Kobieta za kierownicą
Opis osobowości:
Matka, żona, kochanka.

Główne wady i zagrożenia:
Poza wadami wymienionymi w pkt. 3 dochodzą inne, które przy sixie można było przemilczeć, ale tutaj już nie. Temat - rzeka , ale spróbuję:

* niemal całą uwagę pochłania jej strona techniczna prowadzenia samochodu,
* trzyma się kurczowo środka jezdni,
* używa lusterek wyłącznie do poprawiania make-up`u,
* włącza lewy kierunkowskaz i skręca w prawo,
* zero kontaktu z innymi użytkownikami drogi, brak reakcji na standardowe znaki dawane ręką lub światłami (Co tak śmiesznie miga??),
* obserwuje tylko wąski fragment drogi przed maską,
* nagle hamuje (np. tuż przed skrzyżowaniem gdy zapala się żółte światło),
* prędkość uzależnia od aktualnego nastroju a nie od warunków,
* zero wyobraźni i przewidywania,
* wjeżdża na skrzyżowanie mimo, ze nie może z niego zjechać i oczywiście zostaje na nim przez kolejną zmianę świateł tworząc korek,
* blokuje szybki pas, bo za 5 kilometrów skręca w lewo,
* po długim oczekiwaniu na drodze podporządkowanej w końcu zamyka oczy, zaciska dłonie na kierownicy i… rusza… no i… Bum!!!,
* stwarza zagrożenie nawet po opuszczeniu samochodu potrafi go bowiem zaparkować na środku skrzyżowania, lub 5 cm od otwierających się na zewnątrz drzwi czyjegoś domu.

Ulubione samochody:
Nie rozróżnia marek. Zwykle małe lub średnie, czasem (gorzej) większe.

Uwaga:
Do kobiet za kierownicą rzadko zaliczają się też niektórzy mężczyźni. Są to przypadki beznadziejne ale i nieliczne przez co nie chce mi się dla nich tworzyć oddzielnej kategorii… Dupa Wołowa?.
Rzecz dzieje się w Stanach. Policjant zatrzymuje samochód na autostradzie, a w samochodzie siedzą trzy zakonnice.
Policjant mówi do prowadzącej:
- Jechała siostra za wolno.
Zakonnica:
- Przecież minimalna prędkość jest 22 mph.
- To jest autostrada i minimalna prędkość to 65 mph, a 22 to numer drogi.
Policjant patrzy jeszcze na tylne siedzenie, gdzie dwie pozostałe zakonnice cale blade telepią się ze strachu jak głupie i pyta:
- A im co się stało?
- Bo widzi pan, panie władzo... właśnie zjechałyśmy z drogi nr 125.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Ekskluzywna wersja Fiata 500

marka: Fiat

12 lipca 2011 r. w Szanghaju, Lorenzo Sistino, wiceprezes ds. operacji zagranicznych Fiat Group Automobiles, zaprezentował przeznaczony tylko na rynek Chin samochód Fiat 500 „First Edition", wyróżniający się niezwykle kreatywną grafiką nadwozia, zaprojektowaną przez pięcioro młodych artystów chińskich.

Limitowana seria „First Edition" liczy zaledwie 100 kolejno numerowanych egzemplarzy i wyprzedza niejako oficjalną chińską premierę „pięćsetki",  przewidzianą na 15 września bieżącego roku. Każdy Klient, który złoży zamówienie na Fiata 500 w okresie od 12 lipca do 15 września,  weźmie udział w losowaniu, dającym szczęśliwcom możliwość zastąpienia oryginalnie zamówionego samochodu właśnie wersją  „First Edition".
„Promocję wstępnych zamówień uważamy za niezbędny etap wprowadzania modelu 500 w Chinach oraz istotny krok dla dalszej współpracy pomiędzy Fiatem i GAC." - powiedział prezes Lorenzo Sistino. „A ponieważ jest to model najlepiej oddający wartości, którymi kieruje się firma Fiat, jego zadaniem jest wdrożenie obecności i znajomości naszej marki na tym rynku."

Oparta na wersji 500 Lounge, seria „First Edition" otrzymała trójwarstwowy, biały lakier perłowy, skórzaną tapicerkę siedzeń w kolorze czerwonym oraz specjalne plakietki na słupkach drzwi. Pod maską zamontowano 1,4-litrową jednostkę benzynową MultiAir, która zdobyła międzynarodowy tytuł najlepszego silnika roku 2010. W parze z sześciostopniową przekładnią automatyczną, silnik ten rozwija moc 101 KM (75 kW) przy 6500 obr/min i moment obrotowy 133 Nm przy 4000 obr/min.

Jak mówi prezes Lorenzo Sistino, szczególną cechą Fiata 500 „First Edition" jest jego charakterystyczna „uroda".

„To stworzona wyłącznie dla Klienta chińskiego oferta specjalna i symbol łączności naszych dwóch kultur. Nie bez powodu zaprosiliśmy pięcioro młodych twórców chińskich, aby zinterpretowali relacje łączące oba nasze kraje w sposób kreatywny i oryginalny - jako swoisty wkład w premierę „pięćsetki" w Chinach. Poza 100 egzemplarzami „First Edition", Fiat 500 oferowany będzie w wielu wersjach i seriach specjalnych. Na rok przyszły planujemy m.in. kabriolet 500C oraz ekskluzywną edycję „500 by Gucci". Fiat 500 to tylko pierwszy, choć jakże ważny dla Fiata krok na tym wielkim rynku; do końca roku 2012 planujemy premierę nowego samochodu typu sedan, produkowanego w chińskim zakładzie Changsha na bazie partnerstwa z firmą GAC."

Pięć szczególnie wyrazistych ekskluzywnych grafik po obu stronach Fiata 500 „First Edition", to pięć przemyślanych symboli związków pomiędzy Włochami a Chinami.  Pierwszym z grona młodych awangardowych twórców jest Leilei, laureat wielu liczących się nagród chińskich i zagranicznych, którego prace charakteryzują się wykorzystaniem głównie elementów ludowej kultury narodowej. Drugą zaproszoną młodą artystką jest Mee Wong, ilustratorka i wykładowczyni akademicka Instytutu Sztuk Guangzhou, której ulubionym motywem twórczym jest symbolizujący chińską kulturę miś panda. Trzeci twórca - to Benny Luk, inspirowany tradycjami azjatyckimi designer o światowej sławie, którego pasją jest projektowanie grafiki komputerowej. Nod Young z kolei - to niezwykły artysta sztuki wizualnej, podziwiany w wielu krajach świata (W. Brytania, Niemcy, USA, Włochy, RPA, ChRL). Listę zamyka mistrzyni rysunku i ilustracji Yan Wei, która swą twórczość opiera na tradycyjnym wzornictwie chińskim, a jej prace wystawiane są w niektórych z najsłynniejszych galerii Szanghaju, Pekinu, Nowego Jorku i Tokio.

Fiat 500 na rynek chiński produkowany jest w meksykańskiej fabryce Toluca, a jego cena podstawowa wynosi 190.000 RMB (renminbi). Oferta „pięćsetki" obejmuje trzy poziomy wyposażenia (Pop, Sport i Lounge), jeden silnik benzynowy (1,4-litrowy Multi-Air o mocy 101 KM), automatyczną przekładnię sześciostopniową, 12 kolorów karoserii (pastelowe, metalizowane i perłowe trójwarstwowe), 9 kombinacji kolorystycznych i materiałowych tapicerki oraz dwa kolory wnętrza (czarny lub kość słoniowa).

Dzięki idealnej wielkości dla ruchu miejskiego, żywiołowej dynamice na drodze i wspaniałemu wrażeniu podczas prowadzenia, innowacyjnemu systemowi komunikacji bezprzewodowej Blue&Me oraz siedmiu poduszkom powietrznym w standardzie wyposażenia,  Fiat 500,  to pełen wdzięku, czteromiejscowy  samochód segmentu „A", który sprawia wiele satysfakcji i przyjemności w czasie jazdy.

data ostatniej modyfikacji: 2011-07-27 16:38:37
Komentarze
Polityka Prywatności