Szpaner w BMW otworzył drzwi na ulicy i nadjeżdzający samochód zawadził mu o drzwi. Facet lamentuje:
- Kurwa! Moje piękne BMW!
Podchodzi do niego przechodzień:
- Panie, co się pan tak martwisz o ten samochód? - Taki z pana materialista, przecież panu całą rękę urwało!
Szpaner drze się:
- O kurwa! Mój Rolex!
Co to jest żona i teściowa w samochodzie?
Zestaw głośnomówiący!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Fiat Panda Cross

marka: Fiat

Nowa Panda Cross to najbardziej udoskonalona wersja SUV-a, „gatunku" motoryzacyjnego, który na przestrzeni lat rozszczepił się na podkategorie ze względu na rozmiary oraz różne zadania: od dużych SUV-ów, poprzez średnie aż po - ostatnio, wraz z rozwojem koncepcji „downsizingu"- kompaktowe SUV-y oraz SUV-y w małym rozmiarze. Jest to więc stale rozwijająca się i coraz ważniejsza gałąź rynku: wystarczy pomyśleć, że od wartości około 7% w 2006 roku (rok wprowadzenia na rynek pierwszej Pandy Cross) osiągnięto dzisiaj 20% łącznej sprzedaży w Europie.

  • Najnowsza wersja koncepcji SUV-a, wszechstronny samochód, będący w stanie zarówno pokonać każdą przeszkodę, jak i przyciągnąć Klientów różnych pod względem upodobań, wieku i wymagań.
  • Styl, wydajność, sprawność oraz kompaktowe wymiary: cały luksus zarezerwowany dotychczas dla samochodów terenowych wyższego segmentu na długości zaledwie 370 centymetrów.
  • Dodatkowo, właściwości „off-roadowe" typowe dla prawdziwych samochodów terenowych, dzięki napędowi 4x4 „Torque on demand" oraz funkcji elektronicznej blokady mechanizmu różnicowego.
  • Jedyny w swoim segmencie: selektor przeznaczony dla miłośników jazdy terenowej z trzema trybami (Auto, Off-road i Hill Descent Control).
  • Dostępny we wzmocnionych wersjach 1.3 Multijet II o mocy 80 KM i 0.9 Twinair Turbo o mocy 90 KM, ten ostatni ze specjalną, sześciostopniową skrzynią biegów ze „skróconym" pierwszym biegiem.
  • Opony 185/65R15 M+S „All Seasons" i spory prześwit: 161 mm w wersji TwinAir i 158 mm w wersji Multijet.
  • W porównaniu do Pandy 4x4, lepsze kąty najazdu i zejścia (24° i 34°) oraz rampowy (+1° w stosunku do Pandy 4x4).
  • Na zamówienie „City Brake Control", system bezpieczeństwa nagrodzony prestiżową nagrodą „Euro NCAP Advanced 2013".
  • Od września w salonach głównych rynków europejskich, za połowę ceny najczęściej sprzedawanych w Europie SUV-ów.

Nowa Panda Cross Łączy układ napędowy oraz możliwości techniczne prawdziwego samochodu terenowego, osiągi oraz wyposażenie SUV-a, wymiary zewnętrzne, wydajność i sprawność miejskiego samochodu oraz wyróżniający się styl, potrafiący połączyć „serce i rozum". Atrakcyjności temu wszystkiemu dodaje jeszcze przystępna cena, która stanowi połowę wartości dużych SUV-ów najczęściej sprzedawanych w Europie.

Panda Cross ustanawia więc nową typologię samochodów, która opiera się na tym, do czego „zdolne" jest auto, niezależnie od segmentu, do którego należy. Tak więc - jak mówi nazwa, Panda Cross to samochód wszechstronny, nie tylko dlatego, że jest w stanie pokonać każdą przeszkodę dzięki napędowi na cztery koła oraz elektronicznej blokadzie mechanizmu różnicowego, (które to rozwiązanie jako pierwsza wprowadziła na rynek), ale również przyciąga różnych Klientów znajdujących w niej odpowiedź na wszystkie swoje potrzeby związane z możliwościami poruszania się. Są to osoby, którym nie odpowiadają kompromisy, gdyż znają oni bardzo dobrze świat samochodów terenowych, ale korzystają ze swojego auta również w mieście; osoby, które doceniają w samochodzie zarówno jego wyróżniający się styl, jak i wyposażenie w nowinki technologiczne; osoby, które oczekują elemetów chatakterystycznych dla dużych samochodów terenowych, ale z pewnością nie chcą zrezygnować z zalet, jakie tylko samochód o kompaktowych rozmiarach może zagwarantować.

Z tego powodu, pomimo, że Fiat Panda Cross ma bardzo wyrazisty styl, jego niebanalny wdzięk  nie jest celem samym w sobie. Wszystkie elementy stylistyczne służą do ochrony części mechanicznych i nadania im odczucia solidności oraz pewności. Zresztą, Panda Cross została tak zaprojektowana, aby mogła zmierzyć się z każdym rodzajem trasy, nawet najbardziej wymagającym, ale również by mogła poruszać się w ruchu miejskim, a przede wszystkim, wszędzie zaparkować.

Połączenie funkcjonalności i stylu jest cechą wyróżniającą wersję Cross już zresztą w poprzednich generacjach modelu, jak pokazują to edycje limitowane oraz serie specjalne Pandy 4x4. Już końcem lat osiemdziesiątych, oferta Pandy obejmowała modele „topowe gamy", z bardzo bogatym wyposażeniem standardowym w połączeniu z charakterystycznym stylem i bardzo nowoczesnym wyposażeniem, takim jak układ napędowy 4x4 Steyer-Puch, który wtedy był luksusem dostępnym w samochodach terenowych wyższej klasy. Formuła ta okazała się zwycięska i potwierdzała się na przestrzeni lat aż do 2006 roku, kiedy to Fiat jako pierwszy wprowadził na rynek pojęcie „Cross" stosując je do Pandy: prawdziwy mini SUV, zdolny do pokonania każdej trasy.

Dzisiaj nowy Cross powraca do gamy Pandy - najszerszej oferty w swojej kategorii - potwierdzając wszechstronność i funkcjonalność modelu, który od ponad 30 lat wyznacza drogę dla samochodów z segmentu miejskich samochodów. Wystarczy pomyśleć, że był to pierwszy „miejski maluch", w którym zamontowany został diesel, metan i LPG w tym segmencie, pierwszy z napędem na cztery koła i pierwszy, który  okazał się być samochodem naprawdę dla wszystkich, na każdy czas i na każdą sytuację. W ten sposób Panda okazała się na stałe zdobyć podium w sprzedaży w swoim segmencie w Europie, gdzie - również po pierwszych 6 miesiącach 2014 roku- zajmuje drugie miejsce, zaraz po Fiacie 500.

Styl i wymiary.

Każdy detal Pandy Cross został opracowany pod kątem udoskonalenia osiągów off-roadowych, a poprzez język stylistyczny powszechnie stosowany w SUV-ach, uczynienia jej od razu rozpoznawalnej i niepowtarzalnej.

Nieprzypadkowo wszystkie detale stylistyczne służą przede wszystkim do zabezpieczenia elementów mechanicznych i nadania im odczucia solidności oraz pewności, a poza tym, indywidualnego charakteru.

Przód samochodu charakteryzuje się całkiem nowym wyglądem, dzięki nowemu zderzakowi, który  wyróżnia pokaźna płyta podwozia w kolorze srebrnym „ultrashine" służąca do zabezpieczania elementów mechanicznych, z charakterystycznymi otworami, które nawiązują do „kwadratokółek" (ang. "squircle") Pandy. Solidność oraz off-roadowy charakter podkreślone są przez haki holownicze w czerwonym, błyszczącym kolorze, które są natychmiast rozpoznawalne. Całkowicie nowe są też lampy zespolone, dzięki reflektorom oraz nowym światłom przeciwmgłowym wbudowanym w okolicach grilla oraz światłom do jazdy dziennej DRL z technologią LED, wbudowanym w płytę podwozia.

Patrząc z boku nie sposób przeoczyć wyrazistego zarysu nadkoli, bocznych listew ochronnych karoserii ze znaczkiem „Cross", czy nowych relingów dachowych, które nawiązują do wykończeń  płyty podwozia. Felgi o średnicy 15 cali posiadają 5 ramion ułożonych w kształcie litery „V" i wykonane są z polerowanego lekkiego stopu.

Również tył tego samochodu jest bardzo wyrazisty i obejmuje nowy zderzak z płytą osłonową nawiązujący swoim kształtem i wykończeniem do przedniej płyty podwozia, nowe, polerowane obramowanie zestawu lamp tylnych oraz chromowaną końcówkę wydechu.

Wnętrze Pandy Cross jest dopracowane w każdym calu i bardzo oryginalne.  Siedzenia wykonane są z naturalnej tkaniny o „technicznym wzorze", a ich boki wykończone brązową eko-skórą - identycznie, jak panele drzwiowe. Siedzenia przednie zdobi logo Cross z metalizowanego poliuretanu.
Deskę rozdzielczą wykonano w nowym, miedzianym kolorze, a na jej tle wyróżnia się nowe, srebrne wykończenie „ultrashine" zestawu wskaźników. W tej samej barwie wykończono konsolę centralną, w której znajduje się selektor do jazdy off-road „Terrain Control"'. Całości dopełnia obszyta skórą kierownica z przyciskami sterowania audio oraz skórzana gałka dźwigni zmiany biegów.

Pięcioro drzwi oraz typowa dla wyższego segmentu przestronność wnętrza czyni z Pandy Cross autentyczny miejski SUV również dlatego, że mimo stosunkowo niewielkich wymiarów  zewnętrznych - długość 370 cm, szerokość 155 cm i długość 166 cm - oferuje zaskakująco pojemne wnętrze: wystarczy pomyśleć, że bagażnik jest jedynym z największych w tym segmencie (225 litrów).

Napęd 4x4 „Torque-on-Demand" z funkcją ELD (elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego).

Panda Cross to pojazd o mocnym charakterze, który wie jak podbić serca najbardziej wymagających Klientów, w tym miłośników przygody i życia w plenerze. To właśnie z myślą o nich, nowa Panda Cross wyposażona jest w układ napędowy 4x4 „Torque-on-Demand" z dwoma mechanizmami różnicowymi oraz elektronicznie sterowanym sprzęgłem.

Jest to system napędu na cztery koła pozostający pod kontrolą modułu elektronicznego, który na podstawie analizy sygnałów docierających z samochodu kieruje rozdziałem mocy na oś przednią i tylną, odpowiednio do warunków przyczepności podłoża. Zaletą tego systemu jest pełna automatyka działania bez konieczności obsługi ze strony kierowcy.

Panda Cross wyposażona jest w standardzie w system elektronicznej stabilizacji jazdy ESC wraz z funkcją ELD, czyli elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego, która wspomaga ruszanie i jazdę na podłożu o niskiej przyczepności (śnieg, lód, błoto... itp.).

Selektor dla miłośników jazdy terenowej.

Jako jedyna w swoim segmencie, Panda Cross oferuje selektor jazdy, który pozwala amatorom off- roadowej jazdy włączyć napęd 4x4, w zależności od panujących warunków, wybierając jeden z trzech trybów pracy: Auto, Off-road i Hill Descent Control.

W trybie Auto, moment obrotowy jest rozkładany optymalnie pomiędzy oboma osiami pojazdu, zależnie od stopnia przyczepności podłoża oraz bez konieczności włączania przez kierowcę napędu.

Na normalnym podłożu, na przykład w mieście albo na autostradzie, Panda Cross porusza się z napędem na przód, wtedy 98% momentu kierowane jest na koła przednie. Natomiast kiedy podłoże jest śliskie albo jazda odbywa się po nierównościach, system kieruje automatycznie moment obrotowy tam, gdzie jest potrzebny, dzięki pracy sprzęgła, które stale dozuje napęd na oś tylną.

Tak więc, sprawdzone i przetestowane sprzęgło sterowane elektro-hydraulicznie, przenosi do 190 Nm momentu obrotowego na tył (co odpowiada całemu momentowi obrotowemu dostarczanemu przez silnik) w zaledwie jedną dziesiątą sekundy: oznacza to, że zdolność samochodu do przystosowania się do warunków niskiej przyczepności jest niemal natychmiastowa.

W trybie Off-road, napęd 4x4 jest stały do 50 km/h, tak aby reakcja samochodu była natychmiastowa i włączana jest też elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (ELD), która wstępnie kieruje  moment obrotowy na tył, dzięki czemu następuje szybsze włączenie 4x4; zapobiega włączeniu się ASR, aby poprawić kontrolę niskiej przyczepności i w pełni wykorzystać moment obrotowy silnika. Działa, hamując koła, które tracą przyczepność lub ślizgają się bardziej niż inne, przenosząc w ten sposób siłę napędową na te, które lepiej trzymają się podłoża. W ten sposób udoskonalany jest napęd na niejednolitym podłożu.

Służący do optymalnej kontroli prędkości zjazdu z wyjątkowo stromych wzniesień lub bardzo nierównych tras, tryb HDC (Hill Descent Control) utrzymuje stałą prędkość samochodu podczas zjazdu, poprzez samodzielne i zróżnicowane oddziaływanie na hamulce. W ten sposób system wspiera kierowcę, pomagając mu pokonać duże stromizny, przy użyciu tylko pedału hamulca i przyspieszenia. Poza tym, Hill Descent Control pomaga zachować linię zjazdu, niwelując uślizgi boczne na nierównej powierzchni o zróżnicowanej przyczepności. Integralna część systemu ESC, funkcja HDC włącza się automatycznie, jeśli prędkość spada poniżej 25 km/h i pozostaje w gotowości do 50 km/h.

Opony.

Aby zapewnić maksymalną przyczepność na każdym niemalże podłożu, nowy model wyposażony został w opony „All Season" 185/65/R15 (większe niż w Pandzie 4x4), o charakterystyce  zoptymalizowanej pod kątem lepszych własności trakcyjnych na drogach ośnieżonych, ale także precyzji i łatwości kierowania na nawierzchniach mokrych i suchych oraz skuteczności w warunkach off-roadowych.

Zawieszenie.
Zawieszenie pojazdu z napędem 4x4 ma do spełnienia dwa podstawowe zadania: zapewnić komfort, łatwą obsługę, trzymanie się drogi oraz bezpieczeństwo typowe dla napędu 2WD oraz odpowiednią charakterystykę jezdną na różnych rodzajach podłoża, szczególnie w warunkach jazdy terenowej.
Z tego też powodu konstruktorzy zdecydowali się na zastosowanie dwóch sprawdzonych układów, zapewaniających doskonałe osiągi oraz wyjątkowy komfort: niezależnego zawieszenia na kolumnach MacPherson z przodu oraz specjalnie zmodyfikowanej dla napędu 4x4 belki skrętnej z tyłu. W porównaniu z układem wahaczy wleczonych w poprzedniej generacji, ten ostatni schemat gwarantuje większą lekkość, większy komfort jazdy i lepsze wyciszenie, bez uszczerbku dla osiągów terenowych.

Charakterystyczne kąty oraz zdolności off-roadowe.

Wychodząc od doskonałej bazy - Pandy 4x4, jedynego w historii miejskiego samochodu, który otrzymał wyóżnienie „SUV Roku" - w nowej Pandzie Cross wykonano kilka technicznych zabiegów ukierunkowanych na poprawę właściwości off-roadowych. Przede wszystkim, do 161 mm wzrósł prześwit w wersji TwinAir, a do 158 mm w wersji Multijet: jest to zasługa przeprojektowania przedniego i tylnego zderzaka oraz zastosowania specyficznych sprężyn i opon większych o 10 mm. Również lepsze niż w Pandzie 4x4 są kąty charakterystyczne dla samochodów terenowych: kąt najazdu 24°, zejścia 34°, rampowy 21°. Są to wartości bardzo zbliżone do tych spotykanych w „rasowych" samochodach terenowych i wyższe, niż w głównych SUV-ach występujących na rynku. Tak więc, Panda Cross może pokonać maksymalne nachylenie 70% oraz pochylenie boczne 55%.

Panda Cross to uterenowiony maluch również w małych, technicznych detalach oraz zastosowanych środkach bezpieczeństwa. Na przykład, osłony pod podwoziem wraz ze stalowymi tarczami, pozwalają jej pokonać nawet najtrudniejszą trasę, bez uszkodzenia znajdujących się na spodzie części mechanicznych. Poza tym, kanał ssący jest podniesiony od ziemi o 739 mm w wersji diesel i o 711 mm w wersji benzynowej. Dzięki temu Panda Cross nie ma trudności nawet na głębokich wgłębieniach terenu, na przykład podczas pokonywania brodów.

Silniki.

Klient może polegać na najmocniejszych silnikach z gamy, pozostających w doskonałej harmonii z terenową „orientacją" nowej Panda Cross, a wyposażonych w Start&Stop: turbodieselu 1.3 Multijet i benzynie 0.9 TwinAir Turbo, które, w porównaniu z silnikami dostępnymi dla innych wersji, oferują większą moc, odpowiednio do 80 i 90 KM.

Prekursor nowej rodziny dwucylindrowych silników benzynowych Fiata, jednostka 0.9 TwinAir Turbo rozwija moc 90 KM (66 kW) przy 5500 obr/min i moment obrotowy 145 Nm w zakresie 1900 obr/min (stały do 3.000 obr/min). Aby jazda była bardziej ekologiczna, a spalanie paliwa mniejsze, wystarczy na desce rozdzielczej nacisnąć przycisk ECO, powodujący ograniczenie momentu obrotowego do 100 Nm przy 2000 obr/min. W cyklu mieszanym silnik ten zużywa 4,9 l/100 km, a emisja CO2 wynosi 114 g/km.

Mając ciągle na uwadze poszanowanie środowiska oraz przyjemność z jazdy, Panda Cross może zostać wyposażona w silnik 1.3 turbodiesel MultiJet II z montowanym w standardzie filtrem cząstek stałych (DPF), rozwijający moc 80 KM (59 kW) przy 4000 obr/min i moment 190 Nm przy 1500 obr/min. Prawdziwe arcydzieło technologii w miniaturze - ważący łącznie z osprzętem tylko 140 kg- silnik ten należy do drugiej generacji jednostek MultiJet i wyposażony jest w turbosprężarkę o stałej geometrii oraz intercooler, udoskonalony pod kątem rozwijania momentu obrotowego na niskich obrotach. W cyklu mieszanym silnik 1.3 MultiJet II spala 4,7 l/100 km, a emisja CO2 wynosi 125 g/km.

Sześciostopniowa skrzynia przekładniowa.

W wersji z silnikiem TwinAir Turbo w Pandzie Cross oferowana jest specjalna, sześciostopniowa skrzynia przekładniowa o "skróconym" przełożeniu pierwszego biegu akcentującym charakterystykę off-roadową pojazdu i szczególnie przydatnym przy ruszaniu pod górę. "Skrócony" pierwszy bieg ułatwia także jazdę off-road, umożliwiając utrzymanie niewielkiej prędkości przy obrotach jałowych silnika i maksymalną kontrolę nad pojazdem.

Wyposażenie standardowe i opcjonalne.

Bogate i kompletne wyposażenie standardowe nowej Pandy Cross obejmuje klimatyzację automatyczną, radioodtwarzacz CD/MP3 z systemem Blue&Me i sterowaniem przyciskami na kierownicy, 15-calowe matowane felgi z lekkiego stopu, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka boczne, zagłówki tylnej kanapy, kolumnę kierownicy z regulacją w pionie, przednie lampy przeciwmgielne, skórzane obszycie kierownicy i gałki dźwigni biegów, fotel kierowcy z regulacją wysokości, system ESC z funkcjonalnością ELD oraz ogumienie "All Seasons" M+S o rozmiarze 185/65 R15.

Dostępny jest również szeroki wybór opcji akcesoryjnych pod kątem użytkowania miejskiego lub plenerowego - zgodnie z preferencjami kierowcy. Są to m.in. elektrycznie podgrzewana szyba czołowa, przyciemniane szyby boczne czy innowacyjny system "City Brake Control" nagrodzony tytułem "Euro NCAP Advanced 2013".

Bezpieczeństwo.

Oferowany w Pandzie Cross jako opcja wyposażenia, aktywny system "City Brake Control" zdolny jest wykrywać obecność innych pojazdów lub przeszkód przed samochodem i w braku należytej reakcji kierowcy - automatycznie rozpocząć hamowanie, aby uniknąć kolizji lub przynajmniej ograniczyć jej skutki. Wyróżniony nagrodą "Euro NCAP Advanced 2013" system CBS wspomaga jazdę w intensywnym ruchu i działa w zakresie prędkości 5-30 km/h po każdym rozruchu silnika, lecz może być dezaktywowany lub ponownie aktywowany zgodnie z wolą kierowcy. 

System "City Brake Control" wykorzystuje umieszczony u góry  szyby czołowej laserowy czujnik/dalmierz LIDAR (Light Detection and Ranging), który współpracuje z układem elektronicznej stabilizacji jazdy ESC. W zależności od pewnych parametrów (stan nawierzchni, dynamika i tor ruchu pojazdu, umiejscowienie przeszkody, stan ogumienia), CBC pozwala uniknąć kolizji całkowicie lub ograniczyć jej konsekwencje dla kierowcy i otoczenia.

System CBC integruje trzy ważne funkcje: automatycznego hamowania awaryjnego (AEB), gotowości hamulców Prefill i wspomagającą hamowanie awaryjne Brake Assist.

System AEB, pozostawiając kierowcy pełną kontrolę nad pojazdem - powoduje rozpoczęcie hamowania awaryjnego w sytuacji, gdy kolizja wydaje się nieunikniona, a kierowca nie reaguje - tym samym niejako wyprzedza niezbędne działanie prowadzącej/prowadzącego. Funkcja Prefill podnosi wstępnie ciśnienie płynu w układzie hamulcowym tak, aby przyspieszyć działanie hamulców aktywowanych przez system AEB i/lub kierowcę. System Brake Assist z kolei - identyfikuje sytuację zagrożenia i gdy kolizji nie sposób uniknąć - powoduje skokowy wzrost  ciśnienia w układzie hamulcowym- aby do maksimum skrócić drogę hamowania.

Ekskluzywne akcesoria i usługi marki Mopar®

Przekształcić własny samochód w coś unikalnego i osobistego: to zadanie szerokiej gamy akcesoriów i usług oferowanych przez Mopar®, markę firmującą sektor serwisu technicznego, obsługi klienta oraz zaopatrzenie w oryginalne części zamienne i akcesoria dla pojazdów produkcji Fiat-Chrysler na obszarze EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Oferta  Mopar® obejmuje ponad 450.000 pozycji asortymentowych oryginalnych części zamiennych i niemal 25.000 najwyższej jakości akcesoriów, dostępnych w 130 krajach całego świata. 

Na liście ponad 70 atrakcyjnych akcesoriów dla linii modelowej Pandy, ze specjalnym przeznaczeniem dla wersji Cross znajdują się m.in. 15-calowe felgi z lekkiego stopu, czerwone kołpaki kół, obudowy lusterek bocznych, kapturki wentyli opon z logo Fiata, bagażnik na rower oraz "personalizowany" zestaw akcesoryjny wnętrza: wieszak na ubranie oraz welwetowe maty podłogowe z logo Pandy.

Są to akcesoria najwyższej jakości wykonania, a poprzez  doskonałe zgranie z techniką i stylem Pandy Cross - dają możliwość zaakcentowania pełnej wdzięku indywidualności tego samochodu. Akcesoria i komponenty sygnowane przez Mopar mają charakter unikalny dlatego, iż powstają we współpracy z konstruktorami tworzącymi specyfikacje konkretnych modeli, jest więc to rodzaj „sprzężenia zwrotnego", które gwarantuje autentyczną jakość, trwałość i dopasowanie produktu kategorii aftemarket do samochodu. 

W sposób naturalny, użytkownicy nowej Pandy Cross mogą liczyć także na bogatą ofertę „Mopar® Vehicle Protection" - jedynego oficjalnego pakietu usług serwisowych z gwarancją Fiat Group Automobiles. Plany usług serwisowych Mopar® Vehicle Protection umożliwiają korzystanie z pomocy technicznej w autoryzowanych przez Fiat Group Automobiles punktach dealerskich i stacjach obsługi, świadczonej przez szkolonych fabrycznie specjalistów, z użyciem oryginalnych części zamiennych do danej marki i modelu pojazdu.

Program Mopar® Vehicle Protection prowadzony jest w 40 krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki z portfolio ponad 50 produktów spełniających wszelkie potrzeby klienteli. W roku 2013 ponad 25 procent eksploatowanych pojazdów objętych było różnymi planami serwisowymi pod egidą Mopar® Vehicle Protection. Zakres usług świadczonych w ramach Mopar® Vehicle Protection jest stale aktualizowany i rozszerzany, lecz w swej zasadzie przewiduje dwa poziomy ochrony komponentów mechanicznych i elektronicznych: Maximum Care oraz Powertrain Care - pozwalające wydłużyć gwarancję producenta z trzech do pięciu lat, z uwzględnieniem przeciętnego rocznego przebiegu danego samochodu i oczekiwań użytkownika. 

Mopar® Vehicle Protection Plan to dwa programy obsługi technicznej pojazdu zapewniające jego pełną sprawność eksploatacyjną: Easy Pack - plan dwóch do pięciu corocznych przeglądów pojazdu w formie przedpłaconego „abonamentu" oraz Premium Pack (w wariantach Gold, Silver i Bronze), obejmujący obok okresowych przeglądów, również i wymianę części szybko zużywających się w trakcie normalnej eksploatacji, które zazwyczaj i tak podlegają płatnej wymianie) w czasie przeglądów pojazdu.

Dostępne są ponadto inne usługi o węższym zakresie: pakiet jednorazowych lub okresowych przeglądów kontrolnych oraz  Free2Go++ i Essential Care - rozszerzenie zakresu pomocy drogowej w okresie fabrycznej gwarancji pojazdu.

 

Wyposażenie standardowe i opcjonalne

 

 

 0.9 Twin Air Turbo 90 KM

 

1.3 JTD 80 KM

 

 

 

 

 

LINIA i STYL

Felgi 15-calowe, matowane, ze stopu lekkiego (ogumienie 185/65 R15 M+S All Seasons)

 

S

 

S

Metalizowane, polerowane relingi dachowe

 

S

 

S

Kierownica obszyta skórą z przyciskami sterowania audio, obszyta skórą gałka dźwigni zmiany biegów

 

S

 

S

Metalizowane, polerowane listwy boczne nadwozia z logo Cross

 

S

 

S

Obudowy lusterek bocznych w kolorze nadwozia

 

S

 

S

Przedni i tylny zderzak z metalizowaną  i polerowaną płytą osłonową  

 

S

 

S

Chromowana końcówka układu wydechowego

 

S

 

S

Przednie zaczepy holownicze w kolorze czerwonym

 

S

 

S

Felgi 15-calowe, matowane, ze stopu lekkiego (ogumienie 185/65 R15 M+S Summer)

 

O

 

O

 

 

 

 

 

KOMFORT i FUNKCJONALNOŚĆ

Zamek centralny ze sterowaniem zdalnym

 

S

 

S

Klimatyzacja automatyczna z filtrem przeciwpyłkowym 

 

S

 

S

Kolumna kierownicy z regulacją pionową

 

S

 

S

Elektrycznie sterowane szyby drzwi przednich

 

S

 

S

Oszklenie termiczne

 

S

 

S

Elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka boczne 

 

S

 

S

Wycieraczka szyby tylnej

 

S

 

S

Elektryczne wspomaganie przekładni kierowniczej  DualdriveTM z funkcją City

 

S

 

S

Czujnik temperatury zewnętrznej

 

S

 

S

Fotel kierowcy z regulacją wysokości

 

S

 

S

Gniazdko prądowe 12 V

 

S

 

S

Zagłówki kanapy tylnej  

 

S

 

S

Specjalne wykonanie konsoli centralnej

 

S

 

S

Lampka oświetlenia przestrzeni bagażowej

 

S

 

S

Szyby przyciemniane 

 

O

 

O

Elektryczne podgrzewanie szyby czołowej

 

O

 

O

Cargo box

 

O

 

O

Tylna kanapa dzielona/rozkładana 60/40

 

O

 

O

Elektryczne podgrzewanie foteli przednich 

 

O

 

O

Oparcie fotela przedniego pasażera składane płasko (tworzy podręczny stolik)

 

O

 

O

Zestaw 5-miejscowy + 3 zagłówki kanapy tylnej

 

O

 

O

Zestaw palacza (Smokers' kit)

 

O

 

O

 

 

 

 

 

AUDIO + INFOTAINMENT

System Blue&meTM (wraz z portami USB i AUX-IN)

 

S

 

S

Radioodtwarzacz MP3/CD z 6 głośnikami

 

S

 

S

Preinstalacja nawigacji Tom Tom

 

O

 

O

 

 

 

 

 

OFF-ROAD

Napęd 4WD 

 

S

 

S

Trójfunkcyjny system Terrain Control (Auto, Off-road, kontrola zjazdu Hill Descent Control)

 

S

 

S

System ESC (Elektronicznej stabilizacji toru jazdy) z podsystemami ASR, Hill Holder, ABS, EBD, BAS

 

S

 

S

 

 

 

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

Czołowe poduszki powietrzne kierowcy i pasażera

 

S

 

S

Boczne poduszki powietrzne kurtynowe

 

S

 

S

Lampy przeciwmgielne

 

S

 

S

Światła do jazdy dziennej LED (LED DRL)

 

S

 

S

Zestaw naprawczy ogumienia (Fix & Go)

 

S

 

S

Monitor ciśnienia w ogumieniu TPMS

 

S

 

S

Boczne poduszki powietrzne fotelowe (przednie)

 

O

 

O

Czujniki parkowania 

 

O

 

O

System City Brake Control 

 

O

 

O

 

 

 

 

 

PAKIETY WYPOSAŻENIA

COMFORT KIT (2 tylne uchwyty sufitowe dla pasażerów + futerał na okulary kierowcy + regulacja wysokości kotwiczenia przednich pasów bezpieczeństwa + blenda słoneczna pasażera z lusterkiem kosmetycznym)

 

O

 

O

FLEX PACK (składane płasko oparcie fotela przedniego pasażera, dzielona i składana kanapa tylna 60/40, homologacja 5-miejscowa, Cargo Box, Comfort Kit, zdejmowana kieszeń pleców fotela)

 

O

 

O

 

 

 

 

 

KOLORYSTYKA NADWOZIA

Lakier pastelowy Passione Red

 

 

 

 

Lakier pastelowy Cappuccino Beige

 

 

 

 

Lakier pastelowy Gelato White

 

 

 

 

Lakier pastelowy Cinema Black

 

 

 

 

Lakier pastelowy Sole Yellow

 

 

 

 

Lakier metalizowany Toscana Green

 

 

 

 

S = standard
O = opcja wyposażenia


data ostatniej modyfikacji: 2014-08-15 10:27:55
Komentarze
Polityka Prywatności