Psychiatra pyta pacjenta:
-Czy nie przeszkadza panu, że mieszka pan przy autostradzie?
-Nieeeeeee, nieeeeeeeeeee
Zatrzymał się kierowca na siku i mówi do swojego małego:
- Widzisz jak Tobie się chce to ja zawsze staję.....

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Nowy Jaguar XF

marka: Jaguar

Całkowicie nowy model XF wnosi do segmentu limuzyn niespotykane wcześniej połączenie wyrafinowania, luksusu, oszczędności oraz stylu. Nadwozie nowego Jaguara XF, którego sylwetka przywodzi na myśl samochodu coupé, oferuje największą w klasie ilość miejsca wewnątrz i zostało wykonane w dużej mierze ze stopów aluminium.

Doskonałe proporcje, eleganckie powierzchnie i czyste linie, typowe dla wszystkich pojazdów marki Jaguar, zapewniają również dłuższy rozstaw osi, więcej miejsca wewnątrz oraz niezwykle niski współczynnik oporu aerodynamicznego.

Wewnątrz kierowca i pasażerowie mogą rozkoszować się wysmakowanym połączeniem współczesnych, luksusowych materiałów i niezwykle wysokiego poziomu wykończenia. Tradycyjne, charakterystyczne dla marki Jaguar rzemiosło idzie w parze z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak dowolnie konfigurowalny zestaw wskaźników z wyświetlaczem TFT o przekątnej 12,3 cala, laserowy wyświetlacz HUD oraz wysokiej klasy system informacji i rozrywki InControl Touch Pro. Nowy XF jest najbardziej zaawansowanym pod względem łączności ze światem modelem w historii Jaguara.

"Wierzę, że nowy XF jest najlepiej wyglądającym samochodem w swojej klasie. Elegancki, uwodzicielski, charakteryzujący się proporcjami, które zwiastują drzemiącą w nim siłę - nowy XF jest kontynuatorem tradycji sportowych limuzyn marki Jaguar, będąc jednocześnie na wskroś współczesnym autem."

Ian Callum, główny projektant Jaguara

Model XF debiutujący w roku 2007 był dla Jaguara - oraz dla całego segmentu limuzyn biznesowych - radykalnym krokiem naprzód. Łącząc smukłą, przypominającą auta typu coupé linię nadwozia i luksusowe wnętrze, wyznaczył on pewien standard w zakresie wrażeń estetycznych oraz dynamiki jazdy.

Wnętrze wyróżniało się na tle konkurentów dzięki zastosowaniu pokrętła wyboru trybu jazdy, obrotowych kratek nawiewu oraz fosforowo-niebieskiego oświetlenia. Wszystkie te rozwiązania sprawiały, że XF był niezwykle pożądanym przez klientów pojazdem, który spełniał wszelkie oczekiwania. Wnosił on do gamy modeli Jaguara zupełnie nową jakość, której konkurenci nie byli w stanie zaoferować. Z biegiem czasu XF zyskał miano najczęściej nagradzanego Jaguara w historii.

Nowy model XF zachował najważniejsze atrybuty swojego poprzednika, które dzięki zastosowaniu dużej ilości aluminium zostały jednak przeniesione na zupełnie nowy poziom. Nowy model jest nawet o 190 kg lżejszy od poprzednika, a sztywność skrętna nadwozia zwiększyła się o 28%. Nowoczesna konstrukcja dała projektantom możliwość znacznego poprawienia sylwetki i proporcji nadwozia, które są tak ważne w stylistyce marki Jaguar.

Nowy XF ma 4.954 mm długości: rozstaw osi jest o 51 mm większy niż u poprzednika i wynosi obecnie 2.960 mm, zaś przedni zwis skrócono o 66 mm. Choć nadwozie jest o 7 mm krótsze i o 3 mm niższe niż w pierwszej wersji modelu XF, to ilość miejsca dla pasażerów tylnej kanapy należy do największych w klasie: osoby podróżujące z tyłu mają 15 mm więcej miejsca na nogi, 24 mm na kolana oraz 27 mm na wysokości głowy. Samochód charakteryzuje się również doskonałymi własnościami aerodynamicznymi: współczynnik oporu powietrza obniżono z 0,29 do jedynie 0,26.

Lekkie i sztywne nadwozie również ma niebagatelny wpływ na doskonałą dynamikę nowego modelu. Zawieszenie z podwójnymi wahaczami z przodu oraz osią Integral Link z tyłu, oraz rozkład masy niemal równy 50:50, zapewniają idealną równowagę pomiędzy zwinnością, komfortem i precyzją prowadzenia.

"Z punktu widzenia projektanta, wszystkie prace dotyczące nowego modelu XF były podporządkowane jednemu, holistycznemu celowi: wszystko miało być w nim lepsze, i takie też jest.

Samochód jest bardziej dynamiczny, oferuje wyższy poziom wyrafinowania i komfortu swoim pasażerom, został wyposażony w nowy system multimedialny i wykorzystano w nim dosłownie każdy milimetr miejsca w kabinie, maksymalizując jednocześnie korzyści wynikające z niższej masy uzyskanej dzięki zastosowaniu na dużą skalę aluminium. Kierowca doświadczy wszystkich tych udoskonaleń natychmiast po zajęciu miejsca za kierownicą

Ian Hoban, Dyrektor ds. linii modelowej, Jaguar XF

Dzięki zastosowaniu elektrycznego wspomagania (EPAS), XF jest typowym, charakteryzującym się doskonałym wyczuciem układu kierowniczego Jaguarem. Rozwiązanie to zmniejsza również zużycie paliwa - odpowiednio o 2% i 3% w wersjach z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi. System EPAS pozwala także na wprowadzenie takich nowinek jak kompensacja kąta pochylenia koła oraz wspomaganie kierowcy podczas jazdy poprzez utrzymywanie zadanego pasa ruchu, monitorowanie poziomu zmęczenia i automatyczne parkowanie, zarówno prostopadłe, jak i równoległe.

Oferowane w standardzie, zaawansowane technicznie pasywne amortyzatory oferują wyjątkowy poziom komfortu dzięki dodatkowemu zaworowi, który ogranicza siłę tłumienia podczas jazdy z niską prędkością. Aby zapewnić kierowcy jeszcze lepszą kontrolę nad autem, zastosowano w nim system aktywnego zawieszenia, który monitoruje ruchy nadwozia 100 razy na sekundę oraz ruchy kół 500 razy na sekundę, by określić optymalne nastawy amortyzatorów oraz dobrać charakterystykę ich pracy do rodzaju nawierzchni.

System Configurable Dynamics, dostępny jako opcja w wersjach z silnikiem V6, zapewnia pełną kontrolę i umożliwia kierowcy indywidualne dostosowanie parametrów pracy amortyzatorów, układu kierowniczego, silnika oraz 8-biegowej przekładni automatycznej.

Od samego początku prac projektowych przewidywano zastosowanie w samochodzie układu napędu na cztery koła. Wykorzystano nowy system rozdziału momentu obrotowego pomiędzy poszczególne osie, zaś w skrzynce rozdzielczej pracuje teraz lżejsza, cichsza i bardziej wydajna przekładnia łańcuchowa.

Zdolności jezdne poprawia również zaawansowany system sterowania zastosowany po raz pierwszy w 4-napędowej wersji modelu F-TYPE i noszący nazwę Intelligent Driveline Dynamics (IDD). Dzięki niemu auto zachowuje charakterystykę pojazdu tylnonapędowego, oferując jednocześnie wszystkie zalety typowe dla pojazdów z napędem na wszystkie koła.

W wersji AWD wykorzystano również system Adaptive Surface Response (AdSR), który jest jedną z funkcji układu Jaguar Drive Control. Przy jego projektowaniu oparto się na wieloletnim doświadczeniu firmy Jaguar Land Rover. AdSR rozpoznaje rodzaj nawierzchni (np. śnieg, szuter) i odpowiednio dostosowuje do niej parametry pracy silnika, skrzyni biegów, układu kierowniczego oraz DSC. Dzięki temu pojazd zachowuje się spokojniej i bardziej przewidywalnie w warunkach niskiej przyczepności.

Również wersja z napędem na tylną oś oferuje niespotykaną w tym segmencie rynku precyzję prowadzenia. System All-Surface Progress Control, zaprojektowany z myślą o wolnej jeździe w trudnych warunkach, automatycznie kontroluje przepustnicę i hamulce, zapewniając najwyższą dostępną w danych okolicznościach przyczepność i pozwalając ruszyć delikatnie i pewnie na każdej nawierzchni: kierowca musi jedynie kontrolować kierunek jazdy. ASPC działa w przedziale od 3,6 do 30 km/h, zaś kierowca określa pożądaną prędkość za pomocą przycisków sterujących tempomatem.

Model XF oferuje również najbardziej zaawansowane w historii marki Jaguar rozwiązania z zakresu informacji, rozrywki i łączności. Całkowicie nowy system InControl Touch Pro polega na intuicyjnym interfejsie użytkownika stosowanym też w bazowej wersji InControl Touch. Wyposażony jest jednak w ekran dotykowy o przekątnej 10,2 cala, który można podzielić w taki sposób, by wyświetlał jednocześnie informacje niezbędne kierowcy, takie jak dane nawigacyjne, oraz telewizję lub filmy, którymi może cieszyć się podróżujący z przodu pasażer.

Całości dopełnia możliwość sterowania głosowego obsługująca takie komendy jak "zaproponuj podobne" przy wyborze muzyki, zaś 10GB oferującego łączną pojemność 60GB dysku twardego zostało przeznaczone do zapisywania plików multimedialnych. Na ekranie mogą być również wyświetlane materiały graficzne z okładkami poszczególnych albumów muzycznych. Jednym z oferowanych systemów audio jest wyposażony w 17 głośników, cyfrowy system Surround firmy Meridian.

Aby poradzić sobie z ogromnymi ilościami danych, system InControl Touch Pro wyposażono wysokowydajny 4-rdzeniowy procesor. Całość zbudowano w oparciu o najnowszą, ultraszybką wersję sieci Ethernet będącą rozwiązaniem nowej generacji, które zapewnia wyjątkowo szybką transmisję danych z prędkościami do 1Gbit/sekundę. Dzięki takim rozwiązaniom system oferuje niewiarygodną grafikę, krótkie czasy reakcji oraz możliwość jego gruntownej modernizacji w celu dostosowania do nowocześniejszych rozwiązań w przyszłości.

Aby jak najbardziej ograniczyć stopień rozproszenia kierowcy, w nowym modelu XF zastosowano kolorowy wyświetlacz HUD. W porównaniu do podobnych rozwiązań stosowanych przez konkurentów, urządzenie jest mniejsze, lżejsze i wyświetla obrazy o wysokim poziome kontrastu, które są lepiej widoczne w ostrym świetle.

Kamera stereoskopowa umożliwia samoczynne hamowanie w sytuacjach awaryjnych, ostrzega przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu oraz pozwala na zachowanie obranego toru jazdy. Aktywny tempomat z asystentem jazdy w korku zmniejsza poziom stresu odczuwany przez kierowcę w gęstym ruchu na autostradzie, nieustannie monitorując odległość do poprzedzającego pojazdu.

System rozpoznawania znaków drogowych pozwolił firmie Jaguar na zastosowane, po raz pierwszy, opracowanego przez nią inteligentnego ogranicznika prędkości. Po włączeniu, system monitoruje znaki ograniczenia prędkości i porównuje je z danymi zapisanymi w nawigacji. Po zmianie dopuszczalnej wartości, układ może samoczynnie zmienić prędkość pojazdu delikatnie przyspieszając lub pozwalając mu na zwolnienie do dopuszczalnej prędkości.

Nowy model XF jest też pierwszym Jaguarem, w którym zastosowano wykonane całkowicie w technologii LED reflektory przednie. Zabudowano w nich dwa rzędy diod i odbłyśników - jeden do świateł mijania, zaś drugi do drogowych. Temperatura emitowanej barwy jest bliższa światłu dziennemu niż w przypadku reflektorów ksenonowych, dzięki czemu droga jest lepiej oświetlana. Takie rozwiązanie redukuje również ilość zużywanej energii. Reflektory te są tak wydajne energetycznie, że w przeciwieństwie do poprzednich wersji nie potrzebują chłodzących je wentylatorów.

W ramach wyposażenia dodatkowego oferowany jest asystent świateł drogowych. Kamera stereoskopowa wykrywa nadjeżdżające z przeciwka pojazdy i automatycznie przełącza światła drogowe na mijania, by nie oślepiać innych kierowców.

Dostępne wersje

Nowy model XF będzie dostępny w następujących wersjach: XF Pure/ SE, XF Prestige, XF R-Sport, XF Portfolio oraz XF S.

Całkiem nowa gama zespołów napędowych będzie składać się z następujących silników i skrzyń biegów: 2-litrowy diesel o mocy 163 KM lub 180 KM z przekładnią ręczną i automatyczną oraz napędem na tylną oś; benzynowy silnik 2.0 o mocy 240 KM z automatyczną skrzynią biegów i napędem na tylną oś; 300-konny diesel V6 z napędem na tył i przekładnią automatyczną, oraz benzynowa jednostka 3-litrowa z automatyczną skrzynią, o mocy 340 KM i 380 KM, z napędem na tył lub na wszystkie koła.

Inwestycje niezbędne do rozpoczęcia produkcji nowego, zbudowanego w dużej mierze z aluminium Jaguara XF wyniosły 416 mln funtów. Będzie on wytwarzany w zakładach Jaguar Land Rover w Castle Bromwich, wraz z całkowicie aluminiowym sportowym modelem F-TYPE oraz luksusową limuzyną XJ.

Nowy model XF, produkowany w fabryce Castle Bromwich (Wielka Brytania) wpisuje się w gamę limuzyn marki Jaguar, plasując się pomiędzy modelami XE oraz XJ.


W SKRÓCIE

 • Całkowicie nowy Jaguar XF: lżejszy i bardziej oszczędny
 • Niezwykła precyzja prowadzenia, doskonała dynamika i wyjątkowy styl
 • Nadwozie wykonane w dużej mierze ze stopów aluminium skutkuje najniższą wagą w klasie: konkurenci ważą o 80 kg więcej*
 • Najniższy poziom emisji CO2 wśród wszystkich nie-hybrydowych modeli w segmencie : 104 g/km
 • Elegancka, progresywna linia z krótkim zwisami oraz doskonałymi proporcjami i wyjątkowo niskim współczynnikiem oporu aerodynamicznego: Cd 0,26
 • Wiodąca w klasie ilość miejsca dla pasażerów tylnej kanapy: osoby podróżujące z tyłu mają o 15 mm więcej miejsca na nogi, 24 mm na kolana oraz nawet 27 mm na wysokości głowy
 • Całkowicie nowy system multimedialny InControl Touch Pro z ekranem dotykowym o przekątnej 10,2 cala obejmujący nawigację, umożliwiający bezproblemową współpracę z urządzeniami z iOS i Android, oraz wyposażony w cyfrowy zestaw audio Surround firmy Meridian z 17 głośnikami o łącznej mocy 825 W
 • Dowolnie konfigurowalny zestaw wskaźników z wyświetlaczem TFT o przekątnej 12,3 cala. Możliwość pracy w czterech trybach oraz pełnoekranowa prezentacja danych nawigacyjnych
 • Jednostki napędowe o mocy od 163 KM (Ingenium diesel) do 380 KM (turbodoładowany, benzynowy silnik V6). Skrzynie biegów - od 6-biegowej przekładni ręcznej po 8-stopniowy automat
 • Podwójne wahacze z przodu oraz zawieszenie wielowahaczowe typu Integral Link zapewniają niespotykany poziom komfortu, doskonałe własności jezdne oraz niedoścignioną precyzję prowadzenia
 • System All-Surface Progress Control umożliwia bezproblemowe ruszanie na nawierzchniach o niskim poziomie przyczepności - takich jak śnieg czy lód. Kierowca musi tylko kontrolować kierunek jazdy samochodu
 • Układ napędu na cztery koła (AWD) z inteligentnym rozdziałem momentu obrotowego pomiędzy obydwie osie oraz układ Intelligent Driveline Dynamics zapewniają doskonałą równowagę pomiędzy osiągami i pewnym prowadzeniem się samochodu we wszystkich warunkach pogodowych
 • System Adaptive Surface Response współpracujący z Jaguar Drive Control rozróżnia poszczególne rodzaje nawierzchni dostosowując do nich parametry układu napędu na cztery koła
 • W nowym modelu XF zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, takie jak wykonane całkowicie w technologii LED reflektory przednie, laserowy wyświetlacz HUD z wysokim poziomem kontrastu kolorowego obrazu, układ autonomicznego hamowania awaryjnego, adaptacyjny tempomat z asystentem jazdy w korku, układ utrzymywania obranego pasa ruchu, inteligentny ogranicznik prędkości oraz półautomatyczny system parkowania

*Czterocylindrowa jednostka wysokoprężna Ingenium o mocy 163 KMdata ostatniej modyfikacji: 2015-04-01 14:19:46
Komentarze
Polityka Prywatności