
Czas reakcji kierowcy piszącego w trakcie jazdy wiadomość tekstową wydłuża się nawet o 35%! Pisanie SMS-ów i jednoczesne prowadzenie samochodu jest śmiertelnie ryzykowne, a na niebezpieczeństwo z tym związane narażeni są szczególnie młodzi kierowcy.

W czasie letnich wakacji zdarza się więcej wypadków niż w ciągu całej zimy. Wysoka temperatura obniża sprawność kierowcy, a jazda po rozgrzanym asfalcie może zakończyć się niebezpiecznym poślizgiem.

Coraz częściej zapominamy, jak wielką rolę w procesie zatrzymania samochodu odgrywa kierowca. Tymczasem jest Fot. Bosch ona z pewnością większa, niż się powszechnie uważa.

Pośpiech, rozkojarzenie i do baku wlewamy nie ten rodzaj paliwa. To najczęstszy scenariusz pomyłki przy dystrybutorze. Niestety, może on nas drogo kosztować.

Kampania rozpoczęła się 21 marca i ma potrwać do 6 maja, a więc w okresie szczególnie intensywnego ruchu pojazdów związanego z wiosennymi i świątecznymi wyjazdami poza miasto. Jak twierdzą jej organizatorzy, niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze i przekraczanie dozwolonej prędkości, to od wielu lat główna przyczyna wypadków drogowych w Polsce.

Jesteś mocno przeziębiony? Nie siadaj za kierownicą. Zakatarzony i rozgorączkowany, możesz być tak samo niebezpieczny, jak pijany kierowca.

Nadmierny wzrost wagi i otyłość wśród kierowców oraz pasażerów na przestrzeni ostatnich 50 lat ma bezpośredni wpływ na zwiększenie ilości zużywanego paliwa. Blisko 4 miliardy litrów paliwa rocznie może być spalanych tylko z powodu nadwagi osób podróżujących autem.*

Pomimo ustąpienia zimowej aury i pozornie lepszych warunków drogowych, kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w trakcie jazdy.

Zaledwie co setny kierowca wie, że silniki większości samochodów potrzebują tylko 4-5 sekund aby się rozgrzać. Aż 74% osób twierdzi, że na rozgrzanie silnika samochodu zimą potrzeba powyżej 2 minut.*

Jesienne przymrozki mogą stanowić dla kierowców większe zagrożenie na drogach niż zimowa pogoda z temperaturami znacznie poniżej zera. Na tworzącym się podczas przymrozków lodzie zalega cienka i bardzo śliska warstwa wody, która pozostaje w stanie ciekłym nawet poniżej temperatury zamarzania!*

Na przestrzeni ostatnich lat posiadanie prawa jazdy przestało być traktowane jako dodatkowy atut. Rozwój cywilizacyjny doprowadził do sytuacji, w której niewielka, plastikowa karta to standardowe wyposażenie każdego portfela pełnoletniej osoby.

Pierwszym krokiem w zdobyciu upragnionego prawa jazdy jest . . . wizyta u lekarza. Nie idziemy jednak do pierwszego medyka z brzegu, ale do lekarza uprawnionego do badań kierowców i osób ubiegających się o ów dokument. To on orzeknie, czy w ogóle nadajemy się na kierowcę.

Co roku zima zaskakuje drogowców, którzy rzadko są odpowiednio przygotowani do nagłych opadów śniegu. Zaskakuje także kierowców, którzy ze zmianą opon z letnich na zimowe czekają zdecydowanie za długo.

Prowadzenie samochodu nocą jest trzykrotnie niebezpieczniejsze niż w ciągu dnia.

Nadeszła pora, w której coraz częściej używać będziemy wycieraczek w swoich samochodach. Gdy tylko w wyniku ich pracy zobaczymy smugi na szybie samochodowej, powinniśmy je szybko wymienić.

Numer identyfikacyjny VIN jednoznacznie identyfikuje każdy pojazd wyprodukowany na świecie.

Uderzenia w tył samochodu są częstymi kolizjami i stanowią blisko 30% wypadków. Dochodzi do nich nie tylko z powodu szybkiej jazdy, nieostrożności kierowców czy zbyt późnego hamowania – przyczyną może być też nieumiejętność oceny szybkości, z jaką porusza się samochód jadący przed nami.

Na europejskich drogach w wyniku wypadków ginie rocznie 127 tysięcy osób. Nawet do 80% wypadków może dochodzić podczas dobrych warunków atmosferycznych, które usypiają czujność kierowców i mogą być równie niebezpieczne jak deszcz czy śnieg.
Codziennie w telewizji oglądamy zdjęcia wypadków samochodowych, w których zginęli ludzie. Wielu z nich mogłoby przeżyć, gdyby byli zapięci pasami bezpieczeństwa.

Slalom na płycie poślizgowej, próba hamowania samochodem z dodatkowym obciążeniem 800 kg czy cofanie z wykorzystaniem wyłącznie lusterek bocznych. To tylko niektóre manewry jakie – pod okiem trenerów Szkoły Jazdy Renault – wykonywali kierowcy - wolontariusze, którzy będą obsługiwać flotę samochodów Renault podczas zbliżających się Mistrzostw Europy w Koszykówce.

Najczęściej trafia się to w najmniej korzystnej sytuacji – podczas deszczu, w nocy lub gdy gdzieś się spieszymy. Wówczas „łapiemy gumę” i musimy wymienić koło.

Airbagi, czyli poduszki gazowe dobrze mieć w samochodzie. Lepiej też, aby nigdy nie musiały być użyte.

Właściwy poziom ciśnienia w oponach ma istotny wpływ zarówno na bezpieczeństwo jazdy, jak też na koszty eksploatacji. Poziom ciśnienia należy sprawdzać i ewentualnie korygować regularnie raz na miesiąc, tymczasem – jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Szkoły Jazdy Renault* – wie o tym tylko co drugi kierowca.

Lipiec i sierpień to czas wzmożonego ruchu samochodów na drogach. Od trzech lat wzrasta liczba wypadków i rannych w tym okresie. Tylko w ubiegłym roku podczas wakacji doszło do prawie 9 tys. wypadków, w których śmierć poniosło 911 osób, a aż prawie 12 tys. zostało rannych.

Rosnące ceny paliw skłaniają do oszczędności. Jednocześnie hasła w reklamach namawiają, by używać paliw o najwyższej liczbie oktanowej, gdyż tylko one dadzą silnikowi pełną moc i zapewnią jego ochronę.

Jeden na trzech kierowców prowadzi samochód rano, po zaledwie kilku godzinach snu poprzedzonych spożywaniem dużych ilości alkoholu. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że aby w pełni wytrzeźwieć po wypiciu np. 2 litrów piwa, potrzeba nawet do 12 godzin - cytują www.bbc.co.uk eksperci Szkoły Jazdy Renault.

Parkowanie w miastach jest trudną sztuką. Wymaga nie tylko sprytu, ale także inteligencji.

Polskie przepisy, w przeciwieństwie do obowiązujących w wielu krajów europejskich, nie nakazują posiadania apteczki pierwszej pomocy w samochodzie osobowym. Znając naszą mentalność, może dziwić fakt, że całkiem spora grupa kierowców ma jednak w swoich pojazdach apteczki. Chyba dla uspokojenia własnego sumienia.

W Polsce nikt nie prowadzi danych, ile rocznie na naszych drogach ginie ssaków, płazów i ptaków. Z badań organizacji pozarządowych wynika, że najczęściej pod kołami samochodu giną sarny, zające i lisy. A ile kotów lub psów – nikt nie wie. Natomiast najwięcej kolizji odnotowuje się latem i jesienią, w godzinach nocnych i nad ranem.

Brytyjskie taksówki, autobusy i inne pojazdy użyteczności publicznej być może niebawem zostaną wyposażone w urządzenie zapobiegające przekraczaniu dozwolonej prędkości.