Wiecie dlaczego w maluchu nie potrzeba wyciszaczy?
Bo uszy się zatyka kolanami.
Do właściciela stacji benzynowej przychodzi jakiś gość.
- Czy Pan potrzebuje ludzi do pracy?
- Nie, mam komplet, nawet o dwie osoby za dużo.
- Poważnie?
- Przykro mi, ale naprawdę mówię poważnie.
- No to, do cholery, niech mnie ktoś wreszcie obsłuży!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Marki samochodowe

marka

Opel Insignia z nowym silnikiem BiTurbo CDTi

marka: Opel

Od momentu debiutu w 2008 roku, Opel Insignia stał się jednym z najlepiej sprzedających się modeli klasy średniej w Europie.

By utrzymać ten trend, niemiecki producent zdecydował się na poszerzenie oferty o nowy silnik wysokoprężny z podwójnym turbodoładowaniem.

Nowa wersja otrzyma nazwę BiTurbo. Pod jej maską będzie pracowała 2-litrowa jednostka CDTi o mocy 200 KM i dysponująca maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 400 Nm. Co więcej, jest on dostępny już od 1750 obr./min. Dzięki zastosowaniu dwóch turbosprężarek o różnych wielkościach, przyrost mocy jest płynny i jak zapewnia producent, udało się wyeliminować zjawisko tzw. "turbodziury".

W trakcie jazdy z niską prędkością obrotową, spaliny napędzają wyłącznie mniejszą sprężarkę. Jeśli jednak kierowca zdecyduje się na mocniejsze wciśnięcie pedału przyspieszenia, zostanie załączona większa z nich zapewniając dodatkową moc. Bazą do stworzenia tej jednostki był standardowy motor 2.0 CDTi, który jest montowany w m.in. nowej Zafirze oraz Astrze.

Insignia BiTurbo będzie dostępna zarówno w wersji z napędem na przednią oś, jak i 4x4. W przypadku pierwszej opcji, auto osiąga 100 km/h w czasie 8,2 sekundy. Sedan Opla został wyposażony także w system start&stop, co znacząco przyczyniło się do obniżenia spalania, które według producenta wynosi 4,9 l/ 100 km. Dodatkowo, auto emituje 129 g CO2/km.

Jeśli chodzi o wyposażenie wersji BiTurbo, Opel oferuje aktywne zawieszenie FlexRide jako standard. Na rynku brytyjskim, ceny Insigni z nowym silnikiem będą się zaczynały od 27 tys. funtów (ok. 140 tys. zł).

Źródło: motofakty.pl

data ostatniej modyfikacji: 2011-12-07 17:50:46
Komentarze