświeżoną stylistykę nadwozia i wnętrza pojazdów.

Do gamy silników znanych z poprzedniej generacji IS dołączyła nowa jednostka napędowa modelu IS 200d, o mocy 110 kW (150 KM wg DIN), wywodząca się z 2,2 litrowego, turbodoładowanego silnika z zapłonem samoczynnym. W poszerzonej ofercie nowej linii IS do dyspozycji są trzy jednostki napędowe, charakteryzujące się zmniejszonym zapotrzebowaniem na paliwo i obniżonym poziomem emisji zanieczyszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu własności dynamicznych.

Seria IS 2011 odzwierciedla dalszy rozwój stworzonej w firmie Lexus filozofii projektowania „L-finesse” – wprowadzone zmiany stylistyki nadwozia i wnętrza pojazdu są subtelne, a zarazem istotne. Nowe elementy stylizacyjne nadają modelowi IS bardziej wyrazisty wygląd i charakter, sprawiając, iż prezentuje się on jako wyjątkowo elegancki, „muskularny” i dynamiczny, sportowy sedan.
Aby uczynić ofertę bardziej atrakcyjną dla młodych klientów, wprowadzono ulepszoną wersję F-Sport, dostępną z silnikiem benzynowym lub Diesla. Wykorzystano w niej rozwiązania dotychczasowego pakietu F-Sport, wzbogacając go o szereg ekskluzywnych detali nadwozia i wykończenia wnętrza pojazdu; dodatkowo zawieszenie w modelu IS 250 poddano indywidualnemu, sportowemu tuningowi.

Doświadczenie użytkowania pojazdu marki Lexus wiąże się w nierozerwalny sposób z zadowoleniem klienta; wyjątkowe standardy, jakich przestrzega firma jeśli chodzi o zapewnienie eksluzywności i wyrafinowania technicznego pojazdu oraz spójności i szczegółowości procesu obsługi serwisowej zapewniły serii IS pierwsze miejsce w rankingu JD Power and Associates w klasie samochodów luksusowych na rynku brytyjskim w 2010 roku, z wynikiem 83.9%.

SILNIKI
•    Nowa jednostka napędowa modelu IS 200d, o pojemności 2,2 litra i mocy 110 kW, charakteryzująca się zmniejszonym zużyciem paliwa i obniżonym poziomem emisji zanieczyszczeń
•    Wszystkie trzy silniki w modelach serii IS są oszczędniejsze i emitują mniej zanieczyszczeń, bez straty dynamiki
•    W modelu IS250 zastosowano ulepszoną, 6-biegową automatyczną skrzynię biegów.

W odpowiedzi na ogólnie obowiązujący w segmencie pojazdów klasy premium trend w kierunku downsizingu i zmniejszania zużycia paliwa oraz emisji zanieczyszczeń, Lexus zaprezentował nowy silnik modelu IS 200d, o mocy 110 kW (150 KM wg DIN), będący rozwinięciem konstrukcyjnym poprzedniego 2,2 litrowego turbodiesla, mającego blok wykonany z aluminium i wyposażonego w układ common rail.
Ulepszenia zastosowane w obu istniejących do tej pory jednostkach  - 2,5 litrowym silniku benzynowym V6 o mocy 208 KM wg DIN, z wtryskiem bezpośrednim w modelu IS 250 i 4-cylindrowym silniku Diesla o mocy 177 KM wg DIN w modelu IS 220d pozwoliły na dalsze obniżenie zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń we wszystkich pojazdach tej serii.

Modele 200d i 220d
Obie wersje 2,2 litrowego silnika Diesla – 150 i 177-konna odznaczają się obniżonym tarciem wewnętrznym oraz optymalizacją wielu komponentów mających wpływ na wtrysk paliwa, dzięki czemu udało się obniżyć emisję zanieczyszczeń bez pogarszania osiągów.
Dzięki jednemu z najniższych spośród silników z zapłonem samoczynnym stopni sprężania, wynoszącemu 15,7:1, jak również dzięki zmianie kształtu komory spalania oraz zastosowaniu wtryskiwaczy piezoelektrycznych nowej generacji osiągnięto zwiększenie ciśnienia wtrysku w układzie common rail ze 180 do 200 Mpa.

Zwiększenie szybkości reakcji wtryskiwaczy umożliwiło skrócenie czasu trwania wtrysku i poprawiło jego stabilność, natomiast zwiększenie ciśnienia wtrysku pozwoliło na zmniejszenie średnicy otworu końcówki wtryskiwacza, przy zachowaniu takiego samego czasu wtrysku. W efekcie nastąpiło lepsze rozdrobnienie czastek paliwa, co przyczyniło się do przyspieszenia procesu spalania i poprawy jego efektywności.

Zmniejszenie średnicy otworu końcówki wtryskiwacza w połączeniu z optymalizacją kształtu komory spalania wpłynęło na obniżenie emisji zanieczyszczeń oraz zmniejszenie zużycia paliwa przy jednoczesnym zwiększeniu momentu obrotowego przy niskich prędkościach.

W obu 2,2 litrowych turbodieslach zastosowano turbosprężarki ze zmienną kierownicą (Variable Nozzle), co w połączeniu z wcześniej opisanymi usprawnieniami pozwoliło na zwiększenie momentu obrotowego silnika przy niskich prędkościach o 5,5%. W silniku o mocy 177 KM wg DIN turbosprężarka chłodzona jest płynem chłodniczym, natomiast w nowej jednostce o mocy 150 KM wg DIN chłodzona jest olejem oraz ma dodatkowo wyżłobienia chłodzące, wyróżniając się przy tym doskonałą akustyką układu dolotowego.
W celu dalszego zredukowania emisji zanieczyszczeń wprowadzono szereg usprawnień w układach wydechowych obu silników. Poprawiono wydajność chłodnicy układu recyrkulacji spalin (EGR), a układ redukcji tlenków azotu (DPNR) silnika 177-konnego i filtr cząstek stałych (DPF) silnika 150-konnego zostały poddane optymalizacji, co zwiększyło efektywność oczyszczania spalin z węglowodorów, tlenku węgla i czastek stałych.

Nowy model IS 200d ma silnik o mocy 110 kW (150 KM wg DIN) i o maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 340 Nm. Wyposażony w 6-biegową, mechaniczną skrzynię biegów, przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 10,2 s, natomiast jego prędkość maksymalna wynosi 205 km/h. Pomimo tego, zużycie paliwa wynosi zaledwie 5,1 l/100 km, a emisja CO2 – 134 g/km.
W modelu IS 220d silnik o mocy 130 kW (177 KM wg DIN) i momencie obrotowym 400 Nm pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie 8,9 s i osiągnięcie prędkości maksymalnej 220 km/h. Współpracując z 6-biegową, mechaniczną skrzynią biegów jednostka ta zapewnia zużycie paliwa wynoszące 5,5 l/100 km (mniejsze o 0,1 l) i emisję CO2 na poziomie 144 g/km.

Silnik benzynowy IS 250 V6
Model IS 250 2011 dostępny jest wyłącznie w wersji z 6-biegową, automatyczną skrzynią biegów. Jego 2,5 litrowa, benzynowa jednostka V6 pracuje w układzie wtrysku bezpośredniego D-4 oraz wyposażona jest w elektrycznie regulowany układ dolotowy o dwustopniowej geometrii (ACIS) i układ zmiennych faz rozrządu po stronie dolotowej i wylotowej (Dual VVT-i). Silnik dysponuje mocą 153 kW (208 KM wg DIN) i maksymalnym momentem obrotowym 252 Nm, co pozwala na rozpędzenie pojazdu od 0 do 100 km/h w 8,5 sekundy i osiągnięcie prędkości maksymalnej 225 km/h.
Zmniejszenie wartości przełożenia przekładni głównej z 3,9 do 3,7 wpłynęło na obniżenie średniego zużycia paliwa o 0,7 l do 8,4 l/100 km, a emisji CO2 o 20 g/km do poziomu 194 g/km.

Znajdująca się w modelu IS 250 elektronicznie sterowana, automatyczna skrzynia biegów „6 Super ECT” z układem (AI-)SHIFT Control została zmodyfikowana poprzez dodanie układu RCRC (Road Condition Response Control). Monitoruje on wielkość otwarcia przepustnicy i prędkość pojazdu, określając, czy droga wznosi się, czy opada. Na podjazdach układ zapobiega zbędnemu przełączaniu skrzyni na wyższy bieg, zapewniając jednocześnie wymaganą moc układu napędowego. Na zjazdach ze wzniesienia układ automatycznie zmienia bieg na niższy, aby wykorzystać w optymalny sposób hamowanie silnikiem.


data ostatniej modyfikacji: 2010-09-09 16:40:53
Komentarze
Polityka Prywatności