Główny Urząd Ceł postanowił przeprowadzić ankietę wśród celników na temat
łapówkarstwa. Jedno z pytań zadawanych przez komisję brzmiało:
"Ile czasu potrzebujesz aby za łapówki kupić BMW?"
Celnik na polsko- niemieckiej granicy odpowiada:
- Dwa, trzy miesiące.
Celnik na polsko-czeskiej granicy:
- No, z pół roku.
Celnik ze "ściany wschodniej" po dłuższym zastanowieniu:
- Dwa, trzy lata.
Komisja zadziwiona:
- Tak długo?
Celnik ze "ściany wschodniej":
- Chłopaki, nie przesadzajcie, BMW to w końcu duża firma...
Nadziany gościu przychodzi do salonu z samochodami i mówi:
-Dzieńdoberek(panie Gierek)!! Chcę kupić luksusowy samochód, ale taki, żeby mało palił.
-Służę uprzejmię.
Podchodą do pierwszego:
-Ile pali to cudo?
-12 litrów na 100 km!
-UU...
Podchodzą do drugiego:
-Ile pali??
-9 litrów na 100 km!
Podchodzą do trzeciego, a w nim gostek pucuje tapicerkę:
-A ten, ile pali??
-Trzy paczki dziennie!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Jesienią niebezpieczniej na drogach

Najwięcej osób ginie na drogach jesienią. Według danych Komendy Głównej Policji ryzyko wzrasta zwłaszcza w przypadku pieszych i rowerzystów.

Jak i czy w ogóle widzi mnie kierowca? Takie pytanie powinni zadać sobie rowerzyści i piesi, zwłaszcza poruszający się po szosach poza obszarem zabudowanym lub w słabo oświetlonych miejscach. Tzw. "niechronieni" uczestnicy ruchu drogowego (w tym piesi
i rowerzyści) stanowią ok. 43,5% wszystkich ofiar wypadków drogowych.

W 2014 roku wypadki z udziałem pieszych stanowiły 26% ogółu, a zginęło w nich 1127 osób, co stanowi aż 35,2% wszystkich ofiar śmiertelnych. Więcej wypadków z udziałem pieszych odnotowano w obszarze zabudowanym, ale skutki zdarzeń w obszarze niezabudowanym były tragiczniejsze - w co trzecim wypadku ginął człowiek. Najwięcej pieszych ginęło w okresie od października do listopada - średnio ponad dwa razy więcej niż na przykład w okresie od maja do sierpnia.

W przypadku rowerzystów "jesienne" statystyki są równie alarmujące. W tym okresie roku spada wprawdzie liczba wypadków z ich udziałem, ale są one bardziej niebezpieczne. Dla porównania: na przykład w czerwcu 2014 roku zanotowano 260 takich wypadków (14,6% ogółu, najwięcej w roku) i 11 zabitych, a w listopadzie 88 wypadków (5% ogółu) i również 11 ofiar śmiertelnych. Jesienią widoczność zdecydowanie się pogarsza. Nie tylko dlatego, że szybciej zapada zmrok, lecz również ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. To wszystko powoduje, że wzrasta ryzyko wypadków.

Widzieć i być widzianym

Każdy, kto jeździł rowerem przy gorszej widoczności wie, jak ważne jest posiadanie obowiązkowego zestawu oświetlenia. Lampka przednia powinna dawać mocną wiązkę światła - tak, żeby nie trzeba było przyglądać się ewentualnym przeszkodom dopiero w momencie, gdy się do nich dojeżdża. Dziury, kamienie, korzenie czy kałuże lepiej widzieć wcześniej.

Pamiętajmy przy tym, że oświetlenie roweru jest nie tylko dla nas, lecz także dla innych uczestników ruchu. Lampki powinny mieć moc przynajmniej 150-200 lumenów. Wtedy będziemy widoczni nawet w mżawce czy lekkiej mgle - mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic.

Ważne też, by przed wyjechaniem na jezdnię sprawdzić, czy oświetlenie funkcjonuje bez zarzutu. - Postawmy się w sytuacji kierowcy, który niemal w ostatniej chwili widzi przed sobą majaczącą, zabłoconą lampkę. Naprawdę nie wystarczy, że lampka z tyłu jeszcze świeci. Powinna świecić intensywnie, ale tak, by nie oślepiać innych uczestników ruchu
- dodaje Cyprian Lemiech.

Sprzęt powinien być także odporny na wilgoć oraz niższe temperatury. Lampki, które znakomicie sprawdzają się latem, w gorszych warunkach mogą zawieść. - Jesienią warto korzystać z lampek o współczynniku wodoodporności IPX4 lub wyższym. To daje gwarancję, że nie zawiodą nawet w mocnym deszczu - wyjaśnia ekspert firmy Mactronic.

Odblask daje czas na reakcję

Rowerzyści powinni jesienią zakładać tylko jasną odzież oraz odblaskowe elementy na nogach, kasku i plecaku. Warto często czyścić elementy odblaskowe roweru. Jasna odzież z elementami odblaskowymi znacznie zwiększa także bezpieczeństwo pieszych. Jeśli ktoś nie jest o tym przekonany, to przekonają go liczby - kierowca (przy włączonych światłach mijania) widzi ubranego na ciemno pieszego dopiero z odległości 25-30 metrów. Jasne ubranie powoduje, że pieszy staje się widoczny z 50 metrów, a dodatkowe elementy odblaskowe wydłużają ten dystans do 130-160 metrów. To oznacza, że kierowca ma nawet 3 razy więcej czasu na reakcję. To tym istotniejsze, że najechanie na pieszego to po zderzeniach bocznych drugi z najczęstszych rodzajów wypadków drogowych (dane KG Policji).

Wyścig opadających liści

Jesienią rowerzyści powinni sprawdzać stan techniczny roweru częściej niż latem. Poza tym błoto i wilgoć powodują, że hamulce typu V-brake mogą nie działać tak skutecznie, jak na początku wycieczki (w przypadku hamulców hydraulicznych ten problem znika). Częściej trzeba też smarować łańcuch. Jesienią warto także zmienić styl jazdy. Przede wszystkim zmniejszyć prędkość, jeśli nie jesteśmy pewni stanu nawierzchni, a także uważać na hamowanie w miejscach, gdzie może być ślisko, jak na przykład w miejscach, gdzie na drodze leży warstwa mokrych liści. Na koniec najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa zarówno rowerzystów, jak i pieszych: zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do kierowców jesienią lepiej traktować jeszcze poważniej niż latem. Dlaczego? Nawet przy odpowiednim oświetleniu, odblaskach i odzieży nie mamy wpływu na wszystkie czynniki decydujące o widoczności.


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności