Drogowiec chciał być dżentelmenem i zaprosił żonę do walca.
Wsiada informatyk do taksówki. Taksiarz pyta:
- Dokąd jedziemy?
- 192.168.4.1

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Jak przygotować samochód do jesieni? 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Szybko zapadający zmierzch, wilgoć, zaparowane szyby, deszcz i śliskie drogi to wady jesieni, które odczuwają osoby zmotoryzowane. Sprawdź, w jaki sposób przygotować samochód do jesieni i o czym warto pamiętać.

Jesienne wycieczki autem bywają tak samo przyjemne jak letni odpoczynek w pełnym słońcu. Zarówno w przypadku długich tras, jak i krótszych codziennych podróży podstawą jest bezpieczeństwo. Niestety nie tylko zima zaskakuje kierowców - niesprzyjające warunki na drodze pojawiają się już jesienią.

Po pierwsze: Jedź wolniej

Zacznij od zmodyfikowania letnich przyzwyczajeń, później przygotuj auto do innych warunków atmosferycznych. Nie bagatelizuj szybciej zapadającego zmroku, częstych opadów deszczu, temperatury spadającej nawet poniżej zera oraz słońca, które utrzymuje się nad horyzontem i oślepia. Wolniejsza jazda jest konieczna przede wszystkim ze względu na mokrą nawierzchnię drogi, a co za tym idzie - dłuższy odcinek hamowania oraz utrudnione manewry na zakrętach.

Po drugie: Zadbaj o czystość i świeżość tapicerki

Tapicerka po umyciu powinna być solidnie przewietrzona, a ponadto mycie samochodu, kiedy temperatura spadnie poniżej zera, nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto również zabezpieczyć lakier przed chemikaliami używanymi do oczyszczania nawierzchni dróg.

Po trzecie: Sprawdź wycieraczki, zadbaj o szyby

Szkło należy dokładnie umyć, usunąć wszystkie nieczystości i zastosować preparat do usuwania owadów. Pióra wycieraczek warto przetrzeć białą szmatką nasączoną środkiem z alkoholem - do momentu, aż na białej ścierce nie będzie śladu brudu. Zanim jednak

rozpoczniesz ten zabieg, sprawdź, czy pióra nie są wyszczerbione i popękane. Jeśli tak, wycieraczki należy wymienić.

Po czwarte: Kiedy wilgoć wzrasta, zadbaj o elektrykę

Wysoki poziom wilgoci w powietrzu sprawia, że użytkownicy aut powinni zadbać o zakonserwowanie kabli wysokiego napięcia, aby nie doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej. Niezbędne okażą się spray silnikowy i preparat do czyszczenia styków. W przypadku nowych aut trzeba się zatroszczyć o: odsłonięte styki elektryczne, skrzynki bezpiecznikowe, klemy akumulatora i dokładne sprawdzenie bezpieczników odpowiedzialnych za ogrzewanie szyb i wentylację. Coraz więcej osób decyduje się na wypożyczanie samochodów na jesienne wyprawy, mając na uwadze fakt, że każdy samochód przed i po wynajmie jest dokładnie sprawdzany. Flota AVIS jest wciąż rozbudowywana o nowe, komfortowe modele aut przystosowanych do każdej podróży.

Po piąte: Sprawdź klimatyzację i światła

Po okresie letnim kanały wentylacyjne są zanieczyszczone, co wpływa na ich drożność i skutkuje niesprawnym działaniem nawiewów i klimatyzacji. Odkurz kanały, a także wyloty we wnętrzu auta, przeczyść i wysusz filtry pyłkowe. Dzięki zadbaniu o wentylację unikniesz problemu parujących szyb. Sprawdź sprawność reflektorów, a jeśli będzie to konieczne, zmień żarówki na mocniejsze.

Każde auto z naszej floty jest wyposażone w kamizelkę odblaskową dla kierowcy, zimowe pony i płyny do spryskiwaczy czy chłodnicy. Co ważne, klienci coraz częściej jako argument podają fakt, że w nowych autach czują się lepiej, a serwisowanie w autoryzowanych serwisach zapewnienia bezpieczeństwo - mówi Katarzyna Dobrzyńska, PR&Marketing Manager AVIS.

Po szóste: Skontroluj uszczelki

Wilgoć przenikająca do wnętrza jest niebezpieczna i wywołuje nieprzyjemny zapach. Zadbaj o uszczelki w drzwiach i prowadnice szyb, aby uniknąć niepożądanej wilgoci. W pielęgnacji gumy pomogą preparaty silikonowe lub glicerynowe. Pamiętaj, aby uszczelki pokryte welurem czyścić wodą z mydłem, osuszyć i zastosować spray silikonowy wyłącznie w miejscach, gdzie szyba obciera o uszczelkę.

4 jesienne porady dla zmotoryzowanych:

· Hydrofobizacja - polega na nałożeniu powłoki na przednią szybę. Zabieg sprawia, że specjalna powłoka rozprasza wodę, a przy prędkości przekraczającej 80 km/h możesz nie używać wycieraczek.

· Dywaniki - jesienią welurowe zastąp gumowymi. Dzięki temu woda nie będzie wsiąkała w wykładzinę auta i łatwiej ją usuniesz.

· Przegląd - przed jesienią i zimą warto odwiedzić warsztat i upewnić się, że auto jest sprawne.

· Analiza i myślenie - to podstawa bezpieczeństwa i rozsądnego zachowania na śliskich drogach spowitych mgłą.

Materiał został zebrany przez firmę AVIS

data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności