Jedzie Ami, Rusek, Niemiec i Turek w jednym przedziale.
No i zaczynają sie popisy który ma lepiej.
Ami zaczyna:
- Nasz kraj jest tak bogaty ze możemy sobie na wszystko pozwolić... Wstał otworzył okno i srrrru cały plik dolców przez okno.
Rusek popatrzył chwilę, podumał, i mówi
- W naszym to my też mamy wszystkiego w bród. Wstał, wyciągnął spod ławki skrzynkę wódki i jeb przez okno.
Na to Niemiec zaczyna mówić:
- No, my mamy też od cholery... nie dokończył, bo zrywa się z siedzenia Turek i krzyczy:
- Nie! Proszę, nie!
Drogowiec chciał być dżentelmenem i zaprosił żonę do walca.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Koncepcyjny Peugeot HX1. Metamorfoza

marka: Peugeot

Nowy samochód koncepcyjny HX1 na nowo definiuje oczekiwania względem pojazdu oraz emocje z nim związane. Peugeot po raz kolejny udowadnia, że dobrze wie, jak ewoluować.

Celem badań było stworzenie pojazdu będącego w stanie pomieścić nawet sześć osób, który dodatkowo oferowałby odważną stylistykę, miał sportowy charakter, był funkcjonalny oraz zapewniał wyjątkowe odczucia z jazdy. Odpowiedzią jest Peugeot HX1 – pojazd o nadzwyczajnych właściwościach aerodynamicznych, obniżonej, zwężającej się sylwetce nadwozia typu MPV oraz układzie napędowym HYbrid 4 korzystającym z technologii „plug-in”.

Unikalna koncepcja nastawiona na maksymalną wydajność
Adaptacja
HX1 to przyszłościowa koncepcja zaprojektowana tak, aby ułatwić przewidywanie przyszłych rozwiązań z różnych dziedzin: konstrukcji pojazdu, właściwości aerodynamicznych, modułowości, wyposażenia, materiałów wykończeniowych oraz ekologii, nie zapominając oczywiście o układach napędowych. Rozważania te doprowadziły do wywołania silnych, innowacyjnych tendencji, które mają jeden motyw przewodni: „Metamorfozę”. Oznacza to nadanie pojazdowi możliwości przystosowania się do otoczenia, do warunków życia, jazdy itd.

Konstrukcja
Aby sprostać tym oczekiwaniom, HX1 został zaprojektowany z nadwoziem typu MPV, cechującym się niecodziennymi wymiarami: jest niskie (1,373 m) i szerokie (łącznie 1,990 m), a jego długość wynosi 4,954 m.
Taka konstrukcja pozwoliła zapewnić odpowiednią wielkość nadwozia podkreśloną wyraźnymi, eleganckimi liniami oraz zoptymalizować współczynnik oporu powietrza w celu osiągnięcia maksymalnej ogólnej wydajności.
Dwie pary „półnożycowych” drzwi otwierają się szeroko w przeciwnych kierunkach. Ich kinematyka została opracowana pod kątem praktyczności, aby umożliwić dostęp do wnętrza pojazdu w każdych warunkach.
Kabina pasażerska została zaprojektowana tak, aby zapewnić dwójce pasażerów siedzących z tyłu maksimum komfortu, zaś podróżującym z przodu maksimum doznań z jazdy. W razie potrzeby dwa dodatkowe składane siedzenia mogą zostać w łatwy sposób umieszczone „w środkowym rzędzie”, między siedzeniami przednimi i tylnymi, dzięki innowacyjnemu systemowi „pull-out seats”. System opiera się na tej samej zasadzie działania, co w samochodzie koncepcyjnym HR1 (Salon Samochodowy w Paryżu 2010 r.), a więc dodatkowe siedzenia po złożeniu są niejako zintegrowane z przednimi fotelami.

Właściwości aerodynamiczne
Projektanci pojazdu poświęcili wiele uwagi jego właściwościom aerodynamicznym. Kiedy HX1 nie jest w ruchu, bądź gdy porusza się z niewielką prędkością, jego sylwetka wygląda jak gdyby została ukształtowana z jednej bryły – poruszające się elementy pojazdu zostały zaadaptowane tak, aby zoptymalizować przepływ powietrza oraz uczynić HX1 pojazdem bardziej przyjaznym środowisku. Siedem łopatek umieszczonych na każdym ramieniu obręczy koła przypomina turbinę i otwiera się tworząc płaską powierzchnię dysku. Jednocześnie spojler oraz dwie listwy umieszczone w górnej części tylnej klapy otwierają się przy prędkości powyżej 100 km/h. W ten sposób HX1 „fizycznie” dostosowuje się do otoczenia podczas jazdy.

Współczynnik oporu HX1 wynosi 0,28, co stanowi nieocenioną zaletę dla pojazdu z sylwetką nadwozia typu MPV.
Wszystkie rozwiązania poprawiające właściwości aerodynamiczne pojazdu zostały opracowane dzięki swobodzie działania danej projektantom oraz ich ogromnej kreatywności.

Stylistyka bez narzuconych granic
Futurystyczny projekt nadwozia, ukształtowany z myślą o aerodynamice
Peugeot HX1 to pojazd o „czystej” stylistyce – ukształtowany niczym dzieło sztuki, ekskluzywny oraz emanujący dynamizmem i prestiżem. Jest także wyjątkowo aerodynamiczny – jego gładkie, eleganckie, płynne linie wydają się być uformowane przez wiatr. Subtelnie podkreślają one atletyczny, wręcz muskularny charakter samochodu. Każda powierzchnia została bardzo precyzyjnie wymodelowana, a najmniejsze nawet detale szczegółowo opracowane: lusterka z wbudowanymi kamerami cofania, obramowania okien ze szczotkowanego aluminium, wielkość szczelin między panelami dopasowana co do milimetra itd.
Przód HX1 odzwierciedla oraz podkreśla aktualne założenia stylistyczne Peugeot. Charakterystyczny, „unoszący się w powietrzu” grill, sprawiający wrażenie oderwanego od reszty nadwozia, został opracowany tak, aby harmonizować ze zwężającą się sylwetką pojazdu. Doskonale ukształtowane przednie reflektory przypominające kocie oczy nadają HX1 wygląd, który przywodzi na myśl historię oraz logo marki: lwa prezentującego się dumnie na masce pojazdu. Dodatkowo uszlachetnia je zastosowanie diod LED, wyraźnie widocznych zarówno w dzień, jak i w nocy. Tylne lampy cechują się podobną stylistyką – mają kształt bumerangu, płynnie przechodzącego w linie tworzące tył pojazdu.

Nowoczesne wnętrze najwyższej jakości jako ilustracja hasła „Motion & Emotion”
Wyrazisty, futurystyczny design tablicy rozdzielczej oraz siedzeń, użyte materiały (podłoga oraz osprzęt z naturalnego dębu z widocznymi światłowodami, szczotkowany metal, skóra itd.), wyposażenie (cyfrowe wyświetlacze, ekrany dotykowe itd.), specjalnie zaprojektowane oświetlenie (m.in. lampy LED, fragmenty podsufitki oświetlane naturalnym światłem) – wszystkie te elementy przyczyniają się do stworzenia otoczenia, w którym nowoczesność spotyka się z wyrafinowaniem, naturalne materiały z technologią. Wszystko to symbolizuje wizję ekskluzywnego, wysokogatunkowego wnętrza pojazdu marki Peugeot.

Kabina pasażerska oddaje hasło marki:
> EMOTION - „Obszar Emocji”
Przednia część wnętrza została zaprojektowana tak, aby zapewnić kierowcy maksimum doznań. Otoczenie składające się między innymi ze szczotkowanego metalu oraz urządzeń cyfrowych jest bardzo nowoczesne oraz pobudzające zmysły. Ta część pojazdu, podobnie jak całe nadwozie, potrafi dostosować się do rzeczywistej sytuacji, w jakiej znajduje się kierowca. Kolumna kierownicy może być przesuwana elektrycznie w przód i w tył razem z pozycją siedzeń, aby zapewnić jak najłatwiejszy dostęp. Siła wspomagania kierownicy zwiększa się, kiedy samochód porusza się w trybie „cruising”, co dodatkowo poprawia stabilność oraz komfort jazdy. Centralny wyświetlacz wielofunkcyjny może być dostosowany tak, aby wyświetlał jedynie najistotniejsze informacje na brzegach ekranu.
Deska rozdzielcza została zaprojektowana w celu przekazania kierowcy pełnej kontroli nad pojazdem. Z kolei wyświetlacze typu Head-Up dają kierowcy dostęp do wszystkich informacji bez potrzeby odwracania wzroku od drogi.

> MOTION – „Obszar Ruchu”
W tylnej części wnętrza pojazdu główna uwaga projektantów została skupiona na jakości znajdujących się tam elementów oraz komforcie pasażerów. Materiał użyty we wnętrzu to połączenie naturalnej skóry fałdowanej oraz przeszywanej w jasnym kolorze. Dwa dodatkowe, specjalnie ukształtowane siedzenia są rozkładane – obsługujące je przyciski znajdują się w środkowym podłokietniku. Konsola środkowa kryje minibar oraz ekspres do kawy – dyskretne uznanie dla długiej historii produktów firmy Peugeot. Konsola środkowa ozdobiona jest marmurem Carrara, specjalnie „ręcznie” mielonym, co dodaje wnętrzu prestiżu oraz nowoczesności.
Układ napędowy HYbrid4 z technologią „plug-in” – jeszcze lepiej dostosowany do swojego otoczenia
Koncepcyjny HX1 korzysta z technologii HYbrid4, innowacyjnej, modułowej konstrukcji znanej z modelu Peugeot 3008 HYbrid4, pierwszego na świecie samochodu hybrydowego z silnikiem Diesla. Technologię tę zastosowano również w Peugeot 508 RXH.
Zasada działania HYbrid4 jest innowacyjna, lecz prosta: umieszczenie spalinowego silnika wysokoprężnego z przodu (napędzającego przednie koła) oraz elektrycznego z tyłu (napędzającego tylne koła) pozwoliło na napędzanie wszystkich czterech kół w momencie, gdy silnik spalinowy oraz elektryczny pracują jednocześnie. Taka konfiguracja zwiększa bezpieczeństwo oraz przyczepność w niesprzyjających warunkach. Pozwala także na zasilanie pojazdu przy małych prędkościach jedynie silnikiem elektrycznym w trybie „Zero Emission Vehicle”.
Pod maską HX1 znajduje się silnik Diesla HDi o mocy150 kW (204 KM) i pojemności 2,2 litra połączony z automatyczną, sześciobiegową przekładnią. Jest to ten sam układ napędowy, który został zastosowany w GT, najwyższej wersji modelu 508. W połączeniu z silnikiem elektrycznym o mocy 70 kW (95 KM) układ napędowy może osiągnąć łączną moc 220 kW (299 KM).

Jedną z priorytetowych dla Peugeot kwestii jest utrzymanie w ciągu następnych lat pozycji lidera w zakresie ekologii. HX1 pod tym względem zrobił o jeden krok dalej. Pojazd wyposażony jest w technologię „plug-in” – akumulatory litowo-jonowe mogą być ładowane poprzez podłączenie pojazdu do standardowego gniazdka 220V. Oznacza to, że samochód może przejechać większy dystans – do 30 km –w trybie w pełni elektrycznym. Dzięki temu zużycie paliwa HX1 wynosi jedynie 3,2 litra/100km przy jednoczesnej emisji dwutlenku węgla równej 83 g/km.


data ostatniej modyfikacji: 2011-09-03 17:51:17
Komentarze
Polityka Prywatności