Egzamin na prawo jazdy. Egzaminator zadaje kursantowi pytanie:
- Ma pan skrzyżowanie równorzędne. Tu jest pan w samochodzie osobowym, tutaj tramwaj, a tu karetka na sygnale. Kto przejedzie pierwszy?
- Motocyklista - odpowiada pytany.
- Panie, co pan wygadujesz - warczy zły egzaminator - Toż przecież mówię, jest pan, tramwaj i karetka. Skąd wziął się motocyklista?
- A cholera ich wie, skąd oni się biorą.
Kobieta za kierownicą
Opis osobowości:
Matka, żona, kochanka.

Główne wady i zagrożenia:
Poza wadami wymienionymi w pkt. 3 dochodzą inne, które przy sixie można było przemilczeć, ale tutaj już nie. Temat - rzeka , ale spróbuję:

* niemal całą uwagę pochłania jej strona techniczna prowadzenia samochodu,
* trzyma się kurczowo środka jezdni,
* używa lusterek wyłącznie do poprawiania make-up`u,
* włącza lewy kierunkowskaz i skręca w prawo,
* zero kontaktu z innymi użytkownikami drogi, brak reakcji na standardowe znaki dawane ręką lub światłami (Co tak śmiesznie miga??),
* obserwuje tylko wąski fragment drogi przed maską,
* nagle hamuje (np. tuż przed skrzyżowaniem gdy zapala się żółte światło),
* prędkość uzależnia od aktualnego nastroju a nie od warunków,
* zero wyobraźni i przewidywania,
* wjeżdża na skrzyżowanie mimo, ze nie może z niego zjechać i oczywiście zostaje na nim przez kolejną zmianę świateł tworząc korek,
* blokuje szybki pas, bo za 5 kilometrów skręca w lewo,
* po długim oczekiwaniu na drodze podporządkowanej w końcu zamyka oczy, zaciska dłonie na kierownicy i… rusza… no i… Bum!!!,
* stwarza zagrożenie nawet po opuszczeniu samochodu potrafi go bowiem zaparkować na środku skrzyżowania, lub 5 cm od otwierających się na zewnątrz drzwi czyjegoś domu.

Ulubione samochody:
Nie rozróżnia marek. Zwykle małe lub średnie, czasem (gorzej) większe.

Uwaga:
Do kobiet za kierownicą rzadko zaliczają się też niektórzy mężczyźni. Są to przypadki beznadziejne ale i nieliczne przez co nie chce mi się dla nich tworzyć oddzielnej kategorii… Dupa Wołowa?.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Marki samochodowe

marka

Nowy Volkswagen Sharan

marka: Volkswagen

Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie (3-15. marca) Volkswagen zaprezentuje Sharana w nowej odsłonie. Na pokładzie auta, które sprzedano dotąd w liczbie ponad 800 000 egzemplarzy, znajdą się liczne, nowe systemy służące komfortowi i bezpieczeństwu, niektóre z nich niespotykane w tej klasie samochodów.

Całkowicie zmienione zostały systemy multimedialne Sharana. Zapewniają one wysoki stopień kompatybilności - po raz pierwszy (opcjonalnie) dostępne są aplikacje "MirrorLink", "CarPlay" (Apple) oraz "Android Auto" (Google). Całkowicie odnowiono gamę dynamicznych i oszczędnych silników benzynowych (TSI) oraz wysokoprężnych (TDI). Wszystkie jednostki napędowe, wyposażone są w bezpośredni wtrysk oraz w turbosprężarkę, oszczędzają do 15% paliwa i spełniają normę emisji spalin Euro 6. Dwa nowe silniki TSI uzyskują moc 110 kW/150 KM oraz 162 kW/220 KM, moc najmocniejszego silnika benzynowego wzrosła o 15 kW/20 KM. Nowe jednostki TDI są dostępne w trzech wariantach mocy: 85 kW/115 KM, 110 kW/150 KM (wzrost o 10 KM) i 135 kW/184 KM (wzrost o 7 KM). Za wyjątkiem najmniejszego diesla wszystkie silniki mogą współpracować z 6-biegową dwusprzęgłową skrzynią biegów (DSG), umożliwiającą korzystanie z funkcji tzw. żeglowania (pozwala oszczędzać paliwo, po zdjęciu nogi z gazu silnik zostaje odłączony). W autach wyposażonych w najmocniejszy silnik w gamie, osiągający moc 220 KM, skrzynia DSG znajduje się w wyposażeniu seryjnym. Jednostka TDI o mocy 150 KM może być połączona z napędem na cztery koła 4MOTION.

Nowe systemy asystujące kierowcy. O najwyższym poziomie technicznym Sharana świadczą nowe systemy służące bezpieczeństwu i komfortowi. Na pokładzie samochodu seryjnie montowany jest system automatycznego hamowania po kolizji. W ramach wyposażenia dodatkowego dostępny jest system Front Assist monitorujący otoczenie wokół samochodu i ostrzegający kierowcę, gdy jego pojazd za bardzo zbliży się do auta jadącego z przodu; w razie potrzeby system spowoduje przyhamowanie samochodu. Funkcja awaryjnego hamowania w mieście (City Emergency Braking), będąca częścią systemu Front Assist, powoduje z kolei automatycznie pełne hamowanie samochodu, jeśli ten porusza się z prędkością do 30 km/h i grozi mu kolizja. Po raz pierwszy w dużym vanie Volkswagena dostępny jest aktywny tempomat z systemem automatycznej regulacji odstępu od poprzedzającego pojazdu (ACC). Elektryczny hamulec postojowy ma teraz, także w samochodach z mechaniczną skrzynią biegów, seryjną funkcję Auto-Hold, zapobiegającą toczeniu się pojazdu podczas ruszania lub postoju. Nowe na liście wyposażenia dodatkowego są ponadto trzecia generacja systemu wspomagającego parkowanie Park Assist (ułatwia wjazd i wyjazd z miejsca parkingowego), system Blind Spot (podczas zmiany pasa ruchu ostrzega o obecności pojazdów w martwym polu) oraz Rear Traffic Alert, system informujący podczas manewrowania na wstecznym biegu o samochodach nadjeżdżających z boku.

Bardziej eleganckie nadwozie oraz wnętrze. Wygląd zewnętrzny Sharana został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Tylne światła stały się bardziej wyraziste dzięki zastosowaniu diod świetlnych (LED). Wzbogacono wybór obręczy kół - są wśród nich teraz m.in. nowe 16-calowe obręcze typu "Jakarta" wykonane z lekkich stopów; pojawiły się dwa nowe kolory lakieru ("Hudson Bay Blue" i "Crimson Red"). Jeszcze bardziej dopracowano wnętrze; deskę rozdzielczą oraz elementy dekoracyjne drzwi może teraz zdobić jedna z trzech nowych aplikacji - "Platinum Silver" (wersja wyposażenia "Trendline"), "Piano Black" ("Highline") lub "Mirror Oak" (wyposażenie opcjonalne do wersji "Comfortline" i "Highline"). Zmodyfikowane kolumny kierownicy oraz funkcja masażu jako opcja dla regulowanych 12-stopniowo foteli, poprawiają ergonomię wnętrza. Sharana można ponadto zamówić z wysokiej jakości skórzaną tapicerką "Vienna", wyróżniającą się ekskluzywną strukturą.

Systemy multimedialne najnowszej generacji. Całkowicie zmieniono systemy audio oraz radiowo-nawigacyjne; podobnie jak inne nowe modele, np. Passata, Sharana wyposażono w modułowy zestaw multimedialny (MIB). Urządzenia z dotykowymi ekranami zapewniają wygodę obsługi i dostępu do wszystkich funkcji. Jako jeden z pierwszych modeli Volkswagena, Sharan może być wyposażony w system "App Connect"; dzięki "MirrorLink", "Android Auto" (Google) oraz "Car Play" (Apple) nowy system multimedialny może być zintegrowany z licznymi aplikacjami. Szybkie procesory umożliwiają sprawne surfowanie w sieci, szybkie obliczanie trasy i optymalne działanie ekranów dotykowych o wysokiej rozdzielczości (w wypadku wersji 6,5-calowych). Sharan będzie oferowany z ekranami o przekątnej 5 cali (system "Composition Colour") oraz z 6,5-calowymi (system "Composition Media" i "Discover Media" - z nawigacją).

Niezwykle przestronna kabina. Sharan, wyposażony seryjnie w dwoje rozsuwanych drzwi po bokach nadwozia, należy do najpopularniejszych vanów w swojej klasie. Zawdzięcza to możliwości aranżacji wnętrza na wiele sposobów oraz nadzwyczaj dużej ilości miejsca w środku. Do wyboru są trzy wersje tego modelu - z pięcioma, sześcioma oraz z siedmioma miejscami dla pasażerów. Aby maksymalnie zwiększyć funkcjonalność auta pojedyncze fotele znajdujące się w drugim i w trzecim rzędzie, dzięki funkcji EasyFold, można złożyć równo z podłogą - służy do tego prosty mechanizm. Fotele z drugiego rzędu można ponadto przesuwać w przód i w tył oraz regulować pochylenie ich oparć w zakresie 20 stopni. Sharan wyróżnia się jakością, perfekcyjną ergonomią i intuicyjną obsługą, czyli cechami, dzięki którym Volkswagen stał się wiodącą marką w Europie i w Chinach. Zintegrowane foteliki dla dzieci, nawet 9 poduszek powietrznych czy przedział ładunkowy o pojemności do 2430 litrów również mówią same za siebie.

Szczególnie popularny w Azji i w Europie. Dzięki cechom pozwalającym wykorzystywać to auto w różnych sytuacjach dnia codziennego ostatnia generacja Sharana znalazła ponad 200 000 nabywców, a od chwili wprowadzenia na rynek pierwszej generacji tego modelu sprzedano ponad 800 000 egzemplarzy. Dzięki swoim właściwościom także najnowsza wersja Sharana sprosta wymaganiom różnych grup klientów, świetnie odnajdując się w każdej roli. Warto wspomnieć, że w Chinach, jednym z największych rynków zbytu Sharana, van ten wykorzystywany jest przede wszystkim jako przestronna prestiżowa limuzyna dla biznesmenów. Po Niemczech i Chinach krajami, w których sprzedaje się najwięcej egzemplarzy tego popularnego vana VW są Wielka Brytania, Austria, Japonia i Francja.

Dwa modele specjalne. W chwili rozpoczęcia sprzedaży pojawią się też (jako uzupełnienie wersji wyposażenia "Trendline", "Comfortline" i "Highline") dwie wersje o ekskluzywnym, zindywidualizowanym charakterze - Sharan Ocean i Sharan Beach. Będą one dostępne w kolorach "Hudson Bay Blue" (Ocean) oraz "Crimson Red" (Beach), obydwa lakiery pojawiają się po raz pierwszy w gamie Sharana i zostały zarezerwowane wyłącznie dla modeli specjalnych. Wygląd zewnętrzny tych aut wzbogacają m.in. 16-calowe obręcze kół "Jakarta", wykonane z lekkich stopów i odznaczające się nowym wzorem oraz relingi dachowe w kolorze srebrnym. Poza tym obydwie wersje specjalne mają seryjnie na pokładzie aktywny tempomat ACC, system Blind Spot, ostrzegający o obecności auta w martwym polu wraz z systemem Rear Traffic Alert, informującym podczas wyjeżdżania z parkingu tyłem o aucie nadjeżdżającym z boku oraz asystenta parkowania Park Assist z funkcją Park Pilot. Poza tym w wyposażeniu seryjnym znajdują się regulowane elektrycznie w 12 kierunkach fotele z funkcją masażu, ekskluzywna tapicerka ze szwami kontrastującymi z barwą nadwozia, multifunkcyjna kierownica oraz dźwignia zmiany biegów z ozdobnymi szwami w kolorze dobranym do wystroju wnętrza, elektrycznie uruchamiane przesuwane boczne drzwi oraz automatyczna klimatyzacja (Climatronic). Całości dopełniają odpowiednie oznaczenia wersji specjalnych na błotnikach, napisy "Ocean" lub "Beach" na dekorze umieszczonym na tablicy rozdzielczej po stronie pasażera oraz listwy progowe z nazwą wersji specjalnej. W Polsce nowy Sharan pojawi się w sierpniu; w Niemczech przedsprzedaż ruszy już od kwietnia.

Dziesięć ważnych faktów dotyczących nowego Sharana:

1. Sharan debiutuje z nową gamą silników.

2. Nowe silniki TSI oraz TDI są do 15% oszczędniejsze i spełniają normę emisji spalin Euro 6.

3. Nowy system Blind Spot Monitor oraz Rear Traffic Alert w znacznym stopniu podnoszą poziom bezpieczeństwa.

4. Nowe systemy multimedialne; teraz kompatybilne z Android Auto (Google), Car Play (Apple) oraz MirrorLink.

5. Aktywny tempomat z regulacją odległości od poprzedzającego pojazdu ACC oraz system Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania w mieście po raz pierwszy dostępne w Sharanie.

6. System automatycznego hamowania po kolizji teraz w wyposażeniu seryjnym, podobnie jak elektryczny hamulec postojowy z funkcją Auto-Hold.

7. Sharan debiutuje z nowymi światłami tylnymi z w technologii LED oraz z nowymi obręczami kół ze stopów metali lekkich.

8. Bardziej eleganckie wnętrze dzięki aplikacjom ze szlachetnych materiałów, a także dzięki jeszcze bardziej dopracowanym wskaźnikom i elementom obsługi.

9. W polskich salonach nowy Sharan dostępny będzie w sierpniu, w Niemczech przedsprzedaż ruszy już od kwietnia..

10. Wraz z rynkowym debiutem pojawią się dwie ekskluzywne wersje specjalne Sharan Beach i Sharan Ocean.data ostatniej modyfikacji: 2015-02-19 13:59:01
Komentarze
Informuje o zbliżaniu się do przejazdu kolejowego
Ostrzega o odcinku drogi prowadzącym bezpośrednio do nabrzeża lub wzdłuż brzegu rzeki lub innego zbiornika wodnego
Zobowiązuje kierującego do jazdy w prawo lub w lewo; znak ten może być umieszczony na przedłużeniu osi drogi (jezdni) lub na samej jezdni.
Znak D-44 „strefa płatnego parkowania” oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu samochodowego jest pobierana oplata.
Oznacza odwołanie zakazu zawracania przed skrzyżowaniem.
Polityka Prywatności