Na egzaminie na prawo jazdy egzaminator pyta podstępnie:
- Co pani zrobi, jeżeli po przejechaniu pięciu kilometrów stwierdzi pani, że zapomniała pani kluczyków?
- Zjadę na pobocze, włączę światła awaryjne, wysiądę z samochodu i sprawdzę, co za matoł pchał mnie taki kawał drogi.
Rzecz dzieje się w Stanach. Policjant zatrzymuje samochód na autostradzie, a w samochodzie siedzą trzy zakonnice.
Policjant mówi do prowadzącej:
- Jechała siostra za wolno.
Zakonnica:
- Przecież minimalna prędkość jest 22 mph.
- To jest autostrada i minimalna prędkość to 65 mph, a 22 to numer drogi.
Policjant patrzy jeszcze na tylne siedzenie, gdzie dwie pozostałe zakonnice cale blade telepią się ze strachu jak głupie i pyta:
- A im co się stało?
- Bo widzi pan, panie władzo... właśnie zjechałyśmy z drogi nr 125.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Abarth na 81. Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Genewie

marka: Fiat

Marka Abarth zaprezentuje się na 81. Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Genewie z imponującym stoiskiem, na którym najważniejsze światowe debiuty mieszają się z wypróbowanymi modelami, kolejny raz podkreślając niepowtarzalną pozycję tej marki na międzynarodowej arenie motoryzacyjnej.

W świetle jupiterów odnaleźć można Abartha 695 „Tributo Ferrari” – po raz pierwszy wystawianego w kolorze niebieskim Abu Dhabi i szarym Titanium. Jest to najszybsza drogowa wersja pięćsetki w historii, będąca owocem współpracy pomiędzy Abarthem i Ferrari uosabiając wspólne wartości, do których zalicza się pasja uzyskiwania najlepszych osiągów, sportowa dusza, uwaga zwrócona na szczegóły oraz włoski styl. W ciągu ostatnich dwóch lat marki te rozpoczęły jeszcze bliższą współpracę, w wyniku której powstał Abarth 695 Tributo Ferrari, ekskluzywny samochód, który z jednej strony pozwala Abarthowi poszerzyć asortyment, wchodząc w ten sposób do segmentu luksusowych samochodów sportowych, z drugiej zaś oferuje klientom Ferrari mały, szybki samochód spełniający wszystkie wymagania dotyczące transportu, nie wyłączając tych związanych z praktycznym transportem miejskim. Ta numerowana i limitowana seria specjalna jest dostępna na rynku od lipca i ma już na swoim koncie ponad 1000 zamówień, z czego przeszło połowa pochodzi z krajów takich jak: Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Japonia.

Abarth, zachęcony sukcesem handlowym pakietów tuningowychh (jeden na trzy Abarthy 500 modyfikowany jest przy użyciu oficjalnego pakietu tuningowego), prezentuje nowe pakiety „esseesse” do Abartha 500C. Zostały one zaprojektowane w celu poprawienia osiągów, przyjemności prowadzenia i bezpieczeństwa bez uszczerbku dla niskiego poziomu emisji spalin i zużycia paliwa. Na stoisku goście odwiedzający salon mogą podziwiać Abartha 500C „esseesse”. Model ten w idealny sposób obrazuje ducha tuningu realizowanego przez Abartha, który obejmuje praktyczne elementy i bezpretensjonalny wygląd. Zgodnie z tradycją marki i wymaganiami rynku samochody Abartha są mieszanką sportowego i eleganckiego wyglądu oraz bezpiecznej jazdy, lecz zawsze z zachowaniem sportowych osiągów.

Z drugiej strony Abarth 500C „esseesse” dostępny jest z eleganckim nadwoziem w dwóch odcieniach – szarym Campovolo i szarym Pista – z białą, chromatyczną linią, elementem oddzielającym i zarazem łączącym dwie dusze tego samochodu: elegancję kabrioletu u góry i ponadprzeciętne osiągi zestawu „esseesse” poniżej. Prezentowany model 500C „esseesse” wyposażony jest w oryginalny tłumik „Record Monza”, który „uwalnia” dźwięk silnika powyżej 4000 obr/min. Podobnie jak Punto Evo, model ten może być wyposażony w system nawigacji satelitarnej Abarth Blue&MeTM MAP z funkcją telemetrii. Prestiżowa scena Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie jest także okazją do ogłoszenia wprowadzenie na rynek, 5-biegowej manualnej skrzyni biegów w Abarth 500C w połączeniu z silnikiem 1.4 T-Jet o mocy 135 KM (przewidziane na trzeci kwartał 2011 roku). Pozwoli to Abarthowi 500C rozszerzyć ofertę o manualną skrzynię biegów, która ma trafić w gust użytkowników preferujących ten typ zmiany biegów, bardziej pasującą do ich stylu jazdy. W ofercie Abartha 500C pozostanie również automatyczna skrzyni biegów „competizione” z funkcja zmiany biegów manetkami przy kierownicy.

Nie zabrakło również miejsca dla modelu Formuły Aci-Csai-Abarth, który w tym roku wziął udział w mistrzostwach zarezerwowanych dla tego jednoosobowego bolidu wyścigowego wyprodukowanego przez Tatuus z nadwoziem z włókna węglowego, silnikiem FPT Racing 1,4 Fire Turbo, który osiąga moc 180 KM, opartym na silniku zastosowanym w Abarth 500 Trophy, oraz przekładnią Sadev z sekwencyjną, 6-stopniową skrzynią biegów. Ten jednoosobowy, wyścigowy bolid Aci Csai i Abartha ma doskonalić umiejętności młodych, utalentowanych kierowców do roku 2014, służąc jako rozbieg dla ich kariery w kierunku wyższych kategorii wyścigowych. Jest to następca kategorii Formula Azzurra, która w 2005 r. dała początek przedsięwzięciu Csai „Young Drivers Project”. Również w tym sektorze Abarth może pochwalić się długą tradycją, sięgającą lat 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia, kiedy to formuły Italia i Fiat Abarth rozsławiły imiona kierowców kalibru Michele Alboreto, Riccardo Patrese i Alessandro Nannini.

Salon motoryzacyjny w Genewie jest również okazją, aby przyjrzeć się dwóm filarom biznesowego profilu Abartha, jakimi są samochody drogowe i świat wyścigów. Do dziś sprzedano około 1800 egzemplarzy Abartha 500C i prawie 1400 Abartha Punto Evo: liczby te są świadectwem ciepłego przyjęcia tych dwóch samochodów i z pewnością przyczynią się do i tak już znakomitych wyników, jakie marka ta notuje od momentu swojego ponownego wejścia na rynek. Wystarczy powiedzieć, że od 2007 r. marka ta odnotowuje ciągły wzrost, o czym świadczy sprzedaż ponad 28000 sztuk modelu Abarth Grande Punto i Abarth 500, nie licząc około 6000 pakietów poprawiających osiągi, zaprojektowanych do tych dwóch modeli. Sukcesy te stały się możliwe częściowo dzięki specjalnie dedykowanej sieci dealerów oraz autoryzowanym warsztatom dokonującym tuningu, jedyną w tej dziedzinie organizacją, która rozszerza swoją działalnością na inne rynki międzynarodowe, takie jak: Izrael, Rumunię, Cypr, Liban, Finlandię i Australię.

Oprócz sukcesów sprzedażowych, Abarth osiągnął w 2010 roku również ważne wyniki sportowe, zarówno w rajdach, jak i na torach wyścigowych we Włoszech i w Europie, czego przykładem jest zwycięstwo załogi Luca Rossetti/Matteo Chiarcossi, jadących Abarthem Grande Punto S2000, w Rajdowych Mistrzostwach Europy 2010. Rossetti zajął również to honorowe miejsce w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Włoch, w których jego kolega z zespołu, Giandomenico Basso wraz z Mitią Dotta, uplasował się na czwartym miejscu. Kiedy już mowa o rajdach, w pierwszej edycji Abarth 500-Selenia Trophy udział wziął samochód rajdowy Abarth 500 w wersji R3T. Bezdyskusyjnym zwycięzcą został ekspert Roberto Vescovi, ale ogromna grupa kierowców w kategorii do 25 lat walczyła o miejsca za nim i zdobyli oni najbardziej prestiżowe nagrody. Nie licząc ogromnej liczby zagranicznych kierowców, którzy ścigali się w mistrzostwach swoich krajów za kierownicą Abartha 500 R3T, przygotowanego do rajdów bezpośrednio przez firmę Abarth.

Zawody na torach wyścigowych również odniosły wielki sukces. Do zorganizowanych markowych pucharów wyścigowych Abarth 500 Selenia Italia, Abarth 500 Selenia Europe, których zwycięzcą został Nicola Baldan, oraz Abarth 500 Selenia GB, w którym zwyciężył Ben Winrow, dołączyły w tym roku mistrzostwa zarezerwowane dla jednoosobowych bolidów Formuły Aci-Csai-Abarth. Celem tych ostatnich zawodów było umożliwienie młodym kierowcom zaprezentowania ducha walki za kółkiem jednoosobowego bolidu wyścigowego za przystępną cenę. W mistrzostwach tych, podzielonych na 7 rund, z których każda składała się z 2 wyścigów na czołowych torach wyścigowych we Włoszech, współzawodniczyło ponad 40 kierowców. Ci młodzi ludzie, z których wielu przyjechało z zagranicy, uczynili z tych zawodów wspaniałe i trudne do wygrania widowisko. Gwoli ścisłości, zwycięzcą został 17-letni Francuz, Brandon Maisano, członek Ferrari Driver Academy, sekcji młodzieżowej Ferrari.

Stoisko w Genewie
Zapierające dech w piersiach stoisko jest idealnym miejscem dla światowych debiutów i obecnie produkowanych samochodów. Inspiracją wystroju stoiska była idea oparta na prostocie: architektura nie interpretuje marki przy użyciu języka, lecz podkreśla jej wartości. Na salonowej scenie Abartha, jego świat zajmuje centralne miejsce, a marka prezentuje się publiczności w pełnej okazałości całej swojej czystości i prostoty.

W rezultacie mamy tu wspaniałą przestrzeń z czterema obszarami światła, pod którymi ustawione są samochody: jest to scena, która odgrywa świat Abartha i opowiada o nim.

Szklana płyta stojąca na środku stoiska wspiera rozpoznawalną ikonę Abartha. Ogromny ekran LED, będący centralnym elementem wystroju, stanowi idealne tło dla samochodów.

Linie całego stoiska są symetryczne, proste i tworzą kąty proste. Podobnie rzecz ma się z materiałami, które są neutralne i nieuchwytne: białe i przeźroczyste elementy konstrukcji pomagają usunąć cały wizualny „hałas” i skupić uwagę na treści.

Rysunki techniczne konstrukcji Abartha idealnie prezentują się pod szklaną podłogą, widoczne dla wszystkich, jak to bywało z samochodami, kiedy ich tylne klapy były częściowo uniesione.

Nieuchwytne elementy, takie jak światło, dźwięk i zawartość cyfrowa, nie są w tym przypadku akcesoriami, ale stanowią jedną, zsynchronizowaną całość, odgrywając różne sceny, co sprawia wrażenie, że stoisko jest w ciągłym ruchu. Neutralna, minimalna przestrzeń jest kolorowa i wypełniona scenami, które w kolejności wyliczają wartości Abartha: konkurencyjność, pasja, pomysłowość, włoski styl, determinacja i autentyczność.


data ostatniej modyfikacji: 2011-02-15 20:54:35
Komentarze
Polityka Prywatności