Rok 2050. Na skrzyżowaniu zamiast sygnalizacji świetlnej stoi robot i kieruje ruchem. Co jakiś czas mówi:
- Piesi stać, samochody jechać. Samochody stać, piesi iść.
I tak na zmianę.
- Samochody stać, piesi iść. Pani w czerwonym berecie szybciej, szybciej!
Ha ha ha, nie zdążyła!
Dlaczego trabant nie rusza na zielonym świetle?
1. Zatrzymał go pęd powietrza wiatraka chłodnicy samochodu stojącego za nim.
2. Najechał na gumę do żucia.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Nowy Opel Insignia OPC: napęd 4x4 i doskonałe zawieszenie

marka: Opel

Insignia OPC, z silnikiem rozwijającym moc 239 kW/325 KM i maksymalnym momentem obrotowym 435 Nm, ma najlepsze osiągi spośród wszystkich modeli Opla. Dzięki zmodyfikowanemu podwoziu i zawieszeniu wersja z napędem na cztery koła o odświeżonej stylistyce świetnie radzi sobie zarówno na krętych drogach, jak i na długich autostradowych prostych.

"Insignia OPC olśniewa nowym blaskiem" - mówi Michael Ableson, wiceprezes GME Engineering. "Nasi inżynierowie wprowadzili w niej subtelne, ale istotne zmiany, działając ze szczególną dbałością o detale. Znajduje to odbicie przede wszystkim w stylistyce i jeszcze lepszych osiągach. Dzięki nim OPC plasuje się w pierwszej lidze produkowanych seryjnie usportowionych modeli klasy średniej". Znany fan mocnych silników Opla, trener Borussii Dortmund - Jürgen Klopp, już jeździ Insignią OPC.

Precyzja detali - w środku i na zewnątrz

Nowa Insignia OPC zachwyca już od pierwszego spojrzenia. Zmieniona stylistyka przodu z charakterystycznymi akcentami OPC, takimi jak przypominające kły tygrysie detale z przodu oraz końcówki układu wydechowego zintegrowane z tylnym zderzakiem, podkreśla moc i kojarzy się z pokonywanymi z zawrotną prędkością okrążeniami toru Nürburgring.

Przyciągające wzrok nadwozie kryje najnowocześniejszą technologię. Podwozie OPC zostało udoskonalone ze szczególnym uwzględnieniem tylnej osi, gdzie - podobnie jak w pozostałych wersjach nowej Insignii - inżynierowie zmodyfikowali około 60% komponentów. Liczne zmiany przyczyniły się też do dalszego ograniczenia hałasu i wibracji. Nowe oprogramowanie ESP pozwala na jeszcze bardziej precyzyjną korektę dynamiki, zwłaszcza w reakcji na skłonność do podsterowności. Zmodyfikowane oprogramowanie tłumienia drgań w podwoziu FlexRide z amortyzatorami o regulowanej charakterystyce zapewnia optymalne trzymanie się drogi. Specjalne oprogramowanie dla wersji OPC poprawia dynamikę jazdy, ponieważ podwozie szybciej i bardziej precyzyjnie reaguje na poszczególne manewry i warunki na drodze.

Insignia OPC z sześciobiegową skrzynią manualną i napędem na wszystkie koła rozpędza się do 100 km/h w 6 sekund (Sports Tourer: 6,3 sekundy) i osiąga maksymalną prędkość 250 km/h (ograniczoną elektronicznie), zużywając 10,6 litra paliwa na 100 kilometrów w cyklu mieszanym (przy emisji 249 g CO2/km zmierzonej zgodnie z rozporządzeniem WE nr 715/2007). Po usunięciu elektronicznej blokady Insignia OPC z przekładnią manualną może rozpędzić się do 270 km/h (Sports Tourer: 265 km/h). Wyczynowy układ hamulcowy Brembo zapewnia szybkie wytrącanie prędkości przy zachowaniu maksymalnej stabilności nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji.

Ponadto Insignia OPC jest wyposażona w elektronicznie sterowany układ napędowy 4x4. Zastosowane w nim wysokiej jakości sprzęgło oraz elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu wewnętrznym zapewniają znakomite właściwości trakcyjne. Dzięki temu pojazd przez cały czas dostosowuje się do warunków na drodze i w razie potrzeby płynnie - od 0 do 100% - rozdziela moment obrotowy między przednią i tylną osią, a także między tylnymi kołami. W połączeniu z typowym dla klasy premium elektronicznie sterowanym zawieszeniem FlexRide, układ napędu na wszystkie koła wyznacza standardy w zakresie czasu reakcji i panowania nad pojazdem.

Maksymalną stabilność i większą dynamikę gwarantuje elektronicznie sterowany mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu wewnętrznym (eLSD) tylnej osi. Układ eLSD steruje rozkładem momentu obrotowego między tylne koła poprzez przekazywanie momentu do koła, które w danej chwili zapewnia największą przyczepność. Oprócz lepszej przyczepności na śliskiej nawierzchni złożony mechanizm działania tego adaptacyjnego układu napędowego 4x4 gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i kontroli nad pojazdem w każdej sytuacji.

Sportowa atmosfera we wnętrzu

W kabinie pojazdu panuje zdecydowanie sportowy klimat. Prestiż wnętrza podnoszą takie elementy, jak sportowe fotele Recaro, dostępne także w wersji skórzanej z pamięcią ustawień, rękojeść dźwigni zmiany biegów OPC oraz zupełnie nowy zestaw wskaźników i konsola centralna. Na opcjonalnym ośmiocalowym wyświetlaczu, oprócz podstawowych danych, podawane są także bardziej szczegółowe informacje, takie jak ciśnienie i temperatura oleju, napięcie ładowania akumulatora, pozycja przepustnicy, siła hamowania i przyspieszenie boczne.

Nowa wyczynowa kierownica (opcjonalnie podgrzewana) jest wyposażona w manetki do sterowania automatyczną skrzynią biegów. Umożliwiają one błyskawiczną manualną zmianę przełożeń nawet w trybie automatycznym. Tryb automatyczny włącza się ponownie, jeżeli manetki nie są używane przez co najmniej 12 sekund. W taki oto sposób w Insignii OPC wygodnie połączono zalety manualnej i automatycznej zmiany biegów.

Ceny nowego Opla Insignia OPC z silnikiem o mocy 239 kW/325 KM, sześciobiegową przekładnią manualną i napędem na cztery koła zaczynają się od 208 000 PLN.

data ostatniej modyfikacji: 2014-01-11 18:04:53
Komentarze
Polityka Prywatności